Toen de „Don Juan" voor de eerste maal in repetitie kwam, was Mozart zeer in de weer om alles te regelen en te besturen. In de Finale der eerste acte kon de zangeres Bondini, die voor Zerlini speelde, den rechten schreeuw niet afgeven. Alle pogingen waren vruchteloos, totdat Mozart haar onverwachts tamelijk ruw aangreep. Bondini schrikte en gaf een gil. „Zoo is het goed," zeide de componist, „zoo moet men schreeuwen." Onder zeer verdachte omstandigheden zijn te Haarlem op 8 October jl. door tusschen- komst van vier verschillende inbrengsters, even zoovele gouden vestkettingen door denzelfden per soon in de stadsbank van leening beleend, terwijl op denzelfden dag te Haarlem een dergelijke ket ting door denzelfden onbekende, zich beurtelings Jansen of J. A. Klosser noemende, verkocht is. De commissaris van politie te Haarlem verzoekt nadere inlichtingen omtrent de vermoedelijke her komst dier kettingen. Gisternamiddag te drie uren ontstond te Haarlem brand op den achterzolder van een perceel in de Warmoesstraat, bewoond door de dames Weeveringh. Als oorzaak wordt, opgegeven het ont vlammen van doovekolen, welke men op zolder had neergezet. De spoedig aangebrachte hulp van de brandweer had ten gevolge, dat men het ge vaar reeds binnen een half uur meester was. De woning en de inboedel waren verzekerd. Daar de beste tijd om pitten van a p- pels te verzamelen thans weer is aangebroken, heeft de tuinbouwvereeniging te Lunteren op nieuw de aandacht gevestigd op den door haar uitgeloofden prijs voor zaailingappels. Aldaar heb ben de aanvankelijke pogingen de beste resultaten opgeleverd. Niet alleen om goede appelsoorten te bekomen, maar ook om onbebouwde plekjes te beplanten, is het streven der vereeniging van het hoogste belang. Naar men verneemt is de premie van 1000, door de familie van wijlen mevr. Van der Kouwen indertijd uitgeloofd voor de ontdek king van de plegers van den dubbelen moord, door de heeren mr. Van Maanen, advocaat-gene raal, en mr. Patijn, officier van justitie te 's-Gra- venbage, verdeeld als volgt: aan G. F. Schalen, spekslager te 's-Gravenhage, f 500; J. C. H. Jenck, directeur van het Nederlandsche hoofd bureau van informatie, f 250J. Roelfs, magne tiseur, f 150Th. Manders, agent van politie, f 100; de drie laatsten te Rotterdam. Nabij Uitgeest zijn gedurende het onweder, dat Vrijdag-nacht aldaar hevig woedde, drie koeien in de weide door den bliksem dood geslagen. Gisternacht is eene boerenplaats on der Schenkens nabij Leeuwarden door den bliksem getroffen en met de schuur en bijna alles wat in de gebouwen was verbrand. De boerenplaats werd bewoond door twee talrijke gezinnen. Woensdag is in de gemeente Oost- burg een moord gepleegd door zekeren Izaak Timmerman op zijne huisvrouw Adriani Lievens. De man, die eenige jaren geleden geruimen tijd preventief gevangen zat onder verdenking van medeplichtigheid aan den manslag op zekeren Vonck, was in het voorjaar uit de cellulaire ge vangenis, waar hij voor een ander feit een jaar had doorgebracht, ontslagen. Ook vroeger was hij meermalen in handen der justitie, en sedert zijne laatste straf leefde hij nu eens in vrede, dan we der in onsenigheid met zijne vrouw. Woensdag nu schijnt hij omstreeks 5 uren in den namiddag beschonken te zijn thuis gekomen. Tusschen de echtelingen schijnt weder een hevige twist te zijn ontstaan, waarvan het verbrijzelde huisraad ten bewijze kan strekken. Waarschijnlijk is het van woorden tot daden gekomen en heeft Timmerman zich van een mes bediend, waarmede hij de vrouw twee of meer doodelijke steken heeft toe gebracht. Naar men verneemt is de vierde per- soon, die bij de stranding van de zandpompen voor den mond van het Noordzee-kanaal op jl. Maandag vermist werd, niet verongelukt. Hij be vindt zich in goeden welstand. De schade, die door deze ramp der Engelsche Maatschappij is toegebracht, wordt begroot op p. m. vijftig dui zend gulden. De Russische dame, die eerst een aan slag heeft gewaagd op het leven van den