booten langs den nieuwen Amsterdamsche water weg reeds voor Nieuwediep een gemis van f 4000 arbeidsloon 's weeks veroorzaakt, zonder nog te spreken van de graanbooten en houtschepen. De hevige vorst der vorige dagen met snijdend kouden en strengen oostenwind heeft reeds zooveel grondijs in de kribben der Zuider zee gebracht, dat een aantal vaartuigen naar en van Holland verhinderd waren heen en weer te varen, zoodat een menigte turfschepen in de voor naamste Zuiderzee-havens voor auker liggen, zonder genoegzaam proviand aau boord. Te Sebastopol heeft een schietproef plaats gehad gedurende den nacht, bij het licht van vuurpijlen, daartoe speciaal vervaardigd in een fabriek te Nicolajef. Die proef is goed gelukt, voor zoover betreft het artillerievuur. De infanterie heeft over 't algemeen minder goed geschoten doch de oorzaak hiervan was dat de manschappen, niet denkende dat de vuurpijlen zoo lang licht zouden geven als het geval was, zich te veel haastten om te vuren. Al de vuurpijlen hadden een vol komen regelmatige vlucht en verlichtten de schijven zeer goed; iedere vuurpijl brandde ten naastenbij 8 seconden en deze tijd is voldoende om zonder overhaasting te richten en te vurenaan bijzonder bekwame schutters gelukte het zelfs in dien tijd twee schoten te lossen. De proef heeft de moge lijkheid aangetoond om een bepaald punt onafge broken gedurende een zekeren tijd door middel van achtereenvolgens geworpen vuurpijlen te ver lichten, maar tevens onafgebroken vuur te onder houden. Bij kalm weer verspreidt zich de rook der vuurpijlen niet snel genoeg en er zijn oogen- blikken, waarin hij het doel aan het gezicht der tirailleurs onttrekt. Men meldt uit Zwolle van 13 dezer: Ten gevolge van den buitengewoon lagen water stand op den IJsel, zitten sedert gisteren beide raderbooten van en naar Amsterdam, alsmede de schroefstoomboot op Rotterdam en de Harlinger stoomboot in den Ketel, nabij Kampen, aan den grond. De passagiers uit Amsterdam heeft men gisteren met een schroefsloombootje van de aan den grond zittende stoomboot afgehaalddeze kwam echter eerst hedenochtend terug. De stoomboot „Jacoba" uit Meppel kwam heden drie uren te laat aan en kon hedenmiddag niet vertrekken. Ook de Deventer boot moest heden blijven liggen, daar noch op den IJsel, noch op het Almeloosche kanaal genoeg water was om te kunnen varen. De spoortreinen uit het Noorden vinden groote ver traging. Zij kwamen allen p. m. 3 uren te laat aan; de Leeuwarder trein bleef geheel weg. Uit Anna-Paulowna meldt men, dat Zondag-avond tusschen daar en Schagen de tele graafpalen op de rails van den spoorweg waren gewaaid, zoodat de aankomende trein groot gevaar liep. Gelukkig outspoorde de trein niet, maar sleepte in zijn vaart de palen mede naar Anna- Paulowna, waar hij ruim een uur heeft moeten vertoeven, om alles weder in orde te krijgen. De laatste trein, die omstreeks 11 uren des avonds moest komen, kwam eerst omstreeks drie uren in den nacht aan. Dezer dagen werd gemeld, dat door of vanwege den ambtenaar van den burgerlijken stand te Parijs aan de jonggehuwden een stam- boekje wordt ter hand gesteld. Thans verneemt uien dat iets dergelijks ook in vele gemeenten van ons land geschiedt. Daar worden namelijk for mulieren uitgereikt, hetzij op perkament, hetzij op gewoon papier, die, ofschoon dan ook niet zoo volledig, voor hetzelfde doel als te Parijs wordt beoogd, dienstig zijn. Jules Noriac, de chroniqueur van de „Monde Ulustré", geeft in het jongste nummer van dat tijdschrift eenige niet onbelangrijke ont hullingen omtrent het vervalschen van truffels. Hij deelt o. a. mede, dat te Parijs talrijke fabrie ken van truffels bestaan, waar aardappelen, aard- akkers en andere knollen, die veel op aardappels gelijken, tot dat doel gebezigd worden. Men laat die knollen bevriezen tot ze blauw zijn en rolt ze dan in een zwarten breigedroogd komen die nieuwe soorten van truffels in deu handel. Parijs alleen verbruikt jaarlijks meer truffels dan geheel Prankrijk opleverttoch wordt in de provincie ook eene aanzienlijke hoeveelheid genuttigd en is men in het buitenland zeer verlekkerd op Pransche