LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5134. Maandag A0. 1876, 6 November. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Loiden p«r 8 miuiden1.10. Francd per post1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS UEIt ADVERTENTIES Van 16 regel» 1.0b. Iedere regel meer0.11\ Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 4 November. Heden zijn aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechtende heer C. L. M. E. J. E. Speijart van Woerden, geb. te 's-Graven- hage, na verdediging van Stellingen, en de heer J. Beelaerts van Blokland, geb. te 's-Qravénhage, met academisch proefschrift, get.„Afzetterij (Chantage). Aanteekening op art. 351 van het ontwërp-strafwetboek. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Nëd.-Indië door middel van hét stoomschip „Hollandwaarvan het vertrek uit het Nieuwédiep op 11 dezer is bepaald. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren behooren uiterlijk in den avond van den lOden, en de brieven den volgenden dag, 's morgens pér eersten trein, aan Dén Helder aangekomen te zijii. Door dit stoomschip wordt Napels en Padang niet aan gedaan. In de maand October zijn binnen de gemeente Leiden geboren 125 kinderen, als: 64 zoons en 61 dochters, waaronder ia begrepen een drielinggeboorte en een tweelinggeboorteoverleden 89 personen, als18 mannen, 9 vrouwen, 26 zoons en 36 dochters; daarenboven als levenloos aange geven 3; gehuwd 38 paren. Tot opening van de concerten die dezen winter door de Leidsche Maatschappij voor Toon kunst zullen gegeven worden, gaf de Botterdamsche Oetett-vereeniging gisteravond in de Stadszaal een buitengewone uitvoering. De drie oorspronkelijke compositiën voor twee oboës, klarinetten, fagotten en hoorns van Mozart en Tan Beethoven werden met hunne eigenaardige nuanceëringen en ver rassende afwisselingen met eene gewenschte een heid op voortreffelijke wijze voorgedragen. Niet het minat was dit het geval met het aangrijpend schoone andante uit de Bondino, behoorende tot de nagelaten werkëu van Van Beethoven. Wij wenschen aan de verdiensten der overige mede werkenden, die toonden hnn instrument volkomen meester te zijn, volstrekt niet te kort te doen wanneer wij den eersten hoornist in 't bijzonder noemen voor de wijze waarop hij zijne partijver- vulde. Jammer was het evenwel dat vélen, die gedurënde den vorigen winter de soirees voor kamermuziek gewoon waren te bezoeken, nu door hunne afwezigheid schitterden. De executanten toch hadden al vertegenwoordigden de aanwe zigen de élite der Leidsche muzikale wereld een talrijker opkomst verdiend, en de afwezigen waren dan niet van eene uitvoering verstoken ge bleven die hier ter stede tot de zeldzaamheden behoort en zich waarschijnlijk niet spoedig weer zal voordoen. De heer Joseph Cramer en de dames Anguste Bedeker en Gerhardina Koning zullen een concert reis in ons vaderland maken en daartoe voor het eerst, den 20sten November a. s., hier ter stede optreden. Allen zijn genoegzaam bekend. Mej. Bedeker is de welbekende alt-zangeres uit Leip zig, tliins te Londen, waar zij voor ver schillende concerten geëngageerd is. Mej. Koning/' gewezen pensionnaire van Z. M. den Koning, heeft zich eveneens van bijzonder gunstige zijde doen kennen, en de heer Joseph Cramer, de welbekende solo-violist heeft hier van vroeger goede herinne ringen achtergelaten, nadit hij o. a. nog verleden jaar bij het studenten-muziekgezelschap van zijne virtuositeit heeft blijk gegeven. Het drietal be veelt zioh dus zelf aan. Moge 't dan ook blijken dat het, door van hier de kunstréis aan te van gen, zich in zijne verwachtingen, in de eeréte plaats hier de welverdiende belangstelling van het kunstminnend publiek te ondervinden, niet teleur gesteld ziet. Dezer dagen is verschenen en bij den boek handelaar S. C. Van Doesburgh alhier a 2 cents verkrijgbaar gesteld het antwoord door de onder teekenaars van het vroeger adres aan de gemeente commissie van het Ned. herv. kerkgenootschap op hare missive gegeven. Na dankbetuiging voor die missive komen de adressanten met voorstellen voor den dag, die zij onvermijdelijk achten, zal er van een behoorlijken omslag ooit sprake kunnen zijn. Het reglement moet op meer dan één punt herzien worden, waartoe zij de gemeente-commissie verzoeken over te gaan. Én wat den thans uitge schreven hoofdelijken omslag betreft, spreken zij onbewimpeld de bezwaren nit, die daartegen be staan. De toon van dit schrijven is bescheiden, doch aan het einde verklaren zij, dat „het van de ontvangst, die aan hunne voorstellen bij de gemeente-commissie te beurt valt, grootendeels zal afhangen, of en op wat wijze zij, ook nog voor dit jaar, hunne bijdrage in de kerkekas storten zullen". Door den boekh. J. A. Weinbeck te Botter dam is het reeds inderdaad niet onaanzienlijke aantal bundels gelegenheidsverzen met een nieuwe verzameling vermeerderd. „De Bruiloftsgast" bevat verschillende luimige voordrachten van Eictor. Men vindt er in stokjes voor groene bruiloftsfeesten, o. a. om door een bruidsmeisje bij het terugkomen van de trouwplechtigheid het paar bestrooiend en een bouquet aanbiedend, voor te dragenvoor geboorte- en verjaarfeestenvoordrachten van twee bruids meisjes, op oudejaarsavond, op koperen-, zilveren-, dertigjarig, veertigjarig of goudenhuwelijksfeest; stukjes om door drie en vier personen op verschil lende feesten in toepasselijk kostuum voor te drageu alsmede aanspraken op bruidsfeesten. Het geheel, versierd met vele humoristische figuurtjes eu iu geïllustreerd omslag, ziet er netjes uit en zal bij eenige bekendheid niet alleen ter bruiloft, maar ook op vele andere partijen een welkome gast zijn. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5470 volwas sen personen en van 1117 kiiideren. Ds. C. J. L. Pruisch van Dugteren, pred. te Lage Zwaluwe, heeft het beroep naar Bijnsbnrg aangenomen. Voor het middelbaar onderwijs zijn gisteren iu Den Haag toegelaten de heeren A. W. Lo- tichiua, van Almelo, voor staathuishoudkundeJ. Broekema, van Middelburg, voor geschiedenis C. J. Gottschalk, vau Amsterdam, voor boekhou den; D. Van der Linde Gzn., van Amsterdam, voor huisonderwijs in boekhouden. Afgewezen werd één voor Fransche taal- en letterkunde én één voor boekhouden. De hoogeschool te Utrecht zal geruimen tijd van de colleges van professor W. Koster ver stoken zijn, daar hij ruim een half jaar in Italië en misschien ook in het zuiden van Frankrijk gaat doorbrengen voor herstel van gezondheid. Zijne uitlandigheid zal hij tevens aanwenden om, door het bezoeken van wetenschappelijke inrich tingen, voor de wetenschap nuttig werkzaam te zijn. De hoogleeraren Donders, Talma, Engelmann en de adsistent Lamping hebben zich aangeboden hem gedurende dien tijd te vervangen. Het prov. kerkbestuur van Overijsel heeft de heeren J. A. Van Hevningen, J. M. Goddefroy en W. Haverkamp, theol. doctor, tot de evangelie bediening in de Ned. herv. kerk toegelaten. Aan de hoogeschool te Groningen is giste ren gepromoveerd tot doctor in de bespiegelende wijsbegeerte en letteren de heer M. C. Valeton. De Amsterdamsche Kanaalmaatschappij heeft Donderdag-avond het feest der openstelling van het Noordzeekanaal besloten met eene luisterrijke soirée in het paleis voor volksvlijt. Ilet. gebeele gebouw was er voor in beslag genomen. De zaal, waarin den vorigen dag de feestdisch was aan gerecht, was toen receptiezaal. Aan de dames werd bij het binnentreden een bouquet vereerd, bene vens een kaartje voor de tombola, die in de tegen overliggende bijzaal zou trokken. De zaal, waarin anders het kunstmuseum is, was ingericht als balzaal en, evenals de receptiezaal, op zeer smaak volle wijze door den heer Cnypers gedecoreerd. Een andere zaal was als speel- en rookzaal ingericht. Prachtig bovenal was de groote zaal. Links bij het binnenkomen, een park met lanen en perken en beelden en een achtergrond even schoon van opvatting als stout van uitvoering. Daar zog men de Noordzeesluizen, de havenhoofden in het ver schiet: de denren van de sluizen staan open en met kracht stroomt het water naar binnen. Het water op den achtergrond van het tooneel geschil derd, scheen zich te ontlasten in een werkeiijken waterstroom, die klaterend van het tooneel in een bekken viel en aan het park het karakter gaf van een rustiek landschap met een waterval. Daar had de kon. militaire kapel van het reg. grenadiers en jagers, ouder leiding van den heer F. Dunkier, het orkest ingenomen, en vergastte het publiek op een concert, dat afgewisseld werd door den zang van „Amstels Mannenkoor", waarbij als solis ten zich lieten hooren mevr. Anna Collin-Tobisch en de heer Willem C. Deckers van 's-Hertogen- bosch. In de zaal, waarover men met kwistige hand de flora had uitgestrooid, waren op onder scheiden plaatsen buffetten aangericht, waaruil door een groote menigte bedienden verfrisschingen wer den aangeboden. Naar men verneemt, zullen de plannen voor een nieuw nationaal museum te Amsterdam, van de architecten Cnypers, Eberson en Vogel (waarvan dat des eerstgenoemden bekroond is), in de kunst zalen der maatschappij „Arti et Amicitiae" ter bezichtiging gesteld worden, te beginnen Zondag 5 dezer. Naar men verneemt is door den minister van oorlog bij het bestuur van het Protcstantsch weeshuis te Zeist aanvraag gedaan om dat gebouw te huren qf te koopen voor de op te richten pupillenschool. Het stoomsohip „Koning der Nederlanden", van Nienwediep naar Batavia, is den 2den dezer naar Suez vertrokken; de „Conrad", van Batavia naar Nieuwediep, is gisteren Aden gepasseerd; dé „Hampton", van Batavia naar Botterdam, is 2 dezer van Aden vertrokken. Bij de in deze maand aan 's rijks geweer- winkel te Delft te houden cursus zullen deelnemen de kapitein M. L. L. Schell, van het O.-I. leger, tijdelijk bij het 4de reg. inf. gedetacheerd, de lstè luit. G. F. A. Carstcns van hel 1ste, en de 2de luit. C. P. J. De Thomars van het 2de, A. L. De Blauw van het 5de en S. L. Pastor van het 8ste reg. infanterie. De minister van binuenlandsche zaken her innerd belanghebbenden1". dat bij het kou. besltiit van 4 November 1875, n". 21, vrijstelling is verleend Van de rechten van zegel en registratie voor alle stukken, opgemaakt krachtens de wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken dat die vrijstelling mitsdien geldt zoowel voor de

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1