LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5136. Woensdag A0. 1876. 8 November. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. 2de Snppl. kohier der plaatselijke directe belasting 1876. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 234 der Wet van den 29sten Juni 1851 {Staatsblad N°. 85) Doen te weten, dat het 2de suppletoir kohier der plaat selijke directe belasting over 1876 op heden voorloopig is vastgesteld en van den Ssten lot en met den 21sten Novem ber 1876, ter secretarie dezer gemeente (financieele afdee- ling), van 9 tot 4 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 6 November 1876. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien het adres van J. C. VAN DER ZEEUW en W. TAN HEÜSDEN tot oprichting van een Tegelbakkerij in het perceel Vieerensteeg N°. 2 alhier; Gelet op de artt. G en 7 der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan liet publiek, dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Dinsdag den 21sten November aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 7 November 1876. LEIDEN, 9 November. Op Maandag 20 dezer zal aan het gebouw van het provinciaal bestuur te 's-Gravenhage wor den aanbesteed het onderhouden van- en het doen van herstellingen aan de gebouwen van de hoo- geschool alhier gedurende het jaar 1S77. De tweede bijeenkomst der Commissie voor de Volksvoorlezingen alhier, gisteravond in de Stadszaal gehouden, was vrij drnk bezocht. Een 200-tal bezoekers toch waren tegenwoordig en vormden een inderdaad belangstellend publiek. De heer dr. .Tennes, leeraar aan de h. b. school alhier, sprak op populaire en onderhoudende wijze, toe gelicht door welgelukte proeven, over „verbran ding", en toonde op duidelijke wijze aan hoe dat proces, ook met betrekking tot de voedingsmid delen, in het raenschelijk lichaam plaats heeft. Luide bijvalsbetuigingen vielen den spreker ten deel bij de verbranding van staal, zwavel en phos phorus en bij velen is zeker de wensch gerezen om nog menigmaal zulke onderhoudende en leer rijke voordrachten bij te wonen. Niet minder was het publiek ingenomen met de voordrachten van, haren ouden bekende, den heer H. Burgersdijk. n't Muist wat van katten komt", van De Buil, maar vooral de potpourri van fragmenten uit verschillende dichtstukken nu eens tragisch, dan weer comisch, waardoor de heer B. zich inderdaad reputatie heeft gemaakt, hielden niet alleen het talrijk publiek aangenaam bezig, maar it la lettre aan zijne lippen geboeid, zoodat dan ook aan het slot een daverend applau- dissement den spreker ten deel viel. Bij het heengaan werden aan een 125-tal be zoekers toegangskaarten uitgereikt om op a. s. Zondag, onder geleide van een commissaris en met welwillende medewerking van eon explicator, een der musea of den hortus te gaan bezichtigen. Wij hopen later te kunnen mededeelen dat deze eerste proeve met de z. g. wandeltentoonstellingen gunstig geslaagd is. Voor het middelbaar onderwijs zijn gisteren in Den Haag toegelaten de heerenL. B. Van der Kolk, van Botterdam, voor staathuishoud kunde; J. Ochtman, van Noorthey, voor Neder- landsche taal- en letterkundeW. C. Phillips van 's-Gravenhage, voor Engelsche taal-en letterkunde, en G. J. Ten Brummeler Andriesse, van 's-Gra venhage, voor huisonderwijs in boekhouden. Twee candidaten voor boekhouden werden afgewezen. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk binnenlandsche zaken heeft men zich in de meeste afdeeliugeu, omtrent het geen men van 't hoofd van dit departement op wetgevend gebied meent te mogen verwachten, van algemeene beschouwingen onthouden. In twee afdeelingen hebben sommigen met nadruk op den voorgrond gesteld, dat het. ontwerp tot herziening der wet op het lager onderwijs vóór alles moest gaan. Anderen achtten herziening der kieswet, alsmede van de kiestabel, van nog dringender aard, opdat de alsdan bij wijziging der kieswet te verwachten ontbinding van de Kamer samen- valle met de periodieke aftreding in Juni 1877. Eenige leden wenschten van den nieuw opgetre den minister van oorlog inlichtingen omtrent de herziening van de wetten op militie en schutte rijen. Nog werd gesproken over de bevoegdheid van gemeente- en provinciale besturen om gelden op hunne begrooting te brengen voor kerkelijke doeleindenvoorts over de uitlegging door den minister aan art. 238 der gemeentewet gegeven, wat gasleverantie en dergelijke onderwerpen be treft. Winstbehaling achtte men strijdig met den geest van de gemeentewet. Algemeen werd ge vraagd hoe staat met de voorbereidende maat regelen tot uitvoering van de wet op het hooger onderwijs. Nieuwe klachten werden aangeheven over de gebreken in de regeling van het middel baar onderwijs. Vele andere leden echter meenden, dat. het oogenblik nog niet daar was om wijzi ging aan te brengen. De maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin heeft haar tweede jaarverslag het licht