trufiels. „Begrijpe wie het kan", zegt Noriac. Aan de polytechnische school in Prankrijk bestaat eene merkwaardige instelling, die mogelijk nergens hare wedergade heeft, maar toch zeer weinig algemeen bekend is, juist wellicht om de kieschheid waarmede, - en dat is haar exceptiouneel karakter, zij werkt en in stand gehouden wordt, reeds jaren lang. Er bestaat name lijk, onder meer, ook een beurs, waaruit behoeftige jongelieden studeeren, en welke uitsluitend door geregelde driemaandelijksche bijdragen van hunne medeleerlingen wordt bekostigd. Twee leerlingen, met den titel van kassiers, bij stemming door al de overigen tot dien post van vertrouwen uitver koren, ontvangen de gelden en beschikken er over. Zij alleen weten wie de studenten zijn, die dit voordeel genieten, en er bestaat geen voorbeeld, dat ooit, ook zelfs het minste of geringste uitge lekt. is wie het zijn, die op deze wijze op kosten hunner kameraden het onderwijs genieten. Om het geheim beter te bewaren, den sluier nog ondoor dringbaarder te maken, betalen de. bevoorrechten zelven hun deel in den hoofdelijken omslag. Kecht/. aken, J. H. Beekhof, beschuldigd van in het begin van September 11. Gerrit Veis, te Hattem, met een schot hagel moedwillig te hebben verwond, is door de rechtbank te Arnhem veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van twee jaren. BUI TE NLAND. frankrijk. In het departement Beneden-Charente is in de plaats van Dufaure, die tot senator voor het leven is benoemd, tot afgevaardigde gekozen Mestreau, republikein. De Bonapartistisohe candidaat Chartes verkreeg omstreeks 900 stemmen minder dan Mestreau. België. De rechtbauk van eersten aanleg te Antwerpen heeft uitspraak gedaan in de zaak der 41 voor de Porte bestemde kanonnen aldaar, waarop, ten be hoeve van eene te Sclessin gevestigde maatschappij wegens eene sedert lang onbetaald gebleven vor dering tegen de Turksche regeering beslag is gelegd. In het vonnis wordt verklaard, dat de Belgische rechter in dezen onbevoegd zou zijn, had niet de Porte in de overeenkomst, waarop bedoelde vor dering gegrond is, vrijwillig van de haar toe komende immuniteit afstand gedaan. Met het. oog op eene tegenvordering van de Porte, tot waar deering waarvan de gegevens ontbreken, oordeelt de rechtbank voorts, dat het beslag niet kan worden gehandhaafd, doch zij voegt er bij, dat de Turk sche regeering zonder hare waardigheid en haar crediet op het spel te zetten, niet weigeren kan het geschil tusschen haar en de maatschappij ten einde te brengen. Het vonnis is terstond uitvoer baar en gezegde regeering tot het instellen van een eisch om schadeloosstelling ontvankelijk verklaard. Vereenigde Staten. De koortsachtige opgewondenheid heeft thans zulk eene hoogte bereikt, dat de voornaamste dag bladen van beide partijen gevaar in den toestand beginnen te zien en tot kalmte aanmanen. In Philadelphia werden in straatgevechten verschei dene personen gewond, in Richmond werden twee huizen geplunderd, in Nieuw-York vreest men elk oogenblik bloedige hotsingen, enzen bij dit alles is er nog geen de minste mogelijkheid om den uitslag der verkiezingen te voorspellen. Kenschetsend voor de opgewondenheid, waarin men allerwegen verkeert, is zeker het volgende telegram, door president Grant van Philadelphia, waar hij zich tot het sluiten van de tentoonstel ling bevond, aan generaal Sherman te Washing ton gericht„Draag generaal Augur, in Louisana, en generaal Ruger, in Florida, op, met de hun ter beschikking staande troepen toe te zien, dat de rust. en de goede orde worden gehandhaafd, en te waken, dat de wettige bureaux van stemopne- mers bij de uitoefening van hunne taak niet wor den lastig gevallen. Mocht er gegronde verden king bestaan omtrent, bedrieglijke optelling ter eener of ter andere zijde, zoo behoort die onver wijld te worden aangegeven. Niemand, het pre sidentschap waardig, behoort bereid te zijn om het te bekleeden, indien het hem door bedrog wordt verschaft. Elke partij kan eene teleurstelling aangaande de uitkomst drageu, maar het land kan niet dulden, dat daarop de smet ruste der ver- deuking van onwettige of valsche opgaven." Generaal