is 25 dezer te Malta met schade aan de machine binnengeloopen en zou waarschijnlijk den volgenden dag weder vertrekken. Uit Paramaribo wordt melding gemaakt van de opening der tentoonstelling van landbouw, nijverheid, kunst en smaak. „Ofschoon voor de eerste maal", zegt de „Surinaamsche Ct.", „heb ben de inzendingen genoegzaam het bewijs gegeven dat Suriname ook op de glibberige baan van voor uitgang, waarop elk beschaafd land en in de laatste jaren de naburige kolonie Demerary, aan gespoord door de machtige drijfveer van bedrijfs kapitaal, zoo in hare onmiddellijke omgeving als van het moederland, met reuzenschreden vooruit gaat, wenscht na te treden. Moge deze tentoon stelling door allen recht begrepen worden en men steeds blijven streven, het doel te hereiken om Suriname meer en meer bekend te doen worden en in de rij der beschaafde landen eene plaats te doen innemen." Dr. J. J. Kerbert is gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned. Indië, om te worden benoemd tot arts voor de krankzinni genverpleging daar te lande. De luit.-ter-zee 2de kl. W. G. Van Nes en C. J. De Jong worden met den 16den Decem ber geplaatst aan boord van Zr. Ms. artillerie instructie-schip „het Loo." Tweede Kamer. Bij het begin der alge- meene beraadslaging over de staatsbegrooting is de politieke toestand besproken door de heeren Casembroot, Wintgens, Haffmans, Heydenryck en Schimmelpennninck van der Oye. Nagenoeg allen achtten den toestand, dat. deze conservatieve regeering liberaal regeert, onhoudbaar en be schouwden de verklaring van den minister van koloniën omtrent de conversie alsnog groo- tere verzwakking van het kabinet. De heer Heydenrijck heeft pertinent gevraagdDeelt het kabinet in de preferentie, van den minister van koloniën voor individueel bezit? De lieer VanWasse- naer van Catwijk zal vooralsnog zich niet tegen de begrootiug verklaren. Voor de verkiezing van een lid in de Haagsche kamer van koophandel wegens het be danken van den heer Sillevis moet herstemming plaats hebben tusschen den heer J. L. Meys Lzn en den heer L. S. Enthoven. Z. M. heeft bij het personeel van den ge- neesk. dienst der landmacht in West-Indië, bij het garnizoen op Curasao, benoemd tot apotheker 3de kl. dr. C. T. Epp; bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht in Ned.-Indië tot officier van gezondheid 2de kl. dr. M. Al- bricht, te Buda-Pest. Z. M. heeft benoemd tot rijks-ontvanger te Bodegraven den heer Coops, thans te Aar denburg, en den heer ïlillebrandt, thans te Nieuw koop en Hazerswoude. Gemengd Nieuws. In het „Nieuws v. d. Dag" leest men dat wordt opgespoord L. G. v. D., oud 34 jaren, metselaar te Leiden. Uit nadere informatie blijkt dat het lijk van genoemden persoon sedert den 13den dezer te Loosduinen gevonden en aldaar ter aarde besteld is. Gisteravond om zes uur is op deOude Vest zekere S., van den wal in zijn schuit wil lende stappen, in 't water gegleden en door eenige personen, die hem latten en stokken toestaken, gered. Ilij werd bewusteloos naar zijne woning vervoerd, waar verder geneeskundige hulp werd ingeroepen. In de appellen van drie vonnissen der Leidsche rechtbank, jl. Dinsdag door het gerechtshof in Den Haag behandeld, werd heden uitspraak gedaan. Ilet. hof bevestigde het vonnis ten aanzien van II. R., waarbij hij wegens mis bruik van vertrouwen is veroordeeld, maar ver nietigde de vonnissen betreflende J. A. C. en J. J. C., vervolgd ter zake van moedwillige mis handeling. J. A. C. werd wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken en J. J. C., met aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene geldboete van 8. Men schrijft uit Den Haag aan de „Arnh. Ct."Gelijk men weet zijn in de model zaal van het ministerie van marine een aantal zaken, afkomstig van de hut, door Heemskerk en Barendsz. op Nova-Zembla opgericht. Door tusschenkomst van den luitenant-ter-zee Koole mans Beynen, die do laatste Engelsche expeditie naar