•waarin de deelname voor alle tegenwoordige en toekomstige werklieden verplichtend zal zijn en blijven, evenals hun aller deelgerechtigheid, mits dit fonds beheerd worde volgens het bij het be sluit gevoegd reglement. Naar men verneemt is tot directeur van het gebouw van kunsten en wetenschappen te 's-Gra- venhage benoemd de heer A. Van Veen Jr. Gemengd TN'iou-vvs. Door het gerechtshof te 's-Graven- hage is bij arrest van heden bevestigd het vonnis der rechtbank te Leiden, gewezen in de zaak van H. Goedel tegen G. de Wit, waarbij het betreft eene vordering van twee percent eener som van f 48.000, waarop de eischer beweerde recht te hebben wegens zijne handelingen als tusschenper- soon bij den verkoop eener boerenhofstede, welke echter door de rechtbank werd afgewezen. Gisteren tegen den avond zag men •uit de bovenverdieping van eene woning in de derde Wagenstraat in Den Haag rookwolken op stijgen, die omstreeks halfzes plaats maakten voor uitslaande vlammen, welke alles om zich henen vernielden en op de belendende huizen dreigden over te slaan. Inmiddels waren verschillende brand spuiten aangekomen, waarvan het personeel onder leiding van den opperbrandmeester werkte, om het vuur te stuiten, en toen een stevige straal uit de waterleiding hun daarin ondersteunde, was men de vlammen weldra meester. Tot omstreeks negen uren moest tot eene geheele blussching nog water worden aangevoerd. De bovenverdiepingen, waarin een petten- en stroo- hoedenmagazijn, is met den inboedel en den aan wezigen voorraad koopgoederen, die naar men zegt tegen brandschade zijn verzekerd, totaal uit gebrand, terwijl het benedenhuis, waarin een koek bakkerswinkel, veel schade heeft geleden door het water. Als oorzaak van den brand noemt men een gebrek aan het gas, waarnaar juist, op verzoek van de zich alleen te huis bevindende echtgenoote van den heer W., den bewon er, een onderzoek zou worden ingesteld, maar dat geen verder gevolg kon hebben wegens het uitbreken van de vlam. De officier van justitie te Haarlem bericht, dat het verzoek tot opsporing der her komst van vijf te Haarlem deels beleende, deels verkochte gouden vestkettingen als vervallen kan beschouwd worden, dewijl gebleken is dat hij, die zich beurtelings Jansen of J. A. Klosser noemde, daarbij geheel te goeder trouw op last van derden gehandeld heeft. De voorgenomen staking der Velp- sche vischkweekerij moet niet als voldongen feit beschouwd worden. Er worden namelijk nog on derhandelingen gevoerd tusschen de administratie en de regeering. In elk geval zou de zalmpro ductie voor dit seizoen nog onverminderd plaats vinden en eerst later over de definitieve staking beslist worden, als er geene middelen worden ge vonden, die nuttige inrichting in stand te houden. Donderdag in den laten avond, werd te Hellevoetsluis het treurig bericht aangebracht dat in de Noordzee door de stoomboot „De Komeet" is overstoomd de loodskotter n°. 5, waarbij de schipper Posthumus is verdronken; de overige equipage is gered en te Dover aan wal gebracht. Eene dienstmeid te Zwolle haalde dezer dagen op naam eener familie, bij welke zij vroeger gediend had, in een winkel een stuk zwart thibet van 38, dat zij dadelijk daarop in de bank van leening voor 5 verpandde. Zij stelde zich daar niet mede tevreden, maar poogde een uur later op naam van dezelfde familie en in denzelfdeu winkel voor 30 laken mede te krijgendoch nu kreeg men argwaan en de dievegge liep in de val. Zij is thans achter slot. Uit Praag wordt gemeld, dat dr. Strousberg eerstdaags aldaar zal aankomen. Een consortium, met den vleugeladjudant van den Duitschen keizer, graaf Lehndorff, aan het hoofd, zal de voormalige bezittingen en machinewerkplaat- sen van Strousberg aankoopen en die door hem laten besturen. Het wil een aanzienlijk kapitaal tot zijne beschikking stellen, om het hem mogelijk te maken een gedeelte van de door hem ontworpen werken ten uitvoer te brengen. De man, die verdacht wordt twee per sonen te