Sherman heeft onverwijld overeen komstig dezen last gehandeld. Inmiddels houden de berichten omtrent oploopen en geweldenarijen op verschillende plaatsen aan. Een expres-trein, van Tallahassee naar de Chattahoochie-rivier afge zonden om stemopnemingen te verzamelen, deed men deraiileeren, de spoorweg werd versperd enz. Vooral in het Zuiden zijn de beschuldigingen, welke de partijen elkander naar het hoofd werpeu, onnoemelijk. Het sluiten van de tentoonstelling te Phila delphia werd door eene talrijke menigte bijgewoond. De regen verhinderde de plechtigheid in de open lucht te doen plaats hebben; men moest voor de gebruikelijke redevoeringen zich naar 't gebouw van de jury begeven. De sprekers warenDaniel J. Morell, voorzitter van de uitvoerende commissie John Welch, voorzitter van de llnancieele com missie; Alfred T. Gosliorn, directeur generaal, en Joseph R. Hawley, voorzitter van de commissie voor 't eeuwfeest. De redevoeringen werden afge wisseld door muziekuitvoeringeu. Eene ode aan Amerika werd door de geheele vergadering ge zongen. Onder dat zingen werd de origineele vlag der Vereenigde Staten, die 't eerst gebeschen was op 't oorlogschip „Bonhomme Richard", ontrold en met daverend gejuich begroet. De batterij op Georges Hill en de oorlogschepen in de haven lieten saluutschoten hooren. Te halfvier verklaarde president Grant dat de tentoonstelling gesloten was en oogenblikkelijk stonden alle machines stil. Met het zingen van het „Old Hundredth" werd de plechtigheid gesloten. Des avonds werd nog een prachtig vuurwerk afgestoken. Den dag te voren, 9 November, hadden nog 17ö,755 betalende per sonen de lentoonstellling bezocht. JES.usla.nd. Lord Beaconfields ondubbelzinnige verklaring, dat Engeland voor een oorlog gereed is en niet kalm zal toezien, dat het tractaat van Parijs door Rusland verscheurd wordt, heeft een niet minder stellige beantwoording gevonden in de woorden, welke de czaar gedurende zijn verblijf te Moskou heeft gesproken. Bijna alle buitenlandsche bladen stemmen hierin overeen, dat dergelijke woorden uit den mond van keizer Alexander, die steeds als zoozeer vredelievendgezind wordt afgeschilderd, geen geringe verrassing en onrust zullen teweeg brengen. Het grootste gewicht, hecht de „ludé- pendance beige" aan de. zinsnede in 's keizers redevoering, waar hij verklaart dat het zijn vaste voornemen is „zelfstandig" te handelen, indien de Porte niet die. waarborgen geeft, welke Rus land „het recht heeft" van haar te vorderen. Die „zelfstandigheid", zegt zij, heeft men reeds waar genomen bij Ruslands weigering om den wapen stilstand voor 5 maanden aau te nemen, daar immers uit lord Derby's dépêche blijkt dat prins Bismarck dien wapenstilstand aannemelijk achtte, en eindelijk ook bij het ultimatum. Zou meu, vraagt het Brusselsche blad, na dit alles niet uit de woorden van den czaar mogen afleiden, dat hij; zoowel daarmede op het oog heeft het. verbreken der handen, welke het vermaarde driekeizersver- bond samenbinden, als het opzeggen zijner mede werking met de groote mogendheden van Europa Een bevestigend antwoord op deze vraag zou gelijkstaan met het stellig vooruitzicht op den oorlog, zoo 't waar is wat door officieuze Weener bladen medegedeeld wordt omtrent de plannen van generaal Ignatieft' met betrekking tot de „autonomie" der drie Turksche provinciën; vol gens die mededeelingen zouden, in lijnrechten strijd met woorden der Engelsche voorstellen, die plannen op niets anders uitloopen dan op de vorming van schatplichtige half-onafhankelijke staatjes. Intusschen zou Ignatieft' daarbij eene regeling voorstellen, welke als lokaas dienst zou moeten doen voor eeu vrij invloedrijk gedeelte der West-Europeesche, en vooral Eugelsche be volking, namelijk voor de Beurzen en de Turksche fondsenhouders. De schatting zou namelijk, volgens Ignatiell's plan, niet aan de Turksche schatkist, maar onmiddellijk aau de „Banque impériale otto- mane" worden uitbetaald en uitsluitend strekken tot het nakomen der uit Turkijes buitenlandsche leeningen voortspruitende verplichtingen. „Het plan

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2