G-emengd IVieuws. Hedenmiddag is een vrouw van ruim 70 jaren, die bezig was goed te spoelen, in de Oude Vest gevallen en door twee voorbijkomende personen, terwijl zij reeds zinkende was, op het droge en daarna in een nabijzijnde woning gebracht, van waar zij na een weinig bijgekomen te zijn, naar baar woning is geleid. Belangrijke waarschuwing voor vee houders. Dezer dagen werd bij een veehouder in deze gemeente een uitmuntende koe kwijnende en stierf kort daarna. Veronderstellende dat bet beest iets schadelijks bad gegeten, werd het ge opend, waarvan de uitslag was dat men in de maag of zouter vond 630, zegge zes honderd dertig, groote en kleine spelden en naalden, be nevens een groote stopnaald die dwars in de maag zat; op sommige plaatsen was de maag geheel dborboord. De oorzaak daarvan was dat de eige naar gewoon was aardappelschillen tot voeder te gebruiken, die, hoe goed ook gereinigd, nooit geheel van gevaarlijke voorwerpen kunnen worden gezuiverd. De eigenaar heeft van dit oogenblik af besloten geen schillen meer als voeder te gebrui ken om op die wijze niet meer koeien te verliezen. Want dat het voeren van aardappelschillen de oorzaak is, wordt bewezen door de slagers, die zelden of nooit vee hebben geslacht afkomstig van veehouders die gewoon zijn aardappelschillen te voeren, of in de ingewanden vonden zij de vreemdsoortigste voor werpen, zooals spelden, naalden, stalen pennen, vingerhoeden enz. Ja zelfs werd eens bij een koe, die aan het kwijnen raakte en daarom verkocht werd, een klein aardappelenmesje gevonden, en bij een ander een borduurschaartje. Een zekere waarheid is, dat als dergelijke voorwerpen blij ven zitten of een verkeerde richting nemen, zij onvermijdelijk verkwijning en dood ten gevolge moeten hebben. De politie heeft gisternamiddag met behulp van een paar burgers op den Witten Sin gel, waar hij zich in veiligheid scheen te achten, weder aangehouden een jongen, die zich in het Plantsoen had schuldig gemaakt aan het ont vreemden van geld, ter waarde van 32. Alvo rens hij gearresteerd werd, had hij ter genoemde plaatse het geld reeds weten te verbergen, doch zag zich weldra genoodzaakt zijne geheime bergplaats aan te wijzen. Te Delfshaven is aan den Beukeldijk in de Wetering gevonden het lijkje van een pas geboren kind. Men had het gebonden in een stuk van een vrouwenrok en hoofdpeluw, waaraan twee zware straatklinkers met een touwtje waren vast gebonden. Gisternacht is te Amsterdam weder een aanval gedaan op een brandkast, en wel ditmaal in het papiermagazijn van de heeren De Ruyter en Meyer in de Nieuwstraat, De dieven kregen door het dak toegang tot de magazijnen, legden de brandkast in het midden van het kantoor, en beukten bij kaarslicht, met een gewicht van 5 KG., met alle macht op de ijzeren deur. De kast bood flink weerstand en de dieven slaagden er niet in haar open te krijgen, zoodat ze zich met vier gulden uit een lessenaar tevreden stelden en ver trokken. Aan liet. Oranj e - weeshuis te Huizen is in de vorige week door een onbekenden weldoener een os geschonken, wegende 550 kilo. Zondag-ochtend viel te "VTissingen een matroos van het Engelsche stoomschip Amboto" over boord. De ongelukkige zwom ongeveer een half uur in de Schelde rond, zonder dat het mocht gelukken hem te redden. Zondag is te Amsterdam weder een volksvergadering gehouden naar aanleiding der ongeregeldheden, in de week van 11 tot 16 Sept. voorgevallen. In het lokaal „Eenhonderd Roe", buiten