LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5143. Donderdag A0. 1876. 16 November. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsl.OJ. Iedere regel meerB 0.17$. Groolere letters naar plaatsruimte. STADS- BE RICH TEN. BURGEMEESTER es WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 7 der Algemeeüe Politie-verordening, vastgesteld den 24sten October 1S67; Doen te weten dat door hen, ingevolge art. 6 dier verorde ning, is benoemd tot Raad der geboorte n°. 13, of n°. 5 van wijk IV, de beer DIRK JAN TAN AMEROM, in plaats van den heer J. W. Van Leeuweu, die gemelde buurt heeft verlaten. En wordt deze door plaatsing in de Leidscbe Coorant afge kondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRAN DELER., Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LeideD, 15 November 1876. LEIOEN, 19 November. Zooals reeds werd medegedeeld, is door de Gedep. Staten van Zuid-Holland vergunning ver leend om de schietbaan aan den Singel bij de voormalige Marepoort weder in werking te bren gen, ouder eenige voorwaarden. Bedoelde beschik king wordt door B. en Ws. overgelegd met het betrekkelijk rapport der Commissie van fabricage, waaruit blijkt dat de kosten, verbonden aan de uitvoering der gestelde voorwaarden, geraamd kun nen worden op ongeveer ƒ3550. Thans zal de vraag moeten worden beslist of de schietbaan van ge meentewege zal worden veranderd en of de daar voor benoodigde gelden uit de gemeentekas zul len worden voldaan. Wat dit laatste punt betreft vermeeuen B. en Ws. te moeten ontraden om de niet onaanzienlijke uitgaven, die thans worden gevorderd, voor rekening van de gemeente te nemen. Tot dus verre is ter zake van de schiet baan reeds uitgegeven eene som van 3407,89, terwijl gedurende 3 jaren van het rijk, als huur van de schietbaan ten behoeve van de oefeningen van het garnizoen, eene som van 150, of 50 per jaar is ontvangen. Nu de gemeente zich in deze reeds belangrijke opofferingen heeft getroost, bestaan er naar het inzien van B. en Ws. geen termen om thans wederom een bedrag van ruim 3500 voor bet verbeteren beschikbaar te stellen. Zij zien er evenwel geen bezwaar in dat de werken van gemeentewege worden uitgevoerd, voor het geval het rijk, met het oog op de behoefte aan eene schietbaan voor de oefeningen van het garnizoen, genegen mocht wezen de kosten daar van voor zijne rekening te nemen. Zij stellen alzoo den gemeenteraad voor hen te machtigen om te dier zake met den minister van oorlog in over leg te treden. Er heeft zich hier een hulp-comité ter oprich ting van een Houtmans-monument te Gouda ge vormd, bestaande uit de heeren Gualth. Kolff, E. Van den Brandeler, J. M. E. Dercksen, mr. W. Van der Kaay, dr. H. C. Rogge, dr. G. D. J. Schotel, F. G. Canneman, T. Henny en G. C. C. Wiggers van Kerchem. Gedurende de tweede helft der maand October zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adressen niet besteld konden worden: Lasel, Lowies, J. Van der Vorst, mevr. Rein- ders-Soetens, J. A. Van Wijk en C0., Okkers, Amsterdam; G. J. Jansen, Arnhem; Snokkers, Uorcurn; mej. D. Arre, W. Eurman, 's-Graven- hage; wed. A. G. Tapper, Harderwijk; mevr. Bakker, Heemst Je; mej. C. Van Dijk, vrouw Meiners, Leiden; R. Van Yperen, Mijdrecht; A. Zwart, mej. Klingers, vrouw De Vried, Rot terdam. BriefkaartenP. J. Meerburg, J. Van Deene, AmsterdamLagerwey, Nieuwediep. Naar het „Vaderland" meldt zal de heer Mr. P. Brooshooft in het begin van het volgende jaar de redactie van de „Samarangsche Courant" op zich gaan nemen. Den Ssten October heeft ds. Zaalberg, te Paramaribo, in tegenwoordigheid van den gouver neur, de civiele en militaire autoriteiten, de be stuurders der verschillende kerkgenootschappen en eene aanzienlijke schare van allerlei stand, zijne intredepreek gehouden, naar aanleiding van 1 Sa muel 16 vers 4 en 5. De „Staatscourant" behelst het verslag om trent het derde congres van oriëntalisten te St.-Petershurg. Gisteren zijn in Den Haag voor het middel baar onderwijs toegelaten de heerenK. IJonigh, van Wageningen, voor Duitsche taal- en letter kunde; A. J. G. Paardekooper, van Middelburg, voor geschiedenis, en S. Den Blaauwen, van Leiden, voor boekhouden. Afgewezen is 1 candidaat voor boekhouden, terwijl zich 1 onder het examen voor boekhouden heeft teruggetrokken. Niet opgekomen is 1 voor Eransche taal- en letterkunde. Te Delft zijn voor het m. o. toegelaten voor gym nastiek van de 13 caud. de heeren: II. J. B. Biekart, van Zwolle; H. Edelman, van Franeker, en C. J. Wagner, van Sneek; voor handteekenen van de 12 cand. de heeren: M. A. Van Aken, van Den Haag; L. M. Den Hollander, van Delft; C. J. W. Nuys en J. C. Pabst, van Den Haag, en G. W. Brons Middel, van Gouda. De akte voor lijnteekenen is alsnog uitgereikt aan den heer L. Van der Tas Dzn., van Den Haag. Voor boetseeren werden 3 geëxamineerd, van welke slaagden de heeren L. M. Den