LEIDSCH DAGBLAD, S°. 5158. A0. 1876 Maandag 4 December. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. iFranco per post1.40. Afzonderlijke Nommersa 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AI)VERTESTIEN Van 16 regels1.05. Iedere regel meer 0.17 i Groot ere letters naar plaatsruimte. STADS -11 ER1CHTEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den ontvanger der directe be lastingen alhier zijn ter hand gesteld twee op den 29sten November jl. invorderbaar verklaarde kohieren voor de belasting op het personeel, dienstjaar 1876/7, houdende aanslagen voor een vol jaar en voor negen maandenterwijl ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidscbe Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, t. d. BRAN DELER. Leiden, 2 December 1876. LEIDEN, 2 December. Met aandrang vestigen wij de aandacht onzer kunstlievende stadgenooten op het concert, dat volgens achterstaande advertentie Maandag in de Stadszaal zal gegeven worden. Het bestuur van het Leidsche studentenge zelschap „Doctrina" heeft Charles Darwin uitge- noodigd alhier in een lezing te komen houden. Darwin heeft geantwoord, dat hij, hoe ook ver eerd door het hem gedane aanbod om „the famous university" te bezoeken, door gezondheidsredenen belet wordt de reis te ondernemen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6478 volwas sen personen en van 18—23 kinderen. In de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer kwamen bij hoofdstuk HI vooral twee punten ter sprakeVenezuela en de suikerconfe rentie. De minister Van der Does de Willebois, zich aansluitende bij den heer Van Eek, bestreed uitvoerig den heer Cremers, die het regeeringsbe- leid en speciaal de door de regeering gestelde eischen aan Venezuela ten vorigen jare afkeurde. Tegen het denkbeeld van den heer Des Amorie van der Hoeven, om Curasao aan Venezuela af te staan, protesteerde de regeering, evenals vele sprekers. Wat de suikerconferentie betreft verde digden de ministers Van der Does de Willebois en Van der Heim de Nederlandsche gedelegeerden tegenover den lieer Mackay. De heer Van der Heim verklaarde geen surtaxe te willen in den geest van Frankrijk. Hoofstuk Hl is unaniem aangenomen, na aanneming van een amendement der commissie van rapporteurs om de verhoo ging der traktementen van de secretarissen-gene raal der departementen te schrappen. Bij het onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer van het. wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1876 werd de klacht vernomen, dat aan de staatsbe grooting, zooals die door de vertegenwoordiging is aangenomen, geeue getrouwe uitvoering gegeven wordt. Door een aantal wijzigingen verliest zij zooveel van haar oorspronkelijk karakter, dat de vraag werd overwogen of zij, in dien zin gewijzigd aan de Kamer voorgesteld, zou zijn aangenomen. De belangrijke sommen, jaren achtereen op de begrooting gebracht voor het academiegebouw te Leiden, werden als bewijs hier van aangevoerd. Men vroeg of de mededeeling, dat de voor het loopende jaar toegestane som van f 300,000 in haar geheel dit jaar niet noodig zal zijn, in dien zin moet worden opgevat, dat werkelijk een belangrijk deel daarvan voor de stichting der academische gebouwen is uitgegeven. Gisteravond is aan de Kamer de nieuwe zegelwet rondgedeeld. De vroegere wetten, wetsbe palingen en wettelijke verordeningen worden ver vangen. De zegelbelasting kan een belangrijker bron van inkomsten worden dan zij tot dusver geweest is, en passende in ons belastingstelsel, dat niet 't denkbeeld van een „impfit unique", maar van verscheidenheid van belastingen huldigt. Was 't aan de txne zijde het doel om door ge strenge strafbepalingen de nakoming der belas tingwet te waarborgen, aan de andere zijde heeft de minister getracht1°. de wet door vereenvou diging van inrichting en redactie gemakkelijk tc doen verstaan2°. door de verlaging der even redige rechten op 't handelspapier, door invoering van lage vaste rechten op eenige veel voorkomende stukken, en door een ruim gebruik van plakzegels te veroorloven, de betaling in elk bijzonder geval weinig te doen drukken; 3°. door ruime vrijstel lingen ontheffing van belasting te verleenen in die gevallen, waarin zij of enkel zou drukken op openbare administratiën, uf als bijzonder drukkend tot billijke klachten zou aanleiding geven; 4°. door afschaffing der opcenten de berekening van 't verschuldigde bedrag te vereenvoudigen5°. door eene billijker regeling der procedure in zegelzaken, het bekomen van recht in deze voor de ingezetenen gemakkelijker tc maken. Door den heer Charles Gardiner, op het landgoed the Temple, bij Goring, Oxfordshire, die in den zomer dezes jaars met zijn stoomjacht de winterhaven van Barendse op Nova-Zembla bezocht, zijn een aantal voorwerpen, welke van de Nederlandsche overwinteraars afkomstig zijn, bijeenverzameld en door tusschenkomst van den luit.