LEIDSCH DAGBLAD. Vrijdag A0. 1876. 10 November. N°. 5138, PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADTERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer«171. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, O November. Is de heer Bamberg onlangs tot zoo veler genoegen werkzaam geweest in de Nutszaal en zal hij 't ongetwijfeld hedenavond zijn bij gele genheid der feestviering van een onzer ingeze tenen, een aantal kinderen zullen zeker met vreugde vernemen, dat hij op aanraden vau ver scheidene families plan heeft omstreeks Kerstmis in de Stadszaal voor de jeugd een voorstelling te geven, gevolgd door toeren van acrobaten en bal- masquë. Gisteren zijn in Den Haag voor het mid delbaar onderwijs toegelaten de heerenW. F. Van Vliet Jr., van 's-Gravenhage, voor Neder- landsche taal- en letterkunde; J. H. Van Mill Gzn., van Hondsholredijk, voor Fransche taal-en letterkundeC. J. Theunisse, van Rotterdam, voor staathuishoudkunde, en W. H. Van den Toorn Wzn., van Rotterdam, voor boekhouden. Twee cand. voor boekh. werden afgewezen. Z. K. H. prins Alexander heeft zich bereid verklaard het 2de voorzitterschap te aanvaarden der commissie voor de tentoonstelling van kunst, toegepast op nijverheid en den daaraan verbonden internationalen wedstrijd in 1877 te Amsterdam te houden, welke o. a. door Z. M. den koning door het inzenden van eenige kunstproducten zal worden opgeluisterd. Naar men verneemt zullen de oorlogschepen „Zilveren Kruis" en „Leeuwarden", zoodia zij voor den dienst gereed zijn, naar Lissabon ste venen, alwaar Zr. Ms. schroefstoomschip „Van Galen", nit Curasao komende, hen zal ontmoeten. Deze divisie, onder commando van den kapitein ter-zee W. K. Van Gennep, bezoekt de republiek Liberia, stevent van daar naar St.-Vincent, ver volgens worden eenige plaatsen op de oostkust van Zuid-Amerika aangedaan, een bezoek gebracht aan de Kaap de Goede Hoop en eindelijk over St.-Helena de terugtocht naar het vaderland on dernomen. Waarschijnlijk zal deze divisie dus in het najaar van 1877 terug zijn. Bij kon. besluit is bepaald, dat art. 3 van het kon. besluit van 1 Sept. 1859, houdende herziening en uitbreiding der bestaande bepalingen omtrent het verleenen van medailles, chevrons en geldelijke belooningen voor trouwen dienst, aan militairen beneden den rang van officier, zal worden gelezen als volgt: De voorschriften der wet van 28 Augustus 1851 (Stbl. n°. 129) om trent het berekenen van den diensttijd tot het bekomen van pensioen, worden, voor zooveel de militaire diensten betreft, bij het berekenen van den diensttijd tot het erlangen der medailles en chevrons, tot maatstaf genomen; met uitzondering nochtans, dat in afwijking van het vastgestelde bij art. 10 der wet, voor hen die nil de vervulling van het achttiende levensjaar in dienst treden, de diensttijd wordt gerekend aan te vangen met den dag, waarop zij de vrijwillige verbintenis hebben aangegaan, of militien geweest zijnde met den dag waarop zij in werkelijken dienst zijn ge steld. Zr. Ms. brik „Zeehond", liggende te Hel- levoetsluis, wordt met den 16den dezer in dienst gesteld, en het bevel daarover opgedragen aan den kapt.-luit.-ter-zee jhr. E. P. E. De Stoers. Naardien de haven van het Noordzeekanaal bij Velzeu bij hare opening den naam IJmuiden ontving, zullen zoowel het onlangs geopende rijks- telegraafkantoor als het hulpkantoor der posterijen aan de sluizen, in plaats van de benaming Velzen, die van IJmuiden dragen. Z. M. heeft benoemd tot rijksontvanger te Hengelo G. Van Baaien, thans te Raalte, en te Twello J. H. A. Modderman, thans te Geldrop. Het hoofdbestuur der schippersvereeniging „Schuttevaer" heeft zich tot den minister van 'oinnenlandsche zaken gewend om de pogingen te ondersteunen, die aangewend worden ter bekoming van eene buitenhaven op de Zoutkamp. Z. M. heeft aan mr. J. G. De Bruyn, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der comm. van admiuistr. over de gevangenissen te Rotterdam, en daartoe benoemd mr. L. C. Drie beek; aan C. Jansen, matroos 2de kl., dienende aan boord van Zr. Ms. stoomschip „Bommeler- waard", als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding van drie met een boot omgeslagen per sonen, behoorende tot de bemanning van genoemd schip, op 4 Augustus jl., ter oostkust van Atjeh, toegekend de bronzen medaille, alsmede een lof felijk getuigschrift; den ritmeester jhr. M. B. W. Des Tombe, van het 4de reg. huzaren, op non activiteit gesteld; benoemd tot ridder der orde van den Nederl. LeeuwA. C. Claessens, bisschop van Tranopoli i. p. i., apost. vicaris en pastoor van Batavia, thans met verlof in Nederland, en M. J. Schram, hoofdingenieur 1ste kl. bij den waterstaat enz. in Ned.-Indiëbenoemd tot lsten luit. der inf. in Ned.-Indië S. De la Parrn, eervol ontsl. 2de luit. der inf. bij de landmacht in West-Indië. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag omstreeks twee uren is een meisje, aan 't waterscheppen zijnde, in de Oranjegracht gevallen. De opperman F. slaagde er in de drenkeling, die spoedig naar 't midden dreef, boven water te houden en, door eenige per sonen geholpen, met haar aan den walkant te komen, waarbij hij zich eenigszins 't gelaat beschadigde Men meldt uit Leiderdorp: Sedert het midden van September is hier een baggermachine geplaatst om den Rijn uit te diepen. Bij dit werk worden vele voorwerpen opgehaald die aan den Spaanschen tijd herinneren. Oude geweren, stukken van pistolen, degens en speerpunten worden her haaldelijk gevonden. Ook haalde men een gedeelte op van een degen, zooals ze in het laatst der voorgaande eeuw gedragen werden, met een sierlijk bewerkt verguld zilveren gevest, waaraan een greep van agaat. Voorts werd gevonden een zilveren voorwerp, veel gelijkende op een penning van Romeinsehen oorsprong, waarop aan beide zijden een keizerskop en bas-relief en randschrift. Twee gootvormige verlengstukken doen echter vermoe den, dat men hier een stuk voor zich heefr, dat onder aan een zwaardscheede bevestigd is geweest. Het geheel is blijkbaar van zeer hoogen ouderdom. Verder vindt men veel wit aarden pijpjes met kleinen kop en dikken, korten steelmen noemt ze algemeen Spaansche pijpjes; of ze echter van Spaanschen oorsprong zijn, valt te betwijfelen; ze dragen allen tot fabrieksmerk de Pransche Lelie. Stellig zijn ze uit den tijd, toen het „toeback suighen" nog in zijn kindsheid verkeerde. De sneltrein uit Utrecht, die Dins- dag-avond te 7 uren 45 m. te Zwolle moest aan komen, is ruim een uur later aangekomen, ten gevolge van een ontsporing te Amersfoort. Het Haagsche gerechtshof heeftheden wederspannig aan de wet verklaard N. H. De Graaf, laatst te Leiden woonachtig en thans voortvluchtig, beschuldigd van frauduleus bankroet, als zijnde hij na herhaalde dagvaarding niet voor het hof verschenen. Maandag-namiddag is in de gemeente Drimmelen bij Oosterhout, terwijl de heer H., die zich alleen in een bootje op de eendenjacht had begeven, zijn geweer wilde opnemen, het schot afgegaan en verbrijzelde zijn rechterarm en een gedeelte van den voorarm. Na volbrachte amputatie verkeerde hij buiten gevaar. Uit Alkmaar wordt gemeld, dathij de gisteren plaats gehad hebbende veiling der heer lijkheid „Callandsoog" de perceelen gezamenlijk zijn ingezet op ƒ340,619. De toewijzing geschiedt 15 dezer. Op de onlangs gehouden najaars- markt te Doesburg moet eene jonge koe (zooge naamde een winter) voor 5 cents aan den man gebracht zijn. 't Was namelijk eene „vergissing" van den kooper, die in plaats van vijf gouden tientjes vijf nieuwe een ten betaalde. Hij heeft zijne vergissing niet hersteld. In de maand October kwamen te Am sterdam per Rijnspoor uit Dnitschland aan, voor verschillende kooplieden eu fabrieken, ruim 19 duizend ton steenkolen, zijnde ruim 5 duizend ton meer dan in diezelfde maand van het vorige jaar, en circa 10 duizend ton meer dan in 1874. Te Havelte is onlangs ten huize van een kastelein tusschen eenige personen twist ont staan, met het gevolg dat een boerenknecht met een mes vrij ernstige wonden bekwam. De dader of daders zijn nog niet bekend. Onmatig gebruik van sterken drank is de oorzaak. Gisternacht is ten huize van de ge zusters Smit, werkvrouwen, wonende op den Schoo- terweg, onder Haarlem, diefstal gepleegd van eenige gouden en zilveren voorwerpen, en zulks door middel van inklimming door een ongesloten raam. Er ziju vermist twee halskettingen met gouden slot, vier gouden ringen, een1 zilveren knipje, pe permuntdoosje, reukdoosje, naaldenkoker en een flacon met zilveren dop. Te Ambt Almeloo is Zondag een jon- gen van 10 jaren overleden, ten gevolge van het misbruik van sterken drank, dien men hem den vorigen dag op een bruiloft had toegediend. In het Heeren-logement te Amster dam werd gisteren een klein antiek, paarlemoeren gebeeldhouwd bonbondoosje met goud gemonteerd voor 406 toegewezen aan den heer L. S. Jacobs, directeur van het „Musée Louis XV". Weinige oogenblikken daarna vond hetzelfde voorwerp weder verschillende andere liefhebbers en is het voor 750 weder van de hand gedaan. Bij den aanleg van dén Zuid-Oosler- spoorweg onder de gemeente Rosmalen had Maan dag een arbeider, van een in gang zijnden trein willende springen, het ongeluk te vallen en onder den trein te geraken, met het gevolg dat hem het hoofd van het lichaam werd gesneden. De man laat een vrouw met vijf kinderen na. Dinsdag is op Terschelling gestrand de Engelsche schoener „Aretas", kapt. William Thomas, van Portmadoe naar Hamburg met leien. Schip en lading zijn vermoedelijk verloren. De stuurman is aan strand gedreven. De redding der overige equipage is vruchteloos met de redding boot beproefd. Tegenwoordig leggen zich op de scho len te Jeddo (Japan) 12,000 leerlingen op Euro- peesche talen toe; 2000 hunner leeren Fransch, 2000 Duitsch en 8000 Engelsch. Namens den antiquaar Goldschmidt te Frankfort a,'M., denzelfde, die den beker van De Witt voor ƒ50,000 gekocht, is dezer dagen

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1