In de „Vox studiosorum" heeft „een gastronoom" het denkbeeld ontwikkeld tot oprich ting van een kosthuis te Leiden, waar voor de studenten goed en goedkoop voedsel te verkrijgen zou zijn. De in den nazomer aanhethoveneind ■san het dorp Brakel gebouwde elf huizen bevat tende dertien arbeiderswoningen, bestemd voor hen die bij de doorbraak en overstrooming in Maart jl. hunne huizen verloren, zijn in deze en de vorige week door die lieden, welke aanvanke lijk op „de Spijker" en sedert vijf maanden in te hunnen behoeve op „Hovent" opgeslagen keeten gehuisvest waren, achtereenvolgens betrokken. Te Wehe (prov. Groningen) heeft, naar men zegt, eene poging tot vergiftiging plaats gehad door arsenicum op witte kool te strooien, terwijl de kool nog in den tuin stond. De man, op wien het gemunt was, en zijne vrouw hebben Tan de kool gegeten en zijn ten gevolge daarvan zwaar ziek geworden. Er is van de zaak aangifte gedaan bij de justitie. Men vermoedt, dat wan gunst in het spel was. Te Hilvarenbeek is de woning vande ■wed. Hisselman totaal afgebrand. Bij onderzoek is gebleken, dat de brand veroorzaakt is door een elfjarigen knaap, die, zich misdeeld achtende bij een uitdeeling van vruchten, uit wraak het strooien dak met een lucifer in vlam zette. De kleine wraakzuchtige deugniet is gearresteerd en naar Eindhoven getransporteerd. Te Nieuwaal zijn Donderdag twee acfa- ter elkander gebonden ledige hooiwagens, ten gevolge van het op hol gaan der paarden, van den dijk gevallen, met het gevolg dat een der voerlieden op de plaats dood bleef. Donderdag-ochtend had bij den aan leg van den zuidoosterspoorweg onder de gemeente Rosmalen een arbeider het ongeluk onder een in gang zijnden trein van zandwagens te geraken, waardoor een zijner beenen verbrijzeld werd. In het lyceum Sain t-L ouis te Par ij s heeft op de binnenplaats een gevecht plaats gehad tusschen de leerlingen in de mathesis en die in de rhetoriek. Het punt van geschil was, zooals gewoonlijk, vreemd aan de studie. Eerst toen de leeraars tusschenbeiden kwamen, nam de veldslag een einde. Er waren twee gekwetsten één had een kwetsuur aan de wang, door een pennemes veroorzaaktde ander was door een he- vigen vuistslag aan het oog gekwetst. Het stoomschip „Alert", kapt. Nares, behoorende tot de Engelsche Noordpool-expedi- tie, 18 maanden geleden van Engeland vertrok ken, is 27 dezer te Valencia (Ierland) aangeko men en vertrekt naar Quecnstown. Het andere stoomschip der expeditie, de „Discovery", wordt ieder oogenblik verwacht. De hoogste breedte die men bereikte was 83° 20'. Volgens de „Echo du Nord" ging de arrestatie van Aublin met de volgende bijzonder heden gepaard. Hij was zich al te zeer bewust -3at Rijsel een gevaarlijke plaats voor hem was. Ilij had er in 1870 in 't café „Bellevue" een reiszak gestolen en was daarvoor met vijf jaar gevangenis gestraft. Toen was hij gearresteerd door denzelfden agent, die hem nu gevat heeft, door Delerue. Aublin meende weer in hetzelfde koffiehuis zijn slag te slaan om aan geld voor de reis naar Parijs of Lyon te komen, maar bemerkte dat hij wat al te nauwkeurig werd gadegeslagen en liep een bureau binnen, om zich te laten op schrijven in 't register van hen, die eene betrek king zoeken. Zij die hem in het oog gehouden hadder, waren twee politie-agenten, Delerue en Herbaut; de eerste herkende Aublin terstond, ging het bureau binneu en zei„Zoo Aublin, gij hier?" „Ik heet niet Aublin, maar Barbier." „Kom, geen gekheidIk ken je immers, want ik heb je in 1870 ook gesnapt; maar daarover kun nen wij bij den commissaris praten." De moorde naar ging vrijwillig mede, ontkende aanvankelijk, maar riep eindelijk uit: „Nu ja dan! ik ben het. Had ik maar wat meer geld gehad, dan zoudt gij mij hier niet hebben." Aublin had slechts een weinig kleingeld, één hemd en twee bebloede zakdoeken bij zich. Waarschijnlijk heeft hij de laatste