LEIDSCH DAGBLAD. JV°. 5157. Zaterdag A0. 1876. 2 December. /ST PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per postB 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS BEK ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meerO-"*- Grqolere letters naar plaatsraimte. Nieuwe Abonnementen worden dagelijks aan genomen en ontvangen eveneens de premie: DEIE MAANDEN ONDER DIENST. DC Heden Is een itannnf (emsakt met het ontvangen der ABOVVEJlFATSGELDEJi over SeptemberNovember. Daar die Inning wegens het groot aantal Abonné's zeer kostbaar en tydroovend ls, wordt men beleefd verzocht dc qultantle op ver toon te willen voldoen. LEIDEN, 1 December. Aan de hoogeschool alhier is bevorderd tot doctor in de rechten de heer J. Verwer, geb. te Makkum, met Stellingen. Gedurende de afgeloopen maand werden in de Volkskeuken alhier afgeleverd 3866'portiën, als: 3555'a warme spijs, 259 vleeschen 52 spek. In eenige nieuwsbladen is bericht, dat aan den hoofdonderwijzer J. Ch. Hormei, te Alkmaar, door het hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van landbouw eene gouden medaille was toegekend. Uit de „Landb. Cour." verneemt men thans, dat gelijke onderscheiding te beurt geval len is aan de onderwijzers H. G. Van der Waals, te Leiden, J. Dammers, te 's-Gravenzande, G. Droz, te Kudelstaart, en Joh. Hartman, te Dordrecht, die allen in het voor- en najaar van 1876 met goed gevolg naar de akte voor landbouwkunde dongen. Naar men verneemt heeft het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van landbouw zich, naar aanleiding van het besluit der algemeene vergadering te Rotterdam, tot de hooge regeering gewend, met verzoek eene wet in te dienen, waarbij het verbod van het gebruiken van kinderen beneden de 12 jaar tot fabriek-arbeid, ook worde uitgestrekt tot landbouw-arbeid. Z. K. H. prins Frederik heeft een som van f 500 geschonken voor de expeditie naar de Boven-Djambi en de Korintji-vallei. Sedert de eerste opgave is in 't geheel nog een bedrag van f 16,739.69 ingekomen, zondat het totaal der bijdragen thans beloopt f 30,000.39. De heer H. P. Vogel, architect in Den Haag, heeft zich bij adres gewend tot de leden der Tweede Kamer, om da redenen te ontvouwen, die hem er toe geleid hebben zijn ontslag te nemen als architect voor het ontwerpen der ge vels van het departement van justitie. Hij voegt er de correspondentie, naar aanleiding dezer zaak gevoerd, bij, om wel te doen uitkomen, dat de schetsteekeningen der gevels die bij de begrootings- discussiën van 1876 in de Kamer waren gedepo neerd, ten gevolge van het oordeel der commissie van rijks-adviseurs, nadat het plan door de be trokken autoriteiten, de ministers van binnen- landBche zaken en justitie, was vastgesteld en het geheele project in de Tweede Kamer was gezien, zoodanig zijn gewijzigd, dat ze niet meer te herkennen zijn, en dat de gevel een totaal ander karakter heeft gekregen. Het stoomschip „Fijen", van Java naar Rotterdam, is den 24sten November van Malta vertrokken; de „Hampton", 13 October van Batavia vertrokken, is 30 November te Brouwers haven aangekomen. De tewaterlating van Zr. Ms. schroefstoom- schip „Atjeh" te Amsterdam, is bepaald op den 6deu dezer tusschen 1 en 2 uren. Zr. Ms. ramtorenschip „Koning der Neder landen", liggende te Willemsooord, zal naar men verneemt 16 Februari a. s. in dienst gesteld worden met bestemming naar Oost-Indië. De luit.-ter-zee 2de kl. J. D. baron Van Wassenaer tot Catwijck, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 22sten November jl. in Nederland teruggekeerd, is met dien datum op nonact. gesteld; de adel borst 1ste kl. R. Reinders, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, is met den laatsten November jl. op nonact. gesteld. Ter voorziening in de predikants-vacature door het overlijden van ds. Van den Broek is gisteravond tot leeraar bij de Ned. herv. gemeente in Den Haag beroepen ds. Smeding, pred. te Haarlem. Voor een drietal (vacature ds. Zaalberg) is de keuze gevallen op ds. C. J. Van Hoog straten te Almelo; da. J. C. Montijn te Alblas- serdam en B. Mossel, te Renkum. Tweede Kamer. Hoofdstuk II der Staats begroting is aangenomen met algemeene stemmen hoofdstuk III eveneens, na discussie over ver schillende onderwerpen. De discussie over hoofd stuk IV is aangevangen. Maandag voortzetting. Gemengd INieuwe. In Den Haag heeft gisteravond op het Ledigerf tusschen eenige bewoners een em stige vechtpartij plaats gehad, waarbij slagen werden toegebracht en van een mes werd gebruik gemaakt. Zekere A. K. kreeg drie en H. K. twee verwondingen. De politie heeft tegen den schuldige proces-verbaal opgemaakt. De persoon, die door de politie te Arnhem Woensdag-nacht uit het logement het Roode Hert in de Langstraat werd gearresteerd, als verdacht van den moord, gepleegd op E. Gerritsen, huisvrouw van Wilbrink te Beekbergen, te heb ben bedreven, heeft, naar men verneemt, na eerst hardnekkig te hebben ontkend, eindelijk gezegd de bedrijver van deze euveldaad te zijn. Hij