Ter herdenking van Nederlands onafhan- kelijkverklaring in 1S13 wapperde heden in de residentie de Oranje-vlag van stadhuis en toren. Gisteravond vergaderde het kiescollege der Ned. herv. gemeente in Den Haag voor de keuze van een dubbel zestal predikanten. Voor de vaca ture door het overlijden van Ds. J. J. Van den Broek, komen op het zestal voorH. W. Creutz- berg, te Schiedam; E. E. Gewin Bz., te Abcoude; J. Kromsigt, te Cortgene; G. A. Rademaker, te Dordrecht; Dr. H. Smeding, te Haarlem, en A. J. De Vlieger, te Katwijk aan Zee. Voor de vacature door het vertrek van dr. J. C. Zaalberg Pzn., bestaat het zestal uit: dr. G. J. Van der Flier, te Delft; E. W. Ileinecken, te Benswoude; C. J. Van Hoogstraten, teAlmeloo; C. Knap, te Kampen J. C. Montijn, te Alblasser- dam, B. Mossel, te Benkum. Z. M. heeft aan P. W. Steeukamp, com mandant der brandweer te Amsterdam, en aan J. W. Meyer, sectie-brandmeester, E. F. Bijnders, brandwacht 2de kl., en M. De Kok, brandwacht 3de kl. bij genoemde brandweer, als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding van onder puinhoopen bedolven menschen aldaar op 21 Sept.. jl., toegekend voor ieder de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschriftden kapitein N. H. E. Sluysken, plaats, adjudant 1ste kl. te Zutfen, op een pensioen gesteld van 1020 be noemd bij den plaats, staf tot plaats, adjudant lste kl. te Amersfoort, den kapt. op nonact. L. J. Souman, van de infanterie. Gemengd INieu-vvs. Toen de spoortrein Woensdag-avond te 5.32 te Delft van 's-Gravenhage arriveerde, is de locomotief, de ijzeren draaibrug in de nabijheid van het station gepasseerd zijnde, ont spoord. Daar de trein weinig vaart meer had en de tender in het gat der brug beklemd geraakte, bleef hij onmiddellijk stilstaan. Door den schok, die daarvan het gevolg was, hebben eenige passa giers lichte kneuzingen bekomen. De ontsporing had plaats, naar men verzekert, doordien de sluiting der brug, bij het passeeren der locomotief, ver broken werd, waarvan het gevolg was, dat de brugleiders werden verplaatst. Des nachts is het mogen gelukken, met behulp van de noodige werklieden en gereedschappen, de locomotief en de tender weder op de rails te plaatsen. Met betrekking tot den lloll. spoorweg deelt men nog mede, dat het onderhoud van den weg tusschen Delft en Schiedam, inzonderheid het gedeelte in de nabijheid van de Poldervaart, aan de Maat schappij voortdurend veel zorg baart. De kosten welke moeten worden gemaakt om dien weg, welke steeds aan verzakking onderhevig is, berijdbaar te houden, zijn enorm. Gisternacht is te Dordrecht, vermoe delijk door het opschuiven van een raam en in klimming, een persoon eene woning binnengedron gen aan de Hooge Nieuwstraat. De vrouw des huizes lag met twee kinderen te bed (haar man was afwezig) en hoorde geritsel aan de bedgordij nen, terwijl zij voelde dat eene hand zich boven haar hoofd langs het hoofdkussen bewoog, zijnde zij echter niet in staat geweest iets te zien, omdat de persoon, die binnengekomen was, het licht, dat in kamer gebrand had, had uitgedaan. Geweldig verschrikt, heeft zij een gil gegeven, waarop een buurman haar is te hulp gesneld en de binnen gedrongen persoon het huis ijlings door de straat deur verliet, waarop al spoedig de politie ter plaatse aanwezig was. Uit de woning wordt niets vermist, zoodat is aan te nemen, dat. de tijd tot het plegen van diefstal door de tijdige ontdekking heeft ont broken. De vrouw had verzuimd het raam behoor lijk te verzekeren. Gisternacht is in de bureaux der Botterdamsche Handelsvereenigiug, aan de Boomp jes te Botterdam, ingebroken. Te halfvier bemerkte de politie op die straat een man, die een pendule droeg, en achtte zij 'het noodig hem aan te spre ken. De man was te zeer verschrikt om zoo dade lijk een voorwendsel te vinden en bekende dat hij de pendule, had medegenomen uit het groole huis, dat. hij bereid was aan te wijzen. Zoodoende bracht hij de agenten bij het gebouw der Han delsvereenigiug, alwaar terstond verder onderzoek werd gedaan. Op de vraag, hoe hij daar binnen was gekomen, verklaarde hij, des avonds de gang van het daaraan grenzend bureau der Afrikaansche Handelsvereenigiug