LEIDSCI N°. 5147. A0. 1876 Dinsdag 21 November. ONZE -GEMEENTE-BELASTING. PRIJS DEZER COUBA5T: ▼oor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke NommersB 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES! Van 16 regelaf 1.01. Iedere regel meer0.17». Gröotere letters naar plaatsruimte. i. Het geduld van hen, die belangstellen in het verhandelde van onzen Gemeenteraad, wordt in den regel op een lange proef gesteld. Terwijl toch in andere groote gemeenten van ons vader land het verslag dier handelingen zeer spoedig na de zitting verschijnt, kan men hier soms weken lang wachten, eer men kennis kan nemen van de discussiën en besluiten van onzen achtbaren raad. Zoo ook thans. De behandeling van de gemeente-begroo ting heeft reeds ruim twee weken geleden plaats gehad en eerst nu verschijnt het verslag van hetgeen bij die gelegenheid gesproken is. Het ligt toch in den aard der zaak, dat men niet vol doende kan afgaan op het kort resumé dat door de beide stedelijke bladen terstond na de zitting wordt geleverd; waar het belangrijke zaken be treft, is men genoodzaakt zijn oordeel op te schor ten tot na de kennisneming van het uitgebreide verslag. Zulk een lange tusschenrnimte is stellig niet bevorderlijk aan dé belangstelling van de bur gerij in de gemeentezaken, en waarschijnlijk is dit een der redenen, waarom in onze stad die belangstelling zooveel flauwer is dan in andere groote gemeenten. In geen van allen bestaat zoo veel onverschilligheid waar het de publieke be langen betreft, want terwijl elders in openbare bijeenkomsten of in de dagbladen de gemeente belangen met warmte worden besproken en van alle zijden bekeken, heeft hier zelden of nooit iets dergelijks plaats. Die blijkbare onverschillig heid zal mij echter niet weerhouden opnieuw een algemeen belang ter sprake te brengen naar aanleiding van hetgeen bij de behandeling der gemeente-begrooting in den raad is voorgevallen en ons nu door het verslag ter kennisse wordt gebracht. Vele gewichtige zaken zijn bij die ge legenheid rechtstreeks of van ter zijde aangeroerd, terwijl weer andere, waarvan men de behandeling stellig zon verwacht hebben, in het geheel niet op het tapijt kwamen. Geenszins is het echter mijn voornemen al wat van belang was in dit opstel ter sprake te brengen, hoewel er zeker wel aanleiding zon zijn om sommige dier zaken nader in het licht te stellen en aan de aandacht van belangstellenden te onderwerpen. Mijne opmerkin gen zullen alleen betrekking hebben op de hef fing der gemeente-belasting, naar aanleiding niet alleen van het weinige dat aangaande deze ge wichtige aangelegenheid in den raad is gesproken, maar vooral van het hoogst opmerkelijke en zaakrijke rapport, dat over deze zaak onlangs is uitgebracht in den gemeenteraad van Amsterdam, waarvan ik door welwillende tusschenkomst van een der wet houders der hoofdstad een afdruk ontving. Hetgeen daarin voorkomt is niet alleen van belang voor de inwoners van Amsterdam, maar voor alle ge meenten, waar de zaak van belastingheffing aan de orde is. Zooeven sprak ik van de onverschilligheid der burgerij tegenover de algemeene belangen, hier heb ik wel het beste bewijs voor die meening. De verordening op de heffing onzer plaatselijke directe belasting is van het jaar 1869, met eene wijziging van 1870. Herhaaldelijk is aangetoond, dat het stelsel dezer verordening niet deugt en op geheel verkeerde grondslagen is gevestigd. In den aanvang van 1871 zijn o. a. in het Leidsch Dagblad uitvoerige artikelen opgenomen, waarin dit door berekeningen en beschouwingen werd toege licht de conclusie dezer stukken was dan ook dat het vigeerend stelsel onzedelijk moest genoemd wor den wegens den ongelijkmatigen en onevenredigen druk van de belasting op de ingezetenen. Hoewel die beschouwingen nooit in het openbaar zijn tegen gesproken noch de berekeningen onjuist bevonden, is men jaren lang voortgegaan met de heffing dezer belasting zonder verder eenig protest van de zijde der burgerij, als ware de heffing de bil- lijkste en meest regelmatige ter wereld. Toch bleek nu en dan hoe wrak die zaak stond; een merkwaardig voorbeeld deed zich nog onlangs voor. Toen aan een verdienstelijk onderwijzer bij verandering zijner school tevens vrije woning werd gegeven en daartoe behoorlijk ingericht, kwam weldra van zijn kant bedenking tegen die gnnst in den vorm van verzoek tot vermindering der belasting. Door de verbetering zijner woning was toch de grondslag der belasting zooveel hoo- ger geworden, dat het waarlijk geen gunst meer was om zulk een huis te mogen betrekken. Om gekeerd mocht de belasting niet verminderd wor den, omdat zij volgens de bestaande verordening was vastgesteld. De eenige uitkomst die de ge meenteraad er op wist, was om bij wijze van subsidie een deel der belasting uit de gemeentekas aan den ouderwijzer te geven, hetgeen van de eene zijde beschouwd zeker billijk is, maar van de andere zijde, wel toont, hoe onredelijk zulk een stelsel werken kan. Sterker en algemeener voorbeeld blijkt uit de onlangs gevoerde discussiën in den gemeenteraad (bladz. 