LEIDSCH DAGBLAD. [\T0. 5116. Maandag A0. 1876. 16 October. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Hommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1-05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. PATENTBLADEV. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuar van Leiden, doet te weten, dat de iogevulde patentbladen over het dienstjaar 1876/7 voor de wijken 7, 8 eo y bij het college vau Zetters in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente verkrijgbaar zijn, evenals ook de restanten, voorkomende onder de artt. 3100 tot en met 3140, van de wijken 1, 3, 4, 5, 6, en 7, en zulks dagelijks, behalve den Zondag, van den llden tot den lSden dezer, des namiddags tosschen één en drie uren, op vertoon van het aanslagbiljet, terwijl na het verstrijken van den genoemden termijn, de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der direotc belastingen alhier, die voor huune moeite eischen tien cents zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Conrant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 10 October 1876. "Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag 19 October 187G. LEIDEN, 11 October. Voor het natuurkundig examen voor hulp- apothekers en het eerste natuurkundig examen voor aanstaande artsen, dat dezer dagen alhier door eene staatscommissie is afgenomen, hadden zich 58 candidaten aangemeld. Daarvan hebben zich 5 vóór, 11 gedurende het examen terugge trokken. Toegelaten werden de heeren J. G. Dries- sen, M. A. Mendes de Leon, J. F. Plet, Th. H. Wilkens, S. B. Selhorst, ït. J. Koppenol, A. G. H. Muller, J. Chr. Huysman, A. Van de Velde en H. Swart Sz. De overige moesten worden afge wezen. Do geneeskundige staatscommissie te Am sterdam heeft gisteren tot arts bevorderd den heer A. C. II. E. Riemsdijk, med. doctor, en den heer J. P. G. Van Mens, med. doctorandustot tand meester den heer H. A. L. Koenaart. B. en Ws. geven den Baad in overweging om hun in zake het bouwen van een lokaal voor de school n°. 3 voor minvermogenden op de Korte Langegracht een crediet te verleenen tot een be drag van f 48,500. Mocht zulks, naar zij hopen, worden toegestaan, dan zullen zij zoo spoedig mogelijk tot eene nieuwe aanbesteding overgaan. Naar wij vernemen is de heer Van Boekeren voornemens in de samenkomst der Volksvoorle zingen op Maandag-avond e. k. voor te dragen eene nieuwe nog onuitgegeven novelle, getiteld Een Springmuis, welke novelle deel uitmaakt van een bundel, die dezer dagen door den lieer A. W. Sijthoff wordt uitgegeven onder den titel Muisjes met en zonder Staartjes. Uit Delft wordt van 12 dezer gemeld: Heden werd, ten voordeele der Gustaaf-Adolf- vereeniging, in de Waulsche kerk alhier een muziekuitvoering gegeven door de heeren 3. A. Klerk en A. .1Wetrens, met welwillende mede werking van mej. K. Gripekoven, van Leiden, leerling van Carl Schneider. Een uitgezocht pu bliek was tegenwoordig. Mej. Gripekoven toonde een zangeres te zijn van uitmuntende gaven en methode. Vooral in het zoo moeielijke Aria van Bach was zij bijzonder gelukkig. Het spel van de heeren Klerk en Wetrens was zooals men van deze voortreffelijke toonkunstenaars gewoon is. De opbrengst was netto f 228. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5371 volwas sen personen en van 1110 kinderen. Volgens het algemeen verslag vandeafdee- lingen van den Amsterdamschen gemeenteraad omtrent de gemeente-begrooting voor 1877 wordt eene reorganisatie der politie, zoowel dag- als nachtpolitie zeer dringend aanbevolen, terwijl alge meen de wensch werd uitgesproken, dat de Baad spoedig in de gelegenheid gesteld worde, de rege ling van de gemeentelijke universiteit onder handen te nemen, opdat Amsterdam tegen het tijdstip, dat de wet op 't hooger onderwijs in werking treedt, geheel gereed zij met eene flinke reorganisatie. Aan het examen als apotheker, in het che misch laboratorium te Amsterdam gehouden en onlangs afgeloopen, hebben zich onderworpen twaalf candidaten, van welke acht tot apotheker zijn be vorderd, nl. de heerenJ. E. Scrimerius, geb. te Witmarsum; K. J. Van Biesen, geb. te Grouw; F. M. G. Van Walsem .Tr., geb. te Hoorn; M. J. Van der Plaats, geb. te Goenga; A. Koek, geb. te Amsterdam; H. 3. Thorbecke, geb. te Zwartsluis; J. Timmer Jz., geb. te Harlingen; P. Van Asperen, geb. te Leeuwarden. Volgens het „N. v. d. D." is het werk van het maken van een haven te Batavia gegund aan de heeren H. Lee and Son te Londen en J. C. Van Hattem te Sliedrecht. Volgens inlichtingen van het „Hbl." zou de regeering integendeel be sloten hebben het werk in eigen beheer uit te voeren. De Commissie van rapporteurs over het voorstel van' den heer Moens, tot wijziging van enkele bepalingen der wet op het lager onderwijs, is, na kennisneming van de memorie van antwoord op het voorloopig verslag met de in het voorstel gebrachte wijzigingen, van oordeel dat deze zaak voor de openbare beraadslaging genoegzaam is voorbereid. Voor de akte in de Pransche taal deden gisteren in Den Haag S candidaten het examen, van welke werden toegelaten de heeren G. Th. Hoogerwerff uit Botterdam en P. 3. Verlee uit Gorcum. In het