LEIDSCH DAGBLAD. j\°. 5131. Donderdag A0. 1876. 2 November. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEK ADVERTENTIES Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHT EN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van I. A. S. SCIABOJil, om vergun ning voor het bewaren van roet in het pakhuis in de Koppenhinksteeg N°. 10 alhier, Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Woensdag den 15den November aanst-, 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 1 November 1876. LEIBEK, 1 November. Maandag jl. is de kleine gouden medaille voor 40-jarigen dienst uitgereikt aan den scheepskok S. Jongbloed bij de Kweekschool voor de Zee vaart alhier. Gisteren zijn in Den Haag voor het middel baar onderwijs toegelaten de heerenK. Van der Zijde, van Sneek, voor Hoogd. taal- en letterkunde J. C. Gunst en V H. Haay, van Amsterdam, voor boekhoudenH. M. Klaver, van Hazers- woude, voor schoonschrijven. Afgewezen: 1 candi- -daat voor boekhouden en 1 voor aardrijkskunde. Voor het lager onderwijs deed voor de wiskunde het examen met gunstigen uitslag mej. A. H. C. Michaël, uit Gouda. Voor het teekenen werd 1 afgewezen en 1 toegelaten, mej. J. P. M. li. Gordon, uit Leiden. Voor de Hoogduitsche taal waren 9 candidaten opgekomen; toegelaten mej.: E. C. J. C. Hamming, uit's-Hage; M. II. Reyers, uit Voorschoten M. M. B. Iiintze uit 's-Hage en Ch. W. Van der Velden Erdbrink uit Leiden. Voor de handwerken werden van de 15 candidaten 4 afgewezen; toegelaten mej.: E. Van der Bruyn en J. Brouwer, uit 's-Iiage; M. D. VanEenden- bure, uit RijswijkA. .T, W. Homan, uit Leiden C. J. A. Kley, uit Gouda, alleen voor nut; J. M. V. Lamspach, uit 's-Hage; E. W. J. Van Loghem, uit Leiden; A. A. Lunenburg, uit Gouda; J. E. M. Masthoff, uit Delft; A. M. J. Perrin, uit Leiden, en II. J. Scblest, uit Schoon hoven. Gedurende de afgeloopen maand werden in de Volkskeuken alhier afgeleverd 3244 portiën, als: 2872 warme spijs, 308 vleesch en 64 spek. De „Köln. Zeitung" verneemt uit goede bron, dat Johannes Brahms benoemd is tot ste delijk muziekdirecteur te Dusseldorf, waar onder zijne leiding eene muziekschool zal worden opgericht. Bij de behandeling der gemeente-begrooting voor Den Haag werd een vrij langdurige gedach- tenwisseling gevoerd over een post van 60,000, tot uitbreiding van het kapitaal der gasfabriek. Twee meeningen deden zich deswege kennen. De eene, geformuleerd in een voorstel van het raads lid Van Bell, strekte om die 60,000 te beschou wen als buitengewone uitgaaf en daarvoor eene leening aan te gaan; de andere, voorgestaan door het dagelijksch bestuur en in de begrooting ge huldigd, wilde in deze behoefte voorzien uit de ontvangst der gasfabriek in 1876. Ten slotte is het voorstel van den heer Van Bell verworpen met 26 tegen 9 stemmen, en eveneens een voor stel van den heer Huygens, om nl. van de 60,000 de helft te leenen, met 20 tegen 15 stemmen. De geheele post van ƒ60,000 werd daarna in stemming gebracht en aangenomen met 30 tegen 5 stemmen. In het voorloopig verslag over het hoofd stuk departement van financiën der staatsbegrooting voor 1877 wordt ten opzichte van de tiende af- deeling het volgende gezegd „Bij kon. besluit van 19 Januari 1876 zijn ingetrokken het besluit van den souvereinen vorst van 8 April 1814 en dat van 19 Juni 1862, beide