gebruikt om 't bloed af te wisschen van eene wonde aan zijn voorhoofd, die hij bij't sprin gen uit den trein zal hebben gekregen. BUI TE NLAND. Prankrij k De regeering heeft het te Genève verschijnende orgaan van de revolutionnaire Russen, „le Tocsin", in Frankrijk verboden. -Het Spaansche gouvernement verlangt van de Fransche regeering de uitlevering van Roja Samaningo, die thans te Bayonne in verzekerde bewaring wordt gehouden. Hem wordt eene gansche reeks van misdaden onder de gewone strafwet vallende ten laste gelegd, onder andere 40 moorden en eene menigte diefstallen. De rechtbank te Parijs heeft uitspraak gedaan in de zaak van „les Droits de 1' Homme", het blad van Rochefort, aangeklaagd van het honen van de generaals Ducrot, Douani, Bourbaki en De Salignac-Fénelon. Zij heeft den verantwoorde lijken uitgever veroordeeld tot twee jaren gevan genisstraf en tot eene boete van 4000 fr.over wegende, dat de vier generaals beleedigd zijn door genoemd blad, hetwelk te kennen heeft gegeven, dat zij niet met het commandement zijn belast, omdat zij de bekwaamste en verdienstelijkste leger hoofden zijn, maar alleen omdat zij tot de Bonapar- tistische partij behooren. Dit, zegt de rechtbank in het vonnis, kan strekken om de discipline en het vertrouwen in 't leger te schokken en het zoowel in Frankrijk als in het buitenland in minachting te brengen. De rechtbank heeft voorts overwogen, dat het blad boosaardiglijk zich aan aanvallen tegen de generaals schuldig heeft gemaakt, door aan Ducrot te verwijten, dat hij zich niet bij Champigny heeft laten dooden (bij den aanval tegen de Duitschers), en aan de anderen, dat zij bij hun terugtocht zich niet gedragen hebben zoo als 't behoort. Dnitschland. Evenals graaf Arnim-Boytzenburg, opperpresident van Silezië, heeft ook graaf Hermann Von Arnim, legatieraad te Berlijn, zijn ontslag aangevraagd; naar men algemeen vermoedt om dezelfde reden de veroordeeling van graaf Harry Von Arnim tot eene onteerende straf. Volgens de „Vossische Zei- tung" heeft echter graaf Arnim-Boytzenburg op verzoek der regeering zijne aanvraag ingetrokken. Volgens een correspondentie „van den Mid den-Rijn" aan de „Köln. Zeitung", tracht eene commissie, bestaande uit Servische officieren en militaire ambtenaren, in Duitschland wapens en militaire benoodigdheden aan te koopen. Er wordt verzekerd, dat zij reeds te Maintz contracten heeft gesloten voor de leverantie van mantels en schoenen. Haar aanzoek om van de in Frankrijk buit gemaakte wapens enz. een gedeelte in koop te mogen over nemen, moet door de Zuid-Duitsche regeeringen van de hand zijn gewezen. De uitslag der verkiezingen voor het Prui sische huis van afgevaardigden is thans bekend. Gekozen werden 177 nationaal-liberalen, 86 ultra- montanen, 66 leden der Fortschritts-partij, 36 vrij- conservatieven, 37 conservatieven van verschillenden tint, 15 Polen, 14 wier richting niet bekend is, en 5 particularisten. Oostenr.- Hong. Monarj^ie. In weerwil van de vermaningen'.Slfirf'cléh nfinis'- president, de waarschuwingen van if'eii if^adpnftscfaèn senaat en het verbod der politie, onthielden Pester studenten zich Woensdag niet van demon straties op den publieken weg. Zoowel de corres pondent der „N. fr. Presse" als de „Polit. Corr." zijn van oordeel, dat 't waarschijnlijk alleen aan de volgens het laatste blad wel wat late tusschenkomst van den Turkschen consul zeiven te danken was, dat de studenten van hun plan om hem eene serenade met fakkellicht te brengen afzagen. Hij verklaarde geen openbare manifestatie te kunnen aannemen, welke in strijd met de wen- schen der regeering en met het verbod der auto riteiten plaats hebben zou. De „Kelet Nepe" verneemt uit Konstantinopel, dat de demonstratie der sympathie voor Turkije in Hongarije diepen indruk heeft gemaakt op den sultan en de Turksche regeering. Midhat Pacha stelde voor om aan het Hougaarsche