Rus- sischen gezant te Bern en zich vervolgens heeft schuldig gemaakt aan brandstichting in het hos pitaal, zal binnenkort voor het hof van assises terechtstaan. Zij heeft verklaard, met de brand stichting niets anders ten doel te hebben gehad, dan de autoriteit te noodzaken, haar eindelijk voor den rechter te brengen. Door de mineurs en sappeurs zijn in het fort Vossegat bij Utrecht proeven genomen om eene groote uitgestrektheid terrein bij nacht te verlichten door de electrische lamp met electro- magnetischen rotatie-toestel. Die proeven werden door een groot aantal belangstellenden bijgewoond en voldeden goed. De bewegingen en werkzaam heden van een vijandelijk leger kunnen nu zelfs in den nacht niet meer geheim blijven. De ijsbeer in den zoölogisch en tuin te Keulen heeft dezer dagen plotseling hevigen twist met zijne wederhelft gekregen, nadat zij vier jaren vrij rustig in hetzelfde hok te zamen hebben doorgebracht. De strijd eindigde hiermede, dat de beer de berin beetpakte en naar het bassin sleepte, waar hij haar zoo lang onder water hield, totdat zij dood was. Slechts met groote moeite kon men de doode berin uit de klauwen van den beer krijgen. Volgens de „Indépendance" zal den 17den dezer te Brussel een internationale wed strijd van kappers gehouden wordeneenige jonge dames, min of meer bij hun vak betrokken, zul len ten overstaan der toeschouwers worden gekapt, en ook aan eene tentoonstelling van allerlei voor werpen zal het niet ontbreken. BUITENLAND. Franlrrijk. Naar gemeld wordt, wil men aan de gebouwen, die op het Trocadero opgericht zullen worden voor de wereldtentoonstelling van 1878, een duurzaam karakter geven. Met dit doel zal aan den Parij- schen gemeenteraad nog 12 millioen en van den Staat 24 millioen fr. als bijdrage gevraagd worden. De ontwerpers van het plan rekenen op de toe stemming van de Kamers en den gemeenteraad. Egrypte. Een derParijsche correspondenten van de „Times" heeft van een Egyptisch officier, die deelgenomen heeft aan de tweede expeditie, door den onder koning van Egypte ondernomen tegen Abyssinië, onder bevel van den prins Hassan, het volgende vernomen. De eerste expeditie bestond uit 4000 man, onder bevel van kolonel Arendrup. Voort- rukkende, zonder de minste voorzorgen te nemen om zich te dekken, werd dit leger in den berg pas van Gouudel overvallen door een tienmaal sterker macht, en van den eersten tot den laatsten man uitgeroeid. Een verschrikkelijk incident deed zich daarbij voor. Onder de vrijwilligers was een Oostenrijksch edelman, graaf Lichy, die in de voorhoede gekwetst doch niet gedood werd. Veer tien dagen later wenschte de Fransche consul- generaal te Massowa, de heer De Sarseck, een bezoek te brengen aan koning Jan van Abyssinië, en trok door den pas van Goundel heen. Onder de dooden ontdekte De Sarseck een man die nog ademde. De Sarseck verleende hem onmiddellijk hulp en bevond dat de eenig overgeblevene graaf De Lichy wasdeze was na de slachting bijge komen en had veertien dagen in 't bitterst lijden doorgebracht. Van de eene plek naar de andere zich voortsleepende, had hij geleefd van kruiden en wortels en het water gedronken dat overge bleven was in de flessehen der gesneuvelden. De Sarseck bracht den rampzalige naar een Abys- sinisch dorp, vertrouwde hem toe aan de zorg van een der inwoners, en vervolgde zijn reis met het voornemen hem op de terugreis mede te nemen. In een onderhoud, met koning Jan ver haalde de gezant dit treffend voorval, noemde het dorp waar hij graaf Lichy had achtergelaten en vroeg verlof hem naar Egypte mede terug te nemen, dat oogenblikkelijk werd toegestaan. Na twee dagen kwam De Sarseck in het dorp terug, doch graaf Lichy was vcrdweuen. Abyssinische soldaten, voorzien van een bevelschrift van koning Jan, hadden zich meester gemaakt van graaf Lichy en hem weggevoerd. Na dien tijd heeft men niets meer vernomen van den eenig overgebleven ge tuige van de slachting in den pas van Goundel; hij zal wel voor altijd verdwenen