bevond van den volgenden inhoudAan boord „Louise", de kapitein is door den stuurman ver moord, roer verloren, schip wrak, help52° NBr., 20° WL. Uit Zwolle wordt van 19 dezer ge- meldNadat dezer dagen door de politie alhier twee vervalschte en te lichte rijksdaalders in be slag genomen waren, werd zij gisterochtend gewaar, dat een lieer, wiens signalement overeenkwam met dat van hem, die een dier rijksdaalders alhier had uitgegeven, zich uit de voeten had gemaakt en in allerijl zich met een rijtuig naar Kampen had laten brengen. Een paar inspecteurs van hier werden hem achterna gezonden. Men kwam inmiddels gisteren ook te Kampen tot de ontdekking, dat reeds sedert eenige dagen aldaar een groot aantal te lichte rijksdaalders waren in omloop gebracht door een gewezen apothekers-bediende. Nog gisteravond begaven zich dan ook de officier van justitie met den rechter-commissaris derwaarts en namen den verdachte in verhoor, met het gevolg dat hij heden gevankelijk herwaarts werd overgebracht. De ge arresteerde is zekere Berend Haitsema Enuma, geboren in Eriesland en 30 jaren oud. Te Kam pen heeft men sedert gisteren reeds voor p. m. f 300 vervalschte rijksdaalders en guldens opge spoord, en hij naweging is gebleken dat van eiken rijksdaalder voor 25 a 30 cent zilver is afgenomen, waartoe de vervalscher zich van chemische mid delen bediende. De geldstukken zijn aan hun te min gewicht en aan een doffe loodkleur duidelijk te herkennen. Door de firma Van den BeyenCo., te Amsterdam, was te Botterdam aangifte ge daan, dat gedurende eenigen tijd aan haar ter disconteering waren geëndosseerd onderscheidene wissels door de firma Den Breems en Co., te Vlaardingen, getrokken opDuitschers,meestalschip pers. Dit was een geruimen tijd zoo voortgegaan, totdat Van den Bey dergelijke wissels niet meer wilde aannemen, omdat het bedrag al te groot werd. Hieruit ontstonden voor Den Breems moei lijkheden, met het gevolg dat Yan den Bey alleen langs dien weg eene schade van zestig dui zend gulden heeft, terwijl hij aan Den Breems ten gevolge van andere handelingen eene nog grootere som tekortkomt. Bij onderzoek werd bevonden, dat de op de wissels geplaatste accepten valsch waren en de handteekeningen van eenige der be doelde schippers, die zich juist hier te lande be vonden, volstrekt niet met die onder de accepten overeenkwamen. Daarop heeft er eene huiszoe king plaats gehad bij Den Breems te Vlaardingen en ten huize van het lid dier firma, Spijkman, waardoor de rechterlijke autoriteit tot de ontdek king kwam, dat al die valsche wissels werden bezorgd door de firma Batenburg en Co. te Bot terdam. Aanvankelijk had Batenburg met eigen naam steeds de wissels van Den Breems en Co. geaccepteerd, en toen hierop door de Amsterdam- sche firma geen geld meer werd betaald, omdat zij op Batenburg geen vertrouwen had, waren die accepten van Duitsche schippers gevolgd. Bij on derzoek ten kantore van Batenburg bevestigde zich hetgeen men te Vlaardingen had ontdekt. Het lid dier firma E. N. Boer schreef steeds die accepten en teekende ze, meestal op blanco wis sels, zoodat De Breems vrijheid had er van ge bruik te maken op den tijd en voor het bedrag wan neer hij weer geld noodig had. Naar aanleiding van dit een en ander heeft de rechtbank, wegens het plaatsen van bedoelde valsche accepten en het daarvan gebruik maken, een bevel van gevangen neming uitgevaardigd, zoowel tegen Boer (firma Batenburg en