de Willemspoort, werd de zaak nog eens uit voerig behandeld, en ook gesproken over de ge dragslijn, die zou worden gevolgd, als Ris door zijne patroons mocht worden ontslagen, daar hij door hen onder bedreiging van ontslag gewaarschuwd was, zich niet aan het hoofd der demonstratie te stellen. Onderscheidenen besloten Ris financieel te ondersteunen als hij zijn ontslag zou krijgen. Eene collecte, die f 36,53 opbracht, werd gehou den voor de slachtoffers der ongeregeldheden. Het resultaat der vergadering was, dat K. Ris en A. Hofman eene klacht tegen den burgemeester bij den procureur-generaal zullen indienen. Dinsdag-namiddag jl. waren eenige leerlingen in de Poelestraat te Groningen aan het spelen in de gang bij de school, waarin zich een menigte groote en kleine pakkisten van een in de nabijheid wonenden spiegelfabrikant bevonden. Een dezer kisten, buitengewoon zwaar en groot, viel plotseling omver, met het noodlottig gevolg, dat een achtjarige knaap er onder kwam en oogen- blikkelijk den geest gaf. In den nacht van Vrijdag op Zater- dag zagen twee agenten van politie te Amsterdam, als „rechercheurs" in burgerkleeren dienst doende, op den Dam twee personen, wier antecedenten hun maar al te wel bekend waren. Zij volgden hen, en zagen dat zij bij den boekhandelaar Bogaers het slot met een looper openstaken en onder aan de deur met een beitel een opening trachtten te maken om de knip weg te schuiven, en waarschuwden de uachtwachts in den omtrek der Ivalverstraat niet door te gaan, opdat de in brekers niet zouden worden gestoord, totdat ze wis en zeker in den val waren. Of dit niet goed begrepen werd dan wel of de dieven verschrikt werden door het breken van de glasruit in de deur, die ze met geweld poogden open te stooten, zeker is het dat een nachtwacht zich in de straat vertoonde en dat de boeven het hazenpad kozen. De agenten wisten echter met wie ze te doen hadden, en weinige uren later waren do daders achter slot en grendel. Een hunner heeft vijftien jaar in het tuchthuis te Leeuwarden doorgebracht wegens een in 1856 te Amsterdam gepleegden diefstal, en in dat jaar werd hij ook gearresteerd door een van de agenten, die hem nu onschadelijk hebben gemaakt. De tule-fabriek van den lieer Ballais te Douai is door brand vernield. De schade wordt op circa een millioen fr. geschat. Zaterdag-namiddag heeft zich in de Tolbrugkazerne te 's-Hertogenboseh de plaatsver vanger Helsloot, dienende bij het 5de reg. inf., door een geweerschot van het leven beroofd. Zateravond-avond omstreeks 6 uren heeft men den opzichter van „Biljoen", S. genaamd, die van de jacht terugkeerde, op eene bank in het Beekhuizer bosch dood gevonden. KOLONIËN. BATAVIA, 4 October. Zaterdag-avond had de inwijding plaats van de eerste Chineesche sociëteit op Batavia. Het gebouw was voor die gelegenheid binnen en buiten prach tig met gas verlicht. Het ameublement is rijk en alles toont aan, dat men goede voornemens heeft. Onder de Europeesche ingezetenen van Batavia bevonden zich de directeur van het binneulandsch bestuur Mr. Henny, verder de heer Klein en drie heeren adsistent-residenten, benevens de. majoor Chinees. Dat de te Batavia zich bevindende krijgsgevan gen Atjehneezen het daar zoo kwaad niet vinden, en dat zij de vrijheid, die men hun laat, niet misbruiken, blijkt zegt de „Indiër" uit vele, ons bekende gevallen. Ik ken twee van deze personen, die bezig houden met het opkoopen van gras en hout, en dit aan zekere Maatschappij afle veren. Maar nooit werd deze zoo goed bediend als nu, terwijl men tevens overtuigd is, niet bedrogen te worden. „Hadden wij niet in Atjeh onze families, wij bleven hier, zeggen zij. Want hier neemt ons geen Toeanko het grootste gedeelte van datgene af, wat wij verdiend hebben. Gouver nement Wollanda baik." Door den gouvernenr-gcncraal van Ned.