•verlangd bij de artt. 11, 118 en 119. Bijschrij ven van 7 Juni jl. noodigde de minister de senaten der drie hoogescbolen uit, voor elke faculteit een ■tweetal leden aan te wijzen tot het uitbrengen van een praeadvies, waarover dan nader, in ver- eenigde zitting der drie senaten, kon worden be raadslaagd. Op die wijze zou, meende hij, de taak dier talrijke vergadering van ruim tachtig leden worden verlicht. Nadat de senaten aan deze uit- noodiging hadden voldaan, heeft de minister bij schrijven van 12 Juli jl., de hem opgegeven hoog leeraren verzocht zich onder den door hem uit hun midden aangewezen voorzitter te constitu- eeren, zeiven een secretaris of rapporteur te benoe men en den uitslag hunner beraadslagingen vóór 1 November 1876 aan hem mede te deelen. Hieraan is voldaan en hij is voornemens, in de aanstaande Kerstmisvacantie de senaten bijeen te roepen tot het uitbrengen van hun gezamenlijk advies. Uit dit een en ander blijkt, dat het tijd stip waarop de koninklijke besluiten, tot de uit voering der wet betrekkelijk, zullen worden uitge vaardigd, nog niet medegedeeld kan worden. Niet zonder bevreemding vernam de minister, dat zijne handelwijze met betrekking tot de voor gedragen sommen ter bezoldiging der hoogleeraren en ter regeling hunner toelagen bij het invoeren der wet, afkeuring ondervond. Zal de wet, gelijk voorshands het voornemen der regeering is, met September 1877 worden ingevoerd, dan behooren ook de middelen beschik baar te zijn om de docenten gedurende de laatste maanden van het jaar te bezoldigen. Bij de sommen, als tot dusverre toegelicht overeenkomstig den tegenwoordigen toestand uit getrokken, behoort dus tot dat einde voor elke hoogeschool eene ronde som te worden gevoegd, om gewapend te zijn zoowel wanneer de invoering plaats heeft, als wanneer er iets in den weg mocht komen. Tot het bekomen van een voldoend ontwerp voor een nieuw universiteitsgebouw te Leiden zal eene prijsvraag uitgeschreven worden. Dat het denkbeeld om op de Groote Ruïne te bouwen opgegeven zou zijn is der regeering niet bekend. De te Leiden bestaande behoefte aan een goed ingericht lokaal voor het scheikundig onderwijs ontgaat de aandacht der regeering niet. De zaak wordt onderzocht. Voor het loopende jaar zijn credieten en subsidiën verleend ten behoeve der herstelling van de navolgende monumentenhet historisch gedeuk- teeken te Heiligerlee f 4505, dat te Soestdijk f 150, de Hunnebedden in Drente f 87.50, de Gevangenpoort te 's-Gravenhage f 862.50, het slot te Brederodc f 1900, het kasteel te Muiden f 5416.96, de Kloostergang van den Dom te Utrecht 1000, het raadhuis te Heusden ƒ5000, de toren der Grootekerk te Breda f 2000, de Ned. herv. kerk te Franeker f 5000, de Ned. herv. kerk te Geertruidenberg 9000, de St.- Bavokerk te Haarlem f 2900; de St.-Janskerk te 's-IIertogenbosck f 8000, de St.-Pancraskerk te Leiden 3500, de St.-Servaaskerk te Maastricht 7000, de Munsterkerk te Roermond 3000, de R.-K. kerk te Thorn 300, de Domkerk te Utrecht 1S00; de R.-K. kerk te Venlo ƒ1505. De afdeeling voor wis- en natuurkundige wetenschappen der kon. acad v. w. zal eene ge wone vergadering houden op a. s. Zaterdag. De handelssociëteit te Utrecht heeft zich bij adres gewend tot den minister van finan ciën en tot de Tweede Kamer, met het verzoek, om voor en naar dezelfde gemeente of binnen een beperkten kring, een locaal port in te voeren van 2'/j cent in plaats van 5 cent voor gewone brieven. Onlangs werd gemeld, dat het „Alterthums- verein" te Keulen had besloten, daar een gedenk steen te doen aanbrengen in den gevel van het huis, waar Joost Van den Vondel is geboren, en de onthulling te doen plaats hebben den 17 dezer. Hieraan is op dien datum geen uitvoering kunnen worden gegeven, doordien de steen nog niet gereed was. Binnenkort zal hij echter worden afgeleverd en alsdan de feestelijke onthulling spoedig volgen. Bij die gelegenheid zal er een fraai bronzen borst beeld van Vondel worden tentoongesteld, hetwelk H. M. de koningin der Nederlanden heeft toege zonden aan eene dame te Keulen, die voor het jlan ijverig werkzaam is geweest, Het stoomschip „Hampton," van Java naar Rotterdam, is 16 dezer van Malta vertrokkende „Madura", van Batavia naar Nieuwediep, is 21 dezer Gibraltar, de „Holland", van Nieuwediep naar Batavia, 22 dezer Sagres gepasseerd; de „Prins Hendrik" vertrok van Batavia naar Nieu wediep 16 dezer. Zr. Ms. schroefstoomschip „Prinses Maria", onder bevel van den kapt.