LEIDSCH DAGBLAD. N#. 5114. Vrijdag A0. 1876. 13 October. STADS-BEBICHTEN. Een eventueel college voor den landbouw. ir. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS Dl 'R ADVERTENTIES Van 1—6 regels Iedere regel meerm 0.17$. Grootere letters naar'plaatsruimte. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weteD, dat de iogevulde pa/entbladen over het dienstjaar 1S76/7 voor de wijken 7, 8 en y bij het college van Zetters in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente verkrijgbaar zijn, evenals ook de restanten, voorkomen le onder de artt. 3100 tot en met 3140, vaD de wijken 1, 3, 4, 5, 0, en 7, en zulks dagelyks, behalve den Zundag, van den lldeu tot den 18den dezer, des Damiddagi tusschen ééQ cn drie ureD, op vertoon vau het aanslagbiljet, terwijl na het verstrijken van dfcn genoemden termijn, de onafgehaalde pateutbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der dire«fce belastingen alhier, die voor huuue moeite eischen tieu cents zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Conrant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRAN DELER. Leaden, 10 October 1876. Hoewel het college te 's-Gravenliage is geves tigd, kan de voorzitter het ook elders doen ver gaderen en ook aan één of meer der leden een onderzoek buiten hun woonplaats opdragen. Het college kan voorts commissiën uit zijn midden of ook enkelen zijner leden met bepaalde werkzaam heden belasten. Het treedt rechtstreeks in brief wisseling met het departement van binnenlandsche zaken en kan zich oolc mot Hilton: colleges of met personen in betrekking stellen. Wanneer er bij het college klachten inkomen cmtrent zaken, die tot zijn competentie behooren, doet het die onderzoeken en tracht daaraan zooveel mogelijk tegemoet te komen. Jaarlijks op een bepaald tijdstip (hier vóór of in Mei) doet het college aan den minister van binnenlandsche zaken een uitvoerig beredeneerd verslag van zijn werkzaamheden en van den toe stand der zeevisscherijen (lees in ons gevalland bouw, veeteelt enz.) in het afgeloopen jaar, tevens met indiening eener begrootiug van het bedrag zijner administratiekosten en andere uitgaven voor het volgende jaar. Merken wij voorts op dat, hoewel de zetel van dergelijk coliege te 's-Gravenhage zij gevestigd, daarom nog niet de leden aldaar woonachtig be hoeven le zijn. Integendeel, hun verspreiding over verschillende plaatsen in het land zal der zaak, wier behartiging hnn is toevertrouwd, alleszins bevorderlijk zijn. Zoo woonden b. v. volgens een voor ons liggende opgave op zeker tijdstip twee leden van het college voor de zeevisscherijen te Amsterdam, en in elk der volgende steden één, nl. te Vlaardiugen, Rotterdam, Scheveningen, Enk huizen, Groningen, Zierikzee, (één plaats was toen niet bezet), terwijl de secretaris te Leiden was ge vestigd, wat, voor zoover den laatsten betreft, ook thans nog het geval is. Reeds wat dit punt alleen aangaat, laat het zich verwachten, dat ook van een college voor den landbouw in zijn verschillende onderdeden de leden over het geheele land verspreid zullen zijn en nog in meerdere mate dan die van het zee- visscherijen-collegeimmers de bemoeiingen van het laatste strekken zich tot enkele kustplaat sen uit, die van het toekomstig landbouw-college daarentegen zullen nagenoeg het gansche land Takenmen heeft, om zich hiervan te overtuigen, slechts aan de drie voorname brandpunten van landbouw en veeteelt te denken: de provinciën Friesland, Noord- en Zuid-Holland en Zeeland. Brengt men daarbij ook bosch- en tuinbouw in rekening, dan zal men licht bevroeden, welk een uitgebreide taak het ontworpen lichaam te wachten staat, en reeds die overweging alleen leidt gemakke lijk tot de gevolgtrekking, dat het in een zooal niet niet lang gevoelde, dan toch zeker lang bestaande behoefte zal voorzien. Dat het nut, zeer veel nut zal kunnen stichten, valt in het oog, vooral wanneer op het landbouw- college van toepassing wordt verklaard de bepa ling, opgenomen in art. 9 van de instructie, regelende de werkzaamheden van het college der zeevisscherijen en welke aldus luidtHet (college) kan zich ook, wanneer dit tot het bekomen van inlichtingen of tot het doen vau mededeelingen wordt vereischt, met andere colleges of met personen in betrekking stellen. Uit een ruime toepassing van die bepaling zou veel goeds kunnen voortvloeien, inzonderheid wanneer men tevens liet oog op het buitenland richt. Daar immers valt ook op het gebied van landbouwzaken nog heel wat voor ons te leeren. Te ontkennen, dat er ook hier te lande in den laatsten tijd groote voor uitgang is te bespeuren liet zou onmogelijk zijn voor hem, die ook slechts oppervlakkig bekend is met de voordeelen die reeds menig landbouwer trekt uit het gebruik van verbeterde ploeg- of dorschmachines en zooveel andere werktuigente loochenen, dat, dank zij meer oordeelkundige be mesting, draineering enz. menig land met woeker de grootere daarin».. Wsterlo ...er vergoedt 't zou _ol uocu11jk zij 1111.1 v.:..:i station getuigen luide van gestadigen vooruitgang. Toch mag men niet vergeten, dat, inzonderheid wat de laatste inrichting betreft, het buitenland ons