bezwaren komen te vervallen, en de billijke strek king daarvan valt dan te meer in het oog. Immers dan worden de uitgaven, die gerekend kunnen worden voor den aanleg noodig te wezen, niet in haar geheel gedragen door de tegenwoordige belas tingschuldigen en toch blijven de exploitatiekosten geheel voor rekening van diegenen, welke het volle genot hebben van de voordeelen der water leiding. Tweede Kamer. De algemeene beraad slaging over de Indische begrooting is bereids afgeloopen. Tal van punten, reeds in de stukken be handeld zijn, door onderscheidene sprekers opnieuw bijgebracht. De minister heeft gezegd dat de re geling der heerendiensten in onderzoek is; het publiek maken der stukken over Atjeh acht hij niet wenschelijk in 'slands belang; aangaande de benoeming van den heer Henry stelt hij ver trouwen in het beleid van den landvoogd. Het denkbeeld der oprichting van een kolonialen raad zal de minister in overweging nemen in verband met de comptabiliteit. Morgen zijn de onder deelen aan de orde. Z. M. heeft mr. A. L. P. baron De Con stant Rebecque, secretaris van legatie te Brussel, naar Weenen, en mr. K. W. P. E. baron Gericke van Herwijnen, secretaris van legatie te Weenen, naar Brussel verplaatst. Gemengd IVien-ws. Gisteravond om halfelf viel door de duisternis misleid een man in den Nieuwen Rijn. De heer M. II. Fontein kwam aanstonds met een licht te hulp en mocht er in slagen den drenke ling spoedig aan wal te brengen. De postillon der naar Friesland ver trekkende postkar vond Dinsdag-nacht te 12 uren, even buiten Zwolle, een man op den weg, wiens kleederen geheel in brand stonden. Het was een venter in schrijfbehoeften, die Maan dag-morgen wegens dronkenschap in bewaring was geweest; hij was tegen den berm van den weg gaan liggen of gevallen, en een stuk sigaar, dat hij in den zak had gestoken, schijnt zijne klee deren en de papieren die hij bij zich had, te hebben doen ontvlammen. Zijn rug is overdekt met brandwonden, en wanneer de postillon hem niet was te hulp gekomen, zou hij levend ver brand zijn. Gistermiddag waren te Rotterdam eenige kinderen aan de Slaakkade bezig blinde mannetje te spelen. Een hunner, een vijfjarige knaap, die geblinddoekt was, viel in het water en verkeerde reeds in zinkenden toestand, toen Jacobus Boerkool zich te water begaf en den kleinen dren keling redde. Betreffende den toestand van dr. Seelheim, die zich te Utrecht bevindt, verneemt men dat alle hoop op het behoud van zijn rechter oog nog niet geheel verloren is. Het linkeroog is volkomen onbeschadigd en ook de onbeduidende wondjes in het gelaat geven niet de minste reden tot bezorgdheid. Zondag-avond omstreeks halfacht werden huis, schuur en hooiberg van den bouw man J. Versluis, te Spijk (bij Gorcum), door een feilen brand in de asch gelegd. Doordien de brand achter in den hooiberg ontstaan is, wordt hier bepaald aan kwaadwilligheid gedacht. Uit Deventer wordt van 23 dezer ge- meld Hedenochtend zag een schipper in de haven bij zijn vaartuig het lichaam eener vrouw drijven. Hij begaf zich onmiddellijk te waterzonder zich te vergewissen of de vrouw reeds dood was, sloeg hij een touw om het drijvende lichaam en beves tigde het aan den wal. Daarop begaf hij zich naar het politie-bureau. Toen de burgemeester, die ook op de plaats verscheen, hem vroeg waarom hij niet dadelijk de vrouw uit het water had .gehaald en geneeskundige hulp had ingeroepen, zeide hij heel onnooze), dat zijn grootvader en andere oude lieden hem wel eens gezegd hadden dat men geen lijk uit het water mocht halen zon der dat de politie er bij tegenwoordig was Drie timmerlieden hebben dezer da gen in eene herberg te Amsterdam met gemeen overleg een koperen gedenkpenning, eenige jaren geleden ter herinnering aan de kroning van den Duitschen keizer Wilhelm geslagen, bedriegelijk voor een tienguldenstuk uitgegeven. Twee hunner werden Dinsdag door de