werkten zilveren beker aan, en van talrijke zijden kwamen bewijzen van belangstelling tot den jubilaris. De commies 4de kl. bij de posterijen H. J. C. .Jansen wordt ten postkantore te Leiden ge plaatst. Naar men verneemt is het wetsontwerp tot regeling van het lager onderwijs weinige dagen geleden door den raad van state aan de regeering teruggezonden. De Tweede Kamer heeft heden een aanvang gemankt met de beraadslaging over de wetsont werpen betreffende de regeling van het muntwezen. De heeren De Bruyn Kops en Mees hebben zich voorstanders verklaard van den enkelen gouden standaard en zouden niet dan noode met het ontwerp meegaan, de laatste mits daaraan een tijdelijk karakter werd toegekend. De heer Gratama heeft het behoud van den tegeuwoordigen toestand verdedigd. Morgen voortzetting. Daarna heeft de Kamer haar tweemaandelijksche afdeclingen samengesteld. Door de besturen der waterschappen Thee- maat, De Haar en Laag-Nieuwkoop is aanbesteed het maken der gebouwen en het maken en stellen van een stoomwerktuig enz. Minste inschrijver voor de gebouwen was de heer W. Visser te Papendrecht, voor ƒ20,915: voor de machinerieën de Actiën Gesellschaft Tsselburger Hiitten, vroeger J. Nering Bögel en Cie., voor ƒ9900. Gisteren is aan het departement van marine aanbesteed het maken en leveren van een ijzeren drijvend dok, voor den dienst der marine in Oost- Indië, met de leverantie der benoodigde bouwstof fen en inrichtingen, voor rekening van het depar tement vau koloniën. Hiervoor waren 14 biljet ten ingekomen. Zeven inschrijvingen werden ter zijde gelegd, daar ze voorwaarden inhielden. Van de geldige was het minste dat van de kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, voor 781,000. De zes overige waren van: Cail en Co. te Parijs 797,000; P. Haverkamp te Amsterdam 859,000 de Ned. Stoombootmaat schappij te Botterdam 865,000; Christi Nolet en de Knyper te Botterdam ƒ951,000; Meursing en Huygens te Amsterdam 834,950 en de Kon. Maatschappij de Schelde te Vlissingen ƒ788,976. Naar men verneemt zal het ramtorenschip „Koning der Nederlanden" in het volgend jaar in dienst worden gesteld en, na een proeftocht in de Noordzee gedaan te hebben, de reis naar Oost- Indië aanvaarden. Z. K. H. prins Alexander is benoemd tot vice-president van de commissie voor de nijver heidstentoonstelling, te Amsterdam in 't paleis voor volksvlijt in het volgende jaar te houden, na de internationale bloemententoonstelling. Naar men weet bekleedt Z. K. H. de prins van Oranje het presidium van bedoelde commissie. Men verneemt dat de minister van marine de op 8 dezer geveilde 700 stukken geschut heeft gegund aan den heer Ph. C. Bruynings voor 24000, en de projectielen aan de heeren Johs. Zimmer en Zoon en B. J. Nijkerk, ieder voor ongeveer 6000. In eene gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van deelhebbers in de reederij tot uitsleepen van schepen aan het. Nieuwediep is besloten tijdelijk één sleepboot te IJmuiden te stationeeren en aan het bestuur machtiging ver leend, om voorstellen en plannen in te dienen, ten einde zoo spoedig mogelijk met groot mate rieel te kunnen voorzien in de behoeften van de scheepvaart aldaar. DeNederlandsc.be Bank had op 20 Nov. bij een munt- en muntmateriaal van 154,059,658.90 voor eene som van ƒ146,065,093.31 minder aan bankbiljetten in omloop dan waartoe zij gerech tigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 58,426,037.32 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Z. M. heeft benoemd tot surnumerair voor den dienst van 's rijks schatkist J. JPaëhlig, candidaat-notaris te 's-Gravenhage. Gemengd IVieu-vvs. Pieter Misset, die eenige jaren gele den de weduwe Heemskerk, te Haarlem, den hals heeft afgesneden en dientengevolge tot gevange nisstraf werd veroordeeld, heeft, na slechts korten tijd op vrije voeten te zijn, in dezelfde stad een poging tot moord op zijne huisvrouw gedaan. De