de Noordpool medemaakte, zijn onlangs bij het departement van marine opnieuw eenige zaken uit genoemde hut ontvangen. De heer Koolemans Beynen ontmoette namelijk een Engelschman, die voornemens was naar Nova-Zembla te gaan, en spoorde hem aan, om te trachten de hut op te zoeken, hetgeen hem gelukte, waarna hij de ge vonden voorwerpen aan den heer Koolemans Bey nen afstond. Ouder de gevonden voorwerpen is een kruithoorn, waarin zich een papier bevond, dat een kort verhaal bevatte van den tocht naar Nova-Zembla, onderteekend door Heemskerk en Barendsz. Hoewel het papier zeer is beschadigd, is het schrift toch grootendeels te lezen. Zaterdag is gevankelijk naar de cel lulaire gevangenis te Amsterdam gebracht eene hoedenmaakster, welke in den modewinkel van P. Mars, op den Nieuwendijk, op heeterdaad van diefstal was betrapt. Naar het naastbijgelegen politie-bureau overgebracht, werd aldaar nog eene rol zijden lint tusschen hare kleederen op de borst verborgen gevonden, en eeue onmiddellijk daarna in hare woning op het Bagijnenbof ingestelde huiszoeking heeft tot de inbeslagneming geleid van eene aanzienlijke hoeveelheid linten, bloemen, zijde en fluweel, door haar in verschillende win kels ontvreemd. Uit Harderwijk meldt men dat de persoon van Abdelkader, die onlangs, voorzien van goede getuigschriften, voor den Indischen dienst was geëngageerd, op last van hoogerhand van zijne verbintenis is ontslagen en naar het buiten land gedirigeerd, bepaaldelijk niet ten genoegen van den belanghebbende, die zich gedurende het verblijf te Harderwijk uitmuntend heeft gedragen. Tegen den drukker en uit ge ver van den „Courrier de la Meuse" is proces-verbaal op gemaakt wegens een in genoemd blad den 22sten dezer opgenomen correspondentie, waarin een ma réchaussee, wiens karabijn, gelijk door een aantal getuigen wordt bevestigd, onwillekeurig was afge gaan, ten gevolge waarvan een persoon licht ge kwetst werd, wordt voorgesteld als hebbende „fêté Bacchus". Naar men verneemt zijn eenige inge- zetenen van Rijnsburg ook de dupe geworden van de bekende valsche Engelsche wissels. Na op ont vangen wissels bloemkool te hebben afgeleverd, blijft de betaling achterwegemen noemt zelfs bij een het bedrag van ƒ450. Kort na het déraillement dat op den spoorweg tusschen Winschoten en Nieuweschans, door eenige paarden die op een donkeren avond zich op den spoorweg bevonden, onlangs heeft plaats gehad, hebben 4 vervoerders van wagens met stroo eigeumachtig den sluitboom over den spoorweg tusschen Iieiligerlee en Eexta (gemeente Scheemda) geopend. Zij reden over den spoorweg, terwijl een trein reeds in de nabijheid was. Er had al zeer weinig moeten geschieden, of een schromelijk ongeluk zou hebben plaats gehad. Tegen de bedoelde personen is eeue vervolging ingesteld, die thans voor de rechtbank te Win schoten aanhangig is. Men meldt uit Breda van 25 dezer: Eergisternacht had ten huize van notaris B. tusschen deze stad eu den weg naar Liesbosch, onder Prinsenhage, een brutale inbraak en poging tot diefstal plaats. Omstreeks 11 uur werd de zuster van den notaris, eene oude dame, plotse ling op haar bed aangegrepen door een man, die na sleutels en geld geëischt te hebben, op haar antwoord, dat zij deze niet bezat, met een prop haar mond stopte en bare handen boeide. Na dat verricht te hebben, hoorde hij echter gerucht de dochter des huizes had namelijk geritsel ge hoord. Daarop is de dief even geheimzinnig ver trokken, als hij gekomen was. De oude dame kan geene inlichtingen verstrekken; alleen zegt zij dat hij een doek om het hoofd droeg en zijn spraak het Belgisch dialect verried. Kapitein Nares, de commandant der jongste Engelsche Noordpool-expeditie, is door II. M. de koningin in den adelstand verheven. Voor kapitein Cook, den bekenden Australischen reiziger, zal in Ilyde-Park te Sidney een standbeeld worden opgericht, dertien voet hoog. Te Workurn is een molenaarsknecht bij bet binnenrijden