voor de godsdienstoefening de deuren waren ge opend, eene gasontploffing plaats gehad, waardoor een gedeelte van het gebouw zwaar beschadigd werd. Eene bejaarde vrouw, die juist binnenkwam, kreeg eene zware deur, die bij den schok was losgeslagen, tegen het lijf, ten gevolge waarvan zij kort daarna overleed. Het nieuwe operagebouw, dat te Lon den aan de Theems gebouwd woTdt en in het aanstaande voorjaar zal gereed zijn, zal 200,000 pd. st. kosten. Het nieuwe operagebouw te Wee- nen heeft 700,000, dat van de groote opera te Parijs 1,450,000 en het nieuwe hof-theater te Dresden 400,000 pd. st, gekost. In den jongsten zomer hebben zich op verschillende punten van Europa een zoo groot aantal „koolwitjes" vertoond, dat de gevolgen voor de bezochte streken allernadeeligst waren. Kool- en beetwortel velden werden door het aantal rupsen geheel vernield. De rupsen, thans pop geworden, hangen tegenwoordig bij millioenen aan boomen, hekken, schuren enz., zoodat het te voorzien is, dat zich dit kwaad in den volgenden zomer in nog grooter mate zal voordoen. Daarom heeft de minister van landbouw in Pruisen de betrokken personen aan geschreven, intijds maatregelen te nemen om de poppen, die gemakkelijk te vinden zijn, zooveel mogelijk te vernietigen. Vóór het einde van Fe bruari moet het vernielingswerk voltocid zijn, daar het anders te laat is. Een Engelsch blad meldt, dat op de kust van het eiland IJsland de overblijfselen van een luchtballon zijn gevonden, die eenige jaren geleden moet zijn opgestegen. De zijde is gescheurd en het schuitje werd veel later ontdekt. Daarin bevonden zich eenige menschenbeenderen, een ge barsten flesch en een reiszak met. papieren, die echter zoo vast op elkander geplakt waren, dat ontcijfering onmogelijk was. Men vermoedt, dat met deze ballon ter lucht is gevaren de matroos Prinse, die tijdeDS het beleg van Parijs door de Pruisen, als aëronaut de stad verliet en van wien sedert niets werd vernomen. Op dat tijdstip zagen nl. Schotsche visschers een ballon in noord westelijke richting over den grooten Oceaan ver dwijnen. In de Zingelstrasse, te Hildesheim, in Hannover, is dezer dagen eene jacht gehouden op leeuwinnen, die uit eene reizende menagerie waren ontsnapt. Het was gelukkig zeer vroeg in den morgen en de jacht kon zonder veel hindernissen geschieden door eene compagnie soldaten, die eene leeuwin in een kelder opspoorde en met. hulp van het dienstpersoneel der menagerie levend terug bracht en de andere doodschoot, die in een tuin op een boom was geklommen. Een paard, aan den eigenaar der menagerie toebehoorende, werd dadelijk nadat de leeuwinnen ontsnapt waren, door een barer gedood. In het aquarium te Nieuw- York b e - vindt zich thans een levende walvisch. Deze gast, de reus der zee, is gehuisvest in een bassin dat S0,000 gallon water bevat, hetwelk om de 24 uren verfrischt moet worden. Het dier werd in de St.-Laurensbaai gevangen in een opzettelijk daartoe gegraven en met palen omheinde diepte, waarin het bij vloed was gezwommen en waaruit het bij eb niet meer ontsnappen kon. Met een schooner werd de walvisch van Quebec (Kanada) vervoerddaar kreeg hij een houten kast tot ver blijf, waarin men hem perjas naar Montreal bracht, van waar hij per extra spoortrein naar Nieuw- York werd getransporteerd. Gedurende de geheele vierdaagsche landreis kreeg hij telkens het noodige frissche zeewater en de tot zijn voedsel vereischte versche haringen. Zekere heer K.zoo schrijft men uit Batavia, was door verkeerde speculaties diep in schulden geraakt. Geen geld meer bezittende om met zijne familie te kunnen leven, maakte hij eene handteekening na en trok geld op een van zijne vrienden. Nu werd deze vriend ziek en liet den dokter roepen, die hem een drankje voorschreef. K. was hierbij present. De dokter vertrok en liet den zieke onder de hoede van K., die ietwat later, toen de medicijn kwam, haar uit