-luit.-ter-zee C. J. Smith, is den 21sten dezer te Gibraltar aangekomen en zou den volgenden dag de reis voortzetten. Bij beschikking van den minister van finan ciën is bepaald dat bij de administratie der pos terijen hunne functiën zullen uitoefenende comm. lste kl. N. J. A. C. Swellengrehel ten postk. te 's-Graveuhage, C. M. Hennequin te Amsterdam; de comm. 2de kl. J. Hoef hamer te Amsterdam, I. M. I. Bast te Hoorn, W. P. G. L. Koppen ten spoorweg-postkaDtore n°. 2, jhr. A. H. I. Bowier te Dordrecht, G. Koppen te Zwolle; de comm. 3de kl. P. M. Caland te Dordrecht, P. T. Rooth te Nijmegen, G. De Wit te Dordrecht, PI. C. De Marree te Rotterdam, E. J. K. Van Lidth de Jeude te Amsterdamde comm. 4de kl. F. P. II. Van der Schrieck te 's-Gravenhage, J. A. Van de Velde te Rotterdam, P. Duitgenius te Amsterdam, B. Ij. Van Tienen te Amersfoort, H. J. C. Jansen te Leiden, F. G. VanderRam- horst de Brouwer te Leeuwarden; de surnum. H. Hou wink te Meppel, G. W. Van Rossum te Delft, W. I. P. Kroef te Gorcum, J. G. Van Nauta Lernke te Amsterdam, E. T. J. P. Neo- magus te Breda, B. J. R. Rasch te Harderwijk, R. G. Graadt van Roggen te Haarlem, M. Zandee voorloopig te Goes, J. Wolterson voorl. te Assen, II. Tjebbes voorl. te Oldenzaal. A. Gideonse, gepasporteerd bootsman van de kon. Ned. marine, is gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Iudië, om te worden benoemd tot tweeden stuurman bij de gouvernements-marine daar te lande. De „Staatscourant" bevat het verslag omtrent het examen voor de 2de luitenants der artillerie en genie, gedetacheerd aan de applicatieschool, en het eindexamen van de cadetten van het 2de studiejaar aan de kon. milit. academie, opgemaakt door de commissie benoemd bij kon. besluit van 22 Mei jl. Vanwege het departement van oorlog is een onderzoek ingesteld omtrent de mogelijk heid en wenschelijkheid eener verplaatsing der kon. milit. academie van Breda naar Utrecht. Tweede Kamer. De algemeene beraad slaging over de muntwetten is afgeloopen na uitvoerige discussiën, waarbij de minister van financiën verklaarde, dat deze voordrachten alleen uitstel bedoeldenzijne overtuiging, welke richting later moet worden ingeslagen, was niet veranderd. Op art. I van het ontwerp betreflende het Neder- landsch muntwezen is aangenomen met 34 tegen 25 stemmen een amendement van den heer Schimmelpenninck om het gouden vijfguldensluk te doen vervallen. Morgen voortzetting. Gemengd IVieutvs. Te Haarlem is door een agent van politie ontdekt, dat een groote trekhond, in plaats van een belaslingpenning, een cent om den hals had. Bij onderzoek bleek, dat de hond niet voor de belasting was aangegeven en men deze, op genoemde bedrieglijke wijze, had willen ontduiken. Wie weet hoevele cent-bonden er nog loopen Te Veenendaal heeft zekere geluk zoeker het gemeentebestuur voor 25 een middel aangeboden om aanstonds eiken brand te blusschen. Na eenig aarzelen heeft men de proef doen nemen op met petroleum begoten takkenbossen. De man had inmiddels in het dorp een paar pond aluin gekocht, waarmee hij, na vermenging, de blus- scliing beroefde, die echter mislukte. Eenige dagen vrij logies heeft hij echter verdiendhij is nl. met stille trom vertrokken, zonder den logement houder te betalen, die overigens ook zeer weinig ingenomen is met hetgeen bij beeft achtergelaten. Gisternamiddag is aan den ingang der Slaakkade te Rotterdam een sjouwerman, die een wagen met steenen vervoerde, tusschen den wagen en een boom beklemd geraakt, doordien hij zijn draai te kort nam. Hij werd inwendig zoo zwaar gekwetst, dat hij nog des avonds is