LEIDSCH DAGBLAD. Uit. 5129. Dinsdag A0. 1876. 31 October. P1UJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEE AI) VERTEN TIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer017». Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 30 October. In de Dinsdag 7 November te houden ver gadering der prov. staten van Zuid Holland zal o. a. behandeld wordeneen voorstel aangaande het getal en de bezoldiging der ambtenaren, die in 't vervolg voortdurend ter beschikking van den hoofdingenieur van den prov. waterstaat zullen worden gesteld, en hunne instructiëneen adres van het hoofdbestuur der schippersvereeniging „Schutteveer te Bolsward", betreffende eene ver betering der doorvaartswijdte van te Nienwerbrug (gem. Rietveld), Bodegraven en Zwammerdam ge legen braggen over den Ouden Rijn; een adres van den raad van bestuur der acad. van beeldende kunsten in Den Haag om toekenning van een jaarlijksch subsidie uit de prov. geldmiddeleneen adres van het bestuur van het genootschap „Mathesis scientiarum genitrix" te Leiden om subsidie ten behoeve eener school bestemd voor aankomende ambachtslieden. Ingekomen zijn voorstellen van ged. staten omtrent de adressen van o. a. de gemeentebesturen van Rijnsburg en Koudekerk (waarop het advies gunstig luidt) om toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs. Ten opzichte van de aanvrage van de heeren mr. Van Hall te Utrecht en P. M. Montijn te Gouda geven ged. staten in overweging in de kosten der droogmaking van plassen onder de gemeente Reenwijk en de voorm. gemeente Sluipwijk eene tegemoetkoming te verleenen tot een bedrag van 100,000, mits door't rijk minstens gelijk bedrag worde toegestaan. De benoodigde levensmiddelen ten behoeve van het Werkhuis alhier van 1 Nov. 1876 tot 30 April 1877 zijn aangenomen voor de volgendé prijzen: Aardappelen voor ƒ4.36 per 100 kgr; rnndvleescb voor 69'/, et., rundvet voor 69 ct., rijst voor 14 et., groene erwten voor 14'%oo ct., koffie voor ƒ1.30, siroop voor 16 ct., peper voor 60 ct., cichorei voor 16 ct., gort voor 15"/Mo ct., groenten voor 7 ct., alles per kilogramzoete melk voor 6"/ioo ct. per liter, karnemelk voor 1.48"/,o, per 100 liter. Heden werd aan de begraafplaats aan de Groenesteeg het stoffelijk overschot bijgezet van den heer H. A. De Swaan. Bij het geopende graf werd door den heer C. W. Van der Hoek in eenvoudige maar hartelijke taal herdacht wat de overledene, eenvoudig en nederig als hij was, in de verschillende betrekkingen waartoe hij geroepen werd, geweest was. Een langdurig lijden maakte een einde aan zijn nuttig en werkzaam leven, en zeker zal nog lang zijne nagedachtenis blijven leven in de harten van hen voor wie hij een trouw vriend, dikwijls een onbekrompen weldoener was. De bescheidenheid van den dierbaren overledene verbiedt ons, de vele schenkingen openhaar te maken, die na zijn dood slechts in engen kring bekend zullen wezen. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 56.00, 28.00, 5.70 en 2.90; de laagste 56.00, 28.00, 5.30 en 2.80. Voor het middelbaar onderwijs zijn Zater dag in Den Haag toegelaten de heerenF. Albers, van Nijmegen, voor geschiedenisG. C. R. Hoetink, van Zutfen, voor aardrijkskundeB. H. C. S. Snethlage, A. H. M. C. Lindner en M. C. W. Van Steeden, van Amsterdam, voor boekhouden. Een candidaat voor Fransche taal- en letterkunde werd afgewezen. Voor de acte als hulponder wijzeres deden 14 candidaten het examen5 wer den toegelaten, mej.J. D. Ensemeier en N. Han- nik, uit RotterdamC. G. 't Hooft, G. Jaski eu C. A. Prins, uit Dordrecht. Voor de gymnastiek werd de eenige candidate toegelaten, mej. M. Stronck, uit Kralingen. Voor de handwerken wa ren 11 candidaten opgekomen; 10 werden toege laten, mej.J. Drinhuyzen, C. II. Greeve, T. Koning en L. C. P. Latnaison, uit LeidenS. Th. Schmidt, uit Delfshaven, voor nut; M. C. Slothouwer, uit Leiden, voor smaakW. J. Sturm, uit Leiderdorp, voor nut; M. J. Theyssen, uit Leiden; J. Wijnbeek, voor smaak, en W. Weyers, voor nut, beiden uit Leiden. Aan het gebouw van het prov. bestuur in Z.-H. werd heden aanbesteed1°. het makeu van eeu plantenkas in den academietuin met eenige daarmede in verband staande werken, behoorende tot de academische gebouwen te Leiden2°. het on derhouden van en het doen van eenige herstellin gen aan het gebouw van 's rijks h. b. s. te Gouda, gedurende het jaar 1877. Voor het eerste werk was minste inschrijver de heer W. A. Van Lith, te Leiden, voor 14,600voor hel tweede de heer P. A. Burgerhout, te Gouda, voor 756. Z. M. heeft benoemd tot rijksontvangerte Katwijk G. W. F. G. Callenfels, thans te Waar denburg; te Oegstgeest F. W. J. H. Tengber- gen thans te Noordscharwoudete VianenJhr. A. L. Van Spengler, thans te Lisse. Ter bevordering der veiligheid van de scheep vaart en ten gerieve der reeders zal voor rekening van de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij boven op het duin aan den mond van het Noordzee kanaal, een kustseinpost opgericht worden, waar door men zoowel door vlaggen als signalen met de in- en uitgaande schepen zal kunnen