vrouw wist zich echter door de vlucht te redden, waarna de woesteling zich Maandag-avond door ophanging van kant heeft gemaakt. Op de brug tusschen Harten- en Ree straten te Amsterdam, werd Maandag-avond om streeks halfelf een jongeling van 25 jaren plotse ling door een persoon aangevallen en met een mes ernstig onder deu rechterarm gekwetst. Ter wijl de gewonde bij een apotheker de eerste ge neeskundige hulp verkreeg, koos de dader het hazepad. Hij liep de Beestraat door en sprong aan de Prinsengracht te water; maar het duurde niet lang of hij was weer op het droge. Het politiebureel op de Noordermarkl opende spoedig zijne deuren voor den misdadiger. De gewonde werd per raderbaar naar het gasthuis vervoerd. De dader is een sleepersknecht, ruim dertig jaren oud. Hij had den getroffene nooit te voren gezien en weet geen rekenschap te geven van zijne woede tegen den ongelukkige, wiens toestand gisterna middag redelijk was. Hij verklaart eigenlijk niet te beseffen wat hij heeft gedaan of waarom hij het heeft gedaan. Van zijn sprong in het water, zegt hij, zich niets te herinneren. De verklaringen omtrent den toestand, waarin de man verkeerde, of hij al dan niet dronken was, loopen uiteen. Te Assen is gisteren een timmerman van het dak van het gymnasium gevallen. Hij was dadelijk dood. Te Onderdendam werd dezer dagen iemand, die zich in beschonken toestand in eene herberg bevond, de deur uitgegooid, waarbij hij zich de bedreiging liet outvallen, dat dit grapje den herbergier duur zou te staan komen. Kort daarop gaat een ander persoon de deur uit, en nauwelijks buiten zijnde, wordt hij aangevallen en links en rechts met een mes zoo deerlijk ge wond, dat geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. Een tweede, die ter hulp was toege schoten, werd almede met messnedeu als overladen, doch verkeert in niet zoo gevaarlijken toestand als de eerste. De dader heeft het hazepad gekozen. Gisternacht is te Botterdam, waar schijnlijk ten gevolge der duisternis, aan de Wes- terhavcn een man te water geraakt en verdronken. Het lijk is des morgens uit die haven opgevischt; de ongelukkige, die zekere J. P. C. E., werkman, gewoond hebbende in de Weste Wagenstraat, bleek te zijn, laat eene weduwe en drie jonge kinderen achter. Maandag-avond, bij het lichten van de klep der brug bij de drinkwaterleiding te Botterdam, braken ook de kettingen der brug, ten gevolge waarvan de balans snel naar omlaag daalde. Hierbij ontvingen twee personen, de machinist der drinkwaterleiding en een arbeider, kwetsuren, terwijl de opzichter van het werk in het water geraakte, doch dadelijk naar den kant zwom. Nadat mensedertgeruimen tijd bezig was geweest om het droge dok te Middelburg in goeden toestand te brengen, is het water weder in het vóór- of natte dok gelaten, met dat geluk kig gevolg, dat het water thans ter hoogte van het kanaalpeil tegen de afsluitingsklep staat en het dok daarachter zoo goed als droog is. Naar de „Middelb. Ct." verneemt is Maandag weder een Duitsch vaartuig met afval van aniline-kleurstoffen te Vlissingen gepasseerd, om die vergiftige zelfstandigheid nabij onze kusten in zee uit te werpen. Ditmaal waren de Neder- landsche autoriteiten, als genoemd blad goed is ingelicht, niet met de komst van 't gevaarlijke schip bekend gemaakt. Een oude bekende, de Deensche stoomboot „Phönix", heeft nabij Antwerpen weder een schip aangevaren, en wel zoo hevig, dat het slachtoffer op de helling gehaald en de Deensche schepenverdelger zelf in het dok te Antwerpen gebracht is moeten worden, om de bekomen schade te herstellen. Aan de „Gron. Ct." wordt uit Kampen geschreven, dat Haitsema Eiiuma de rijksdaalders, die hij van een deel van hun zilver wilde berooven, in salpeterzuur legde en ze, nadat ze een deel van hun zilvergehalte aan 't zuur hadden afgestaan, zoo goed het ging weder oppoetste. De man genoot een voldoend inkomen. Aan verkwisting