-ter-zee 2de kl. L. R. Koolemans Beynen aan de Nederlandsche regeering ten geschenke aange boden. Die voorwerpen, welke bij de reeds vroeger door de regeering aangekochte van gelijken oor sprong in de modelzaal van het departement van marine zullen worden geplaatst, worden in de „Staatsct." vermeld. Daartoe behooren o. a.Een fragment van een manuscript, volgens opgave, in een kruithoorn gevonden (vermoedelijk een jour naal); een Hollandsch liedjesboek; vijf koperen munten (4 Hollandsche duiten en 1 dubbele duit); negen fragmenten rood vlaggedoek en één zwart met wit kruis (vermoedelijk stukken van eene Amsterdamsche vlag). De generaal-majoor Pel, commandant van de 4de divisie infanterie te Arnhem, is door den presi dent der Fransche republiek benoemd tot com mandeur der orde van het legioen van eer. Het hoofdbestuur der schippers-vereeniging „Schuttevaer" heeft zich tot. den minister van financiën gewend met het verzoek, dat zoo moge lijk in de patentwet zoodanige wijziging worde gebracht, dat voortaan die schippers, welke een gedeelte van het jaar buiten- en binnenslands varen, en van zeebrieven voorzien zijn, ook ge rechtigd mogen zijn, „een binnenlandsch patent naar tijdsgelang" voor drie of zes maanden te erlangen. Ter uitbreiding van den dienst en tot ver meerdering van het materieel der Maatschappij wordt door de stoomvaartmaatschappij „Zeeland" eene leening uitgeschreven van f 3,200,000, uit te geven in 3200 aandeelen a f 1000, rentende 4i/, pet. 'sjaars. Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden, eere-voorzitter der Maatschappij, waarborgt onvoorwaardelijk en rechtstreeks aan de houders der obligatiën dezer leening de betaling der rente en allossing op de daarvoor vastgestelde termijnen. Bij gelegenheid van de tentoonstelling te Philadelphia werd door de geologen het plan ge opperd een volledige verzameling aan te leggen van geologische kaarten, doorsneden van aardschor sen enz. De „American association", die te Buf falo eene vergadering hield, had met het oog op de wereldtentoonstelling te Parijs in 1878 een commissie benoemd. Deze commissie is ontbonden, doch heeft een permanente commissie benoemd, bestaande uit de heerendr. Sterry Hunt voor Amerika, prof. Huxley voor Engeland, dr. Otto Torrell voor Zweden en dr. E. II. Von Baum- hauer voor Nederland. Dat comité zal tevens de andere landen vertegenwoordigen. De heer J. Boer, uit Leiden, is heden, na afgelegd examen in Den Haag, als candidaat-notaris toegelaten. Twee werden afgewezen. Een telegram uit Atjeh meldtTandjong Semantoh is door Tockoe Moeda Angkasa en onze troepen genomen. Onze troepen zijn naar Simpang- Olirn opgerukt. De radja heeft toen onvoorwaar delijke onderwerping aangeboden, waarop Simpaug- Olim is bezet en het terrein ter vestiging gekozen. De radja gaat naar Groot-Atjeh om zich per soonlijk bij den bevelhebber te onderwerpen. De verliezen aan onze zijde warenBij het vermeesteren der benting 1 doode en 9 gewonden, bij de verdere operatiën 2 doodeu en 7 gewonden, allen Amboineezen. In Pedir is de verhouding zeer gunstig. De gezondheidstoestand in Groot- Atjeh is ongunstig. Het stoomschip „Holland", van Nieuwediep naar Batavia, is 1 December des morgens te Port- Saïd aangekomen en zou den volgenden ochtend de reis voortzettende „Celebes", van Batavia naar Nieuwediep, is 30 November des namiddags te Suez aangekomen en heeft den volgenden ochtend de reis voortgezet. Zr. Ms. schroefstoomschip „Prinses Maria", onder bevel van den kapt.-luit.-ter-zee C. J. Smith, is deu 30sten November jl. te Malta aan gekomen en zou den volgenden dag de reis voort zetten. De 1ste luit. T. A. J'. Roersch en D. C. A. Smit, respect, van het 6de en 5de reg. inf., gedet. bij het kolon. werfdepot, zijn voor den tijd van vijf jaren gedet. bij de inf. in Ned-Indië. Z. M. heeft bepaald dat de schroefstoom- schepen „Zilveren Kruis" en „Leeuwarden", lig gende te Willemsoord, tot eene divisie zullen worden vereenigd, met bestemming naar Lissabon, en het bevel daarover op den dag van vertrek naar zee, opgedragen aan den kapt.-ter-zee W. K. Van Gennep, commandeerende eerstgenoemden bodemdat bij aankomst van het schroefstoom schip „Van Galen" te Lissabon, die bodem deel zal uitmaken van de divisie, welke alsdan bestemd zal worden tot liet doen van een oefeningstocht in den Atlantischen Oceaan; dat bij aankomst van het schroefstoomschip „Van Galen" te Lissabon, de kapt.-ter-zee W. K. Van Gen nep en II. P. Van Boneval Faure, respect, commandeerende de schroefstoomschepen „Zilveren Kruis" en „Van Galen", eervol van het bevel over die bodems worden ontheven en aan laatstgen. wordt opgedragen het bevel over het schroefstoom schip „Zilveren Kruis" en aan den kapt.-luit.-ter- zee E. L. baron Van Heeckeren van Waliën dat over het schroefstoomschip „Van Galen". Gemengd Nieuws. Men meldt uit Arnhem: Ofschoon Peters bij den rechter bekend heeft de dader te zijn van den gruwelijken moord onder Beekbergen, weigert hij halsstarrig eenige bijzonderheden aan gaande de wijze, waarop zich de misdaad zou hebben toegedragen, mede te deelen. Hij geeft alleen op dat levensverdriet (taedium vitae) hem tot het plegen daarvan gebracht zoude hebben. Niettemin beroofde hij zijn ongelukkig slacht offer, na haar slechts acht dubbeltjes te hebben

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1