LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5142. Woensdag A0. 1876. 15 November. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke iS'ommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. STAD S-B E BI C II T E K. BUBGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden brengen bij deze ter kennis van de iogezeteneu dat de bepalingen der Algemeene Politieverordening van den 16den October 1873, be trekkelijk de vestiging der icoonplaats in en de verhuizing binnen de gemeente zijn de volgende: Art. 2. Zij, die overeenkomstig de bepalingen van het Konink lijk besluit van den 3den November I* 61 (Staatsblad N°. 95) aaogifte hebben gedaan van het overbrengen van hunDC werke lijke woonplaats van elders Daar deze gemeente, en daarvaa eene verklaring hebben gedaan aan het bc-stuur dezer gemeente, ont vangen op het bureau van den Burgerlijken Stand van die ver klaring een bewijs, dat zij verplicht zijn binnen 24 uren aan den heer der gebuurte, in welke zij zijn komen wonen, te ver- toonen, ten einde deze het voor gezieil tcekene en in zijn register inscbrijve. Art. 3. Ieder, die binnen deze gemeente verhuist, is verplicht daarvan, binDen ééoo maaud na de verhuizing, aangifte te doen op het bureau van dtn Burgerlijken Stand, en daarbij op tc geven wat tot de invulling vao bet bevolkingsregister noodzakelijk is. Hij ODtvangt van die aangifte een bewijs, dat hij binnen 24 uren aan den heer der gebuurte, in welke bij is komen wonen, vertoont, ten einde deze bet voor gezien tcekene en in zijn register inscbrijve. Hij is mede verplicht, binnen eene maand Da de verhuizing, dearvan kennis te geven aan den heer der gebuurte, welke hij verlaten heeft. Art. 4. Overtreding van ecnig voorschrift van dc beide voor gaande artikelen wordt gestraft met een boete van één tot drie gulden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. i>. BRAN DELER., Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 14 November 1876. LEIDEN, 14 November. In de a. s. Donderdag te houden vergadering van den gemeenteraad zal het 6de punt van be handeling zijn het voorstel betrekkelijk de boek houding van de stedelijke gasfabriek en het 7de de voordracht tot regeling van de jaarwedden van den directeur en den boekhouder der stedelijke gasfabriek. In de volgorde der overige onderwer pen is geene verandering gekomen. Naar wij vernemen is tot 2den predikant te Paramaribo uit het zestal beroepen de heer E. C. A. Hoogvliet, predikant te Monnikendam. In Den Haag zijn gisteren voor het middel baar onderwijs toegelaten de heerenM. Van Westreenen, van Den Haag, voor Duitsche taai en letterkunde; W. T. II. Wunderlich, van Den Haag, voor geschiedenis; C. Hansen en A. Wa- gemaker, van Rotterdam, voor boekhouden. Afge wezen werden 1 voor aardrijkskunde en 1 voor boekhouden. Aan de hoogeschool te Göttingen is tot philosophiae doctor gepromoveerd de heer J. J. Neurdenburg, van Rotterdam. Door de commissie ad hoc nit de prov. staten van Groningen is voorgesteld, pogingen aan te wenden tot vestiging van een leerstoel in de psychiatrie aan de Groniugsche hoogeschool. De „Staatscourant" bevat het verslag der commissie voor het in ontvangst nemen en over brengen der nieuwe standaarden van meter en kilogram. Naar alle waarschijnlijkheid zal Neder land reeds in den loop van het volgende jaar in het bezit zijn van zijne nieuwe standaardme ters eu kilogrammen. Er zal dan nog overblijven den uitzettingscoëfficient der meterstaven in haar geheel te bepalen. De stoomschepen „Madura" en „Conrad", van Batavia naar Nieuwediep, arriveerden te Port Saïd 11 dezer 's morgens, en zouden 's avonds van dien dag vertrekkende „Koning der Neder landen" seinde 5 dezer in de Roode Zee aan de „Conrad"Alles wel aan boord. Morgen te 12 uren zal te Amsterdam op den Dam eene groote parade worden gehouden, waarbij de ter zake van de krijgsverrichtingen tegen Atjeh in 1874 en 1875 tot ridders 4de kl. der milit. Willemsorde benoemde, aldaar aanwezige lste luitenants jhr. W. E. Clifford Kocq van Breugel en J. L. Cadet, de sergeant-majoor G. P. C. Van Bijsterveld en de marinier lste kl. H. Jansma, allen van het corps mariniers, het ridder- teeken zullen ontvangen. Christine Nillson is gisteravond in de rol van Marguerite in de opera „Eaust" in den kon. Eranschen schouwburg in de residentie opgetreden. Alle rangen waren goed bezet. En als zangeres èn als actrice heeft zij buitengemeen voldaan. Met vele bloemruikers en kransen werd zij vereerd, die haar vooral ten deel vielen van de bezoekers der eerste, rangen waaronder men bijzonder opmerkte den lauwerkrans door den Zweedschen vertegenwoor diger bij het Ned. hof aan zijne landgenoote vereerd, De krans was versierd met de Zwecdsche kleuren. Z. K. H. prins Alexander was bij de voorstelling tegenwoordig. Men verneemt dat de kunstenares verhinderd wordt nogmaals in Den Haag ten too- neele te verschijnen. Er was sprake van, dat zij in „Hamlet" zou optreden, maar ten gevolge van haar spoedig vertrek naar het buitenland kon zij zij aan dat voornemen geen gevolg geven. Naar men verneemt zal Zr. Ms. sckroef- stoomschip 4de kl. „Samarang" den 20sten dezer door den nieuwen waterweg vertrekken. De heer B. L. Berenstein, opperrabijn te VGravenhage, in plaats wijlen den opperrabijn Lehmans benoemd tot waarnemend opperrabijn van het synagogaal ressort Amersfoort, omvattende de Israëlietische gemeenten in de provincie Utrecht, heeft die benoeming aangenomen. Z. M. heeft benoemd tot plaatsverv. kan tonrechter te Eiudhoven, S. W. Middelkoop, be waarder van de hyp. en het kad. aldaar; aan mr. W. Ilemsing, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als plaatsverv. kantonr. te Sluis; aan mr. J. Lemker Slichtenbree, op zijn verzoek, met ingang van 1 Dec., eervol ontslag verleend als griffier bij het kantong. te Deventer; benoemd tot griffier van het gerechtshof te's-Ilertogenbosch mr. E. Van Heioma; aan mr. C. Cardinaal, hoofd commissaris van politie te Rotterdam, vergund het aannemen en dragen der versierselen van rid der 3de kl. der orde van St.-Stanislausaan mr. J. II. C. Lisman, op zijn verzoek, met ingang van 1 December, eervol ontslag verleend als plaatsverv. kantonr. te 's-Gravenhagedr. J. W. Moll, te Amsterdam, benoemd tot tijdelijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Utrecht. Gemengd Nieuws. Over het treurig ongeluk, vrouw De J. overkomen, worden ons nog de volgende bij zonderheden medegedeeld Een der buren zag rook uit de woning opstijgen, zette een ladder tegen den muur, klom er op en zag eene vlam. Niet wetende wat het was, ging hij onderzoek doen en vond de vrouw met brandende klecren nabij de deur liggen; hij sleepte haar naar buiten, waarbij zijne handen met brandwonden werden I overdekt. Inmiddels waren op zijn geroep om hulp cenige personen komen toesnellen, die met water den brand poogden te blusschen, hetgeen spoedig gelukte. Het geheele bovenlijf der vrouw was verbrand en het gelaat geheel zwart. De man, met wien zij 53 jaar in een gelukkigen echt i leefde, koetsier bij den heer T., kwam, daar