LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5148. Woensdag A0. 1876. 22 November. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke ÏS'ommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER A B VERTEN TIEN j Van 16 reppls1.05. Iedere regel meerB 0.17-|.' Groolere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. S, 1ste alinea, der wet van 2 Juni 1875 {Staatsblad n°. 95) tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken, Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen vergunning is verleend aan J. A. S. SCIARONIE en zijne rechtverkrijgenden, lot het oprichten van eene bewaarplaats van Roet, in het pakhuis in de Koppenhink- steeg Np. i0. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat- sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 21 November 187b. LEIDEN, 21 November. Het buitengewone concert, gisteren door de dames Auguste Redeker en Gerhardina Koning en den heer Joseph Cramer in de Stadszaal ge geven, is uitstekend geslaagd. Het was een bij uitnemendheid schoone kunstavond. Indien de namen der concertgevers den aanwezigen onbekend zouden geweest zijn, konden dezen reeds bij de uit voering van het eerste nummer van liet programma den besten indruk ontvangen van betgeen hun zou worden aangeboden. Mej. Koning en de beer Cramer werkten in de sonate in D-mol van Niels W. Gade samen op eene wijze, waarvoor bun groote lof toekomt. Niet het minst kon men het prachtige spel van den heer Cramer in de fantasie uit de „Faust" bewonderen, waarin hij niet alleen zijne virtuositeit als violist ten toon spreidde, maar zich ook als degelijk musicus deed kennen en daardoor aan zijn spel gloed en leven verleende. Het lichtpunt van den avond onder al het schoone was, zoo mogelijk, de voordracht van Mej. Rede ker en den heer Cramer beiden. Wist eerstge noemde in de aria uit Mozarts „Titus" en het „Wiegenlied" van Stanford en „Sie sagen es ware die Liebe" van Kirchner haar auditorium door haar aangrijpend schoone voordracht te boeien, vooral in „Der Fischer" toch grensden beiden èn door zang èn door spel aan het volmaakte. Mej. Redeker heeft een zeer omvangrijk, buitengewoon schoon sopraan-geluid, waarin zulk een innigheid en uitdrukking tevens ligt, dat men er zich onweder- staanbaar door gevoelt medegesleept en zij op den hoorder een machtigen invloed uitoefent. Mejuffrouw Koning sluit zich bij dit tweetal op waardige wijze aan. Zij bezit als pianiste, hare voor drachten bewezen het, een uitgebreide techniek en vasten, beschaafden aanslag. Ook zij weet aan haar spel die bezieling te geven, die men niet genoeg kan waardeeren, doch maar al te dikwerf hij velen ziet ontbreken. Dankbaar, zeer dankbaar waren we dan ook toen we de concertzaal ver lieten en den stillen wensch koesterden het drietal nogmaals hier te zien optreden, een wensch ech ter, die men gerust tot de vrome mag rekenen. De opkomst toch van het publiek was van dien aard, dat ze wel geschikt is om ware kunstenaars, op hun reis door ons vaderland, voor een bezoek aan Leiden voorgoed te doen afschrikken. Waren denamen van het drietal voor onze stadgenooten dan nog geen voldoende waarborg genoeg Het is ons een raadsel en strekt Leiden geenszins tot eer. Toch lieten de artisten zich hierdoor in geenen deele ontmoedigen. Zij toonden blijkbaar de opkomst van hen, die tegenwoordig waren en zich voor al het schoone niet onbetuigd lieten, des te meer te waardeeren, terwijl mej. Redeker zelfs nog op aanhoudend applaus een lied ten beste gaf. De „Staatscourant" bevat het kon. besluit waarbij ten behoeve van den spoorweg van Leiden naar Woerden, ten algemeenen nutte, ter uitvoe ring van de concessie aan de heeren J. P. De Bordes te 's-Gravenhage en mr. L. A. J. W. baron Sloet te Leiden verleend, ten name van de spoorwegmaatschappij LeidenWoerden worden onteigend de eigendommen in de gemeenten Oegstgeest, Zoeterwoude, Hazerswoude, Alphen, ZwammerdamBodegravenBarwoutswaarder Waarder en Woerden, aangeduid in het plan en de kaarten welke ingevolge art. 12 der wet van 28 Aug. 1851 ter inzage van een ieder hebben gelegen. Dezer dagen is onder presidium van den heer A. A. Van BemmeleD, in de Rotterdamsche diergaarde de jaarlijksche huishoudelijke vergade ring der Nederlandsche dierkundige vereeniging gehouden, die thans 105 leden telt. Een groot deel der zitting werd besteed aan het verslag der commissie voor het zoölogisch station aan de Nederlandsche kust. Tot leden der stations-com missie voor het volgende jaar werden benoemd dr. Hoek, prosector bij het zootomisch laborato rium te Leiden; prof. Hoffmann, te Leiden; dr. Horst, adsistent aan het zoölogisch laboratorium te Utrecht; en dr. Hubrecht, conservator aan 's rijks museum voor natuurlijke historie te Leiden. Als plaats waar het station een volgend jaar zal worden opgericht, werd Vlissingen aangewezen. Tot leden van het Bestuur werden herbenoemd de heeren A. A. Van Bemmelen en M. M. Schepman. De heer Maitland, directeur van het kon. zool. botan. genootschap te 