LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5153. Dinsdag A0. 1876. 28 November. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke hommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEX: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BE RICH TEN. Vergadering- van den Gemeenteraad van Leiden, 1 op Donderdag den 30sten November, des namiddags te twee nar. Onderwerpen 1°. Verzoek van Mej. C. J. Van Waesberge, om ontslag als hnlponderwijzeres aau de school n°. 1 voor onvermogen- den. (251) 2°. Idem van B. Corts, om een stoep te leggen aan de Veste- straat. (253) 3°. Idem als voren, van Th. Van AVijk. (254) 4°. Idem van het Bestuur der Leidscbe Bouwvereenigicg, om een riool te leggen naar de Oude Vest. (25*2) 5°. Voordracht betrekkelijk de Schietbaan. (248) 6°. Idem tot onderhandsche verhuring van de woning boven het telegraafkantoor. (255 en 258) 7°. Concept-verordening, hoedende reglement op het beheer en bestuur der Stedelijke Gasfabriek. (7, 17, 250 en 257) 8°. Staten van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1876. (259) 9°, Tweede suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1876. 10°. Voordracht tot inzending van eenigc voorwerpen nit het Museum iu de Lakenhal naar de Tentoonstelling in 1877 te Amsterdam tc houden. (260) LEIUEiV, 3? November. Bij de Zaterdag gehouden verkiezing van vijf leden voor de Kamer van koophandel en fabrieken alhier zijn uitgebracht op de heerenP. I. De l'remery 28 stemmen, B. F. Ivrantz 24, Mr. P. Du Rieu 24, J. I. Van Wensen 19, A. C. Leem bruggen 17, C. J. Leembruggen 7. Mr. S. Le Poole 8, A. H. Eigeman 4, P. L. C. Driessen 3, N. J. Sanders en A. W. Sijthofl' ieder 2, C. J. Van den Aardwegh, W. E. Van Wijk Jr., P. Van j Bleiswijk Ris, S. B. Vos en A. De Fremery, ieder 1 stem. A. s. Donderdag zal hier ter stede eene uit voering plaats hebben van het Zweedsche Zangers- quartett, van welk gezelschap het „Algemeen Handelsblad" van 23 dezer de volgende gunstige beoordeeling geeft: In aandachtige stilte zat Maandag-avond een klein, maar uitgelezen auditorium in het lokaal „Odeon" ter neder en luisterde naar de schoone kernachtige geluiden, die eenige mannenstemmen in de ruimte ontwikkelden. ITct waren de heeren II. Lntteman en E. Lindquist, eerste tenoren, T. Lagerholtz, tweede tenor, Th. Lundgren, eerste bas, en E. During, tweede bas, die zich voor de tweede maal in het openbaar in de hoofdstad als quartett zangers deden hooren en de algemeene be langstelling, de groote sympathie van hnnne hoor ders wisten te verwerven door hun uiterst be scheiden voorkomen, door de groote deugden, die in hun zang vielen op te merken. Die deugden toch waren vele en laten zich volgenderwijs om schrijven. De eenheid, de goede verstandhouding kunnen niet beter in acht worden genomen, de nuanceeringen zijn fraai en vormen heerlijke con- trasten zonder dat de zachte tinten in ziekelijke pianissimo's ontaarden en de forte's tot hardheid overgaan. Ieder nummer wordt met fijnen kieschen smaak gezongen en de verschillende stemmen der vijf heeren zijn schoon en aangenaam van timbre. De eerste tenor mag op milde en zuivere gelui den roemen, en het schoon orgaan der eerste en tweede bassen zou den naijver van menigen geoe- fenden operazanger opwekken. Daarbij gaat het zingen allen zoo gemakkelijk af, dat men dikwijls in de verzoeking geraakt tot eene herhaling van een bijzonder geliefkoosd nummer uit te noodigen het is alleen de bescheidenheid