en heeft de reis voortgezet na kolen ingenomen te hebben; de „Drenthe" vertrok 16 dezer van Batavia naar Botterdamde „Java" is 24 dezer van Batavia te Nienwediep aangekomen. Naar het „Vaderland" verneemt zou generaal Wiggers van Kerchem, opperbevelhebber der expe ditie tegen Atjeh, binnenkort in dat commande- ment door den generaal Diemout worden vervangen. Donderdag-avond is te Amsterdam, onder leiding van den lieer C. W. E. Wilde, eene openbare bijeenkomst gehouden om over de ver betering der Bijuvaart van gedachten te wisselen. Na eene uitvoerige discussie is de volgende motie aangenomen: „De vergadering, geboord het debat, verklaart van meening te zijn: 1°. dat de tegen woordig door de Bijnschepen gebruikte water wegen tusscben Amsterdam en de groote rivieren geheel onvoldoende zijn2°. dat de bloei van den handel en de scheepvaart van Neerlands hoofd stad eene spoedige en afdoende verbetering van bare waterverbinding met Duitscbland vordert; 3°. dat daartoe een kanaal naar de Waal ver- eischt wordt, dat de afstand tusscben Amsterdam en den Duitsohen Bijn zooveel mogelijk bekort en van die afmetingen van sluizen en dwars profielen is als voor een uitgebreid goederenvervoer in Bijnschepen wordt gevorderd4°. dat het zeer te betreuren zou zijn, als met de uitvoering van dat werk moest worden gewacht totdat door de wetgevende macht over de toegezegde voordracht tot droogmaking der Zuiderzee zal zijn beslist; 5°. dat, nu, volgens de verklaring van den minis ter van binnenlandsche zaken in de memorie van antwoord, de plannen voor een kanaal door de Gelderscbe vallei en van eene verbetering der vaart over Vreeswijk en Gorcum werkelijk bestaan, de onmiddellijke openbaarmaking daarvan hoogst wenscbelijk zou zijn." In Ned.-Indië bedroegen de inschrijvingen voor het Spinoza-standbeeld op 21 October 11. ƒ595.05. Dit bedrag is, na aftrek van ƒ82.05 voor druklooneu enz., voorloopig in de Bataviasche spaarbank geplaatst. Uit Maastricht wordt gemeldMen zal zich berinneren, dat eenigen tijd geleden dePieterska- zerne alhier, wegens bet instorten van een paar bogen, grootcndeels afgekeurd en het daar liggende bataljon verplaatst werd. Het afgekeurde ge deelte van bedoelde kazerne, zijnde het schip van de voormalige kerk der Franciscanen of Minder broeders, nu weer, naar men verneemt, van het rijk in hauden der gemeente overgegaan, schijnt ietwat gerestaureerd en tot zijne oorspronkelijke bestemming van kerk of kapel teruggebracht te zullen worden. De synodale commissie heeft de uitspraak van het prov. kerkbestuur van Gelderland in zake de aanklacht tegen den heer Hooykaas Herder schee vernietigd, omdat zij niet behoorlijk gemo tiveerd was en de feiten niet nauwkeurig omschre ven waren. De zaak is teruggezonden naar het prov. kerkbestuur van Groningen. De minister van financiën verwittigt de be langhebbenden, dat, te beginnen met 1 December e. k., gelegenheid zal bestaan tot het overmaken van geldsommen, het bedrag van 175 gulden of van 300 franken niet te boven gaande, door mid del van postwissels, tusscben Nederland ter eene en Frankrijk en Algerië ter andere zijde. Het recht, van den afzender hier te lande, van elke afzonderlijke geldverzending naar Frankrijk en Algerië te heffen, bedraagt 15 cents voor elke 10 gulden of voor elk gedeelte van 10 gulden. De afzenders van postwissels naar Frankrijk en Algerië worden uitgenoodigd het voluitgeschreven bedrag in de wissels bij voorkeur in de Fransche taal te vermelden. In de postwissels naar Frank rijk moet in elk geval het postkantoor van beta ling worden aangewezen. Indien derhalve in de woonplaats van den geadresseerde geen postkan toor gevestigd is, dan is het naastbijgelegen kantoor in den wissel te vermelden, of des noods de hoofdplaats van het arrondissement of van het departement. Schriftelijke mededeelingen worden in de wissels naar Frankrijk en Algerië niet toegelaten. Z. M. heeft aan Mr. F. G. A. Beitz, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als adjunct commies bij het departement van financiën. De ministers