maakte hij zich niet schuldig: integendeel, hij leefde als een bedelaar en ontzei zich het noodigste. Geld zucht, gierigheid in den grofsten zin van 't woord, schijnt hem tot de daad gedreven te hebben. BUI 1MB NLAND. Frankrijk. In de gisteren gehouden zitting der Kamer bracht de afgevaardigde Maillefeu een voorstel in tot conversie der 5 pCt. rentehij vroeg de ver zending van dit voorstel aan de commissie voor het budget. De. minister Say verzette zich daartegen en verlangde dat het in handen der commissie voor het initiatief gesteld zou worden; hij verklaarde het woord te zullen voeren tegen het in behandeling nemen van dit voorstel. De Kamer zond het daarop aan de commissie voor het initiatief terug. Bij de discussie over de begrootiug heeft de heer Ploquet den minister geïnterpelleerd over het weigeren van militaire eer bij burgerlijke begrafe nissen van militairen. De heer Dufaure antwoordde, dat deze vraag den minister van oorlog moest gesteld worden. Bij afwezigheid van dien minister, die in den senaat de zitting bijwoonde, is de behandeling dier interpellatie tot Donderdag uit gesteld. Een te Marseille gevestigd correspondent van de „Indép. beige" schrijft aan dat blad, dat hij het den 17deu dezer een telegram had ge zonden, waarin gemeld werd dat het verzenden van wapens uit die haven naar het Oosten mer kelijk toeneemt. De minister van oorlog heeft de verzending van verscheidene kisten geweren, afkomstig uit België, naar Athene toegestaan. De correspondent dacht dat dit telegram zijne bestem ming zou bereikenmaar hij ontving weldra van het telegraaf bestuur te Marseille bericht, dat het telegraafkantoor te Parijs het telegram niet naar Brussel heeft overgeseind. De correspondent schrijft verder, dat hem deze handelwijze onverklaarbaar voorkomt. Immers, 't is van algemeene bekend heid, dat er kisten met wapens naar Athene zijn gezonden. Een ieder beeft ze aan de haven kun nen zien. (Br wordt zelfs nauwkeurig opgegeven hoeveel geweren, revolvers, enz. er in waren.) Men weel bovendien dat de Grieksche korvet| „Olga" voor 14 dagen 25,000 geweren, die in Duitschland waren verkocht, te Marseille inge nomen en naar Griekenland gebracht heeft. Op klaarlichten dag werden ze ingescheept. Wat kwaad steekt er dus in het bericht, dat er uit Marseille wapenen derwaarts vervoerd worden? De schrij ver, om te doen zien hoe goed hij op de hoogte is, geeft hierna op, wat er achtereenvolgens te Marseille naar Griekenland is verscheept. In de maand October 72,000 kilo's geweren in kisten; van 1 tot 15 November 32,500 kilo's, en in de daaropvolgende dagen 46,625 kilo's, model 1866, voorts 1000 revolvers en 100,000 hulzen. In het district Valence, departement la Dröme, is Zondag de heer Christophle, republi- kcinsch candidaat, tot afgevaardigde gekozen met 10083 stemmen tegen den heer Monier de la Sizeranne, Bonapartist, die 6741 stemmen heeft bekomen. Diiitsohland. Prins Bismarck is gisteren met gade en dochter uit Varzin te Berlijn gearriveerd. Hij begaf zich dadelijk naar het ministerie van buitenlandsche zakeu. Prins Wilhelm van Wurtemberg, de ver moedelijke troonopvolger van dat koninkrijk, is verloofd met prinses Marie van Waldeck en Pyr- mont. De prins is 28, zijne bruid 19 jaren. Cvroot-Britannië. Op een Maandag te Birmingham gehouden feestmaal werd door den heer Cross nadrukkelijk verklaard, dat de regeering den vrede beoogt. Hij hoopte dat de conferentie een einde zal maken aan de gewoonte de tractaten te schenden, en zeide: alle mogendheden gelooven, dat de aan hangige quaestie door de conferentie zal opgelost wordeu. Rusland. Blijkens uitvoeriger berichten in de Engelsche bladen betreffende de uitgifte van 100,000,000 roebels aan bankbiljetten heeft men hier niet zoo zeer te doen met bank- als wel met schatkistbil jetten, en wordt het op die wijze verklaarbaar

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2