die dit weerhoudt. Het repertoire der vijf Zweedsche heeren is ver volgens zeer afwisselend en dan eens wordt het gehoor gestreeld door een smachtend of melancho lisch lied, dan weder door een luimig en opgewekt nummer vol grillige phantaisie. Dezen keer werden wij getroffen door twee scènes uit Bellman's werk „Predmann's Epistlar", door de schoone baryton- solo's „Per Swinaherde" en „Aftonen" van PI. Luttemau en A. Billeter, door het lieve, eigenaar dig gerythmeerde „Dampfschifl'slied" van O. Lind- blad, door de weeke, melodieuze serenade van A. Prieberg, terwijl zic'n aan deze werken op zeer waardige wijze aansloten de tenorsolo „An den Nordeu" (met „Brummstijnmeu"), die Brautfahrt in Hardanger en Mendelssohn's „Sommerlied." De serenade van Priedberg en „Joachim uti Babyion" vormden de scherpste contrasten en de wijze, waarop deze contrasten in een scherp daglicht werden gesteld, legde schoone getuigenis af van het onbetwistbaar talent der vijf Zweedsche zangers. Een traan vau aandoening welde in het oog op bij de passage in de serenade „Ob sie im Traume meiu denkt?" en een schaterlach weerhield de hoorder met moeite, als in luimigen, boertigen stijl weerklonk de zang op de woorden Joachim ans Babyion hatte ein Weib Susanne." Waarlijk, een mannenquartett op deze wijze samengesteld, behoort niet tot de alledaagsche verschijningen, en lang zullen ons bijblijven de schoone, goed getimbreerde stemmen, de keurige opvatting, de smaakvolle voordracht en de verbazende eenheid tier vijf heeren, uitmakende het Zweedsche Zan- gersquartett. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f. 25.50, f 5.40 en f 2-60; de. iaagste f 25.00, f 5.00 en f 2.50. In de Zaterdag gehouden gewone vergadering van de afdeeling wis- en natuurkunde der kon. acad. v. w. deed de secretaris mededeeliug van eenige brieven, ter geleiding van boekwerken ont vangen. Onder die boekwerken was eene belang rijke toezending, namelijk al de werken van het Fransclie instituut. Zooals bekend is (zeide de secretaris) is reeds dikwijls moeite gedaan om die werken te hebben, doeh telkens tevergeefs, aangezien het instituut zijne werken niet aan de verschillende academiën toezeedt. Aan het inter mediair van den minister van bnitenlaudsche zaken is het echter te danken, dat die belangrijke ver zameling is toegezonden, en dat het instituut voortaan al de boeken, die het onder zijne werken opneemt, zal overmaken. Door eenige Nederlandsche vrienden van letteren en kunst, is aan mevrouw Lina Schneider een exemplaar van Vondels werken (door mr. J. Van Lennep bij gebroeders Biuger uitgegeven) ten geschenke aangeboden, met de volgende inscriptie Aan mevrouw Lina Schneider, die door fraaie ver talingen, critiek-artikelen en openbare voordrachten onze letterkunde in den vreemde helpt bekend maken, en daardoor den goeden naam der Neder landers helpt handhaven, en meewerkt aan hunnen roemwier vertalingen der zangen van -roegere en latere Nederlandsche dichters en beai. ading van groote Nederlandsche prozawerken in het Hoog- duitsch; wier oudheidkundige navorschingen en voordrachten betrekkelijk onze lettergeschiedenis om strijd de blijken dragen van hare talenten en van het warme hart, dat zij onze kunst en letteren toedraagt, bieden de ondergeteekenden, uit. dank baarheid voor haar streven en niet minder uit hoogachting voor haar karakter, op den 17den November 1876, dit. exemplaar der werken aan van haren lievelingsdichter Joost Van den