is ge naamd Hendrik Jan Peters, 30 jaren oud, onge huwd eu van beroep polderwerker. Zijn uiterlijk is zeer woest. Te 11 uren begaf zich Woensdag morgen de justitie met dr. Thijssen als deskundige met een rijtuig naar Beekbergen, ten einde een onderzoek in loco naar de gepleegde misdaad in te stellen. In een ander rijtuig werd de dader onder streng toezicht geplaatst, ten einde mede naar de plaats der misdaad te worden gebracht. Vóór het iustijgen in het rijtuig bevonden zich honderden nieuwsgierigen aan het bureau van po litie. Ook te Beekbergen was eeDe talrijke me nigte bijeen om den moordenaar te zien, die geboeid en omringd door een aantal veldwachters naar het kerkhofhuisje werd gebracht, waar het lijk was nedergelegd der ongelukkige vrouw, die moeder was van vijf kinderen, waarvan het jongste nog slechts zes weken telt. Had Peters te Arn hem reeds eenigermate zijn misdrijf bekend, maar geweigerd eenige bijzonderheden mede deelen, bij het lijk kwam hij tot volledige bekentenis. Zondag jl. ontvluchtte uit het nabij 's-Hertogenbosch gelegen krankzinnigengesticht „Condewater" zekere Brinkhuis, oud 22 jaren. Hij was voor eenigen tijd, ter zake van krank zinnigheid, uit de strafgevangenis te Leiden in genoemd gesticht overgebracht. Niettegenstaande alle nasporingen, heeft men den ontvluchte nog niet knnnen ontdekken. Dinsdag werden door de rijkspolitie niet minder dan 8 vreemdelingen, 7 Franschen en 1 Duitscher, over de grenzen van het rijk gebracht. De bekende Abd-el-kader zal door financieele hulp in staat gesteld worden zijn vaderland te bereiken de aanvoer van vreemdelingen te Harderwijk is op dit oogenblik niet groot. Te Berlijn is eene schilder ij tentoon- gesteld, die bijzonder de aandacht trekteen Chris- tnshoofd, geschilderd door Gabriel Max. Wanneer men dicht er voor staat, ziet men de oogen van het beeld gesloten, op eenigen afstand staande echter geopend. Deze metamorphose heeft de schilder verkregen door zijn verdeeling van licht en schaduw. Uit Helmond wordt gemeld: De ge volgen van het afbranden der groote fabriek van den heer Van Vlissingen, op den 24sten Novem ber, doen zich reeds in al hun omvang gevoe len. Tachtig gezinnen, bestaande uit 400 per sonen, zijn zonder werk. Enkelen zoeken elders brood, waardoor natuurlijk gevaar ontstaat dat werkkrachten zullen ontbreken als de arbeid her vat kan worden; de overigen worden zooveel mogelijk door den heer Van Vlissingen gebezigd om puin weg te rnimen. Doch met den besten wil zal dit niet lang kunnen duren. In de laatste acht dagen zijn ruim een millioen eieren uit Italië in ons land inge voerd. De hooge prijzen van de inlandsche eieren zijn hiervan oorzaak, daar de ingevoerde buiten- landsche per 100 stuks ruim f 1 minder in prijs zijn. Onder het opschrift „Montenegrijn- sche menschlievendheid" schrijft de „Levant He rald" het volgende„Bij het laatste gevecht voor Medun vielen den Moutenegrijnen 11 Turksche gevangenen in handen. Zeven hunner zijn te Kon- stantinopel aangekomen en een van hen is thans de gast des sultans in het paleis van Dolmabagt- sche. Van die zeven zijn vijf verminkt, daar men hun den neus eu de bovenlip heeft afgesneden. Zij hebben bovendien nog een aantal litteekens van wonden hun door messteken toegebrachteen dezer ongelukkigen telt 24 zulke litteekens. Zij geven eene vreeselijke beschrijving van de behandeling door hen ondervonden. In het vertrek, waar zij waren opgesloten en aan de wonden, op het slag veld ontvangen, lijdende waren, vierden de dron ken Montenegrijnen hun overwinningsfeest. Zij dansten rond en staken links en rechts naar de ongelukkige gevangenen, onder de kreten„Dat is voor jou, TurkDe zeven overgeblevenen ver zekeren, dat twee hunner vier medegevangenen levend verbrand werden en dat van een der twee anderen armen en handen ontvleescht werden, waarna de Montenegrijnen petroleum in de wonden goten en aanstaken. De andere werd gedwongen zijne handen op eene tafel te leggen, opdat de Montenegrijnen ze met hunne messen in kleine stnkjes zouden kunnen snijdentoen de messen daarvoor niet langer deugden, namen zij bijlen en kapten de armen van den gevangene bij de ellebogen af. Onder die mishandelingen gaven beide ongelukkigen den geest. Toen de snltan, na de komst der zeven overgeblevenen, het gruwe lijke verhaal hoorde, wilde hij een der lieden zien eu wel den minst lijdende, een jongeling van 18 jaren, uit den omtrek van Smyrnahij werd voor den sultan gebracht. Z. M. werd door zijn ver haal diep getroffen, daar de jonge soldaat zonder eenige opsiering het gebeurde mededeelde, en onderhield zich lang met hem". De sultan heeft, bevolen, dat deze zeven verminkte gevangenen gephotografeerd zouden wordende bovengenoemde jongeling wordt in het paleis verpleegd, de overige te Scutari, van waar den sultan geregeld bericht omtrent hun toestand moet worden gezonden. In de Bartholomeuskerk te Berlijn heeft Zondag-avond, eenige oogenblikken nadat

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1