politie gevat en zijn, na hun misdrijf bekend te hebben, naar de cellulaire gevangenis getransporteerd. De derde medeplichtige is nog voorvluchtig. Voor de Parijsche wereldtentoon- stelling zal te Creuzot een kanon worden gegoten van 44 centimeter middellijnde kogels voor dit vernielingswerktuig zullen 300 kilo wegen. Oscar Carré heeft zijne meerderheid boven Renz getoond. Hij is er in geslaagd een twaalftal rapphengsten gelijktijdig op de acliter- pooten te doen staan. Voor deze kunstverrichting moest Renz de vlag strijkenonder zijne twaalf paarden waren bovendien slechts acht rapphengsten. Rechtzaken. De persoon van C. A., beschuldigd van moed willige brandstichting in de boerderij van zijn meester, gelegen onder de gemeente Diemen, werd gisteren bij arrest van het hof, in overeenstemming met de conclusie van den verdediger, mr. W. H. K. Mouthaan, vrijgesproken, daar volgens het hof de schuld van besch. aan het hem ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen was. De pleidooien, gisteren voor het gerechts hof te 's-Gravenhage gevoerd, hadden betrekking op een proces dat reeds meer dan drie jaren in rechten hangende is. Tot dat proces hadden de volgende feiten aanleiding gegeven. Zekere d. W., eigenaar van de boerenhofstede „Nooit gedacht" te Bodegraven, een boer die niet lezen en bijna niet schrijven kan, had in den loop van het jaar 1872 het voornemen opgevat zijne plaats met aanhoorige landerijen ondershands te verkoopen. Om daartoe te geraken zocht hij raad bij een zijner bekenden, G. genaamd, met wien hij over eenkwam, dat deze hem een kooper zou aanwijzen, onder voorwaarde, dat, indien de hofstede meer dan f 48,000 mocht opbrengen, dit meerdere dan G. als belooning zou worden uitgekeerd. Reeds den volgenden dag legde G. zijn principaal een op zegel geschreven contractje ter teekening voor, die dit dan ook zonder zich van den inhoud verge wist te hebben met zijne handteekening bekrach tigde. De vlugge onderteekenaar had van zijne voortvarendheid blijkbaar al spoedig berouw, te meer daar zijne vrouw hem de aanmerking maakte, dat hij haar het stuk wel eerst had kunnen laten lezen. Toen nu na een paar dagen zich twee Noord-Hollandsche heeren aanmeldden om de plaats te bezichtigen, gaf de eigenaar terstond te ken nen dat hij het contract terug wenschte te heb ben, daar bij weigering niets van een verkoop zou komen. Hierop volgde dan ook de teruggave van de volmacht en toen bleek dat, behalve het overeengekomene, in het contract ook voorkwam, dat, wanneer de hofstede niet. meer dan f 48,000 zou opbrengen, de tusschenpersoon als belooning 2 pCt. van die som zou ontvangen, hetgeen ech ter niet was overeengekomen. De W., nu ziende dat hij met- geen strikt eerlijk persoon te doen had gehad, wilde niets meer van G. weten, trok zijn volmacht terug en behield het contract voor zich. Hij gevoelde zich thans bekwaam genoeg zelf zijn eigendom te verkoopen en deed dat ook werkelijk voor eene som van f 50,000 en wel aan een der twee Noord-Hollandsche heeren, die hem door G. waren gezonden. Deze laatste liet zich dit alles niet welgevallen en dagvaardde d. W. voor de Leidsche rechtbank, daarbij vorderende dat d. W. zou worden veroordeeld hem de 2 pCt. van de koopsom te voldoen, die hij meende dat hem rechtmatig toekwam, daar, hoezeer de acte van volmacht was teruggenomen, z. i. toch de lastgeving was blijven bestaan. Na verschillende incidenten eu nadat er een verhoor op vraagpun ten had plaats gehad, besliste echter de rechtbank, dat er in 't geheel geen bewijs was geleverd voor het opleggen van een suppletoiren eed dien de eischer ten slotte wenschte af te leggen. De rechtbank wees de vordering af en veroordeelde G. in al de kosten. Het was het appèl van die uitspraak dat voor het hof werd bepleit. Mr. Haas van Am sterdam, namens den appellant optredende, ont wikkelde tot toelichting van dat appèl eenige