LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5154. Woensdag A°. 1876. 29 November. S TA DS-BE DICHTEN. De Maatschappij" tot opvoeding van weezen in het huisgezin. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per posl1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meerB 0.17£. Groolcre letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien hel adres van CARLO GENKARE en FRAN- CESCO DEFF DEL SASSO, schoorsteenvegers, wonende alhier, oin vergunning tot het oprichten van eene berg plaats van roet, in een pakhuis in de Lange Paradijssteeg n° 38, Plattepoort N°. 1 Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 {Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Dinsdag den 12den December aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. u. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 28 November 1876. „Alle beginselen zijn moeilijk", ziedaar het motto, dat wij zouden willen plaatsen aan het hoofd van het tweede jaarverslag der „Maat schappij tot opvoeding van weezen in het huisge zin", dat thans voor ons ligt; want een slechts vluchtige inzage van die brochure zal voldoende zijn om den belangstellenden lezer te overtuigen, dat de oprichters en bestuurders der hier bedoelde vereeniging met tal van bezwaren hadden te kampen. Des te grooter zal dan ook ongetwijfeld de voldoening zijn, waarmede zij kunnen terugzien op de gunstige resultaten, die hun loffelijke pogin gen reeds aanvankelijk opleverden. Het ledental der Maatschappij toch klom van 213 tot 249, dat der begunstigers van 133 tot 163; neemt men daarbij in aanmerking, dat het cijfer der comité-leden van 124 tot 206, dat der comité- begunstigers van 87 tot 233 steeg, dan komt men tot een totaal-aanwinst van 118 leden en 176 begunstigers, zoodat de maatschappij zich mag verheugen in het bezit van 456 leden en 395 begunstigers. Zeker een feelangrijke uitkomst, wanneer men den korten tijd van het bestaan der Maatschappij in rekening brengt, en vooral indien men in aan merking neemt, dat liet hier de toepassing geldt van een beginsel, de opvoeding van weezen in het huisgezin, geheel tegenovergesteld aan dat, hetwelk tot dusver in deze werd gehuldigd, nl. verpleging van weezen in gestichten, een beginsel dus dat alleen reeds uithoofde van zijn afwijken van de gewone sleur voor menigeen aanleiding geeft, zoo al niet tot bestrijding, dan toch evenmin tot be vordering. Met het oog juist daarop mag het zeker van het hoogste gewicht worden geacht, dat, gelijk I uit de achter het verslag gevoegde naamlijst blijkt, over het algemeen zij, die zich als leden of begun stigers bij de Maatschappij aansloten, tot de meest ontwikkelden in den lande behooren, mannen wier toetreding tot de Maatschappij inderdaad een aan beveling mag lieeten. Zijn de boven aangevoerde bewijzen voor de uitbreiding der Vereeniging reeds belangrijk te achten, in een verslag van dezen aard vormen zij niet den hoofdinhoud: daarin vraagt men in de eerste plaats naar hetgeen er werd verricht om het beoogde doel te bereiken. Op die vraag nu behoefde het bestuur in de vergadering, die den 6den September dezes jaars te Amsterdam werd gehouden, het antwoord niet schuldig te blijven. Tegen 10 weezen toch in het eerste jaar werden er 31 in het tweede jaar geplaatst in ver schillende gezinnen. Voor het meerendeel daarvan werden de verplegingskosten der Maatschappij vergoed, voor soinmigen kwam zij de comités, armbesturen of voogdijen tegemoetbij enkelen integendeel nam de Maatschappij de uitgaven ge heel voor haar rekening, en wel in die gevallen, waarin kinderen met aanleg of uit een fatsoenlijkeu stand afkomstig, in zulk een toestand werden achtergelaten, dat zij zonder de tusschenkomst der Maatschappij in een armgesticht zouden zijn op genomen. Schoone roeping voorwaar, doch bij wier ver vulling de ondervinding leerde, dat naast de edele geestdrift, die tot het najagen van een zoo schoon doel aanspoorde, ook een wijze bezadigdheid niet mocht ontbreken, wilde men geen gevaar loopen zijn goede gaven aan onwaardigen te verspillen. Zoo bleek bij nader onderzoek, dat een grootva der, die zich om hulp wendde tot de Maatschappij met de verklaring dat hij gebukt ging onder de verzorging van een tweetal weezen, door den dood van zijn schoondochter ten zijnen laste gekomen, niet onvermogend was, maar een brutale gierig aard. Voeg daarbij, dat de Maatschappij ondanks haar lofwaardig streven somtijds ook blootstond aan miskenning of althans scheeve beoordeeling, dat de geheele verwaarloozing of ook wel ver keerde neigingen van een enkelen verpleegde de taak hunner beschermers soms niet weinig be moeilijkten, en men zal beseffen, dat het ook hier niet altijd rozen zonder doornen waren die er te plukken vielen. Toch gaven de 31 verpleegden over het algemeen alle reden tot tevredenheid. Van de giften, gedurende het laatste maatschap pelijke jaar ontvangen, kan niet hetzelfde worden getuigd; zij beliepen slechts f 385,60. Gaarne schrijven wij met het verslag de geringheid dier som toe aan de aanzienlijke oilers, ten bate