LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5160. Woensdag A% 1876. 6 December. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzónderlijke NoramersB 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEJi: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.11*. Grooiere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN LEIDEN, Gezien art. 8 der Verordening van den 4den Mei 1872 (Gemeenteblad N°. 11); Brengen ter aigemeene kennis, dat tot het laten in- schrijven van nieuwe leerlingen Toor de openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs gelegenheid gegeven wordt: voor die voor voorbereidend onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest-, voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: - der 1ste klasse voor jongens, in het schoolgebouw op de Aalmarkt der lsle klasse voor meisjes, in hel schoolgebouw op de 'Boosnmarkt-, der 2de klasse voor jongens, w» het schoolgebouw in de Fieterskerkstraai der 2de klasse voor meisjes, in het schoolgebouw op de Breestraat en wel van den 4den tot en met den 16den December e. k., dagelijks (de Zondag uitgezonderd), van des voorraiddags halfnegen tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, "Donderdag en Vrijdag bovendien, van halftwee tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 30 November 1876. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, iste alinea, der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n°. 95) tot regeling van het toezicht bij hel oprichten van inrichtingen die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Brengen bij deze ter aigemeene kennis, dat door hen afwijzend is beschikt op het verzoek van J. C. TAN DER 'ZEEUW en W. VAN HEUSDEN, om vergunning tot oprichting eener tegclbahkerij in het pakhuis in de Vlee- rensteeg Nn. 2. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat* sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 5 December 1876. LEIDEN, ft December. Het afscheids-concerl, gisteravond door de dames Redeleer en Koning en den heer Cramer in de Stadszaal gegeven, werd gelukkig beter bezocht dan het eerste, hoewel het aantal der aanwezigen nog op verre na niet dat was, wat men met grond had mogen verwachten. De uitvoering zelve was weder keurig, het drietal handhaafde zijn goeden naam op schitterende wijze. Menig nummer werd bovendien ten beste gegeven of herhaald. De beide dames ontvingen blijken van waardeering in de aanbieding van een bouquet. Evenwel moet het drietal zoowel als het aanwezig auditorium van den kunstzin onzer stadgenooten al een zonderlingen indruk ontvangen hebben. Misschien dat het on gunstige weder op de opkomst van invloed was. Wij willen het voor hen hopen. De studiebeurs der vrijwillige Leidsche jagers van 1830 en 1831 zal met 1 Maart 1877 vacant zijn. Sollicitanten voor het genot daarvan kunnen zich tot den secretaris van curatoren der hoogeschool vervoegen, om met de voorwaarden en bepalingen voor de begeving te worden bekend gemaakt. De adressen en stukken, volgens die bepalingen in te dienen, worden vt5ór 1 Februari e. k. ingewacht. Ter zake der voorgestelde vrijstelling van invoerrechten op de garens, tot hiertoe belast met 3 pCt. van de waarde, zijn onderscheidene adressen ran Leidsche fabrikanten den minister van finan ciën aangeboden, terwijl ook de kamer van koop handel en fabrieken alhier het verzoek heeft onder steund om dit voor de schatkist wellicht onbe duidend invoerrecht, dat echter zeer zeker op den verbruiker van wollen gewevens niet kan drukken, niet willekeurig los te laten, alsof daar geen groote belangen mede gemoeid waren. Door eene subcommissie voor de loterij van dames-handwerken en voorwerpen van kunst en smaak uitgaande van de loge „l'Union provinciale" te Gro ningen, waarvan de opbrengst zal strekken tot onder steuning van behoeftige kweekelingen gedurende ha ren leertijd aan de te Groningen op te richten kweek school voor onderwijzeressen, is bepaald dat Zater dag 23 dezer van I tot 4 uren in het loge-gebouw aldaar eene tentoonstelling zal plaats hebben van de prijzen, welke door het dames-comité voor dat doel zijn verzameld. Het plan is van de opbrengst een fonds voor zulke kweekelingen te stichten en tegemoet te komen in hare verblijfs- en onder houdskosten. Ieder, die heeft bijgedragen tot dit doel, staat de toegang tot de tentoonstelling open, terwijl dien dag in 't lokaal nog loten zullen te verkrijgen zijn. Diegenen, die hunne toegezegde prijzen niet mochten hebben ingezonden, worden dus beleefd verzocht dit nog te doen. Het getal loten a ƒ1 is hoogstens op 8000 bepaald. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis, dat in den loop van Februari, Maart, April, Mei en Juni e. k. gelegenheid zal gegeven worden tot het afleggen der examens ter verkrij ging van eene acte van bevoegdheid als arts en van eene acte van bevoegdheid als tandmeester. Zij, die tot de examens wenschen te worden toe gelaten vóór 1 April, moeten daarvan vóór 15 Januari; zij, die het na 1 April wenschen af te leggen, tusschen 1 en 15 Maart schriftelijk op gave doen aan den voorzitter der commissie van examen, den hoogleeraar dr J. W. R. Tilanns te Amsterdam. De commissie, belast met het afnemen van de examens van apotheker, zal zitting houden op Woensdag 13 dezer en volgende dagen te Amsterdam. De kapiteins van het reg. grenadiers en jagers jhr. A. W. Van Reigersberg Versluys, J. H. Weenink, W. L. De Petit, G. A. W. baron Van Hemert tot Dingshof en de kapitein F. Dunkier, directeur der muziek van dat regiment tevens inspecteur der muziekcorpsen bij de infan terie, hebben het onderscheidingsteeken ontvangen voor 15-jarigen Nederlandschen dienst als officier. De dezer dagen gepensioneerde adjudant onderofficier pikeur W. Botzen van hel 4de reg. huzaren is benoemd tot ordonnance-onderofficier bij Zr. Ms. militaire huis. De president der Fransche republiek heeft nog benoemd tot officier van het legioen van eer den majoor Vau Helden en den kapitein De Bas, beiden behoorende tot den generalen staf van ons leger. Gisterochtend werd te 's-Gravenhage met militaire eerbewijzen grafwaarts gebracht een ge pensioneerde bottelier bij de Ned. marine, versierd geweest met het kruis voor belangrijke krijgsbe drijven, de Atjeh-medaille en het eereteeken voor 36-jarigen trouwen zeedienst. De uit ridders der milit. Willemsorde en versierden met het kruis voor Indische krijgsbedrijven bestaande vereeniging, ging met de treurmuziek der jagers den lijkwagen vooraf, die omgeven en gevolgd werd door onder officieren en manschappen van de drie wapens van het garnizoen, begeleid door een officier. Op de begraafplaats sprak de voorzitter der vereeniging ter nagedachtenis van het overleden medelid, den trouwen en dapperen zeeman, eenige treffende woorden. Het stoomschip „Celebes", van Batavia naar Nieuwediep, is 2 dezer des avonds van Port Said vertrokken; de „Holland", van Nieuwediep naar Batavia, heeft 3 dezer van Suez de reis voort gezet de „Torrington" is 2 dezer van Rotterdam te Batavia gearriveerd. Bij den Groningschen gemeenteraad is inge komen een adres van prof. G. Diephuis en zes andere professoren, te kennen gevende, dat zij zich niet hebben kannen vereenigen met het adres van den senaat, waarbij verzocht wordt dat de kermis aldaar worde afgeschaft, of althans eerst in den tijd der groote vacantie gehouden. Onmiddellijk na het te water laten van de „Atjeh" op 6 dezer te Amsterdam zal op 's rijks werf de kiel worden gelegd voor het derde sohip van dat type, hetwelk „De Ruyter" genaamd zal worden. De Parijsche „Temps" bericht, dat de Engelsche, Nederlandsche en Belgische regeerin gen overeengekomen zijn, de suiker-conferentie te verdagen. Voor de lichting van 1876, zoo bij de militie te land als bij de zeemilitie, zijn 10,808 man ingelijfd, zoodat het getal ontbrekenden 192 bedraagt, ten gevolge van gebrek aan beschikbare lotelingen in 103 gemeenten, waaronder Amster dam met een tekort van 26 lotelingen op een aandeel in de lichting van 777, bij een aantal ingeschrevenen van 2226. De gemeenschap op den telegraafkabel tus schen Singapore en Batavia is hersteld. Door de opheffing dezer storing bestaat thans voor het telegraphisch verkeer met Ned.-Indië, Cochinchina, China, Japan en Australië noch op deo noordelijken noch op den zuidelijken weg eenige belemmering. De luit.-ter-zee 1ste kl. C. Hoffman wordt met den llden dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. schoefstoomschip „Zilveren Kruis," ter waarne ming van de betrekking van adjudant bij den benoemden commandant der divisie, bestemd tot het doen van een oefeningstocht in den Atlan- tischen Oceaan. Tweede Kamer. Bij de voortzetting der beraadslaging over het hoofdstak justitie heeft de minister aangekondigd wetsontwerpen tot wijziging der wet van het krijgsvolk te lande (afschaffing der lijfstraffen), wijziging der wet van tucht op de koopvaardijschepen, wijziging van art. 345 van het wetboek van koophandel, gewijzigd onderzoek naar de zeerampen, wijziging van het wetboek der burgerlijke rechtsverordening (opheffiDg van het procuraat, summiere behandeling van alle zaken). Voorts verklaarde de minister, dat de proces- siën in Limburg zijn gestuit op grond van het arrest van den hoogen raad, terwijl hij het beginsel handhaafde, dat de Staat onbevoegd is tot inmenging in de zaken der Ned. hervormde kerk evenzeer als in die van eenig ander kerkge nootschap. Na uitvoerige disenssiën is het algemeen debat gesloten. Morgen voortzetting. Tot lid van de Kamer van koophandel en fabrieken in Den Haag is bij herstemming geko zen de heer L. S. Enthoven. Z. M. heeft met ingang van 1 Jan. e. k., tot districtsveearts benoemd H. J. II. Stempel, te Nieuwerslnis, gem. Loenen aan de Vecht; aan de Volendammer schippers H. Veerman en K. Jonk, als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding der bemanning van het Nederlandsch schoener-brikschip „Jacob en Titia", in den avond van den 16den Nov. ji. op de buitengronden van Terschelling verongelukt, de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift toegekend; be vorderd tot commandenr in de orde van dea\ Nederl. Leeuw, mr. L. graaf Van Heiden Reine- stein, commissaris des konioga in de provincie.; Groningen.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1