hij uit rijden was, laat thuis, en groot was zijne ontsteltenis, toen hij zijn vrouw in zulk een toe stand terugzag. Gistermiddag te halfvier is een paard, dat met een volbeladen korenwagen de Oude Heerengracht opreed, plotseling dood neergevallen. Zekere D., bode van Bergen-op-Zoom op Steenbergen, Prinsland en tusschengelegen plaatsen, werd Vrijdag-avond tegen zes uren te vergeefs van laatstgenoemd dorp terug verwacht. Wetende dat hij voor eene waarde van ongeveer f 400 aan geld bij zich had, besloot men hem tegemoet te gaan. Toen men echter zonder hem te vinden den weg tot Halsteren had gevolgd, keerde men terug met het voornemen den vol genden morgen de nasporingen te vervolgen. Aan dit voornemen behoefde geen gevolg te worden gegeven. Eenige arbeiders, die zich in den vroe gen morgen van den 1 Iden stadwaarts begaven, vonden den man aan den weg naar T holen leven loos op een veld liggen, dat zich zijwaarts van den straatweg uitstrekt, terwijl de driewielde kar, bespannen met twee getrouwe honden, die hun meester niet hadden verlaten, gedeeltelijk in een sloot naast het veld lag. Eerst eenige uren later werd een veldwachter uit Halsteren met het voor gevallene in kennis gesteld. De aanvankelijke ver moedens, als zou de man vermoord zijn, blijken ongegrond te zijn, daar bij de lijkbeschouwing geen kenteekenen van moedwillige verwonding gevonden zijn, terwijl zich geld en goed onaan geroerd op den wagen bevonden. Over hetgeen met den man is voorgevallen, hangt evenwel nog steeds een sluier. Vooral is het bevreemdend, dat het lijk en de bespannen hondenkar op den straat weg naar Tholen zijn aangetroffen, aangezien deze weg bij het verlaten van den grintweg naar Halsteren in tegenovergestelde richting loopt van den straatweg naar B^rgen-op-Zoom. Volgens een algemeen verspreid gerucht, zou een fabrieks arbeider iu den laten avond van den lOden den bode levend, hoewel in bedenkelijken toestand, uit de sloot gehaald en hem daarna op het veld neergelegd hebben, zonder verdere hulp te ver- leenen of er iemand mede in kennis te stellen. Op een buitenplaats aan de Utrecht- sche zijde, gemeente Nieuweramstel, was Zondag een der bedienden aan het jagen. Zijn huisgenooten, ongerust over zijn lang uitblijven, deden onderzoek en vonden hem dood in het hout. Het geweer was afgegaan en de man was zoo getroffeu, dat de dood onmiddelijk moet zijn gevolgd. In Drente liggen op de straat- en spoorwegen op sommige plaatsen reeds bergen sneeuw van meer dan 10 voet hoogte, door den wind met geweld opgejaagd. De posten ondervin den daardoor groote vertraging. Te Middelhar nis iseen boerenknecht, die met een wagen geladen met stroo op het einde der Nieuwstraat bij deu molen kwam aan rijden, door het schrikken der paarden onder den wagen geraakt, waardoor het wiel hem over de geheele leugte van het lichaam ging. In deernis- waardigen toestand werd hij in een nabijgelegen huis gebracht, van waar hij later in een zieken- mand naar zijn woning vervoerd werd. Hoewel hij erg gekneusd is, heeft men toch nog hoop dat zijn leven gespaard zal blijven. De schuit van schipper Van Dijk, met beurtgoederen van Middelburg naar Tholen, is in den nacht tusschen 11 en 12 dezer op de Ooster-Schelde door noodweer gezonken. Schipper en knecht hebben zich met de boot gered. De haven van IJmuiden doet haar nadeeligen invloed op de geldelijke belangen van velen te Nieuwediep reeds vrij sterk gevoelen. Men berekent dat het binnenkomen der kolen-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1