van buitenl. zaken, financiën en binnen!, zaken zijn gisteren te 4 uren naar Groningen vertrokken, ten einde tegenwoordig te zijn bij de feestelijke inwijding van den spoorweg NieuweschansIhrhove. Z. M. heeft in de orde van den Nederl. Leeuw bevorderd tot commandeur H. Duddenhau- sen, werkelijk geheim opper-regeeringsraad te Berlijn, thans ridder, en benoemd tot ridder E. Buresch, ge heim opperbouwraad in het groothertogdom Olden burg; herbenoemd tot burgem. van Brakel, J. Van Neervenaan dr. J. F. T. Huyvenaar, te Brussel, vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van Karei III, hem door Z. M. den koning van Spanje geschonken aan mr. J. Wertheim, te Amsterdam, vergund het aanne men en dragen der versierselen van ridder 3de klasse der Kroonorde van Pruisen. Gemengd Nieuws. De arrond.-rechtbank in Den Haag heeft heden den heer d. B., beklaagd van een valsche aanklacht van oplichting te hebben gedaan met het doel om te belasteren, wegens gebrek aan wettig en overtuigend bewijs vrijgesproken. Van Stadskanaal meldt men aan de „Veend. Ct.", dat een der rijksveldwachters aldaar bij gelegenheid eener openbare verkooping in zulk een staat van dronkenschap heeft verkeerd, dat hij niet meer wist wat hij deed en zelfs een algemeen geacht ambtenaar mishandeld heeft. De stukken van zijn equipement zijn later door derden langs den publieken weg gevonden. Te Amsterdam is een wijze nan ad- verteeren bedacht, welke vele lieden aan groot gevaar om bedrogen te worden blootstelt. Er worden bons van zestig cent uitgegeven, waarvan er één in betaling genomen wordt, zoo men kleedingstukken ter waarde van ƒ20 koopt. Deze bons bootsen op de bedriegelijkste wijze bank biljetten van zestig gulden na. Wanneer ze half opengevouwen worden, is er bijna geen onder scheid te zien tusschen deze valsche en de echte bankbiljetten. De aandacht der politie is reeds gevestigd op deze bankjes van zestig cents. Uit het met de jongste mail hier be- kend geworden rapport van den luitenant-ter-zee lste klasse, commandant van Zr. Ms. stoomschip „Pontianak", J. H. Commijs, blijkt, dat dc opstand onder de Alfoeren op Almaheira van ernstiger aard is, dan men aanvankelijk wel dacht. Toen de „Pontianak" den 7den September bij Tobello arriveerde, waar een der zendingsposten der Utrecht- sche Vereeniging gevestigd is, kwam al spoedig de zendeling Been met een vlerkpranw aan boord, en bracht den commandant het bericht over, dat de hoofdaanvoerder van den opstand, Dauoe Hassan, den vorigen dag zijn intocht in genoemde plaats had gedaan. Eenmaal daar gevestigd, had hij den zendeling, onder bedreiging, een brief aan den resident van Ternate gedicteerd. Deze en andere mededeelingen deden den commandant besluiten, om den heer Been schriftelijk uit te noodigen, terstond met zijne familie en vervoerbare goederen aan boord te komen, aan welke uitnoodiging zoo spoedig mogelijk werd voldaan. Van Tobello ver- trok de „Pontianak" naar Papilo, waar men, gelijk men verwacht had, de prauwenvloot van Hassan i nog vond liggen. Terstond werden toebereidselen gemaakt om den vijand aan te vallen. Het ge- I vecht duurde niet lang eu had tot uitkomst, dat 1 door de onzen acht groote prauwen, waaronder die van Dauoe Hassan, buit gemaakt, en een vijfen- j twintigtal kleinere stukgeschoten of verbrand werden. Het meerendeel der opvarenden bereikte zwemmeude den oever. Dewijl het te vreezen stond, j dat Danoe Hassan nu naar Galela zou gaan, om i zich aldaar eveneens te doen huldigen, stoomde j de „Pontianak" onverwijld derwaarts en werden i de zendelingen De Graaf en Van Dijken met hunne familiën den volgenden dag aan boord ge- 1 nomen. Eerst toen dit geschied was, gaf de com- i mandant bevel om naar Ternate terug te keeren, I ten eiude aldaar bericht af te zenden en de pas- i sagiers te debarkeeren. De „Dordr. Courant" meldt van 24) dezer: Meermalen leest men in de couranten i klachten over hel lang onderweg zijn van brieven, ten gevolge van eene zonderlinge regeling van den dienst. Men wist echter, dat die brieven een om- 1 weg