corres- pondeeren. De ministers, de gezanten van Frankrijk, Rusland, Duitschland, Italië, Spanje, Amerika, Zweden en Noorwegen en Oostenrijk, de leden van de Eerste en Tweede Kamer, van den gemeente raad en de kamer van koophandel te Amsterdam, zullen Woensdag a. s. bij de plechtige opening van het Noordzeekanaal en het diner in het paleis voor volksvlijt tegenwoordig zijn. Naar men verneemt zal het noordelijk zen- dingsfeest in 1877 worden gehouden op het terrein van baron Van Heemstra te Veenklooster, pro vincie Friesland. Dezer dagen is te Dordrecht voor 't publiek geopend een gebouw, waarin het toestel voor het nazien der lichtgasmeters is gesteld, nadat de ge wone commissie uit de kon. academie van weten schappen den cilindergashouder door de toepas sing van juistheidsmetingen had onderzocht. Het toestel is vervaardigd door den heer Heeley aldaar, en volgens deskundigen overtreft de bewerking alles wat tot heden op dat gebied is geleverd; een tweede toestel, voor een andere plaats, is in de fabriek van den heer Heeley in bewerking. Het stoomschip „Java", van Batavia naar Nieuwediep, is 28 dezer te Suez aangekomende „Prinses Amalia" is dien dag van Nieuwediep naar Batavia vertrokken. Ten aanzien van den vorm van het ontwerp tot regeling van het Nederlandsch muntwezen meent de commissie van rapporteurs de volgende opmerking te moeten maken. De artt. 1 tot 26 bevatten de organieke bepalingen van het wetsont werp. Art. 1 luidt: „Standpenningen zijn, nevens de zilveren, vermeld in art. 2 der wet van 26 November 1847 (Staatsblad n°. 69), de volgende gouden muntstukken" enz. Door dat artikel wordt derhalve de zuiver dubbele standaard gevestigd. De bepalingen van art. 27 en van het derde lid van art. 28 zijn aan het ontwerp toegevoegd als „overgangsbepalingen"; derhalve als bepalingen die uit den tegenwoordigen toestand voeren in den toestand die vólgens het organieke en blijvende deel van het ontwerp wordt gevestigd. De toestand nu, gelyk reeds hérinnerd werd, is volgens art. 1 de zuiver dubbele standaard. In hoofdstak V der staatsbegrooting zijn de volgende wijzigingen gebracht: Art. 133. Vergoeding aan de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij wegens uitbreiding der bij bestek vastgestelde werken aan de havenhoofden te Wijk aan Zee met 209,204 en daardoor gebracht op 1.009,204. Art. 107. Kosten van onderhond, huishoudelijke uitgaven, reis- en verblijfkosten en aankoopen voor het kabinet van penningen enz. met 12,000 en daardoor gebracht op 13,800. Tot toelichting daarvan strektHet is gebleken, dat het in andere opzichten rijke en hoogst be langrijke kon. kabinet van penningen en gegra veerde steenen te 's-Gravenhage geen genoegzaam volledige seriën van de in Nederland geslagen muntspeciën bezit. De zeer geringe som, welke sinds lange jaren in de behoeften dezer verzameling moest voorzien, was niet toereikend om de boven bedoelde seriën aan te vullen. Thans echter deed zich eene zeldzaam gunstige gelegenheid voor, om voor het kabinet eene rijke verzameling te ver werven, welke de bestaande leemten voor een goed deel, wat de oude Geldersohe munten betreft schier volkomen, wegneemt. De regeering vernam,' dat eerlang de uiterst volledige collectie van oud- Qeldersche munten, bijeengebracht door wijlen den heer W. J. De Voogt te Amsterdam, aan eenige Europeesche kabinetten te koop zou worden aan geboden. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat de heer De Voogt zich gedurende vele jaren bij zonder op het verzamelen van Geldersche munten had toegelegd en er in geslaagd was, daarvan de volledigste en belangrijkste reeks bijeen te brengen, welke tot dusverre ooit heeft bestaan. Het is dan ook raadzaam voorgekomen om (behoudens de goed keuring der wetgevende macht voor de thans aan gevraagde uitgave), deze collectie ten behoeve van bovengemeld kabinet aan te koopen voor eene som, welke volgens het oordeel der geraadpleegde des kundigen als billijk mag worden beschouwd. De plannen betreffende de academische gebouwen te Leiden zijn nog niet zoo ver gevorderd, dat de daarvoor over het loopende jaar toegestane som van 300,000 in haar geheel noodig zou zijn.' De overleggingen tot het vestigen van nieuwe rijkskweekscholen voor onderwijzers hebben geleid tot het besluit om zoodanige inrichtingen te vesti gen te Middelburg en te Deventer. De heer J. Canters, die zijn ontslag als directeur der Rotterdamsche Bank heeft verzocht, is op de meest eervolle wijze als zoodanig ontslagen. De Eerste kamer der Staten-Generaal is tot hervatting harer werkzaamheden bijeengeroe pen tegen Dinsdag 7 November, des avonds te 8 uren. Gemengd Nieuws. Naar men verneemt heeft gisteren zekere K., wonende op de Gedemptcgracht alhier,' na in dronkenschap tweemaal tevergeefs getracht te hebben zich te verdrinken, door zich op te hangen een eind aan zijn leven gemaakt. Dezer dagen zijn wederom drie Bel- gen van het koloniaal werfdepot te Harderwijk gedeserteerd. De politie is ijverig in de weer om de overigen op te sporen.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1