museum alle historische voorwerpen van waarde aan te bieden, welke de Turken vroeger als buit van de Hon garen medenamen. Telegrammen. LONDEN, 28 October. Reuters correspondent te Belgrado seint van heden, dat de ministerieele crisis voorbij schijnt en Nicolic waarschijnlijk zijne portefeuille behoudt. De inneming van Djunis door de Turken wordt officieel tegengesproken. BRUSSEL, 29 October. De koningin der Ne derlanden en haar zoon prins Alexander zijn gis termiddag te ruim 12 uren hier gearriveerd. De koning, de koningin, de graaf en de gravin van Vlaanderen hebben de doorluchtige personen aan het spoorwegstation ontvangen en bij hun vertrek uitgeleid. Er werd een dejeuner op het paleis gebruikt. De Nederlandsche koningin is per trein van 2 uur 45 min. naar Parijs vertrokken. LONDEN, 30 October. Een ooggetuige deelt de volgende bijzonderheden mede ten opzichte van de tegenwoordige stelling van het Servische leger „In het centrum heeft Tschemajeffs leger de hoogte van Djunis bezet, onder de bevelen van kolonel Desprotovich. De rechtervleugel, onder Horivatowich, bevindt zich achter Schliecovatsch. De linkervleugel, onder Propovich, heeft Alexinatz bezet. Over het geheel is de toestand van het Servische leger hopeloos. Tschernajeff heeft de bewoners van Deligrad aangeraden, die stad te ontruimen". WE ENEN, 30 October. Alexinatz wordt sedert Donderdag gebombardeerd. De Turken hebben zich tot bij Djunis teruggetrokken en brengen hnnne winterkwartieren in gereedheid. Generaal Tscher- nayeff is ziek. De wapenstilstand kan als gesloten beschouwd wordende sultan heeft een eigenhan- digen brief aan den czaar gezonden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. Eerste Huwelijksafkondiging van 29 October. B. Van Es wedr. 55 j. en J. Dubbelaar wed. 48 j. J". Sinteur jm. 30 j. en J. Paats jd. 28 j. B. Erades jm. 28 j. en J. Van Hooven jd. 31 j. W. F. Van der Burgh jm. 24 j. en I. Uldrik jd. 21 j. W. C. Van Evert jm. 26 j. en A. C. E. Betcke jd. 23 j. W. B. Oosthuis jm. 21 j. en M. Piket jd. 20 j. J. W. Wallaart jm. 28 j. en M. Massaar jd. 20 j. A. J. Bonte jm. 26 j. en W. Van der Maas jd. 24 j. P. Hillenaar jm. 34 j. en D. A. Van Eggelen wed. 46 j. J. Van Leeuwen jm. 22 j. en J. S. Herman jd. 21 j. J. L. Schoevers jm. 40 j. en C. Zwart jd. 25. j. Geveilde Perceelen. Gehouden verkooping aan Den Burg alhier op 27 October 1876, ten overstaan van den notaris Mr. J. L. Klaverwijden Een buitenverblijf genaamd „Dijk en Rhyn" buiten de voormalige Hoogewoerdspoort, aan den hoogen Rijndijk onder de gemeente Zoeterwoude, wijk H, N°. 38, met een uitgang en koepel aan den Rijn, sectie A, N°. 3104; kooper Ch. Schat- tenkerk, te Haarlem, voor ƒ9400; Een per ceel bouw- of tuingrond naast het voorgaand perceel sectie A, N". 3103; kooper W. C. De Wetstein Pfister, te Zoeterwoude, voor 3000 Een winkelhuis en erf waarin de slijterij en tappers-affaire wordt uitgeoefend aan de noordzijde van het Levendaal aan den hoek der Barbarasteeg straatnummer 26, sectie D, N°. 894; kooper D. Francken q.q., te Leiderdorp, voor ƒ4340; Een huis en erf aan de oostzijde van de Korte Langestraat, N°. 16, sectie C, N°. 1338; kooper A. Crama, voor ƒ1295. Het huis en erf aan de noordzijde van de Korte Langegracht, N°. 36, is niet geveild. Gemeenteraad. Zitting van hedenmiddag te één uur. Tegenwoordig de heerenVan den Brandeler, voorzitter, De Fremery, Librecht Lezwijn, De Laat de Kauter, Ilartevelt, Juta, Suringar, Van der Zweep, Van Hettinga Tromp, Le Poole, Wil- helmy Damsté, Eigemau, Bijleveld, Verster, Scheltema, Du Rieu, Cock, Van Heukelom, Van der Lith, Driessen, Van Iterson, Krantz en Van Wensen. Afwezig met kennisgeving de heerDercksen. De verdere behandeling der gemeentebegrooting wordt aangevangen met de stemming over het voor stel van den heer Van der Lith om den postjaar-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2