ƒ8220, ƒ14600 en ƒ13229. Van drie inschrij vers voldeed de invulling der biljetten niet aan de gestelde eischen. De minister van marine heeft zich de beslissing over de toewijzing voorbehouden. Behoudens nadere goedkeuring heeft de gemeenteraad van Bodegraven de schoolgelden aan de twee openbare scholen voor gewoon lager onderwijs met 25 pCt. verhoogd en gebracht op 15 cent per week voor iederen leerling. Te Zierikzee is de driehonderdjarige ge denkdag der verlossing dier stad van de Span jaarden feestelijk gevierd. Door het gemeentebe stuur werd een blijk van belangstelling gegeven door het doen bespelen van het carillon, terwijl des avonds door de rederijkerskamer met mede werking van een muziekgezelschap in de concert zaal een gecostumeerde voordracht werd gehou den, waarvan de opbrengst bestemd is voor de algemeene armen. Z. M. de koning van België heeft tot consul te Maastricht benoemd den heer Franquinet, wet houder aldaar. Bij beschikking van den minister van ma rine is de student voor den milit. geneesk. dienst der zeemacht J. G. Driessen, op zijn verzoek, met den laatsten September jl., eervol uit die betrek king ontslagen. De ingenieur 2de kl. bij de marine G. Turk wordt met den 16den dezer geplaatst bij 's rijks werf te Willemsoord. De luit.-ter-zee 1ste kl. jhr. C. C. Van Wijck, behoorende tot de rol van het wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. instructievaartuig „Ternate", wordt met den 15den dezer op nonactiviteit gesteld. Met den 16den worden geplaatst aan boord van Zr. Ms. brik „Zeeland"de luit.-ter-zee 1ste kl. A. De Bruyne, als 1ste off.; de luit.-ter-zee 2de kl. W. 6. P. E. De Klopper, J. A. II. Beek en D. A. Mensert, de adelborst 1ste klasse J. A. Borel en jhr. J. F. Coertzen de Koek, en de oft. van adm. 2de kl. J. G. Bebelaar; aan boord van het schroefstooraschip „Leeuwarden", de luit.- ter-zee 2de kl. A. A. Sweep en de adelborst lste kl. G. P. Posthuma; aan boord van het schroefst. „Zilveren Kruis", de adelborsten lste kl. O. J. E. baron Van Wassenaer Catwijck en G. J. Buys de 2de luit. bij het corps mariniers C. M. E. R. C. Von Bose, commandeerende het detachement mariniers, ingescheept aan boord van het schrocfstoomschip „Zilveren Kruis", wordt met den 15den dezer ter beschikking gesteld van den commandant van genoemd corps en vervan gen door den lsten luit. C. J. Visser. Z. M. heeft aan S. J. Van Nooten, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de comm. van admin, over de gevangenis voor jeug dige vrouwelijke veroordeelden te Montfoorl, en benoemd tot lid dier commissie S. Ilallungius, rijksontv. te Montfoort. Gemengd Nieuws. Gisteravond omstreeks halftien is een tienjarige knaap, wonende in de Paradijssteeg, langs den kant van den wal loopende, in de Oude Vest gevallen. Twee personen, die het gespartel in het water hoorden, gingen op dit geluid af, slaagden er in den zinkenden jongen te redden en leverden hem in de ouderlijke woning behouden af. De ijsvereeniging „T h i a 1 f" te II e e r e n- veen telt thans 620 leden, terwijl de kas sluit met een voordeelig saldo van 1841.86. Bij acclamatie werd besloten in den aanstaanden winter, ijs en weder dienende, te houden eene hardrijderij door mannen; door twee mannen met een vrouw in 't middeneene harddraverij met paard en slede. Van trein 10 van de centraalspoor, die Woensdag-avond te 6.20 van Zwolle vertrok, is tusschen de stations Elburg-Epe en Nunspeet de achterste wagen (met turf beladen) ontspoord. De trein kon, door dien wagen los te haken, spoedig zijn weg vervolgen, maar aan de reizigers van den uit Utrecht komenden sneltrein was een onaangenamer lot beschoren. Zij moesten aau het station Nunspeet 23/, uur wachten, omdat de ontspoorde wagen met turf door een uit Kampen ontboden locomotief met materieel uit den weg moest worden geruimd. De reizigers kwamen alzoo eerst te 10 uur 25 m. te Zwolle aan. Eenige teleurgestelde reizigers uit Meppel enz. lieten zich per rijtuig verder brengen, terwijl anderen, bestemd naar Leeuwarden enz., te Zwolle moesten overnachten. Men meldt uit Goedereede van 8 dezer: Het