-Iudië zijn de volgende beschikkingen geDomen: Civiel Departement. Benoemd: Tot controleur 1ste kl. bij het hinnenl. bestuur buiten Java en Madura A. C. Van Wage- ningen tot ads.-res.van Limbaugan, F. H. Boersvan Soeka- poera-Kollot, P. P. Du Cloux; van Sumanap, E. A. Halewijn; tot adsp.-contr. bij het biDn. bestuur buiten Java en Madura, H. F. Yeenstra en "NV. W. Van Weelderen; tot commies op het hnr. van den ads.-res. voor de politie te PadaDg, G. N. A. Rochelltot comm. 3de kl. bij den post- en tel.-dienst. J. G. W. Donselaar en J. J. H. Kater; bij bet hoogger. tot lsten subst-griff. jhr. mr. J. H. Singendonck; tot 2den subst-griffier mr. A. E. Pool; by 'slands drukkerij to Batavia: tot lsten corrector F. P. J. Mulder, tot 2den corr. K. H. F. Roos; by den waterst. enz. tot opz. 2de kl. J. R. Lemon, tot opz. 3de kl. J. Dc "Vink; bij de afd. h. burger6ch. van het gymn. Wil lem III te Batavia: tot lecraar in de gesch. en aardr. W. De Boer, tot leeraar in de beg. der Fr., Eog. en Duitsche taleD, H. Meyll; tot educator, J. H. De Puy; tot hoofdond. aan de 0. 1. s. te Wonosobo, B. Japikse; aan die te Pamakasan H. Grondijs; tot lsten hnlpond. aan de o. 5de 1. s. te Batavia, F. L. H. GoosseDs; aau die te Soerabaia, J. Zeven; aan de o. 4de I. s. te Batavia, J. Kcaap; aan de o. 1. 9chool te Tagal, J. W. H. Muller; aan de o. 3de 1. s. te Soerabaia, J. A. J. Vor- dermantot hulponderwijzeres aau de o. 1. s. te Meeiter-Cor- nelia mej. A. P. Frölich; tot areb. 2de kl. bij den waterstaat enz. P. De Schrijver; tot coma-, op het res.-bur. te Madioen, G. W. Antbouijsz; tot 2den hulponderw. aan de o. 2de 1. s. te Makassar, J. Van der Wonde; tot 2den hulponderw. aan de o. 1. s. te Cheribon L. De Pagter. Tijdelijk belast: Met het geven van onderwijs aan de h. b. s. te Batavia in de Fr. taal J. Valette; in de wisk. en het rechtl. teekenen, W. A. Reuhl; in de wiskunde, M. Scheele. Ontslagen: Eervol, als pres. der wees- en boedelk. te Ternate, A. A. Bruyu, onder dankbet. eervol, uit 's lands dienst, met beh. van recht op peDS., de secret, der resid. Krawang, C. J. Watson; idem de pakhuism. te Banda F. J. Hoedt; eervol, uit 's lands dienst, de adj.-comm. bij den post en telegraafd. F. A. O. Mutter; idem de gew. klerk bij den administr. der tinmijnen te Koba P. Kervel; eerv., nit '8 lands dienst, met beh. van recht op pens., de hoofdcomm. bij de alg em. rekenk. L. C. Mutter; eerv., uit 'slands dienst, de ambt. op onderst. J. W. Filet; eerv. uit zijne betr., w. ziekte, de comm. op het res.-bureau te Madioen, D. Mulder; eerv., uit 's lands dienst, met beh. van recht op pens., de klerk bij de weesk. te Batavia W. C. A. Gozernan; weg. vertrek, eerv., als buitengew. subst.-grifT. bij den landr. te Brebis mr. P. De Vries. Verleend- Een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den raadsheer in het hoogger. van Ned.-Indië Mr. B. De Groot; een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan deu hulponderwijzer aan de o. 1. s. te Bandong J. Strijkers; idem aao den lsten hulponderw. te Soerabaia. A. Van Moerkerken en aan den comm. 3de kl. W. A. Van Hengel; een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den comm. 3de kl. J. E. E. Sijnja. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den kapt. der ïof. C. W. J. Th. Nilant; idem aan den kapt. der inf. W. H. Auasems en aan den off.- van-gez. 2de kl. G. H. Klosser. Ontslagen: Eervol, uit's lands d., de burg. schrijver 4de kl. bij de art. H. La Fontaine en die der 5de kl. bij de miht. admin. P. D. Nicolaas. Geplaatst: Bij het 10de bat. inf. de kapt. M. W. Goldbacb, eo bij het 11de bat. de kapt. W. G. Van den Bergh, bij het linker i 2de de kapt. N. Van Marion, bij het garn.-bat. der zuid-en ooster- afd. van Borneo de kapt. G. Laracrs; bij het lstc bat. (Salatiga) de 1ste luit. F. De Man, bij het 4de (Magelang) de 2de luit. II. O. Ilolwerda; bij het 18de de 2de luit. J. F. T. Veeren; bij het garn.-bat. van Groot-Atjeh, als adj. de 2de luit. J. Rozenraad; bij het corps min. en sapp. de 2de luit. J. Groot hof en F. C. A. Vomer. Bevorderd: Bij de inf., tot kapt. C. D. A. Van der Loo, J. Tijl, S. P. Oudkork Pool, C. W. Klule, W. P. A. Reichmann, J. G. H. L. Von Lubtow en H. J. De Bordes; tot 1ste luit. J. F. T. Veeren, G. J. Van Hooge- huyze, F. A. Van Leer, P. Ahlers, M. C. L. LaDggutb, M. C. De Vos, J. Van Hartingsveld, J. Rozenraad, G. A. IlanseD, D. La Febcr en J. H. J. Reiche; bij de genie tot loit.-kol., G. E. V. L. Van Zuylen; tot mil. apoth. 2de kl. bij den rail. geDeesk. dienst, de mil. apoth. 3de kl. L. E. Hekmeyer en J. A. M. Bressier. BUI TENLAN D. Frankrij k. Het bestuur der katholieke inrichting van hoo- ger onderwijs te Rijsel heeft eene overeenkomst getroffen met het bestuur der hospitalen aldaar, waarbij het gasthuis Sainte Eugénie wordt afge staan ten behoeve der geneeskundige faculteit der hoogeschool voor eene som van 140,000 fr. De minister van binnenlandsche zaken heeft echter die overeenkomst nietig verklaard, op grond dat de gemeenteraad, tegen het voorschrift der wet, er niet over gehoord is. Het „Journal officie!' bericht, dat de pre sident der republiek opnieuw aan 52 personen, veroordeeld ter zake van de Commune, kwijtschel ding of vermindering van straf heeft verleend. De Fransche regeering heeft officieel be richt ontvangen van het Duitsche gouvernement, dat het toetreedt tot het plan, om in 1878 te Parijs een wereldtentoonstelling te houden. I>ni tschlMrul. De rijksdag heeft gisteren bij derde lezing het uitleveringstractaat met Luxemburg goedgekeurd. Bij de tweede beraadslaging over den post voor buitenlandsche zaken bracht de heer Jörg de Oostersche quaestie ter sprake. De staatsminister Von Bülow verklaarde dat de regeering op dit oogenblik onmogelijk over deze hangende quaestie naricht geven kon. Men kende de politiek des keizerseene politiek des vredes, eene politiek die vermijdt zich in vreemde aangelegenheden te mengen. Tot dusver had de loop der dingen in Turkije Duitschland niet onmiddellijk betroffen. Dit zou ook vooreerst wel niet anders worden. Met het oog op den wapenstilstand kon men de toekomst rustig tegemoet zien. De politiek van Duitschland tegenover alle bevriende mogend heden steunt op vriendschap, achting en vertrouwen. Deze politiek zou de regeering handhaven. Wan neer de natie en hare vertegenwoordigers met vol vertrouwen tegenover de regeering staan, dan zal deze der volksvertegenwoordiging de noodige mede- deelingen omtrent den stand van zaken niet ont houden. De politiek van Duitschland is steeds

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2