Co.), als tegen Spijkman (firma Den Breems en Co en nog dienzelfden dag werden beiden in de cellulaire gevangenis te Botterdam overgebracht. Zondag heeft in Den Haag op het Bleyenburg eene vrouw door middel van een mes zich den hals afgesneden. De ongelukkige was spoedig een lijk. De Italiaan Erancesconi is aan het vermoorden van den brievenbesteller Guga te Weenen schuldig verklaard en ter dood veroordeeeld. Tusschen het misdrijf en het uitspreken van dat vonnis zijn slechts vier weken verloopen. Een onder wijzer op een der openbare scholen te Amsterdam zag onlangs de leesboeken der leerlingen na en bemerkte, dat een van ben, een meisje, een vreemdsoortig omslag om haar boek had gedaan. Het bleek namelijk te zijn een „aan deel aan toonder" in de Amsterdamsche Kanaal maatschappij, groot f 500. Toen men het meisje vroeg van waar dat papier kwam, vertelde zij, dat zij eenigen tijd geleden op straat twee papieren gevonden had. Het eene had ze nu om haar boek gedaan en het andere aan baar broertje gegeven. Deze kon zich zoo dadelijk niet herinneren waar het gebleven was. Men verzocht nu een der ouders aan de school te komen. De moeder kwam; men deelde haar mede wat men ontdekt had. Zij had wel van het meisje vernomen, dat zij papieren gevonden had, maar zij had geen verstand van die „dingen" en „er dus niet op gelet." Haar man werkte laat en had die papieren niet gezien. Men ried haar den commissaris van politie zoo spoedig mogelijk met de zaak bekend te maken. De eigenaar werd spoedig ontdekt, en hoewel deze slechts dén stuk ontving, gaf hij toch de ver heugde vrouw f 10 belooning. Hij verzocht haar tevens dringend haar zoontje nog eens goed onder handen te nemen, omdat hij natuurlijk gaarne wilde weten wat er met het andere stuk gebeurd was. Dit stuk had een treurig lot, zooals uit het volgende blijkt. Des avonds herinnerde het jongetje zich, dat hij het papier aan een schoolmeisje gegeven had. De moeder deed daarvan den volgenden morgen mededeeling. Men vroeg dit meisje of zij zich ook herinnerde, eenige dagen geleden een papier te hebben gekregen. Dit herinnerde zij zich zeer goed. Zij had het mede naar huis genomen. Men zond haar naar huis, om het te halen. Zij kwam spoedig terug met het bericht, dat kleine zus er mee ge speeld en het verscheurd had. Ilare moeder had de stukjes gebruikt om de kachel aan te maken Ook hiervan werd den commissaris en den eigenaar kennis gegeven. Of deze laatste zijn verlies ver goed zal krijgen, blijft evenwel nog de vraag. Omtrent de twee modellen van sche- pen, door de weduwe van wijlen den vice-admiraal J. Boelen aan het kon. instituut voor de marine aangeboden, schrijft de „Held. en Nd. Ct."Het geschenk bestaat uit twee modellen van schepen, het eene van een geheel opgetuigd schip uit den tijd van de Oost-Indische compagnie, en het andere van een fregat van 60 stukken, genaamd „Batavier". De romp van het eerste is geheel door den vader van den admiraal gemaakt en door laatstgenoemde opgetuigddoch het model van het fregat is door hem zeiven, met alles wat daaraan los en vast is, zoowel hout als metaal, tuig, touwwerk, enz., ge heel en al in zijn ledige uren vervaardigd. In het jaar 1856 werden kiel en stevens aan elkander verbonden, en onafgebroken heeft de admiraal daaraan 13 jaren lang gearbeid, tot eindelijk in 1869, toen hij den leeftijd van 78 jaren had bereikt, het model geheel was voltooid. Alles, zooals het werkelijk