Onderdendam met een mes gewond te hebben, is in hechtenis genomen en geboeid naar Appingedam gebracht. Hij moet verklaard hebben onschuldig te zijn; men zegt echter dat er vol doende bewijs voorhanden is dat hij en niemand anders de schuldige is. Met den toestand van den persoon, die het zwaarst verwond is, staat het slecht, hoewel niet hopeloos. In de gemeente Helmond heefteen hevige brand gewoed in de katoendrukkerij van de firma P. P. Yan Ylissingen en Co. De brand ontstond in den nacht tusschen 23 en 24 dezer, omstreeks 4 uren, en was laat in den namiddag van den 24sten dezer nog niet geheel gebluscht. De schade is zeer aanzienlijk. Het schoonste deel der fabriek, waar modellen, teekeningen enz. ge borgen waren, werd o. a. vernield, en alleen hierdoor een schade van meer dan een ton gouds aangericht. Honderden arbeiders zijn door deze ramp van werk beroofd. Naar men verneemt is de ijzeren brandkast, dezer dagen ontvreemd uit een perceel in de Joden-Honttuinen te Amsterdam, met andere voorwerpen, op dezen diefstal betrekking hebbende, teruggevonden in het water nabij den St.-Antbonie- dijk buiten de Muiderpoort. Yolgens de „Vliss. Ct." waren er in de maand September jl. in de gemeente Vlissingen geplaatst 3000 aandeelen, vertegenwoordigende eene som van ƒ7500, in verboden loterijen. Onder die loterijen behoorde ook eene te Kralingen gevestigde vereeniging, tegen wier directeuren thans door de politie proces-verbaal is opgemaakt, eu welke tot doel heette te hebben haren deelnemers, tegen eene bijdrage van 5 cent per week, de fraaiste meubelen, huissieraden enz. te verschaffen. Te Tegelen heeft een bloe dige vecht partij tusschen eenige pannenbakkers plaats gehad, waarbij een hunner door middel van een schop zoodanig aan het hoofd getroffen werd, dat hij onmiddellijk ter aarde stortte en meer dood dan levend huiswaarts moest worden gedragen. Zijn toestand is allerbedeukelijkst. De dader heeft zich uit eigen beweging ter beschikking van de justi tie gesteld. In een derFranschedagbladenwordt melding gemaakt van een zeer zeldzaam ziekte geval. Een jong meisje van deftigen huize, woon achtig in den Eaubourg St.-Honoré, geraakte eens klaps zoo hevig en onophoudelijk aan het niezen, dat men twee geneesheeren ontbood. Tevergeefs werden de krachtigste middelen om het niezen tegen te gaan onmiddellijk aangewend. Het duurde meer dan twaalf uren achtereen, en de arme lijderes verkeerde in een schrikwekkenden toestand van uitputting. De oogen puilden uit hunne kassen groote zweetdruppels parelden op het voorhoofd en het was als zag men haar vermageren onder haar onverpoosd lijden. Ten einde raad, werd eindelijk chloroform aangewendzij sliep in, het niezen hield op, maar zoodra niet had het middel uitgewerkt, of met vernieuwde hevigheid herhaalde zich het vreeselijk verschijnsel. De onbeschrijfe lijke lijdensuren waren tot 27 geklommen. Een jong geneesheer ried nu behandeling met koud water aan. Men liet hem begaan, en na drie en half uur werd het gewenschte effect verkregen. Het niezen hield voorgoed op. De lijderes was doodelijk afgemat; hare krachten waren uitgeput. Den volgenden dag kwam hierin beterschap en was zij, hoewel nog uiterst zwak, echter blijkbaar buiten levensgevaar. Bij de vermelding van dit zeldzaam verschijnsel wordt vermeld, dat in de werken van een Engelsch geneesheer, Eggerton, een soortgelijk geval verhaald wordt. In de om streken van Edinburg werd een vrouw, eenige dagen na hare bevalling, op dezelfde wijze aange tast. Zij bezweek echter reeds binnen weinige uren. Men deelt aan de „N. Rott. Courant" mede: In Maart dezes jaars brak te Saparoea (residentie Ambon) een hevige brand uit. Bij die gelegenheid redde de controleur aldaar 's lands kas en het archief, en wel met opoffering van zijn eigen inboedel, die zeer zeker te redden zou geweest zijn, indien hii niet in de eerste plaats aan 't behoud van 's lands goederen en gelden gedacht had. De controleur leed hierdoor eene