te zijn binnengeslopen, waarna het hem gelukt was, zich ongemerkt in eene kast te verbergen, van waar hij vervolgens des nachts door over- en inklimming in de bureaux der Botterdamsche Handelsvereenigiug was geko men. llij moet aldaar een vrij langen tijd met breken en zoeken bezig zijn geweest, daar hij in de verschillende lokalen te zamen niet minder dan zeventien sloten van kasten en schrijftafels heeft opengebroken, de aldaar aanwezige papieren door elkander gehaald, verzegelde pakketten openge scheurd, enz. Overal vond men lucifers, die hij gebruikt had om het gaslicht aan te steken. Een der door hem geopende kasten bevatte een aantal laden, waaronder slechts ééne die eenige papieren bevatte. Deze lade heeft hij er uit genomen en overgebracht naar de directiekamer, om aldaar de papieren bij het licht te doorzoeken. Daar deze voor hem geen waarde hadden, heeft hij ze over den grond verspreid en zijne nasporingen voort gezet. In eene der volgende kamers stond een schrijfbureau, dat hij niet heeft kunnen openen, ofschoon hij blijkbaar daartoe krachtige pogingen heeft aangewend. Hij schijnt alleen naar geld, en misschien ook naar bankpapier, te hebben gezocht, doch heeft tot zijne teleurstelling bevonden dat dit alles te goed geborgen was om hem het weg halen mogelijk te maken. Alleen heeft hij in een lessenaar ƒ3.50 gevonden. Daarentegen heefi hij in eene door hem opengebroken schrijftafel eene som van 22.50 in specie niet gezien, doordien hij een laadje, dat hij had opengetrokken en later niet heeft gesloten, er overheen had gehaald. Voor 't overige heeft hij niets opgedaan. Wellicht uit verdriet over die teleurstelling en toch iets wil lende hebben waarvoor hij een weg wist om het te gelde te maken, nam hij op de directiekamer de pendule mede, en liep juist daardoor in de val. In de Tuinstraat te Amsterdam zijn "Woensdag een vrouw en twee kindereu onpasselijk geworden, na het gebruiken van het overschot van het middagmaal dat den man aan de fabriek, waar hij werkzaam was, was gezonden. De zieken zijn terstond naar het gasthuis vervoerd en de genees- heeren hebben geconstateerd dat de onpasselijkheid het gevolg was van vergiftige deelen, die zich in het overschot van het eten moeten hebben bevon den. De man is in hechtenis genomen, doch bij gemis aan bewijs weder losgelaten. De vrouw en kinderen bevinden zich buiten gevaar. Op een kassierskantoor te Amster dam werd dezer dagen een wissel vermist tot een lang niet onaanzienlijk bedrag, waarvan zich een onbekende op het kantoor der kasvereeniging aldaar behendig heeft weten meester te maken. Van het gebeurde werd bij de politie aangifte gedaan, welke er Woensdag in slaagde den dader, zijnde een bediende van genoemd kassierskantoor, op te sporen en in arrest te nemen. Toen bleek, dat de aangehoudene den wissel met een valschen naam voor voldaan geteekend had en zich bovendien aan het misdrijf van misbruik van vertrouwen ten nadeele van zijn patroons heeft, schuldig gemaakt. Naar men verneemt werden dezen trouweloozen bediende, reeds vroeger ter zake van een soortge lijk misdrijf veroordeeld, dagelijks aanzienlijke geld sommen toevertrouwd. Gisternacht is te Rotterdam een der brugwachters bij het. openen der brug over de Koningshaven zoodanig beklemd tusschen de leu ning en het hekwerk, dat. hij naar het ziekenhuis moest vervoerd worden en zijn toestand ernstige bezorgdheid geeft. Uit Middelharnis wordt van 15 dezer gemeld: Hedenavond werd uit Helvoetsluis hier het onrustbarend telegraphisch bericht ontvangen, dat een zeeboot, aldaar binnengekomen, door de vischsloep „de Onbestendigheid", stuurman J. De Korte, voor het Goereesche gat was gepraaid en 4at van die sloep de stuurman met twee dei- opvarenden waren overboord geslagen. Op de sloep, Vrijdag van hier vertrokken, bevonden zich twaalf man. Nadere berichten ontbreken. Woensdag-middag is aan de sluis hij de Geerthuisvelden te Breda het lijk opgevischt van een kanonnier der veld-artillerie, dié Zondag avond werd vermist. Vermoedelijk is hij toen, door de gladheid en duisternis misleid, in het water geloopen. Dezer dagen is bij Lercara, op Sici lië, in de provincie Palermo, zekere