over leden, niettegenstaande spoedig geneeskundige hulp aanwezig was. De man was 35 jaren oud en laat eene vrouw en twee kinderen na. Dinsdag-avond omstreeks tien uren is eene vrouw aan het Oostmolenwerf hij de Ne- derlandsche sigarenfabriek te Rotterdam door twee mannen overvallen, van welke de een haar bij de keel heeft gegrepen, terwijl de ander haar de portemonnaie uit den zak haalde. Op de nadering van andere personen gingen de mannen op de vlucht, de portemonnaie op de straat achterlatende, waaruit eenig geld bleek ontvreemd te zijn. Bij de politie is van bet geval aangifte gedaan. Te Z alt-Bom mei viel Maandag een pakhuiszolder van den turfhandelaar v. d. A. in. Drie turfdragers kwamen met de zoldering naar beneden rollen. Zij kwamen met den schrik vrij. Er zijn maatregelen genomen om verdere onge lukken te voorkomen, daar de muren, die overeind zijn blijven staan, bouwvallig zijn. Men meldt uit Zwolle van 22 dezer: Een landbouwerszoon heeft gisteravond getracht een meisje, met wie hij tevergeefs getracht had verkeering aan te knoopen, met een pistool dood te schieten, hetgeen hem echter mislukte. Hij is bij de komst der politie op de vlucht gegaan en heeft zich hedenochtend verdronken. Te Oostburg beeft zekere M., ten ge volge van een twist die onder het kaartspel aankwam, zijn tegenpartij met een mes ernstig gewond. De dader is in handen der justitie. De landbouwers in Drente hebben tegenwoordig veel last van vossen. Er worden op verschillende plaatsen parforce-jachten gehouden om ze machtig te worden. De afgevallen bladeren der boomen in het Sterrenbosch te Assen, die vroeger gratis werden weggehaald, worden thans, evenals te De venter, publiek verkocht. Dezer dagen zijn eenige perceelen verkocht voor 57.70. Men meldt, dat het aan zekeren Mênier te Bordeaux gelukt is een luchtballon met een roer te vervaardigen, waardoor de ballon na de opstijging in een bepaalde richting gestuurd kan worden. Over de nalatenschap van zekeren Theobald Metzger baron Yon Weibnom, die gene raal was in het leger van de republiek der Vereenigde Nederlanden en stadhouder der heerlijkheid van Breda, naar 't schijnt geen testament had na gelaten en wiens familiebetrekkingen tevergeefs waren opgeroepen, werd volgens het toen bestaande laudsreebt door den koning-stadhouder Willem III beschikt ten behoeve van graaf William Van Bentinck van Portland. De z. g. erfgenamen, die in verschillende Duitsche staten en in Zwitserland verspreid zijn, blijven den bescheiden eisch stellen, dat de Nederlandsche regeering hun een som van 2 a 3 milliards zal uitkeeren, zijnde het bedrag van de nalatenschap met oploopende renten. Zij hebben thans hunne zaak bij den Duitschen rijks dag aanhangig gemaakt, „opdat deze zich hunne zoolang verdrukte rechten mocht aantrekken, hun verzoek om bijstand tegen de door Nederland ge pleegde rechtsweigering als gerechtvaardigd erken nen en door middel van een diplomatieken eisch de Nederlandsche regeering noodzaken, de geza menlijke akten naar Berlijn te zenden, waaruit blijkt dat de erfgenamen van Weibr.om benadeeld zijn geworden." Rechtzaken, De correctioneele kamer der arrond.-rechtbank te Amsterdam behandelde dezer dagen de geruchtma kende zaak tegen Out, klerk van den ontvanger Sassen, beklaagd van misbruik van vertrouwen. Uit het getuigenverhoor en de bekentenis van den bekl. bleek, dat hij een som van 90 in drie keeren uit de kas van den ontvanger had genomen en dat hij overigens een bedrag van ƒ670 ten eigen hate had aangewend, welke hem door eenige belasting schuldigen ter hand waren gesteld tot het betalen der door hen verschuldigde belastig. De zaak kwam uit toen de ontvanger hun, als waren zij nalatig, dwangbevelen tot betaling had doen toe komen. De beklaagde toonde ter terechtzitting diep beronw en gaf op tot zijn misdrijf gekomen te zijn door gebrek aan middelen ter voorziening in oude tekorten op de uitgaven voor zijn huis gezin. De subst.-officier van justitie, mr. H. N.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2