wrak van het schoenerschip „Pouliguen" is heden in publieke veiling verkocht voor ƒ1700. Een hoogaarts, geladen met beschadigde tarwe uit bovengenoemd schip, is hedenavond voor de haven gezonken. De schipper en een jongetje van dertien jaar zijn verdronken. Gisternacht te twaalf uren brak er brand uit in de glasblazerij van de heeren M. en v. d. Kl. te Capelle aan den IJse], Door spoedig aangebrachte hulp van het personeel der blazerij zelve, alsmede de spuiten en het werkvolk van de fabriek van den heer M. H. Salomonson, was men den brand spoedig meester. Te Wapserveen, gemeente Havelte, is Woensdag-middag ten huize van den koren molenaar C. M. een geweldige brand uitgebarsten, die in betrekkelijk korten tijd de woning met schuur, inboedel, boerengereedschappen, een massa hooi enz., in asch heeft gelegd. Door afiandigen wind is de molen, er kort bij staande, gespaard, 't Huisgezin, man, vrouw en vier kinderen, wordt liefderijk verpleegd door goedwillige dorpsgenooten de toestand is allertreurigst. De eigenaar maakt zich op, om een houten keet op te slaan, ten einde 't gezin voorloopig te bergeu. Verleden week is aan de herv. kerk te Doesburg inbraak gepleegd. De dief heeft zich weten meester te maken van het geld uit twee otl'erbussen, terwijl hij zijne maag te goed deed door het ledigen van vijf flesschen wijn, aldaar aan wezig ten gebruike hij het Avondmaal. Hij scheen niet aan wijn gewoon te zijn, ten minste niet aan zulk eene groote hoeveelheid. De gevolgen lieten zich dan ook niet te wachten. Op straat baande de wijn zich weder een weg naar buiten, maar ongelukkig juist in tegenwoordigheid der politie, die hem vroeg, hoe hij aan wijn kwam. Door een leugen zou hij zich nog gered hebben, indien de diefstal in de kerk niet spoedig was bekend geworden, zoodat hij een paar dagen later door de politie werd opgepakt. Dezer dagen had in de Belgische ge meente Taintognies een treurig voorval plaats. Een metselaar, die met zijne vrouw en kind en eene zuster een klein huis bewoonde, had een groot kolenvuur ontstoken in een nieuwgebouwden bakoven, ten einde dezen te doen drogen en, na eene nieuwe hoeveelheid steenkolen in den oven te hebben gelegd, schoof de werkman, alvorens naar bed te gaan, door een ongehoorde onvoor zichtigheid de schoorsteenplaat dicht. Gedurende den nacht vervulde een dikke en overvloedige rook het huis en de slaapkamers. Den volgenden och tend begaf zich een werkman naar de woning der echtelieden, doch daar de deur niet geopend werd en hij een ongeluk vermoedde, verbrijzelde hij een vensterruit en trad alzoo binnen. De vier ongelukkigen gaven schier geen teeken van leven meer. Hij riep om hulp, en door de goede zorgen van een geneesheer, die onmiddellijk was toege sneld, slaagde men er in de vrouw, de schoon zuster en het kind tot het leven terug te roepen. Men koestert een flauwe hoop insgelijks het leven van den man nog te kunnen redden. Vreemd is het, dat een hond, die zich in de kamer bevond, niets heeft geleden van den verstikkenden rook. Te Parijs heeft men iets zeer nuttigs bedacht voor allen, die met den „burgerlijken stand" in aanraking komen. Bij gelegenheid van het huwelijk ontvangen de jonggehuwden koste loos van den rnaire een stambockje voor het huis gezin. Het is een klein boekje in 12°, niet meer dan acht bladzijden groot. Op de eerste bladzijde staan de namen der gehuwden geschreven, het overige is voor een geslachtslijst bestemd. Men heeft het zeer practische denkbeeld opgevat, om op den omslag de voornaamste bepalingen te doen drukken aangaande den burgerlijken stand. Welke formaliteiten er bij geboorte, huwelijk en over lijden zijn in acht te nemen, vindt men daar vermeld; ook waar men gezegelde afschriften der akten van den burgerlijken stand moet aanvragen en welke de kosten hiervan zijn. Dat er van aardappelen sterken drank wordt gestookt, is niets in vergelijking van het feit, dat men van deze aardvrucht meerschuim, ivoren biljartballen en hoorn maakt, terwijl wor telen, eenvoudige wortelen, in koraal veranderd worden. De zaak is doodeenvoudig; men schilt aardappelen schrijft