Hollander en G. W. Brons Middel. liet stoomschip „Hampton", van Batavia naar Rotterdam, is 11 dezer van Port Said ver trokken; de „Torrington", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 10 dezer van Suez; de „Holland", van Nieuwediep naar Batavia, is 13 dezer 11 uur des avonds te Southampton aangekomen had hevig stormweder in de Noordzee, en moest daardoor 18 uur bijleggen. Blijkens het overzicht in de „Staatscourant" medegedeeld, blijkt dat de opbrengst van 's rijks middelen over de afgeloopen tien maanden meer heeft opgebracht dan in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar een bedrag van ƒ3,848,939.46, eu dat niettegenstaande de afschaffing der vuur-, ton en bakengelden, die in de eerste helft van het jaar nog nagenoeg 245,000 opbrachten. Er is dus weder een vooruitgang van ruim 4 millioen. Daar toe droegen bij alle accijnzen te zarnen ƒ1,811,504, waarvan alleen het gedistilleerd ruim 1 millioen. De registratie-rechten 726,000 en het recht van successie ƒ953,576. De in- eu uitgaande rechten brachten meer op 283,000, de posterijen ƒ215,000, de telegraphie ƒ53,691 en de loods gelden ƒ12,761. Door den Haagschen gemeenteraad is met 19 tegen 16 stemmen besloten eene commissie te benoemen om het. plan van rioleering te onder zoeken, door den gemeente-bouwkundige aan B. en Ws. ingeleverd. Tot leden dier commissie, voorgezeten door een lid van het dag. bestuur, ziju benoemd de heeren Fijnje, Mouton, Maas, Van Stralen, Evers en Stam. B. eu Ws. werden gemachtigd tot het nemen van voorbereidende, maatregelen. Ter benoeming van een directeur bij de openbare reiniging te 's-Gravenhage zijn door B. en Ws. aan den gemeenteraad voorgedragen J. Hoogerwerf, hoofdopzichter voor de gevange nissen en rechtsgebouwen te Amsterdam, en J. O. Van Tricht, opzichter bij de staatsspoorwegen te 's-Gravenhage. In de maand Augustus werden van Para maribo uitgevoerd 159 K. G. 572 gr. goud; dit brengt den uitvoer van 1 Januari tot 31 Augustus d. j. op 1215 K. G. 645 gr. tegen 1182 K. G. 0.16 gr. in hetzelfde tijdsverloop van 1S75. Voor de berekening der uitgaande rechten (1 pCt.) werd het goud op 1 September getariefeerd ad. 2.85 fr. per gram. Tot predikant bij de Ned. herv. gemeente te Amsterdam is beroepen ds. E. E. Gewin, te Abcoude. Het gemeentebestuur van Amsterdam lieeffc ondershands aanbesteed het maken van een kaai muur langs de Nieuwe Vaart met loodrecht daarop aangebrachte lange houten steigers geschikt tot het lossen van zeebooten. Blijkens de Cura^aosche couranten tot 21 October had in de. laatste dagen van September op de onderscheiden eilanden der kolonie een vrij hevige orkaan gewoed. „Wij hebben geen beschik bare ruimte, zegt de courant van 14 October, om de aangerichte verwoestingen in bijzonderheden te vermelden. Groot is de schade, aan eigendom men, landbouw, veeteelt en zoutoogst veroorzaakt. Op Aruba werd een groot gedeelte van het vee door het afloopende water medegevoerd. Hartver scheurend zijn dan ook de lot ons gekomen be richten omtrent de ellende welke op die eilanden heerscht, en voornamelijk op St.-Martin en Aruba, waar de nood van de onvermogende bevolking tot eene ongekende hoogte gestegen is." Bij gou vernementsbesluit van 10 October was eene com missie benoemd om ten behoeve der noodlijdenden eene collecte tc houden. In bijvoegsels van de „Staatscourant" wordt medegedeeld het verslag betrekkelijk het toela tingsexamen tot cadet aan de kon. milit. academie in 1876. In het Staatsblad n°. 187 is opgenomen het besluit van den 20sten October jl., bepalende de plaatsing in het Staatsblad van het tusschen Nederland en Monaco op 10 Augustus te 's-Gra venhage gesloten verdrag tot wederkeerige uitle vering van misdadigers. Staatsblad n°. 191 bevat het kon. besluit van deu 5den dezer betreflende vrijstelling der bonders van een getuigschrift, verkregen in Neder land of in Ned.-Indië wegens voldoend afgelegd eind-examen der hoogere burgerschool met vijf jarigen cursus, van het afleggen van een nader examen in dezelfde vakken, voor zoover die be doeld mochten zijn in de verordeningen op de benoembaarheid tot bepaalde ambten of bedie ningen in Ned.-Indië. DeNederlnndsche Bank had op 13 Nov. bij een munt- en muntmateriaal van ƒ154,033,899.79 voor eene som van 145,006,271.S0 minder aan bankbiljetten in omloop dan waartoe zij gerech tigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 58,002,508.73 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zon wezen. Eerste Kamer. In de zitting van heden is met algemeene stemmen aangenomen de Indische begrooting en het wetsontwerp tot regeling der coöperatieve vereenigingen. De Kamer is hierop tot nadere bijeenroeping gescheiden. Z. M. heeft J. G. Matthes, te Amsterdam, met ingang van 1 Januari 1877, opnieuw voor vier jaren benoemd tot directeur van het entrepot-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1