maakten, maar welken omweg wel ons telegram met het begin van het zittingverslag der Tweede Kamer van gisteren gemaakt heeft, is ons niet bekend. Alleen dit weten wij, dat het gisterna middag te 2 u. 3. m. in Den Haag is aangebo den en hedenmorgen te 10 u. 25 m. aan het telegraafkantoor alhier is ontvangen, dus ruim 20 uren onderweg is geweest. De zoogenaamde visch-torpedo be looft aan iederen eisch te beantwoorden die aan een werktuig van dezen aard te stellen is. Het is eigenlijk een locomotief-torpedo en de belicha ming van het beginsel om, van groote afstanden af, een ontplofbare lading te brengen in de on middellijke nabijheid van een vijand, krachtig genoeg om zijne algeheele vernieling te bewerken. Dit kan gezegd worden met. volkomen kennis van de gebreken die de Whitehead-torpedo aankleven, want het blijkt meer en meer dat deze vinding voor belangrijke verbeteringen vatbaar is. De Britsche regeering heeft, sinds de vinding in hare handen is overgegaan, veel geld aan de zaak be steed en hoewel geheimhouding wordt in acht genomen, is er genoeg van bekend geraakt om te kunnen verzekeren dat de dracht van het wapen zooveel is vergroot, dat zij die van een groot kanon nabijkomt, terwijl de moeielijkheden die in het richten werden ondervonden een voor een verdwijnen onder de handen van de intelligente officieren die met de zorg voor deze uitvinding zijn belast. De Whitehead-torpedo is nu eene onderzeesche boot geworden van ongeveer 25 voet lengte, in staat om den afstand van Portsmouth naar het eiland Wight af te leggen. Een pant serschip, positie nemende aan den ingang eener reede buiten het bereik van het geschut der land- batterijen kan, door het afzenden van zulk een torpedo, een geheele vijandelijke vloot, die onder bescherming dier batterijen zich veilig acht, in gevaar brengen. Het wapen kan ook geacht wor den om een vaarwater van grondtorpedo's te zui veren de vorm kan voor dit doel eenvoudiger en goedkooper zijn dan wanneer een ontplofbare lading moet worden medegevoerd. In de jongstevergadcriugder Latyu- sehe Unie is een belangrijk rapport uitgebracht over de vervalsching vau de gouden munt. Een aanzienlijk bedrag van valsche goudstukken is reeds in omloop, Spaansche, Engelsche en Fransche. Deze bestaan uit platina (90 pCt.) eu koper, en hebben een vijfde der waarde van de echte goud stukken zij worden in groote hoeveelheden uit Spanje ingevoerd. De „Augsb. Allg. Zeitung" deelt daaromtrent het volgende mede„Beeds in 1867 bestonden in Catalonië verscheidene valsche- munters-werkplaatsen, waar valsche Spaansche gouden munten moeten geslagen zijn tot een be drag van niet minder dan 1/10 van al het goud geld, dat op het Spaansche schiereiland in omloop is. Toen het wantrouwen algemeen werd, legden de valsche munters zich toe op het nabootsen van vreemde goudstukken. De eerste valsche twintig- frankstukken moeten door veehandelaars in Frank rijk zijn ingevoerd. De werkplaatsen der valsche munters, die voornamelijk moeten gevestigd zijn te Valencia en Barcelona, bezitten hydraulische persen, waarmede men de randen der platina- stukken kan slaan zonder geraas te maken. Een enkele werkplaats te Barcelona heeft l'/i millioen valsche goudstukken geleverdeen andere heeft nog op grooter voet gemunt. De werkplaatsen zijn zeer goed ingericht en worden bediend door knappe werktuigkundigen eu graveurs. De platiua- baren worden door industrieeleu uit verschillende deelen van Europa geleverd; hunne adressen zijn verraden." In de omstreken van Gulpen bevindt zich, naar men verneemt, zulk eene menigte wild, dat geheele perceelen letterlijk door de hazen en konijnen kaal gevreten wordende landbouwers hebben daarom hun land opnieuw moeten om ploegen en bezaaien. Gedurende dit jaar heeft hetgoud- wasschen in de rivieren van Lapland 9,911 kilogr. fiju goud opgeleverd. Sedert IS 70 bracht deze tak van industrie ii) dit gewest 212 kilogr. goud op, ter waarde van 200,000 roebels 330,000). Zie vervolg van hei Nieuws IN HET TWEEDE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2