een der Fransche bladen, zonder er1 echter bij te voegen of ze gekookt moeten worden en legt die gedurende zes en dertig uren te weeken in een oplossing van S pCt. zwavelzuur met 100 pCt. water. Vervolgens worden ze tusschen vloeipapier geperst tot men een stof verkrijgt, die gemakkelijk gesneden kan worden en op meerschuim gelijkt. Doet men in plaats van zwavelzuur soda in het water, drie deelen tegen honderd deelen water, dan krijgt men voortreffe lijke biljartballen. Om hoorn te krijgen moet er 20 pCt. soda in het water gedaan en deze op lossing aan het koken worden gebracht. Doet men in deze kokende oplossing in plaats van aard appelen wortelen, dan krijgt men een zoo kunstig koraal als men maar verlangen kan. „Punch" meldt dat, lnidens een schrij ven van kapitein Nares namens de officieren en manschappen der „Alert" en „Discovery", een der hoogste bergen in de noordpoolstreek, benoorden Mount Hall, tot den eervollen rang verheven is van mr. Punch's peetekind. Mount Punch is die berg geheeten. Dit is een huldeblijk „voor de wijdberoemde diensten van 't weekblad aan de zaak van gezonde boert, onschuldige vroolijkheid en gezelligheid in 't algemeen, die Noordpool reizigers in staat stellen tot 't verduren der koude en duisternis van zes maanden nacht, en van al de andere ontberingen der reis." „Mount Punch" (zegt 't schrijven nog) „was de berg aan wiens kruin, twee dagen voor 't terugkeeren van de zon boven den horizon, wij den eersten warmen lichtglans zagen, die ons sprak van de komende lente, en ons als een groet was van huis." Karei X bezat een half dozijnzeer fijn geweven servetten van asbest, die men in het vuur wierp om ze schoon te maken. Asbest was echter vroeger veel te zeldzaam om algemeen te kunnen worden gebruikt; tegenwoordig vindt men bet in groote hoeveelheid, vooral in het dal van Aosta in Italië, waar het wordt uitge graven voor verzending naar Engeland en Ame rika. Een priester te Arezzo, de kanunnik Vit- toria del Corona, is er in geslaagd om papier van asbest te maken; het kost 2 het kilogram, en is natuurlijk onbrandbaar. Dit papier wordt in de papierfabriek te Tivoli voor genoemden geestelijke gemaakt, en is in de eerste plaats bestemd voor geschriften, die men brandvrij wenscht te maken. De markies de Baviera heeft Dij gelegenheid van de tentoonstelling van voorwerpen uit asbest ver vaardigd, die dit jaar in het Corso te Rome wordt gebonden, het bewijs geleverd, dat asbestpapier door het vuur niets lijdt. Hij wierp twee om slagen met papieren in het vuur, de een van asbest met asbestpapier, de andere van gewoon papier; de laatste verbrandde geheel, de andere kwam onbeschadigd uit de vlammen te voorschijn. Gebruikte men zulk papier voor de schermen der schouwburgen, dan zou het brandgevaar in deze gebouwen aanmerkelijk verminderen, en rampen als de brand van het dit jaar vernielde schouw burggebouw te Rouaan, waar door een lek in een der gaspijpen het doek aangestoken werd, zouden onmogelijk worden. Op boerenhofsteden, waar, zooals meestentijds het geval is, veel kippen worden ge houden, gaat jaarlijks een schat van zaken verloren. Ziehier wat de Fransche econoom De la Blanchère daarvan zegt. Wie weet niet, dat op erven, waar kippen vrij rondloopen, tallooze vederen en veder- tjes rondvliegen, afkomstig van de gevleugelde bewoners, die ze verloren, hetzij door ruien, hetzij bij ongeluk, hetzij in de onderlinge gevechten. Die verspreide vederen moest men meer aandacht schenken, want zij vertegenwoordigen een waren rijkdom. En hoezoo dan, vraagt men? Men zoeke die vederen zorgvuldig bijeen, dagelijks zoo mo gelijk, knippe vlak langs de middennerf of schacht de baardjes af en doe die in een kleinen zak van grof linnen, b. v. in een gewonen geldzak. Dan wrijve men dien zak tusschen de handen alsof men hem wilde wasschen, en na vijf minuten bij eenige bedrevenheid zijn de baarden gekneusd, fijngemaakt en zoo dooreengemengd, dat zij een zeer licht en gelijkmatig dons uitmaken. Te Pa rijs betaalt men 20 franken voor een kilo van. dat dons.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2