doen zien. Wij ontleenen daaraan de vol gende bijzonderhedenMet dankbaarheid wordt vermeld, dat. de maatschappij sedert de vorige jaarvergadering aan giften heeft ontvangen ƒ385.60 en sinds de oprichting 3477.68'/j. Vloeiden de giften in het laatste jaar niet te ruim, bestuur ders erkennen, dat zij, bij de schatten, die o. a. voor de noodlijdenden door den watersnood wer den gegeven, niet op veel mochten rekenen. Het ledental bedraagt in het geheel 456 (vermeerderd met. 118), dat der begunstigers 395 (vermeerderd met 176). Het aantal weezen, aan de zorgen der bestuurders toevertrouwd, is sedert de vorige jaar vergadering van 10 tot 31 geklommen. Voor het meerendeel geven zij aan hunne pleegouders en de bestuurders der maatschappij reden tot tevre denheid. Het. bestuur van het protestantseh weeshuis te Zeist heeft op de aanvrage van den minister van oorlog, betreffende de pupillenschool, afwijzend beschikt. Het „Vaderland" meldt, dat kapitein Van Tuerenhout op zijn verzoek van zijn betrekking bij het ministerie van oorlog is ontheven, en dat het uitsluitend zijn gezondheidstoestand is, die hem tot het doen van dit verzoek geleid heeft. Door den minister van oorlog is ter kennis van de militaire autoriteiten gebracht, dat de vrij stelling bedoeld bij art. 5 der wet op de perso- neele belasting o. a. van toepassing te achten is, niet slechts op de zoogenaamde kazernen, maar ook op alle andere gebouwen of gedeelten van gebouwen, waarin militairen, bij gebrek aan ge noegzame ruimte in de kazernen, door en voor rekening van het rijk worden gekazerneerd! De „Staatscourant" behelst het verslag van de commissie van 1 Aug. 1876 tot 1 Aug. 1877 belast met het afnemen der geneeskundige en tand meesters-examens. De commissie tot afneming van het examen van hen, die voor de betrekking van leerling consul wenschen in aanmerking te komen, heeft het getuigschrift van bekwaamheid tot die be trekking uitgereikt aan de heeren H. A. Goossens te Amsterdam, J. Mets te Vlissingen en II. H. De Vos te Zntfen. De minister van oorlog heeft benoemd tot kapt. 1ste kl. den kapitein 2de kl. E. J. D. E. Tonnet, van het 7de reg. inf., alsmede de kapt. 2de kl. A. Jentink, J. Fabiusen P. C. Kool, allen van de genie, laatstgenoemde werkzaam bij het dep. van oorlog; tot adjudant bij het corps den lsten luit. C. W. Q. Flines, van het 6de en den 2den luit. G. J. Ballecan van Doorn, van het 7de reg. inf. tot commandant respect., in het 2de en7degenie- commandement den luit.-kol. H. L. De Wijs en den majoor E. H. Ampt, beiden van de genie! Van 1 tot 28 October zijn door longziekte aangetastin Gelderland 1 rundin Zuid-Holland 19, in Friesland 24, totaal 44 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren er 58 aan getast. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Maandag 20 November te 3 uren. Op het adres van het genootschap „Mathesis scientiarum genetrix" te Leiden om provinciaal subsidie ten behoeve van de school van dat ge nootschap, bestemd ten nutte van aankomende ambachtslieden, hebben Ged. Staten aan de ver-, gadering der Staten in dit gewest in overweging gegeven, aan die vereeuiging ten behoeve van hare school, voor 1877 en verder tot wederopzeggens toe, een jaarlijksch subsidie te verleenen van 1000 ten einde daardoor de instandhouding en den bloei dier school te bevorderen. In de lieden gehouden zitting der provinciale staten is eene commissie van onderzoek in deze zaak benoemd bestaande uit de heeren; Van Heukelom, Van Vredenburch, Van Osenbruggen, Van Andel en Van Vollen hoven. Met betrekking tot het adres van den raad der gemeente Koudekerk zijn er naar het oordeel van Ged. Staten termen dat rijk en provincie ieder voor de helft 9099.70 bijdragen in de kosten van den bouw eener school, doch dat het dit col lege raadzaam voorkomt, dat de Staten zich voorals nog hun oordeel voorbehouden omtrent de aan vrage om tegemoetkoming in de gewone jaarlijk- sche kosten van het meer uitgebreid lager onderwijs. Z M. heeft benoemd tot directeur van het postkantoor te Bergen-opZoom A. L. Nagel, thans commies der posterijen 1ste klasse. Z. M. heeft P. G. Philipsen erkend en toegelaten als consul van Denemarken te Batavia benoemd tot rechter in de arrond.-rechtb. te Ap- pingedam rar. E. W. Guljé, thans kantonr. te Horst; benoemd tot plaatsverv. kantonr. te lleusden P. T. A. Sprengersbenoemd tot notaris binnen het arrond. Utrecht, ter standpl. de gem. Breu.- kelen-Nijenrode, J. J. Schalij, cand.-not. aldaar herbenoemd tot burgem. van Oldekerk C. Rome- lingh, van Tessel D. C. Lomanaan Zr. Ms. adjudant, den luit.-kolonel C. H. E. graaf Dn Monceau, vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder 2de kl. der orde van den Rooden Adelaar; aan A. A. Bruyn, handelaar te Ternate, vergund het aannemen der onderscheid ingst. I van officier der orde van de Kroon van Italië.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1