Gemengd Nieuws. Uit Boxmeer wordt gemeld: Zekere TV. K. alhier is gearresteerd en gevankelijk naar VHertogenbosch getransporteerd. Hij is beschul digd een wollen deken te hebben ontvreemd uit de gevangenis, waarin hij zes dagen heeft moeten doorbrengen. Het schijnt dat hij bij het verlaten der gevangenis de deken, om zijn lijf gewonden, meegenomen heeft. Misschien heeft hij in zijn eng verblijf de deken, die hem zulk een goeden dienst bewees, zoo lief gekregen, dat hij van haar niet scheiden kon, of wel is hem het verblijf tusschen de enge wanden lief geworden, en moest hem de deken een middel zijn om hem daar weer spoedig terug te brengen. Gisterochtend is bij Zutfen de trein, die te 11 uur 33 min. te Deventer aankomt, ont spoord. Er hebben geen persoonlijke ongelukken •plaats gehad. De dienst is reeds weder hersteld. Per telegraaf wordt uit Brussel ge meld dat gisteren in de nabijheid van Rijsel een rijtuig, waarin zes personen gezeten waren, terwijl het een overweg passeerde, door een trein werd ver nield. Alle zes personen verloren bij dit ongeluk het leven. Sinds lang was bekend, dat de beman ning van het Engelsche schip „San Rafael" op een eilandje nabij Vuurland jammerlijk van honger omgekomen was. Door 't Britsche departement van koloniën werden dezer dagen nadere bijzonderhe den omtrent dit geval openbaar gemaakt, 't Hoste- eiland is een barre rots, door eene diepe zee engte van Yuurland's desolate westkust gescheiden. Op dit eilandje ontdekte, in Eebruari jl., een Vuurlander een uitgespannen lap zeildoek. Hij durfde alleen niet te gaan onderzoeken wat dit te beteekenen bad; bij besloot met makkers te gaan zien, doch kon eerst na drie weken terug- keeren. Toen vonden de wilden onder 't zeil twee stervende Engelschen en zeven lijken. De wilden deden wat zij konden om hulp te verleenenzij staken een vuur aan en braadden een vogel. Doch 't was te laat. De twee geheel uitgeputte schipbreu kelingen konden of wilden niet meer vervoerd worden en bezweken kort daarna. De Vuurlanders vertrokken met hun kano's, en weken lang lagen de lijken onbegraven op de barre rots. 't Waren de lijken van den gezagvoerder, zijne vrouwen zeven manschappen van 't verongelukte schip. Uit gevon den aanteekeningen van den kapitein blijkt, dat de ongelukkigen tusschen de veertig en vijftig dagen op de rots hebben doorgebracht, alvorens de lang zame dood een eind maakte aan hun lijden door kou en honger. Zij hadden eenigen mondkost, doch deze kan hun slechts korten tijd gestrekt hebben. Hunne eenige dekking tegen 't ruwe kli maat moet de lap zeildoek geweest zijn. Een Franseh heelkundige, de heer Verueuil, heeft dezer dagen eene merkwaardige ope ratie gedaan. Zeker persoon slikte eene oplossing van bijtende potasch in. Eene hevige ontsteking van den slokdarm, gevolgd door eene vernauwing en verstopping van het kanaal, was er weldra het gevolg van, zoodat de lijder niet het minste voedsel kon binnenkrijgen en door den hongerdood be dreigd werd. De heer Verneuil kwam toen den lijder te hulp; zijne operatie strekte om een kunst- mond den dienst te laten doen van den natuur lijken mond. Hij maakte eene opening in't lichaam op de hoogte der maager werd gezorgd dat die opening zich niet sloot, en na verloop van korten tijd kon men langs dien weg, door middel van een gomelastieke buis, den lijder voedsel toebrengen. Reel» t z a U e n. Voor de rechtbank te Arnhem stond jl. Zater dag terecht een 13-jarige jongen uit Elspeet, be klaagd van moedwilligen doodslag, met oordeel des onderscheids gepleegd. Zijn jeugdige leeftijd alleen bad ten gevolge dat hij niet voor de crirni- neele kamer van het gerechtshof, maar voor de correctioneele kamer der rechtbank terechtstond. Uit de verklaringen van een aantal getuigen en de volledige bekentenis des bekl. bleek, dat deze op een Zondag-avond in October had gevochten met een kameraad, meer op aanhitsing van anderen dan uit kwaadaardigheid. Het gevecht werd eerst geleverd met de respectieve tabaksdoozen, maar toen die van den bekl. hem uit de hand was ge slagen, trok hij, daar hij ontwapend was en uit valsche