voorging; toch zal men wel doen, menig be langrijk feit buiten onze grenzen niet over het hoofd te zien, gelijk b. v. dit, wat de zuivelbe reiding betreft, dat de Denen op de Philadelphia- tentoonstelling het bewijs hebben geleverd, dat zij boter weten te bereiden, die bij een temperatuur, waarbij de Nederlandsehe boter reeds tot smelting is overgegaan, nog haar hardheid behoudt. Dat alles op te merken en met die waarnemin gen voordeel te doen, zou slechts een gedeelte der taak van een eventueel landbouw-college uitmaken, maar toch een gedeelte, gewichtig genoeg reeds om de instelling van zulk een lichaam te recht vaardigen niet alleen, maar toe te juichen. Van harte wenschen wij dan ook, dat hetgeen thans nog slechts een plan schijnt te zijn, eerlang tot verwezenlijking moge komen in het belang van landbouw en veeteelt, bosch- en tuinbouw in ons geheele land en meer in het bijzonder in de sclioone, welvarende omstreken van de stad onzer inwoning. Herinneren wij ten slotte, ter voorkoming van misverstand en tot bevordering der duidelijkheid, dat wij in deze regelen slechts in ruwe omtrekken hebben aangegeven, wat zoo ongeveer een laud- bouw-college zijn zal, indien het eenigermate wordt geschoeid op de leest van het bestaande, college voor de zeevisscherijen. LEIDEN, IS October. Blijkens het algemeen verslag van het ver handelde in de sectién van den Gemeenteraad bij het onderzoek van de ontwerp-begrooting dezer ge meente voor 1877, waarop wij morgen nader terug komen, sprak in ééne sectie een lid andermaal de wenschelijkheid nit, dat het rapport der com missie van financiën voortaan zou worden uitge bracht vóór het onderzoek in de sectiën, dat moest worden voorbereid en bekort door het rap port. Audere leden ondersteunden dat denkbeeld als zijnde het de roeping der bijzondere commis siën den Raad voor te lichten: omtrent) die punten welke meer speciaal tot haar- gebied1 behooren. Als de Raad zijn onderzoek begon, behoorden de stukken compleet te ziju. Daarop werd geantwoord dat dit een punt was hetwelk door den Raad moest worden beslist. O]) de voorloopige opgaaf, die zoodra< mogelijk zal worden aangevuld, aan de regeering gedaan door den voorzitter der Nederlandsehe hoofdcommissie voor de internationale tentoonstelling te Philadel phia, van Nederlandsehe inzenders, aan wie me dailles ziju toegewezen, komen o. a. voor-: onder de groep chemie en pharmacie,. de firma Sanders en Co., en onder de groep ingenieurs-wetenschap pen Dr. E. F. Yan Dissel alhier. Gisteren had op 't Galgewater alhiereen on derlinge wedstrijd plaats van de Stud.-Roeivereeni- giQo „Njord." Door voor 't seizoen zeer fraai weder begunstigd begon de wedstrijd des mid dags te 12 uren. De verschillende wedstrijden waren 1 tusschen vierriemsgieken geroeid en ge stuurd door leden der vereeniging om deu prijs, die bestond uit vijf zilveren medailles. De baan, die ruim 3000 meter lang was, werd door de winnende boot in 14 min. 25 sec. afgelegd. N°. 2 van 't programma was een wedstrijd tus schen tweeriemsgieken om een prijs, bestaande uit drie zilveren medailles en een premiedeze haan, ongeveer 2000 meter lang, werd door deu prijs- 5fjn'lfJ,i!I\ iff» "V" .Jft.-vj. afo-HVgifi^eiineia om hun krachten te toonen; de oefeniugsgieken waren voor hen beschikbaar gesteld en een prijs en premie waren er uitgeloofd. De Kweekschool voor Zeevaart mocht op een feest van „Njord" niet ontbreken; drie sloepen waren er dan ook tegenwoordig en hard werd er gekampt om de prijzen die de vereeniging voor hen had uitgeloofd. Daar „Njord" niet alleen een Studenten- maar ook een Leidsche vereeniging is, waren ook de Leidsche visschers opgeroepen om te toonen hoe ferm zij zich op 't water kon den bewegen. Drie prijzen van 15, 10 en 5 gld. en premies ieder van f 2.50 waren voor hen uitgeloofd. Dertien mededingers waren opgekomen en niet dan na een verwoeden kamp werden de prijzen behaald. De president der vereeniging reikte de prijzen aan de verschillende winners uit met een toepasse lijke rede. Na afloop hiervan trokken de talrijke. toeschouwersYmet de muziek, die zich gedurende 't feest flink had geweerd, gezamenlijk naar de stad. De in de zitting der Tweede Kamer van gisteren ingekomen wetsontwerpen tot bekrachti ging van provinciale belastingen over 1877 te heflen, ziju in druk rondgedeeld. Worden de voor gestelde wetsontwerpen tot wet verheven, dan zul len over 1877 de provinciale belastingen tot een gelijk bedrag als voor het loopendc jaar worden geheven in de provinciën Noord-Brabant, Gelder land, Zuid-Holland, Zeeland, Utrecht, Groningen,' Drente en Limburg. In Noord-Holland wordt het getal opcenten op de grondbelasting der gebouwde eigendommen met één en dat der opeenten op de personeele belasting met twee verminderd, als gevolg van de terugneming in beheer en onder houd bij het Rijk tot 1 Augustus 1876 van wer ken krachtens het kon. besluit van 1819 door de provincie beheerd en onderhouden, waardoor de begrooting der provincie met eene uitgaaf van ruim ƒ14,000 is ontlast. In Friesland wordt het getal opcenten op de grondbelasting met ander-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1