schade van pl. m. ƒ600, en meende redenen te hebben aan het gouvernement zijne belangen voor te dragen en om schadevefgoeding te vragen. Dit verzoek werd evenwel van de hand gewezen. BUI TE NLAND. Frankrijk. De afdeelingen der Kamer hebben de rappor teurs benoemd voor het ontwerp van wet betref fende de militaire eerbewijzingeu bij het begraven van ridders van 't legioen van eer. Van de elf rapporteurs hebben tien verklaard, dat zij de ver werping van het ontwerp zouden voorstellen. Een van hen echter heeft de hoop uitgedrukt, dat het middel mocht worden gevonden om tot overeen stemming tusschen Regeering en Kamer te geraken. De elfde alleen heeft zich voor het ontwerp ver klaard, doch wenscht daarin eenige wijzigingen gebracht te zien. In het meerendeel der afdeelin gen hebben de legitimisten en de bonapartisten openlijk ten gunste der intransigenten gestemd. Rusland. Het officieele regeeringsblad maakt een ukase openbaar, volgens welke te beginnen met 1/13 Januari 1877 de rechten van in- en uitvoer in goud of in coupons der Russische schuld, welke in het buitenland en in buitenlandsche munt be taalbaar gesteld zijn, betaald moeten worden. Een tweede ukase bepaalt, naar aanleiding van de stremming in het goederenverkeer, dat personen, die daardoor ten aanzien van korte leveringster mijnen buiten hunne schuld in verzuim komen, van alle verantwoordelijkheid worden ontheven. Turliij e. De correspondent van den „Times" te Ragusa seint, dat de militaire commissie de demarcatie-lijn heeft ontworpen en dat de Turksche ambtenaren over de beslissing zeer ontevreden zijn. Nog ééne zitting zal de commissie tot vaststelling van de demarcatie-lijn houden. Volgens den correspondent te Weenen stak de moeilijkheid bij 't bepalen der lijn in de Herzegowinn. Montenegro eischte niet alleen den Duga-pas en de vesting Niksics, maar ook het fort Goranska en zijn rayon. De com missie heeft zich in tweëen verdeeld, om aan beide zijden hieromtrent een onderzoek in te stellen. Nog lastiger zal de regeling zijn der proviandee ring van de geblokkeerde plaatsen. De Porte wil daarin vrij zijn, Montenegro verlangt daarop toe zicht. Worden de vijandelijkheden hervat, dan zullen de Turken, nu zij een groot deel van hun leger uit deze streken teruggetrokken hebben, minder dan ooit in staat zijn de geblokkeerde plaatsen te hulp te komen, en daarom willen zij van den wapenstilstand gebruik maken om ze zoo ruim mogelijk te voorzien. De Montenegrijnen daarentegen weten, dat zij die plaatsen niet in hun bezit kunnen krijgen dan door de bezetting uit te hongeren, en wenschen dus dat ze bij 't einde van den wapenstilstand niet beter voorzien zijn dan bij 't begin. Krijgen de Montenegrijnen hun zin, dan staat dit gelijk met 't besluit, dat Nik- sick en de blokhuizen in den Dugapas, bij her vatting der vijandelijkheden, aanstonds zullen kapi- tuleeren. Telegrammen. RAGUSA, 26 November. Gisteren is de Rus sische consul-generaal en agent voor Montenegro, de staatsraad Jonin, uit Cettinje teruggekomen en, op een telegraphisch opoutbod, terstond naar Petersburg vertrokken. Het opperhoofd der opstandelingen Mussic heeft zich op Oostersch grondgebied begeven, is daar gevangengenomen en naar Slano overbracht. LONDEN, 26 November. Een telegram uit Weenen aan den „Times" meldt, dat voor Oos tenrijk baron Galice tot tweeden gevolmachtigde ter conferentie benoemd is. CALCUTTA, 25 November. Luidens het rapport van den gouverneur van Bengalen, die het verwoeste grondgebied bezocht, wordt het aantal omgekomenen bij den jongsten orkaan geraamd op 215,000. NIEUW-YORK, 25 November. Het comité van controle in Zuid-Carolina, dat aan de kiezers van Hayes bewijsstukken heeft afgegeven ondanks het bevel van het gerechtshof, is door het hoog gerechtshof van Carolina veroordeeld. Alle leden van het comité moeten een boete van 1500 dollars betalen en blijven tot nader order van het hof gevangen.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2