schaamte voor de omstanders de vlucht niet wilde nemen, zijn mes, waarmede hij zijne tegenpartij een steek in den buik gaf. De gewonde zeeg ineen, onder den uitroep: „o God, nu steekt hij mij", en bezweek negen uren later. Twee ter terechtzitting gehoorde deskundigen verklaarden, dat de dood het gevolg moet zijn geweest van den steek met het broodmes, dat als stuk van overtuiging op de tafel vóór de rechtbank lag. De substituut-officier van justitie, mr. Nahuys, betreurde het levendig, dat een zoo jeugdige knaap wegens zulk een zwaar misdrijf terechtstond. Hij trok wederom te velde tegen de verderfelijke ge woonte, welke op de Veluwe bestaat, om bij iedere gelegenheid dadelijk het mes te trekken. Dat de bekl. met oordeel des onderscheids had gehandeld, was volgens spr. niet aan twijfel onderhevig. De eisch strekte tot veroordeeling van den bekl., om gedurende zes jaar in een verbeterhuis te worden opgesloten. Mr. Van Gelein Vitringa, als verdediger optre dende, meende dat deze bekl. niet met oordeel des onderscheids had gehandeld. In een oogenblik van drift toch, aangehitst door anderen, wier ge drag pleiter laakte, trok hij zijn mes zonder in de verste verte over de gevolgen zijner daad na te denken. Pleiter was dus van oordeel, dat hier vrijspraak moest volgen. De uitspraak werd bepaald op a. s. Zaterdag, 's voormiddags te halftien. I T I TE NLAND. Oostenr.- Hong. Monarchie. Het debat over de Oostersche politiek der raon- narebie is gisteren gesloten, nadat als laatste redenaars der twee partijen in de Kamer de heeren Greuter en Herbst 't woord gevoerd hadden. De eerste betoogde, dat de annexatie van Bosnië en de Herzegowina slechts zou zijn de aanvaarding eener erfenis welke Oostenrijk rechtmatig toekomt. Dr. Herbst verklaarde zich ten sterkste tegen eeu samengaan met Rusland; in de verbetering van het lot der Slavische Christenen in Turkije zag bij daarentegen een voor Oostenrijk voorgeschreven taak. Hij besloot met den wensch dat 't den keizer gegund mocht zijn den vrede te bewaren. Turkije. Aan de „Polit. Corr." wordt van gisteren uit Konstantinopel gemeld: De ambassadeurs hebben gezamenlijk de instructies vastgesteld voor de heden vertrekkende commissarissen, welke belast zijn met de vaststelling der demarcatielijn. In het feit dat overeenstemming bestaat omtrent deze instructies, ligt de waarborg dat de quaestie der demarcatie lijn geen verdere moeilijkheden zal opleveren. Be treflende de plaats der conferentie schijnen Rusland en Turkije er groot gewicht aan te hechten dat de vredesquaestie uiet op eene conferentie der ambassadeurs te Konstantinopel behandeld worde, terwijl de andere mogendheden genegen zijn Kon stantinopel als plaats van bijeenkomst der conferentie aan te wijzen. Telegrammen. LONDEN, 7 November. Reuters office te Londen ontvangt bericht uit Caïro, dat Scialoja zijn ontslag heeft aangevraagdde khedive heeft het ontslag niet aangenomende oorzaak waarom Scialoja tot dezen stap is overgegaan, is onbekend. De internationale financieele commissie heeft geprotesteerd tegen de kleine stortingen die gedaan werden en heeft verlangd, dat de internationale rechtbanken (in Egypte) beslag zouden leggen op de oogsten en op de spoorwegen. Ten gevolge van haar aanvragen, heeft de commissie sedert Zondag jl. 180,000 pd. st. ontvangen. NIEUW-YORK, 7 November. De beurs is heden gesloten wegens de verkiezing voor den president. Een sterke democratische meerderheid openbaart zich te Nieuw-York en Brooklijn en werpt een tegenwicht in de schaal, welke in den staat Nieuw- York naar de republikeinsche zijde overhelde, zoo dat het zou kunnen gebeuren, dat in den geheeleu staat Nieuw-York eene democratische meerderheid werd verkregen en daardoor de uitslag van de presidents-keuze twijfelachtig zou worden. ROME, 7 November. De kardinaal Autonelli SSi" lieeft aan het Vaticaan zijne verzameling edelge steenten en kunstvoorwerpen nagelaten. LONDEN, 8 November. Lord Salisbury is be noemd tot speciaal gevolmachtigde van Engeland, ter conferentie over de Oostersche quaestie. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN, van den 2den tot en met den Ssten November. BEVALLEN. E. Bulpaap geb. Kramer D. J. Boot geb. Tegelaar Z. C. De I.a Itie geb. Tegelaar Z. \V. Bleyi geb. Van Houten D. J. Snel geb. Hoeken Z. S. M. Kooremau geb. De Vos D. E. Blansjaar geb. Franken Z. G. Van Kooperen geb. Laman Z. J. li. G. Ruigrok geb. Wobbe Z. C. Des Tombe geb. Boon Hartsinck Z. H. C. Hnbcr geb. Smnldera Z. J. H. De llaasgeb. Vogele zang Z. G. Verdoorn geb. Holm D. M. Hcykuop geb. Sin- gerling Z. J. Vijlbrief geb. Teske Z. S. Mieremet geb. Elkcrbout Z. A. Robbers geb. VaD NicuweDhoven 2. J. M. Van der Krogt geb. ltau D. H. C. Steyger geb. Den Bezemer U'. Weyers geb. Bernard Z. H. M. Pla9meyer geb. Rietbergen Z. J. C. Van Valderen geb. Vin- keateÏD Z. G. Van der Waals geb. Wiltcnaar Z. J. W. Tecuwen geb. BoODebakker D. C. S. Winterkamp geb. De Wekker Z. M. E. Rosdorff geb. Caucman Z. levenl. A. J. C. Van Cranenburgh geb. Van Wayenbnrg Z. levenl. A. Kos geb. Van den Dop D. levenl. GEHUWD. R. K. Driesens jrn. en M. Maandag jd. R. A. Mees jm en A. M. G. Pijnappel jd. B. VanEswedr. en J. Dubbelaar wed. -J. Sintcur jm. en J. Paats jd. B. Erades jm. en J. Van Hooven jd. W. B. Ooltbuis jm. en M. Piket jd. J. W. Wallaart jm. en M. Massaar jd. A. J. Bonte jm. cn W. Van der Maas jd. W. F. Van der Bnrgh jiu. cu J. Uldrik jd. W. C. Van Evert jm. en A. C. E. Betcke jd. OVERLEDEN. M. II. Hansen D. 16 m. J. M. A. Van Vugt D. 3 m. C. A. S. G. M. Dauien D. S j. J. T. Liboehant Z. 7 m. - P. Vervark 68 j. C. P. W. Bender D. 7 in. A. G. Van Iperen geb. Dorrepaal Ledeboer 53 j. W. F. Seyn Z. 1 nj. D. Van As Z. 3 m. J. J. F. Benzeinaker 67 j. A. Verboog Z. 10 d. A. Van Buuren Z. 10 m. H. Bietmeyer Z. a m. A. Faber Z. Sm. E. Btstevaer geb De Blazer 55 j. M. Bergman wed. P. Swinkels 63 j. INGEZONDEN. I. De kuo&t moet mee altijd aaukweeken. Beethoven. Reeds in vroegere tijden, bij oude volken, voor namelijk de Hebreeën, Grieken en Romeinen, stond de dichtkunde en de muziek op een hoogen trap van bloei, en waren die volken reeds door drongen van den verbeven en machtigen indruk, welke vooral de laatste kunst op den mensch uitoefent. De Hebreeën vooral hadden het tot eene aan merkelijke hoogte gebracht, en volgens de geschie denis was het kerkgezang ten tijde der koningen David en Salomo zóó in waarde, dat een groot gedeelte der godsdienstoefening opgeluisterd werd met psalmgezang begeleid door bazuinen, harpen en pauken. Bepaaldelijk had deze instelling haar ontstaan te danken aan koning David, die voor zeker ieder bekend zal zijn als een groot dichter en zanger. De Grieken daarentegen waren eene andere rich ting in de muziek toegedaan. Bij beu was zij gevoeliger, fijner, teederder, meer toegepast op huiselijke toestanden, en bij de Olympiaden werden groote feesten aangericht ter eere van Apollo en de Muzen, namelijk Toonkunst, Dichtkunst en Redekunst, doch de Grieken brachten bet niet tot. die hoogte welke de Hebreeën bereikt hadden bet verlies hunner vrijheid was ook bet. graf voor hunne kunsten. De Romeinen hadden eene eigenaardige muziek, die hoofdzakelijk diende bij hunne otteringen zij stond verre ten achter bij de Hebreeën en de Grieken, ofschoon klimaat en ligging vail hun land eene boogere vlucht alleszins zou gerecht vaardigd hebben. Doch bestendig is niets op bet oudermaan- sche deze volken verdwenenanderen kwamen in hunne plaats met andere instellingen, andere begrippenze waren in beschaving en in de beoefe ning van kunsten en wetenschappen bun voor gangers verre vooruit en hadden dus ook hunne eigene wijze van beoefening der muziek. Zoo ging bet totop heden. Wèl zijn wij vooruitgegaan, wèl heeft de kunst eene aanmerkelijke hoogte bereikt, doch zij is nog niet wat zij wezen moet. Zij moet eene bron zijn waaraan elk van wat rang of stand hij wezen moge zich laven kan, telkens wanneer de gelegenheid er zich toe aanbiedt. Niemand mag vreemdeling zijn in het rijk der tonen, wil bij genieten wat zoo ruimschoots wordt aangeboden; ieder moet bij de uitvoering van het een of ander muziekstuk blijken geven dat bij begrijpt.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2