regelende het getal en de bezoldiging der predikantsplaatsen, het eerste voor de Nederduitsch- Hervormde, het andere voor de Waalsch-Hervormde gemeenten. Volgens den considerans van het besluit is dit geschied om aan het Hervormde kerkgenoot schap in dit opzicht dezelfde vrijheid te verzekeren als door de overige kerkgenootschappen wordt ge noten. Maar de ingetrokken besluiten legden de kerk niet aan banden. Zij was geheel vrij omtrent de predikantsplaatsen, voor zoover zij althans geene bezoldiging van staatswege verlangde. De minister van financiën vat het echter, schoon ten onrechte, geheel anders op, door te spreken van de vrijheid der kerk. Hoogstens zou eene beperking dier vrij heid gelegen zijn in de bepaling, dat de bezoldiging ophoudt voor gemeenten, die beneden de 200 zielen dalen. Doch dit laatste werd ontkend. Het blijft immers vrijstaan om ook in zoodanige gemeenten een predikant te behouden of aan te stellen. De bedoelde besluiten waren slechts regelen, die de staat zich zeiven voorschreef omtrent het getal predikautsplaatsen van zijnentwege te bezol digen en den maatstaf, waarnaar dit zoude geschie den. Men vroeg welke regelen hieromtrent voor het vervolg zullen gelden. Welken leiddraad zal de regeeriug voortaan volgen in het toekennen van bezoldigingen? Ook werd gevraagd of nu geene verandering moet komen in het kon. besluit van 15 December 1861 (Bijv. van het Staatsblad n°. 59), houdende voorschriften, in acht te nemen bij de vervulling in vacaturen van predikantsplaatsen bij eene der Protestantsche kerkgenootschappen, waaraan van 's lands wege traktementen of andere voordeden zijn verbonden. Anderen beantwoordden deze vraag ontkennend, daar het besluit van 1861 huns inziens een zuiver administratief karakter heeft. Volgens sommige leden kan het besluit van den souvereinen vorst van 8 April 1814 slechts door eene wet worden afgeschaft. Doch hiertegen werd opgemerkt, dat niet ieder besluit van den souvereinen vorst eene wet is. Dit hangt af van het onderwerp, dat wordt geregeld. De vaststelling der algemeene voorwaarden voor het verkrijgen van predikantstraktementen is ook thans nog een onderwerp van regeling bij koninklijk besluit. Eindelijk werd er op aangedrongen, dat eene behoorlijke regeling plaats hebbe ten aanzien der vicarie- en dergelijke goederen, waarvan het be heer niet geregeld is, maar zonder voldoenden titel gevoed wordt door gemeenten of andere corpora tion. Zoo de staat het beheer daarvan overnam, zouden natuurlijk de daarop liggende lasten over eenkomstig de bestemming moeten worden ge kweten. De te Rotterdam bestaande vereeniging van Ned.-Indische oud-strijders „Je Maintiendrai", onder beschermheerschap van Z. K. H. prins Hendrik, heeft, bij gelegenheid der onthulling van het monument te Luxemburg, per telegraaf den prins hulde gebracht en tevens een telegram ge zonden aan den burgemeester aldaar, ter dankbe tuiging aan allen, die door hunne medewerking en bijdragen een bewijs hebben gegeven van sym pathie jegens de overleden prinses. De prins en de burgemeester hebben hierop ieder per telegraaf hun dank betuigd. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat het kon. kabinet van zeldzaamheden te 's-Gravenhage van 1 tot 8 No vember e. k. voor het publiek zal gesloten zijn. Z. M. de koning-groothertog heeft benoemd bij de orde der Eikenkroontot commandeur den heer Herman Ten Kate, tot officier de heeren Mari Ten Kate en Van Heemskerck van Beest; bij de orde van den Gouden Leeuw van Nassau^ tot ridder 3de kl. den lieer Landelle; tot com mandeur van de Eikenkroon den heer S. W. Josephus .Titta, president; tot officiers dier orde de heeren J. Boelen JRzn., lid, S. Do Clercq Wzn., lid, en P. H. Bruyn, secretaris, allen van de directie der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij. De. uitslag van de najaarsexamens voor het 1. o. in deze provincie is als volgt: Hoofdonder wijzers 21 toegelaten 31 afgewezen; hoofdonder wijzeressen 5 t. 3 a.; hulponderwijzers 32 t. 27 a.; hulponderwijzeressen 20 t. 11 a.Pransch onderwijzers 6 t. 37 a.; onderwijzeressen 12 t. 13 a.Engelsch: onderwijzers 3 t. 8 a.onder wijzeressen 11 t. 3 a.Hoogduitschonderwijzers 4 t. 9 a.onderwijzeressen 4 t. 5 a.wiskunde onderwijzers 16 t. 16 a.; onderwijzeressen 1 t. teekenen: onderwijzers 1 t. 5 a.onderwijzeressen 1 t. 1 a.handwerken 48 t. 18 a.landbouw kunde 1 t. 2 a.gymnastiekonderwijzers 3 t. 5 a.onderwijzeressen 1 t.rekenenonderwijze ressen 1 toegelaten. Z. M. heeft, ter erkenning van uitstekende daden bij den jongsten watersnood verricht, ver leend de zilveren barret aan mr. A. E. X. Luyben, burgem. van 's-Hertogenbosch, (ter vervanging van de hem bij besluit van den 7den October toege kende bronzen barret)L. II. J. J. Mazel, hoofding. van den waterstaat; A. G. E. A. Van Oorschot, hoofdcommissaris van politie te 's-Hertogenbosch; de bronzen barret aan mr. J. N. G. Sassen, ge meente-secretaris te 's-Hertogenbosch; voorts nog een aantal zilveren medailles. Met 16 November worden geplaatst aan boord van het wachtschip te Amsterdam de luit.- ter-zee 2de kl. A. C. Van der Sande Lacoste; het opleidingsschip „Admiraal van Wassenaer", de luit.-ter-zee 1ste kl. R. Wijmans, als 1ste officierhet wachtschip te Willemsoord, de luit.- ter-zee 1ste kl. H. Van der Meer en de luit.- ter-zee 2de kl. J. P. Lubbe Bakker, jhr. S. B. Ortt en M. Smitshet schroefstoomschip „Zilveren Kruis", de luit.-ter-zee 1ste kl. P. G. Bruch, de luit.-ter-zee 2de kl. E. Kempe, J. S. Van Drooge, W. II. Souman, J. Van den Bosch, A. A. Sweep en de officier van administratie 1ste kl. J. Ai Lagaay, eerstgen. als 1ste officier; het schroef stoomschip „Leeuwarden", de luit.-ter-zee 1ste kl. O. C. A. J. Moreau, de luit.-ter-zee 2de kl. R. C. Van der Meulen en L. J. IC. A. Jeekel, eerstgen. als 1ste officier; het wachtschip te Hellevoetsluis, de luit.-ter-zee 1ste kl. G. II. Van Steyn, de luit.-ter-zee 2de kl. C. J. Damme, J. II. M. Jansen en I. Lagaay, die tevens gedet. wordt aan boord van de kanonneerboot n°. 35 te Vlissingen. De Nederlandsche Bank had op 30 Oct. bij een munt- en muntmateriaal van 155,124,207.75 voor eene som van f 153,107,876.49'/i minder aan bankbiljetten in omloop dan waartoe zij gerech-: tigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 61,243,150.60 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Z. M. heeft benoemd tot procureur bij de arrond.-rechtbank te Deventer mr. W. A. Cost Budde, advocaat aldaar; tot griffier bij het kan tongerecht te Cortgene W. Kuyper Boone, deur waarder aldaar; aan G, P. NijhofT, op zijn verzoek,)

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1