's-Hage, gaf een groot aantal inlandsche conchyliën-soorten aan de verzameling ten geschenke, terwijl dr. De Man, uit Leiden, eenige voor de wetenschap nieuwe inlandsche soorten van vrijlevende nematoden liet zien. De minister van financiën maakt bekend dat in April a. s. een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe twaalf plaatsen ter vervulling worden opengesteld. Aanmelding vóór 1 Maart. De minister van binnenlandsche zaken is, ge lijk in de troonrede is aangekondigd en in het ant woord op hooofdstuk V der staatsbegrooting wordt bevestigd, bezig met een voorstel tot herziening der kieswet. In het plan des ministers is o. a. een verlaging van den census opgenomen, doch naar het schijnt in zeer kleine afmetingen. Zoo wordt aan het „Hbl." o. a. gemeld, dat voor Zalt- Bommel het getal der kiezers is gevraagd bij een census van f 28 (thans f 30), te Groningen f 40 (thans f 50). In Noord-Brabant is van ged. staten gevraagd een opgaaf van het getal kiezers in de. gemeenten 's-Bosch, Breda, Eindhoven bij een census van f 36, 28 en 20, terwijl het cijfer daar thans f 40, 30 en 24 is. Het is dus waarschijnlijk, dat de minister alleen een verla ging in de voornaamste steden wenscht voor te dragen, waar thans hooger census wordt vereischt dan in de overige plaatsen van het district, waar toe zij behooren. In de drie genoemde Brabantsche gemeenten zal het getal kiezers hij de lagere cijfers ongeveer 10 pCt. grooter worden. Naar het „Weekblad van het Recht" ver neemt is dezer dagen bij het departement van justitie afgewerkt en thans aan den raad van state onderworpen eene geheel nieuwe wet op het notariaat. De commissaris des konings in deze pro vincie, mr. C. Fock, gaf gisteren aan de leden van gedeputeerde staten een diner, ter eere van het oudste lid, baron Rengers van Warmenhuizen, die gedurende 30 jaren deel van dit college uitmaakt. Onder de nieuwe senatoren, die dezer dagen door de Italiaansche regeering benoemd zijn, be hoort ook de hoogleeraar Moleschott. De raadsheer Stas, te Beek (Limburg) over leden, heeft zijne belangrijke bibliotheek aan de stad Maastricht gelegateerd. A. Cosier, werkzaam aan de kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, is gesteld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië, om te worden geplaatst bij de artillerie constructie-winkel te Soerabaia, als meesterknecht smidvuurwerker. Bij beschikking van den minister van ma rine wordt H. W. Van Boden, gemeente-geneesheer te Veere, met den lsten December a. s, belast met de waarneming der betrekking van visiteur der quarantaine te dier plaatse. De officieren van gezondheid 2de kl. van het O.-I. leger J. K. Jacobs, P. Adriani, C. C. H. Munting en J. R. Blazek zullen den 23sten der volgende maand naar Java vertrekken met het stoomschip „Voorwaarts." De consul-generaal der Nederlanden te Bu charest heeft tot vice-consul der Nederlanden te Galatz aangesteld M. Schmierer aldaar, ter ver vanging van G. S. Vlastos, wien eervol ontslag is verleend. Z. M. heeft met ingang van 1 December e. k., benoemdtot griffier bij het kantongerecht te Alphen mr. B. Ten Broecke Hoekstra, thans griffier te Ridderkerktot griffier hij het kanton gerecht te Ridderkerk, inr. J. W. Mees, laatstelijk eerste commies bij 'het depart, van justitie te Bataviatot griffier bij het kantonger. te Deventer mr. A. J. Dijckmeester, thans griffier te Heeren veen het vice-presidium van het college van regenten over het huis van arrest te Deventer opgedragen aan mr. J. H. Van Delden; aan J. Van Slooten, te Amsterdam, als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding van een drenkeling aldaar op 1 Aug. jl. en aan J. F. Mooy aldaar wegens id. op 9 Sept. jl. toegekend de bronzen medaille, alsmede een loüelijk getuigschrift; de volgende titels verleendvan ingenieur voor het stoomwezen der spoorwegdiensten, aanF. Fh. J. Mahieu, thans algemeen opziener op het stoomw. der spoorwegd.J. D. C. M. De Roos, thans opziener; van rijksopziener 1ste kl. op de spoor wegd., aanA. J. Hendriks, J. G. Starck en J. C. Wencker, thans spoorwegopz. 1ste kl.van rijksopz. 2de kl. aanA. Van der Quast, O. R. J. Viveen, J. S. A. Noordendorp, J. H. A. Hauckar, W. D. Eeltjes en B. A. Van Dorp, thans spoor wegopz. 2de kl.van rijksopz. 3de kl., aanA. M. Vroeg, J. A. A. Jonkergouw, jhr. W. Van Andringa de Keinpenaer, D. Storm, A. I. Stal, W. P. Verbeek en H. Du Croix, thans spoor wegopz. 3de kl.benoemd tot commies der poste rijen van de 4de kl.J. A. Van de Velde, P. Duitgenius, G. K. Wijnen, E. Voorbij, B. L. Van Tienen, A. G. J. Geysen, H. J. C. Jansen en F. G. Van der Ramhorst de Brouwer, thans surnumerairs. Gemengd Nieuws. Van een meisje, dat Zaterdag in den Groenenburgwal te Amsterdam heette verdronken te zijn, is bericht ontvangen, dat zij zich gezond en wel te Abcoude bevindt. Bij den burgemeester van Oosizaan is gebracht een ronde flesch, opgevischt in het IJ, behoorlijk gekurkt en waarin zich een briefje

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1