kiesdistrict 's-Hertogenbosch is tot lid van de prov. staten van Noord-Brabant ver kozen de heer A. G. H. Van Bijckevorsel, met 519 van de 883 geldige uitgebrachte stemmen. Het stoomschip „Friesland", van Botterdam naar Batavia, is 0 dezer Gibraltar gepasseerdde „Stad Amsterdam", van Nieuwediep naar Batavia, is 12 dezer van Napels naar Port Said vertrokken. Aan een brief aan de „Haarl. Ct." over de prijsuildeeling op de tentoonstelling te Phila delphia ontleenen wij het volgende: Voor elk land was een tal van lijsten, waarop de namen der bekroonden geschreven waren, in een driekleurig lintje opgerold, op eene tafel aanwezig. Men scheen bij den aanvang er nog niet mee klaar te zijn, want telkens holden de bedienden met nieuwe rolletjes binnen. Alphabetisch werden de landen opgeroepen. Uit handen van generaal Hawley werd door de verschillende presidenten het hun toegekende deel van den medailles-buit ontvan gen. Bij het oproepen van sommige landen gaf het publiek luide zijne sympathie door applau- dissement te kennen; bij geen zoo sterk als bij ons geliefd vaderland. Toen al deze bundeltjes gelijk verjariugswenschen opgerold en versierd uitgedeeld waren, was spoedig het feest na eenige muziek geëindigd. Elkeen wilde natuurlijk zien wie wel en wie niet hunner inzenders den jury leden had kunnen behagen, maar hoe groot was de verwondering van velen, te aanschouwen, dat hun bundeltje eene verzameling bevatte van be kroningen van alle landen. Nederland toch was met een paar bladen van Zweden en Prankrijk vereenigd. Nog sterker was het bij anderen het gevalzoo werd de Luxemburgsche commissie met een onbeschreven rolletje papier vereerd. Dat men geheel onvoorbereid het feest had aangekondigd, bleek ten duidelijkste. Morgen, antwoordde men, zou alles echter goed worden geregeld. Tevens bleek het, dat de Cent. Commission, die alle rapporten moet onderzoeken, nog met een 4000- tal niet gereed was; medailles voor likeuren en andere spiritualiën werden dus niet bekend. Ge lukkiger voor ons land bleken de vereenigde pogin gen, door de natiën aangewend, om het getal medailles voor de kunst uitgebreid te krijgen, met een gunstig resultaat bekroond te zijn. De Cent. Comm. heeft de onbillijkheid van vooraf het getal medailles te fixceren ingezien, zoodat meerdere verdienstelijke schilders ook de vruchten van hun nen arbeid zullen plukken. Eere dus den heer Heemskerck van Beest, Nederl. jurylid, van wien het geheele plan is uitgegaan en wiens krachtige pogingen dit resultaat mochten teweegbrengen. Mocht Nederland reeds trotsch zijn, een zestal medailles te hebben verkregen, onderscheidingen, met moeite en veel inspanning door den heer Kruseman van Elten veroverd, zeker is het buiten twijfel, dat deze vermeerdering tot 28 onzer schil ders niet dan aangenaam en eervol kan zijn. Wat industrie betreft, zijn reeds een 120-tal medailles bekend, een getal, dat naar alle waarschijnlijkheid met een 50-tal vermeerderd zal worden, zoodra de verdwaalde bladen zijn teruggevonden. Vele inzenders zullen natuurlijk zich verwonderen, dat hunne zaken niet eervol vermeld worden, maar zoolang menschen (de juryleden niet uitgezonderd) feilbaar zijn, zal het zeker gebeuren, dat waarlijk nuttige en verdienstelijke voorwerpen zonder me daille eene internationale tentoonstelling moeten verlaten. Hoe dit ook zijn moge, zeker is het, dat Nederland, met zijue sierlijke, belangrijke en keurig geëtaleerde tentoonstelling, wat bekronin gen betreft, met landen vergeleken, roemrijk dit internationale strijdperk zal verlaten. Den 12den dezer heeft te Berlijn de ondcr- teekening van eene overeenkomst tusschen Neder land en het Duitsche Bijk ten aanzien van nieuwe kanaalverbindingen met Pruisen plaats hehad. De off.-van-gez. 1ste kl. L. P. Gijsberti Hodenpijl wordt met den lsten Nov. geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord; de luit.-ter-zee 1ste kl. H. Van Broekhuyzen, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den Ssten dezer in Nederland terug gekeerd, is met dien datum op nonact. gesteld; de luit.-ter-zee 1ste kl. F. H. baron Van Ver- schuer, dienende aan boord van Zr. Ms. sohroef- stoomschip 1ste klasse „Zilveren Kruis", wordt met den 15den dezer op nonact. gesteld. Gemengd Nieuws. Men meldt uit Leiderdorp, dat een aldaar wonend 23-jarig meisje 19 dagen achter een geslapen heeft. Voor eenige dagen naar het academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd, moet zij aldaar Donderdag-morgen zijn wakker gewor den. Zij gevoelt zich zeer wel en het is haar of zij slechts eene gewone nachtrust genoten heeft. In het ziekenhuis werd zij kunstmatig gevoed. Als een eerste stap om tot afschaf fing der kermis te geraken, is door de raadscom missie voor de gemeentebegrooting te Gouda voor gesteld, de kramen en tentjes, die totnntoe op de voornaamste straten stonden, voortaan op een der stadssingels te plaatsen. B. en W. hebben den Baad medegedeeld zich met dit voorstel niet te kunnen vereenigen. Tegen de vrouw te Apeldoorn, die van kindermoord beschuldigd wordt, is bevel tot in hechtenisneming uitgevaardigd.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1