de hand van den bediende overnam en de goedheid had om zelf aan den patiënt in te geven. Hierop vertrok hij. Kort daarop verscheen de dokter voor den tweeden keer. Hij vernam van den zieke, dat deze na het innemen van de medicijn slechter was gewor den, nam haar in de hand, deed eenige droppeltjes op een lepel en overtuigde zich weldra, dat het drankje niet alleen niet volgens liet. door hem geschreven recept gereedgemaakt was, maar ook, dat het uit hoogst schadelijke, laten wij maar zeggen, vergift inhoudende ingrediënten bestond. De zieke verhaalde nu wie hem het drankje gebracht en ingegeven had, waarop de dokter onmiddellijk eene andere medicijn voorschreef, het fleschje met het verdachte vocht echter in beslag nam en, daarmee gewapend,., bij de politie eene aanklacht indiende. De heer K. werd hierop naar de gevan genis te Weltevreden overgebracht. Men vermoedt, dat de acceptatie van ƒ12,000 met het drankje in een zonderling verband staat. Den 12den Juli 1869 werd te Hal- berstadt een koopman, Friedrich Schrader, wegens brandstichting en poging tot moord, tot 15 jaar tuchthuistraf veroordeeld. Thans, 7'/, jaar later, is hij ontslagen, omdat een vroegere molenaars- jongen, thans werkman, Wilhelm Giinter genaamd, zich als de schuldige heeft aangegeven. Al wat Schraler vroeger bezat, is inmiddels verloren gegaan. BUI TE NLAIVD. Krn jr»lïi-ijLc. De ministerieele crisis is geweken. Men ver zekert voorts dat het ontwerp aangaande de mili taire eerbewijzen bij begrafenissen ingetrokken zal worden. Een aantal invloedrijke Franschen hebben voor eenigen tijd het initiatief genomen tot eeue wetenschappelijke reis rondom de wereld. Naar de Brusselsche „Independence" mededeelt, heeft de daartoe opgerichte Maatschappij haar organisatie plan voltooid en kan zij thans rekenen op een voor haar doel uitmuntend geschikt vaartuig, de „Hoogly" namelijk, een van de beste schepen der „Messageries maritimes"het benoodigde kapitaal is zoo goed als bijeen en eene kern van tocht- genooten is gevonden, zoo jongelieden als vol wassen mannen. De „Indépendance" oordeelt, dat voor de Belgische handelsbetrekkingen met het buitenland van eene ruime deelneming aan de beraamde reis veel kan verwacht worden. Ook heeft de heer Georges Biard, secretaris der Maat schappij, Fransch luitenaut-ter-zee, door een co mité daartoe uitgenoodigd, te Verviers, Gent, Antwerpen en Luik voorlezingen over het doel der onderneming gehouden en met invloedrijke industrieelen en kooplieden zich onderhouden. Het vertrek der expeditie zal in Mei a. s. plaats hebben. De „Indépendance" hoopt, dat vele huis vaders de gelegenheid zullen aangrijpen om hunne zonen deze onder zoo goede leiding staande en onberekenbaar leerrijke reizen te laten mededoen. Louis Blanc en 41 andere afgevaardigden van de radicale partij hebben bij de Kamer een ontwerp ingediend tot afschaffing der doodstraf. Zij zeggen in de memorie, dat de doodstraf een onfeilbaren rechter ondersteltdat de maatschappij, den misdadiger het leven ontnemende, een slecht voorbeeld geeft van eerbied voor het leven, en alzoo den moordenaar niet tegenhoudt; dat het schouwspel van bloed, hetwelk de beul doet stroo men, de bedorven gemoederen nog meer verhardt en een hinderpaal is voor de verzachting der zeden, die het uitvloeisel moet zijn eener hoogere be schaving; dat de uitstekendste criminalisten de doodstraf veroordeeld hebben, en dat de landen, waar zij afgeschaft is, zich er over hebben te verheugen. Onlangs is voor de rechtbank het proces behandeld tegen den „Figaro" wegens het bekende artikel van Saint-Genest, getiteld„le Demi- monde militaire", dat als beleedigend is beschouwd èn voor den senaat èn voor het leger. De advo caat Lachaud pleitte voor den „Figaro". Noch de senaat, noch bet leger, zeide hij, waren door het artikel gehoond. De schrijver had alleen eenige senatoren aangevallen, die tevens militairen