Vondel. J. A. Alberdingk Thijm. M. De Vries. J. Kneppelhout, J. A. Lamping, Herman J. Van Lennep, J. C. De Marez Oyens, H. E. Molt- zer, J. Nolet. de Brauwere van Steeland, Mart. Nijhofl', H. J. A. M. Schaepman, II. J. Schimmel, A. W. Sijthofl', Victor De Stuers, Eelco Verwijs, G. Vosmaer, A. D. De Vries Az., J. E. Banck, Nicolaas Beets, J. W. Brouwers, P. II. Bruyn, A. J. De Bull, C. A. Chais van Buren, M. F. A. G. Campbell, P. .T. II. Cuvpers, C. P. Van Eeghen, A. J. Enschedé, Joh. Hilraan, W. J. A. ■Tonckhloet, J. -T. L. Ten Kate, O. R. V. A. De Keinpenaer en J. De Bosch Kemper. De commissie uit het gerechtshof in Den Haag heeft Zaterdag, na afgelegd examen, als candidaat-notarissen toegelaten de heeren mr. A. P. Visser, te Zoeterwonde, en mr. R. Goddard, te Rotterdam. Twee adspiranten werden afgewezen. -Het stoomschip „Prins van Oranje" is 25 dezer van Nieuwediep naar Batavia vertrokken de „Pijen", van Java naar Rotterdam, is 23 dezer te Malta met schade aan de machine binnenge- loopende „Drenthe", van Java naar Rotterdam, passeerde 24 dezer Point de Galle; de „Hampton", van Java naar Rotterdam, is 23 dezer Gibraltar gepasseerd. Door wijlen mr. R. M. Putman Cramer te Arnhem is ook een legaat van ƒ5000 vrij van successierechten vermaakt aan het instituut tot onderwijs van blinden en het gesticht voor vol wassen blinden te Amsterdam, van welke instel lingen de overledene het correspondentschap waarnam. De synodale commissie heeft, beslissende op de aan haar gerichte adressen, waarin zij ver zocht wordt gebruik te. maken van haar recht om overeenkomstig art. 59 algemeen reglement eene buitengewone algemeene synode samen te roepen, om terug te komen op de door de synode dezes jaars genomen besluiten, of althans maatregelen te beramen om den vrede der kerk te bevorderen, na langdurige en ernstige overweging bezwaar ge vonden aan het verzoek te voldoen. Zij heeft tevens goedgevonden de gronden voor dit' besluit iu een algemeen antwoord aan de adressanten, dat in het volgend nummer der „Kerkelijke Courant" geplaatst zal worden, bloot te leggen. Wat betreft het verzoek, in de adressen voorkomende, om maatregelen te nemen, waardoor de samenstem rning der verschillende richtingen met opzicht tot de belijdenisquaestie zou kunnen worden bewerkt, verklaart zij, dat zij tot geen bepaald besluit heeft kunnen komen. Wel werd een voorstel geopperd oin, nevens de eerste thans gebruikelijke belijdenis vraag, nog eeue andere te stellen, waaruit de keuze aan de predikanten zou worden overgelaten. Hoewel erkend werd, dat dit voorstel veel heeft, waardoor het zich aanbeveelt, werden de bezwaren toch te groot geacht om het als haar voorstel over te nemen. Zij besloot echter dit in haar verslag aan de synode te vermelden, en het hier door onder het oog der volgende synode te brengen. De synodale commissi heeft met eenparigheid van al de stemme., der adviseerende en stembe voegde leden als hare overtuiging uitgesproken, „dat tegen de wettigheid van het reglement op het godsdienstonderwijs en van art. 39 in het bijzonder geen de minste billijke en redelijke twijfel cstaan kan." Zr. Ms. stoomschip „Samarang", van Rot terdam naar Buenos-Ayres, was den 24steu dezer bij Falmouth. Bij kon. besluit is goedgekeurd, dat door de tegenwoordige gezamenlijke werklieden bij de algemeene landsdrukkerij een zieken- eu onder steuningsfonds te hunnen behoeve worde opgericht,

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1