van den molen, doordien bij te boog gezeten was op graanzakken, door den bovenkant van den ingang zoodanig gekneusd, dat hij een paar dagen later overleed. Uit Argos telegrapheert men aan de „Times", dat dr. Schliemann, die daar tegenwoordig in de buurt aan 't graven is, in de zoogenaamde graven van Atrens, Agamemnon en Cassaudra allerlei kostbaarheden heeft ontdekt, ookjuweelen. Hij vond o. a. twee schepters met kristallen knoppen, onderscheiden zilveren en bronzen voor werpen, benevens een aantal raenschenbeenderen. De „Union médicale" deelt mededat te Vincennes, op de binnenplaats van het militaire hospitaal, eene school van eene geheel nieuwe soort en van onbetwistbaar nut is opgericht. Het is de school voor dienstdoenden bij de ambulances. Dagelijks ontvangt een rot soldaten van admini stratie onderricht in het zoo spoedig mogelijk op slaan van tenten voor den veldhospitaaldienst. Deze tenten worden van beddegoed en huisraad voor zien en bevatten van 6 tol 20 zieken. Op een gegeven teeken worden het beddegoed en de ten ten opgenomen en de zieken schijnbaar op voer tuigen geheschen, die hen in veiligheid moeten brengen. Er zullen proeven worden genomen met alle toestellen, die aan het bestuur dier school zijn voorgesteld. Iï III TE NLAND, frankrijk. Bij de voortgezette beraadslaging over het bud get van eeredienst bracht Dufaure de gevraagde vermeerdering van 1,200,000 fr. voor de kapelaans op de helft; de commissie voor het budget hield het cijfer van 200,000 fr. vast; Lefranc stelde voor het op 400,000 te brengen, welk amendement verworpen is. Dufaure handhaaft het door de regee- ring vastgestelde cijfer. Er hebben zich ongeveer 500 officieren aan gemeld voor het examen, om toegelaten te worden op de nieuwe hooge krijgskundige school. Slechts 80 zijn geslaagd. De examinatoren waren zeer streng. Bijna al de door generaals en kolonels aanbevolen officieren zijn afgewezen. Oostenr.- Hong. Monarchie. In de vergadering van de drie grondwetsge- zinde fracties van het huis van afgevaardigden verklaarde de minister van financiëD, Dépretis, dat betreflende het bankstatuut nog onderhande lingen met de nationaalbank vooraf moeten gaan, terwijl betreffende den tekst van de andere voor stellen de regeering reeds bepaaldelijk gebonden wasde regeering was in alle gevallen bereid de gevolgen er van te dragen. De minister-president Auersperg verklaarde dat de regeering in 't minst niet dacht aan de ontbinding van den rijksraad. Nadat verscheidene redenaars de oprichting van een dualistische Bank sterk hadden afgekeurd, verklaarde de minister van binnenlandsche zaken Lasser, dat de regeering reeds nu meende, te weten wat al en wat niet uitvoerbaar was, en herhaalde ten slotte de reeds door den minister van financiën in het huis der afgevaardigden afge legde verklaring, dat aan de onderhandelingen met Hongarije over de Bank het beginsel van eenheid van bankbiljetten onverbreekbaar ten grondslag lag; wie dat beginsel technisch, weten schappelijk en practisch ten uitvoer leggen wil, moet zich bij de daaruit noodwendig voortvloeiende gevolgen nederleggen. TurLrije. Uit Weenen wordt van 27 dezer gemeldBe treffende den stand der Oostersche quaestie lekt het volgende uitTen opzichte van de bijzondere hervormingen voor de drie opgestane provinciën zijn de Kabinetten het eenshet verschil tusschen Petersburg en Londen betreft meer den uiterlijken vorm dan de zaak zelve. Terwijl Engeland den schijn bewaart en het wil doen voorkomen als bleef het I'arijsche verdrag ongeschonden, hoewel men toch met de feitelijke schending van artikel 9 evenzeer genoegen neemt als destijds met de zaak van den Libanon, wil Rusland in de eventu- eele protocollen bij bet sluiteu der conferentie juist scherper in den vorm dan in het wezen de ophef fing van het verdrag geconstateerd zien, dewijl men dat in Rusland als een soort van voldoening

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2