der watersnoodlijdenden op het altaar der liefdadigheid geplengd, en vertrouwen juist op groud daarvau, dat dit jaar de gaven voor de Maatschappij rui mer zulleu vloeien. Des te meer zullen deze haar welkom zijn, de wijl de oprichting van een zoogenaamd doorgangs huis in de stad Dokkum, de woonplaats van den directeur, uit den aard der zaak weder meerdere kosten na zich sleept, al werden daarbij ook de financieele krachten der Maatschappij in het oog gehouden. De behoefte aan zulk een inrichting, bestemd om den weezen slechts een tijdelijke ver blijfplaats te verschaffen, ten hoogste gedurende drie achtereenvolgende maanden, deed zich ten sterkste gevoelen. Waar anders moest men hen plaatsen tot tijd en wijle dat er voor hen een ge schikt gezin was gevonden Of wel hoe zou men zonder zulk een gesticht in de gelegenheid zijn ge steld zich bekend te maken met het gestel, den aanleg, de opvoeding enz. van sommige kinderen, meer in het bijzonder van hen, die in den vreemde hun ouders verloren en voor welke men juist tot deze meer algemeene Maatschappij de toevlucht schijut te nemen, wat trouwens zeer verklaarbaar is. Dat de zorgen der Maatschappij zich veelal ook tot die soort van kinderen uitstrekken, levert een reden te meer op om de belangstelling in haar op te wekken. Niemand zal zeker ontken nen, dat zij die reeds thans ten volle waardig is. LEIDEK, 28 November. De bijeenkomst der volksvoorlezingen was, niettegenstaande er tevens komedie was, druk bezocht en geen wonder! Dr. H. C. Rogge toch heeft meermalen blijk gegeven dat hij de man is die den waren volkstoon weet te vatten en het geen hij te zeggen heeft duidelijk, klaar en helder voor te dragen. Zoo ook weer gisteravond. De Oostersche quaestie, la question bruiante du jour bij uitnemendheid, was het onderwerp dat hij ter vervulling zijner spreekbeurt gekozen had. Afgezien van de welsprekende wijze der ruim een uur vol gehouden improvisatie, was de inhoud van dien aard, dat niet alleen het volk, waarvoor het in de eerste plaats bestemd was, maar ook de leden der Commissie in ademlooze stilte aan 's sprekers lip pen hingen, en ten slotte een daverend applaudis- seuient den spreker het bewijs gaf dat hij, ook waar 't voordrachten voor 't volk geldt, is: the right man on the right place. Na hem trad op de heer Giezen Jr., die door het voordragen van een drietal humoristische dichtstukken van dr. Laurillard, zoowel den goeden naam van dien dichter recht liet wedervaren, als toonde dat de uiterlijke welsprekendheid ook nog in onze dagen waardige beoefenaars heeft. De voorzitter deelde in de. pauze mede dat de wandeltentoonstellingen in de verschillende musea en den hortus, a. s. Zondag te een uur weder zullen hervat worden. Aan W. D. Carssens te Leimuiden is, met intrekking van vroegere beschikkingen, tot weder opzegging, vergunning verleend voor een stoom- bootdieust tot vervoer van personen, goederen en vee tusschen Amsterdam, Leiden, Boskoop, Gouda, Rotterdam, Haarlem. Werd dezer dagen in 't belang van 't rei zend publiek de aaudacht er op gevestigd, dat de Holl IJzeren-Spoorwegmaatschappij de gunstige bepaling weder ingevoerd heeft, dat vergund wordt met retourkaarten ook op de heenreis op elk station, uit te stappen en treinen over te blijven, wij kun nen daarbij voegen, dat de reiziger behoort te zorgen vooraf terstond na aankomst op het station waar hij zijne reis afbreekt bij den stationschef het plaatsbewijs voor dien anderen trein geldig te doen maken. De Arnhemsche gemeenteraad heeft besloten het maken eener waterleiding onderhands bij con tract op te dragen aan den ingenieur B. Salbach, van Dresden. De Duitsche ingenieur Flöthe zal de leiding der werkzaamheden op zich nemen. Het departement Arnhem der Ned. Maat schappij ter bevordering van nijverheid heeft be sloten, eene zilveren medaille Ier beschikking te stellen van de commissie voor de internationale tuiubouw-tentoonstelling, in 1S77 te Amsterdam te houden. De aldaar bestaande afdeeling der Ned. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde, heeft voor hetzelfde doel eene gouden medaille Ier be schikking gesteld. Naar men verneemt heeft thans ook de Duitsche telegraaf-administratie eene rechtstreek- sche Beurzenverbinding voorgesteld, namelijk tus schen de Beurs te Berlijn en die te Amsterdam. Het antwoord moest, evenals voor eeuigen tijd een gelijk voorstel ten aanzien der rechtstreeksche verbinding met de Beurs te Brussel, afwijzend zijn, wegens gebrek aan ruimte voor deu telegraaf dienst op de Amsterdamsche Beurs. De telegraaf- administratie, iutusschen alles willende doen wat zij kon, heeft aan het Duitsche telegraafhestuur verklaard, dat zij bereid is, in afwachting dat tot verbinding der twee Beurzen gelegenheid ontsta, het hoofükantoor te Amsterdam op de Beursuren. met de Berlijnsche Beurs in rechtstreeksche ge meenschap te doen treden. Het stoomschip „Conrad", van Batavia naar Nieuwediep, is 27 dezer Dungeness gepasseerd; de „Fijen", van Java naar Rotterdam bestemd,

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1