heer Rose, een Engelschman, door een berucht rooverhoofd- man, Leone, opgelicht, toen hij met. zijn broeder en twee bedienden van het spoorwegstation zich te paard naar het genoemde plaatsje begaf, en zulks ten aanzien van achttien personen en teil spijt van hunne revolvers. Volgen den te Rome gevestigden berichtgever van de „Times" heeft de minister van binnenlandsche zaken aan den prefect der provincie bij telegram aangekondigd, dat, zoo de heer Bose niet binnen acht dagen aan de zijnen teruggegeven en Leone met zijne bende gevan gengenomen zijn, al de officieren der bereden politie in het geheele district zullen worden ge degradeerd. Te Emden heeft dezer dagen een knecht van de wed. Löwe na een korte woorden wisseling zijne meesteres met een slachtmes zoo danig verwond, dat zij aanstonds een lijk was. De dader, afkomstig uit Zwitserland, trachtte zich daarna de polsader af te snijden, hetgeen hem echter slechts gedeeltelijk gelukte. Hij bevindt zich in arrest. Uit Girgenti, eene stad op Sicilië, deelt men aan de „Gazetta di Napoli" mede, dat aldaar binnenkort het eerste nominer zal ver schijnen van een bandieten-journaal, en wel onder den titel: II Mafirso (de schurk). Het is zeker niet vreemd dat de bandieten, die op Sicilië als ware het een stand uitmaken, een eigen journaal willen hebben, doch men zal benieuwd zijn op welke wijze de uitgever dit blad aan zijne abonné's zal weten te bezorgen. Men zal daartoe moeielijk de postadministratie kunnen gebruiken. In de Russische „Invalide" vindt men de volgende beschrijving eener proefneming met- een mobielen spoorweg, naar de uitvinding van den kapitein der artillerie Boumiantsoü'. Deze weg bestaat uit verschillende aan elkander slui tende gedeelten, waaraan men eene willekeurige richting kan geven. Ieder gedeelte van 5.50 in. lengte bestaat uit een paar rails, met spalken aan zes dwarsleggers vastgemaakt, waaronder twee overlangsche leggers van 0.076 in. zijn vastge spijkerd om het vervoer van het geheele stuk te vergemakkelijken. De te Volkof genomen proeven zijn volkomen geslaagd. De inderhaast in twee dagen vervaardigde, gedeelten weg hebben, zonder in 't minst beschadigd te worden, de zwaarste proeven doorstaanmen heeft kanonnen tegen hellingen van 10° opgevoerd en ze langs een rechten hoek laten wenden. Het gewicht van een kanon met toebehooren was 18.018 kilogr. De voordeelen van den mobielen spoorweg zijn onbe twistbaar: de dwarsleggers behoeven niet in den grond gegraven te wordende richting van den weg hangt, geheel van eigen verkiezing af; de snelheid is 5.3 m. per minuut voor een last van 30.036 kilogr., en met behulp van 40 man; 15 man kunnen gemakkelijk en zonder gevaar een gedeelte wegdragen10 man kunnen het gemak kelijk sleepen van de eene plaats naar de audere. Als het terrein moerassig is, plaatst men den weg niet onmiddellijk op den grond, maar legt er planken van 0,0254 m. dikte onder. Is de weg onregelmatig of niet gebaand, dan zijn twee man voldoende om ten ruwste een platform te maken. De prijs van een gedeelte weg is ongeveer ƒ240. De weg wordt thans gebruikt tot liet vervoer van 4 kanonnen van het polygoon van Volkoil' naar het station van Kresty, een punt waar verschil lende lijnen elkander kruisen. 't Proces tegen den gezagvoerder van de „Eranconia" (de Duitsche stoomboot die inder tijd het Engelsche schip „Strathmore" in den grond liep) is thans afgeloopen, en wel met dit gevolg, dat men, ofschoon er geen twijfel is aan 's mans strafbare achteloosheid, hem van verdere rechtsvervolging heeft moeten ontslaan. De hoogste rechterlijke autoriteiten in Engeland zijn 't name lijk eens, dat de Britsclie wet tegen kapitein Kühn machteloos is, omdat de aanvaring plaats hail in water dat buiten Engelands crimineele jurisdictie ligt. Dezelfde rechterlijke autoriteiten zijn van gevoelen, dat 't binnen de bevoegdheid van het parlement ligt, in deze leemte te voorzien door een zeestrook van drie Eng. mijlen langs de kust te verklaren tot een integreerend deel van 't rijk. Dergelijke stap (vreest, men) zou echter tot inter nationale moeilijkheden kunnen aanleiding geven.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2