zijn. De rechtbank heeft het blad vrijgesproken. Het amendement van den heer Morlière, om den post voor beurzen aan de seminariën te ver- lioogen met 120,000 fr., waarmee de minister Dufaure zich vereenigde, is door de Kamer ver worpen met 2S6 tegen 240 stemmen. De geheele begrootiug van eeredienst werd aangenomen, zooals zij door de commissie was gewijzigd. De verkiezing van den heer Christophle is goed gekeurd. Dixitschlaiid- Aan verschillende bladen wordt medegedeeld dat bij de onlangs gedane proefnemingen met het munten van goudstukken ter waarde vau vijf mark is gebleken, dat de ernstige bedenkingen, die indertijd tegen bet slaan dezer munt zijn aan gevoerd, alleszins gegrond wareu. Meu beeft, ver moedelijk om de kosten voor een stempel ten be hoeve der proefneming uit te sparen, Beiersche stukken van drie kreutzer laten slaan, die in grootte en omvang met de bedoelde vijfmarkstuk ken overeenkwamen, en verscheidene leden van den Rijksdag, aan welke die stukken ter bezich tiging zijn gegeven, verklaren dat. zij te klein zijn om ze voor de circulatie te kunnen aan bevelen. Volgens de „Köln. Zeitung" blijkt uit zekere gezegden van nationaal-liberale afgevaardigden voldoende, dat de meerderheid in den Rijksdag zich tegen de deelneming aan de Parijsche ten toonstelling zal verklaren. België. Door den minister Malou is een wetsontwerp ingediend tot schorsing der aanmunting van zil veren vijffrankstukken met 1 Januari 1877. Een tweede bij de Kamer ingekomen wetsont werp verbiedt, onder bedreiging van zware straffen, den invoer, den doorvoer, het over- en uitladen van vergiftige stoffen in Belgische havens en op de Belgische kusten. De regeering beroept zich daarbij op het door Nederland gegeven voorbeeld. SS partje. De „Gaceta" bevat een koninklijk decreet, waarbij verlof gegeven wordt om de 1ste half- jaarlijksche coupon voor 1877 van de binnen- en buitenlandsche schuldbrieven af te knippen. De „Imparcial" meldt, dat de Spaansche koop vaarder „Joro", komende van Newfoundland, te Cadix is 'oinnengeloopen, aan boord hebbende 13 man van het Oostenrijksche schip „Alax Milio", dat op de reis van Baltimore naar Engeland in volle zee vergaan is en waarvan de kapitein door een golf overboord was geslagen. G-root- Britannië. Volgens berichten uit Cape Coast Castle wordt de blokkade van Dahomy streng gehandhaafd. Een Portugeesche en een Braziliaansche koopvaar der zijn naar Abomey overgebracht. Dagelijks worden inboorlingen vermoord. De vreemdelingen te Whydah hebben den commodore om bescher ming verzocht en troepen zijn tot dat einde af gezonden. Sir Bartle Frere is tot gouverneur van de Kaap de Goede Hoop benoemd. Oostenr.- Bong. Monarchie. In een bijeenkomst der liberale partij ver klaarde Tisza, in antwoord op een interpellatie van Wahrmann over de Bank-quaestie, dat de regeering nog steeds de verklaringen handhaaft, welke zij den llden Mei en den 4den October bad gegeven, volgens welke zij alle quaestiën be treffende den „Ausgleich" zoo nauw verbonden achtte met de politiek, dat de voorstellen dien aangaande niet dan gezamenlijk aan de sanctie der Kroon konden onderworpen worden. De regeering zal trachten onweersprekelijke bewijzen te erlangen of de inzichten der Oostenrijksche regeering over eenstemmen met de beginselen 11 Mei en 4 October door Tisza beleden. Van de inlichtingen, welke hieromtrent verkregen worden, zal de hou ding afhangen welke de Hongaarsche regeering verder zal aannemen. De redevoering werd leven dig toegejuicht en de vergadering besloot, dat heden de interpellatie van Wahrmann in de Kamer zou worden ingediend. Telegrammen. BRUSSEL, 30 November. De „Nord" gelooft, dat generaal Manteuflel (die volgens sommige Berlijnsche bladen met eene zending naar St,-Pe tersburg zou zijn belast) het antwoord moet overbrengen van keizer Wilhelm op den eigen-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2