177 en 178 van het verslag), waar de taxatie van het meubilair ter sprake kwam. Het geen jaren lang geleden in de genoemde artike len van het Leidsch Dagblad was uiteengezet, kwam hier in het volle licht; het onjuiste en willekeurige van het geheele belastingstelsel, dat op zulke grondslagen steunt werd opnieuw bevestigd. De proef op de som wordt door den wethouder van financiën geleverd, waar hij getuigt: „Door een en ander blijkt echter duidelijk, dunkt mij, dat ons belastingstelsel niet deugt en wijziging derhalve hoogst noodzakelijk is." Wel werd hier tegen protest aangeteekend door een der leden van den raad, op grond „dat het moeilijk schijnt eene bestaande belasting te beoordeelen en veroor- deelen, welke, blijkens de gevoerde discussiën, totnutoe nog nooit overeenkomstig de ver ordening in toepassing is gebracht", doch dit pro test is van weinig beteekenis tegenover het feit dat juist de grondslagen der verordening zoo slecht zijn, dat men om het onrecht te vermin deren wel genoodzaakt is van haar af te wijken. Aan het einde der beraadslaging over de ge- meentebegrooting kwam de verordening nogmaals ter sprake. Op de vraag van een der leden of Burg. en Weth. ook binnen betrekkelijk korten tijd voorstellen zullen aanhangig maken tot ver andering van ons belastingstelsel, werd door den voorzitter geantwoord, dat zij zich hebben voor gesteld het bestaande belastingstelsel ernstig te bespreken, dat dit niet vóór 1 Jan. zou wezen, doch dat zij hopen met eenig voorstel gereed te zijn vóór de begrooting van het volgend jaar. Na een protest van een paar leden tegen de invoering eener zoogenaamd klassenbelasting of incometax was de discussie over dit punt afgeloopen, en zoo het be langrijk vraagstuk van belastinghervorming weer voor een jaar van de baan geschoven. Na de weinig verkwikkelijke lectuur van ons ge meente-verslag is het een waar genoegen tot het genoemde rapport van de Amsterdamsche commis sie over te gaan. Ben en ander daaruit, dat niet alleen betrekking heeft op de gemeente waarvoor het is bestemd, maar op alle kan toegepast wor den, waar de belastingquaeatie aan de orde is, weusch ik nu mee te deden en met het oog op onze gemeente te bespreken. Van Geer. LEIDEN, 30 November. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer J. M. Bichelle,, geb. te Aarlanderveen, met Stellingen. Heden werd aan het gebonw van het prov. bestuur te 's-Gravenhage aanbesteed het onderhou den van- en het doen van herstellingen aan de gebouwen van de hoogeschool alhier gedurende 1877. Inschrijvers daarvoor zijn de heeren: v. d,,Vlugt, te Dordrecht, voor 28.600; >A. Kuttprs, te Schiedam, voor 23.749; W. Van Dan), W, Leget en Ads. Verhoog, allen alhier, respect, voor 22.890, 22.849 en 22.738; ,en P. Kaptyn den Bouwmeester, te Leiderdorp, voor 22.683. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, ,50, 10. en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 50.00, 26.00, ƒ.5.40 en 2.60; de laagste 5Q.00, 25,00; ƒ5.00 en 2.50. De heer A. De Vlieger, pred. bij de Ned. herv. gemeente te Katwijk aan Zee, is te Bhenen beroepen. i,,u De „Amst. Ct." verneemt, dat een der eerste financieele instellingen te Parijs, ,zoo voor zich zelve als voor een syndicaat van voorname bankiers, aan de aanvragers om concessie tot droog making van hét zuidelijk gedeelte der Zuiderzee heeft aangeboden het vormen .van het daarvoor benoodigde kapitaalen voorts, dat diezelfde vroe gere aanvragers1 zich andermaal tot de. regeeriug hebben gewend tot het verkrijgen van concessie op de voorwaarden, door bovenbedoelde financieele instelling voorgesteld. Bij de feestelijke opening van den spoorweg Nienweschans-Ilirhove op 27 dezer zullen van wege de provincie en gemeente Groningen de feestelijkheden wordengegeven en bekostigd. De feeittrein zal tot Leer gaan en van daar. naar Groningen terugkeeren met een groot, aantpl Daitsche gasten, onder .welke voorname personages. Ook de minister van binnenlandsehe zaken, de heer Heemskerk, wordt verwacht. Naar men verneemt heeft de gepensioneerde schout-bij-nacht titulair J. O.. H. Arntzenius, vroe ger adjudant van prins Hendrik, den titel ont vangen van„geattacheerd aan het militaire buis van Z. K. H." Te beginnen met 23 dezer zullen de ge wone wekelijksche audientiën van den minister van oorlog op Donderdag des namiddags, te één uur plaats hebben. De Tweede Kamer heeft heden hare werk zaamheden hervat. De discussie over de munt wetten 'is bepaald op a. i. Woensdag te- één uur. In de memorie van antwoord op het.hoofd stuk Justitie der Staatsbegrooting erkent de-minister dat de processen-verbaal wegens het in Limburg houden van ongrondwettige openbare godsdienst oefeningen buiten gebouwen zijn opgemaakt in overeenstemming met zijne inslructiën;, zij zullen eene nieuwe tusschenkomst des rechters eischen. De regeering zal overwegen of op grond der be werkte statistiek wettelijke maatregelen, voorgesteld moeten worden tot beperking van het bezit van goederen in de doode hand. Wellicht kan nog in deze zitting het nationaal strafwetboek worden tegemoetgezien. ,Ulv

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1