zijn. Turkije. Volgens particuliere, berichten uit Pera heeft de Porte een wapenstilstand tot 15 Maart voor gesteld. Tot regeling der détails verzoekt zij de groote mogendheden officieren te delegeeren, met wie zij, met en benevens de commandanten der Servische en Montenegrijnsche troepen, hare be velhebbers aanschrijven zal zich te verstaan. De partijen zullen de posities behouden die zij op 't. oogenblik bezettenechter zijn de Turken be reid hunne posities in Servië te ontruimen, mits de Serviërs zich verbinden ze niet te bezetten. De Porte beeft aan de buitenlandsche vertegen woordigers mededeeling gedaan van de nieuw voorgenomen Turksche instellingen. Eene wetge vende vergadering, gekozen door de ingezetenen der hoofdstad en van de vilayets, zal jaarlijks ge durende drie maanden te Konstantinopel bijeenko men om het rijksbudget en de belastingen vast te stellen en over nieuwe wetsontwerpen te be raadslagen. Buitendien zal eene andere vergadering worden samengesteld met den werkkring van een senaat. Tegenwoordig vergadert eene commissie van hooge Muzelmansche en Christelijke waardig- heidbekleeders onder voorzitting van Midhat-pncha, welke commissie de wet uitwerkt, waardoor de functiën van beide groote staatslichamen nader bepaald worden. Deze commissie beraadslaagt ver der over een wetsontwerp betreffende de organi satie van het provinciaal bestuur. Telegrammen. "VVEENEN, 18 October. Eene overeenstemming tusschen Rusland en Oostenrijk wordt ten gevolge van Duitsche tusschenkomst ondanks alle geruchten van het tegendeel als zeker beschouwd. Evenals Servië verwerpt ook Montenegro het Turksche voorstel betreflende een wapenstilstand voor zes maanden. KONSTANTINOPEL, 13 October. De Porte gaf in hare nadere mededeelingen aan de ambas sadeurs blijken van verzoeningsgezindheid. Zij verzocht de mogendheden speciale commissarissen te benoemen, welke belast zullen worden met de bepaling der grenzen van de posities der weder- zijdsche legers. De Porte zal den wapenstilstand aannemen, zoodra die commissarissen benoemd zullen zijn. In den vorm van wenschen en zonder er eene conditio sine qua non van te maken, stelt zij de vier reeds gemelde punten voor, om de doeltreffendheid van den wapenstilstand te verze keren en den terugkeer te voorkomen van de betreurenswaardige incidenten, welke tijdens de vroeger verleende wapenschorsing voorkwamen. Behalve de nota, inhoudende de voorwaarden voor een wapenstilstand, heeft de Porte aan de gezanten eene tweede nota ter hand doen stellen, bevattende eene omschrijving der ontworpen in stellingen en alzoo dienende tot indirect antwoord op de vertoogen der mogendheden, betreffende de autonomie van Bosnië en de Herzegowina. RAGUSA, 13 October. Het offlcieele blad van Cettinje verklaart, dat Montenegro vrede noch wapenstilstand zal aannemen dan in overleg met Servië, omdat het in beginsel gemeenschappelijk is verbonden voor den oorlog tot bevrijding der christenen. PARIJS, 14 October. De „Correspondance Ha- vas" meent te kunnen verzekeren, dat ten gevolge eener gedachtenwisseling tusschen de Kabinetten, het voorstel der Porte betreffende het benoemen van commissarissen scbijnt aangenomen te zullen worden. Mededeelingen daarover hebben reed9 plaats gehad tusschen de mogendheden. LONDEN, 14 October. De „Times" zegt, dat geen Staat het zou mogen wagen, de gelegenheid te verwerpen door de Porte aagebodeu, om het Oostersche vraagstuk te regelen. Zoowel het be lang der Turksche provinciën als het welzijn van Europa gebieden den wapenstilstand. Rusland zon zich geheel Europa tot. vijand maken, zoo het dien verwierp. LONDEN, 14 October. Reuters correspondent seint uit BelgradoServië heeft geen ofiicieele mededeeling ontvangen van de voorwaarden van den door de Porte voorgestelden wapenstilstand. De ministerraad besloot, den wapenstilstand voor vijf maanden niet aan te nemen, daar die nadeelig- zou zijn voor de Servische belangen. Servië zom

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2