zich op bovengenoemd fregat bevond, is tot in de kleinste bijzonderheden, op 1,60 der ware grootte, allerkeurigst uitgevoerd, en bij het aanschouwen van dit, in een nette glazen kast geplaatste kunststuk, waarboven het portret van den admiraal is aangebracht, moet men verbaasd staan over de kunstvaardigheid en het volhardend geduld van den maker. Aan het geschenk is een doelmatige plaats toegekend in de groote vestibule van bet koninklijk instituut, opdat onze toekomstige zeeofficieren het dagelijks onder de oogen zouden hebben en het hun tot nuttige leering zou kunnen strekken. De geregelde aanvoer van versch vleesch uit Amerika, dat door middel van ver koelde lucht goed gehouden wordt, neemt nog voortdurend toe. Het vleesch, uitmuntend van qualiteit, wordt (in spijt van de tegenwerking der Engelsche slachters, die samenspannen om den verkoop te verhinderen) vlug van de hand gezet, tegen 6 a 8 stuivers per Eng. pond d. i. de helft of twee derden van den prijs in Engeland. Rechtzaken, Het gerechtshof te 's-Gravenhage behandelde heden in hooger beroep de zaak van J. A. C., de zoon van een koffiehuishouder in de Galg- straat te Leiden, die door de Leidsche rechtbank tot drie maanden celstraf is veroordeeld wegens het op zekeren kermisavond aan een der bezoekers van bet koffiehuis toebrengen eener verwonding met een bierglas. Uit het opnieuw gehouden ge tuigenverhoor bleek aan de eene zijde dat de be klaagde wel degelijk een slag met een bierglas had toegebracht, maar volgens de getuigenis ik décharge zou een ander, de oom van den bekl., zich in eeu worsteling daaraan hebben schuldig gemaakt. De oom zelf, tot het geven van inlich tingen geboord, verklaarde, dat hij geheel onwil lig in eene. worsteling den slag had toegebracht. Tegen twee getuigen a décharge, die naar het oordeel van het O. M. in strijd met de waar heid hadden getuigd, eischte het O. M. in hechtenisneming wegens valsche getuigenis. Na dat omtrent dat requisitoir het hof in raad kamer had beslist, werd dc eisch van het O. M. afgewezen en met de behandeling der zaak voort gegaan. De bekl. ontkende zich aan het toebren gen van den ongelukkigen slag te hebben schuldig gemaakt. Zijn verdediger Mr. Van Gigch achtte de zaak zeer duister en dubieus en verzocht de vrijspraak van zijn cliënt öp grond van den be kenden rechtsregel in dubio pro reo. Adv.-generaal Mr. Gregory was echter een te genovergesteld gevoelen toegedaan. Hem was het geheele geval duidelijk en klaar voorgekomen. Naar zijne meening hadden de getuigen ik dé charge de volle waarheid niet medegedeeld en der halve zag hij zich verplicht bevestiging van het Leidsche vonnis te requireeren. Heden over acht dagen zal het Hof uitspraak doen en dan tevens arrest wijzen in de zaak van J. J. C den vader van bovenbedoelde bekl., die door de rechtbank te Leiden tot vier dagen ge vangenisstraf is veroordeeld wegens het toebrengen van slagen aan een ander bezoeker van zijne tap perij, die zijn zoon als den dader van bovenge noemde verwonding bad aangewezen. Ook voor dezen bekl., die bekende in drift de klappen ge geven te hebben, voerde Mr. Van Gigch het woord en verzocht meerdere verzachtende omstan digheden in aanmerking te nemen dan door de rechtbank was gedaan en eene mindere straf uit te spreken. Adv.-gen. Mr. Gregory kon zich ook met dat verzoek niet vereenigen en requireerde ook ten deze de bevestiging van het vonnis. koloniën! BATAVIA, 17 October. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned. w. ziekte, aan den ing. 2de kl. bij den waterst. S. J. G. Van. Overvelt, aan den ambt. "W. K. L. Kraft en aan den ads.-rea. van Pnnarotkan A. J. Voet. Benoemd: Tot resid. van Ternate P. F. Laging Tobias; tot secr. der res. Krawang, J. Young'; tot secr. der res. Lampongschc distr., J. S. G. Gramberg; tot pres. van den raad van just, te Amboina, mr. H. K. Haviuga Oortwijntot ads.-res. van Benkoelen, I. J. Meyertot not. te Kediri, E. De LaDg Evertseo; tot huipond. aan de o. 1. school te Pamakasan G. W. Van Ligtcn; bij het binu. best. buiten Java en Madura, tot contr. 2de kl-, J. Verschuir; tot adsp.- contr., G. Schaap. Ontslagen: Eerv. met beh. van recht op pens. de res. van Ternate A. J. Langeveldt van Hemert en de gew. res. van dat gewest F. Schenck. Ingetrokken: Op verz. het aan den ambt. A. Regensborg wegens meer dan 15 jaren onafgebr. dieDst in Ned.-Indië, verleend tweej. verlof n. Ned. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den 2den comm. bij de algem. rekenk. A. L. D. Andeweg en aan den comm. op het bureau van den ads.-res. van Anjer-Bangie en Ran P. E Schotel. Benoemd: Tot ads.-res. van Beukoelen, H. G. G. Pcltzer; van Bondowoso. H. J. Tijdemanvan Pana- rockan, G. H. Blanken; van Boeleleng, W. Voute; tot contr. lste kl. bij het binnenl. bestaur op Java en Madura F. U. Van Hengel; een tweej. verlof naar Ned. w. ziekte, aan den contr. '*te kl. bij het binnenl. best. buiten Java en Madura J. P. Van Harencarspel; een verlof naar Europa, w. ziekte, voor één jaar, aan den waarn. 2den onderw. aan de kweeksch. voor inl. onderw. te Amboina D. A. P. Kok. Ontslagen: Eervol, uit 's lands dienst met beh. van recht op pens. de ambt. op wachtg. W. C. H. Romswinckel, li. H. J. Sersansie en J. N. Van den Worm, en de ambt. op nonact. L Pieterseervol, uit 's lands dienst, de gew. klerk op het ads.-re^identiekant. teLoemadjang C. C. Pheflerkorn en de gew. letterz. bij 's lands drukkerij te Batavia H. Koster. Benoemd: Bij het bioDenl. best. buiten Java en Madura, tot contr. lste kl. J. Van Oldenborgh; tot contr. 2de kl. W. Horst; lot 2den holpond. aan de o. 1. school te Pasoeroean, H. F. Wethuizen Departement van. Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens 12 j. onafgebr. dienst in Ned.-Indië, aan den kapt. der inf. P. H. J. Oosthout. Overgeplaatst: Bij den gen. staf de luit.-kol. der inf. H. F. Meyer eu de maj. der art. A. R. W. Gey van Pittiu3. Ontslagen: Op verzoek, eervol, wegens lich. ongeschiktheid, met beh. van recht op pens., de kapt. der inf. Th. MuDder; op verzoek, eervol, wegens volbr. diensttijd, met beh. van recht op pens., de kapt. derinf. J. Van Hogerlinden; eervol met beh. van recht op pens., de kapt. der inf P. J. J. S. Hogerwaardetrv., uit Zr. Ms. milit. dienst met beh. von recht op pens., de lste luit. der inf. E. A. A. Kluge; eervol, nit 's lands dieost, de burgerl. schrijver 5de kl J. M. Halewijn. Geplaatst: Bij het 9de bat. de kapt. J. Rövekamp; bij het 11de, de lste luit. C. D. A. Van der Loo; bij het subsist.-kader te Batavia, de ste luit. J. F. La Maire en de 2de luit. G. J. Van Hoogenhnizen. Artillerie: bij het personeel (9de comp. te Batavia), de kapt. S. A. Boas. Verleend: Een tweej. verlof Daar Ned., w. ziekte aan den onderint. 2de kl. E J. L. Herens Bevorderd: Bij de inf., tot luit.-kol. H. M. Tersteege, J. P.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2