grieven tegen het Leidsche vonnis en verzocht alsnog de oplegging van den suppletoiren eed welke conclusie door Mr. Van Blaricum van Utrecht werd bestreden, die met de rechtbank van oordeel was dat voor zoodanigen eed geen schijn van bewijs was te vinden. Zijne conclusie strekte derhalve tot bevestiging van het vonnis. BUITENLAND. TurHjje- Te Konstantinopel hebben verscheidene arresta ties plaats gehad, maar de orde is in de stad geen oogenblik gestoord. Generaal Ignatiefl heeft zijne geloofsbrieven op plechtige wijze overhandigd eu is daarna in particuliere audiëntie toegelaten. Drie Armenische dagbladen zijn opgeheven en de redac teurs gevangen gezet wegens het verspreiden van valsche berichten. De„Nord" maakt een langen, niet geteekenden brief openbaar, waarin de belangrijkste incidenten herinnerd worden, welke zich voordeden gedurende de onderhandelingen, die aan de expeditie naar Syrië voorafgingen. De brief eindigt met de con clusie, dat Rusland de moordtooneelen in Bulgarije voorzien heeft, dat Rusland het recht heeft de bedoelde zaken in herinnering te brengen en dat Europa eene actieve tusschenkomst in de Europee- sche provincies van Turkije moet doen plaats heb ben gelijk het in 1860 in de provincies van Klein- Azië deed. Het „Tagblatt" bericht dat de Porte op de som matie van Ruslands gezant geantwoord heeft, dat zij het voorstel betreffende den wapenstilstand aanneemt, maar den waarborg voor de hervormingen en de administratieve autonomie van de verschillende gewesten verwerpt. Duitscbland zou aan Oostenrijk bij eene nota gevraagd hebben, waartoe het be sloten is, nadat Rusland zich bereid tot handelen had verklaard. Telegrammen. LONDEN, 25 October. Reuters correspondent te Semlin seint, dat de ministers gisteren te Bel grado een ministerraad gehouden hebben. De minister van binnenlandsche zaken vertrok ver volgens naar Deligrad. Het moet een gewichtige zending zijn, waarmede hij belast ismaar iets naders is daaromtrent niet bekend. De Servische regeering moet zeer gebelgd zijn op Tschernajeff. Zij twijfelt zeer aan zijne bekwaamheid en schrijft het verlies van Schliecowotz aan zijne zorgeloos heid toe. TIFLIS, 22 October. De Turksche consul en zijne vrouw zijn gisteren vermoord. BERN, 25 October. De bondsraad heeft in een buitengewone zitting bevolen dat een regiment voetvolk zich gereed moet houden om naar Tes- sin te trekken. De beweging neemt in dat kan ton toe. NISCH, 25 October. Na een verwoeden strijd van tien uren hebben de Turken Djunis bezet;: zij veroverden ook de meeste retranchementen aan de beek van Djunis. BERLIJN, 25 October. De „Prov. Corr." zegt, dat de keizer voornemens is den rijksdag zelf te openen. Gisteren werd een zitting van den kabi netsraad door hem bijgewoond, waar over de ge wichtige aanhangige vraagstukken werd beraad slaagd. WEENEN, 25 October. Graaf Andrassy heeft heden een ministerraad bijgewoond, om het ant woord vast te stellen op de aangekondigde inter pellatie in den rijksraad betreffende de Oostersche quaestie. Morgen vertrekt Andrassy naar Pest. PESTIJ, 25 October. De studenten alhier zijn, ondanks het verbod der politie, voornemens aan den Turkschen consul eene serenade met fakkel licht te brengen. Eene botsing wordt echter niet gevreesd. PARIJS, 25 October. Volgens berichten uit Madrid zijn er in 't geheel ter zake van de samenzwering, aan wier hoofd Zorilla en Salmeron staan, 126 personen, onder welke 18 generaals, in verzekerde bewaring genomen. ST.-PETERSBURG, 25 October. Naar ver zekerd wordt is de staatkunde vreemd aan den moord van den Turkschen consul te Tiilis. WEENEN, 25 October Volgens de „Pol. Cor.'v wordt de toestand in Bosnië meer en meer ge spannen en bestaat er gevaar voor een Moharn- medaanschen opstand, wanneer besloten mocht worden tot het invoeren der autonomie in die provincie.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2