benoemd tot adspirant-ingenieur bij den water staat en de burgerlijke openbare werken daar te laude. Tweede Kamer. Bij de algemeene be raadslaging over bet wetsontwerp tot regeling der coöperatieve vereenigingen hebben de heeren Gode- froi en De Vries het stelsel van het ontwerp ver dedigd. Door de heeren Verniers van der Loeff, Mackay en Wintgens werd echter op verschillende gronden dat stelsel minder passend geacht. De minister van justitie kenschetste het ontwerp als een voorloopigen maatregel, welke noodig was, en dat, met vrijlating der coöperatieve vereenigin gen om zich te ontwikkelen, waarborgen schenkt tegenover derden. Morgen voortzetting. Z. M. heeft benoemd tot recliter-plaatsver- vanger in de arrond.-rechtbank te Nijmegen mr. "W. G. De Knokke van der Meulenaan jhr. W. Van Citters, op zijn verzoek, met ingang van 1 Nov. e. k., eervol ontslag verleend als burgem. van Zierikzee; de benoeming van jhr. mr. W. H. De Beaufort, burgem. Van Vleuten, tot secre taris dier gem., goedgekeurd; aan mr. B. J. A. M. Van der Does de Willebois, minister van bui- tenl. zaken, vergund het aannemen en dragen van de versierselen van ridder-grootkruis van de Leopolds-orde en van ridder-grootkruis van de kroonorde van Italië; aan den luit.-ter-zee 2de kl. H. J. J. Kempe, op zijn verzoek, met in gang van 1 Nov. a. s. een verlof verleend voor den tijd van één jaar; den oif.-van-gez. 1ste kl. bij den milit. geneesk. dienst van de landmacht in West-Indië C. P. A. Moorrees, benoemd tot off.-van-gez. 1ste kl. bij dien dienst; aan den O.-I. ambtenaar W. A. Van der Gant, gewezen opzichter 3de kl. bij het boschwezen in Ned.- Indië, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienstbenoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw den dirig. ofl.-van-gez. 1ste kl. bij het Ned.-Indisch leger D. .1. De Leeuw. Gemengd Nieuws. De persoon, die zich in hotels in Den Haag als kamerbediende voorgaf en daar intrek nam om daags daarna zonder voldoening zijner rekening te verdwijnen, is te Rotterdam gearresteerd en naar Den Ilaag overgebracht ten einde door verschillende personen herkend te worden. In de gasfabriek te Breda zijn proe- ven genomen met een extincteur uit de fabriek van Jobel en Co., te Quedlinburg, die volkomen geslaagd zijn. Eene hoeveelheid hout, met petro leum en teer overgoten, werd aangestoken. Toen dit flink aan het branden was, werd van den extincteur gebruik gemaakt, ten gevolge waarvan het vuur in ongeveer ééne minuut zoo ver gebluscht was, dat men het gevaar als geweken kon be schouwen. Deze proef werd andermaal door den vertegenwoordiger van genoemd huis met gunstig gevolg herhaald. De voortgebrachte waterstraal was nagenoeg 60 voet lang. De bedoelde extinc teur heeft dit voor bij den tot dusver bekenden, dat hij gevuld kan worden bewaard en bij het gebruik slechts bet onderstboven behoeft geplaatst te worden om het koolzuur en zwavelzure natron met het water te doen vermengen. De geheele toestel weegt 40 kilo. Een treurig ongeluk had Maandag avond te Velzen aan de zeehoofden van 't Noord zeekanaal plaats. Drie stoomzandpompen waren nog buiten de hoofden in zee. Om den hevigen storm wilde men ze naar binnen sleepen, waartoe sleepbooten naar buiten waren gegaandoor de hooge zeeën mislukten echter die pogingen, daar de trossen als glas afknapten en de ankers der vaartuigen waarop de pompen zich bevonden, niet hielden. Een dier vaartuigen werd op 't strand geworpen en door de hevige branding spoedig uit elkaar geslagen. Met veel moeite gelukte 't de opvarenden te redden. De tweede zandpomp dreef tegen het Noorderhoofd aan, bekwam daardoor veel averij, maar de manschappen konden zich op 't hoofd bergen. De reddingboot met 12 man ging op de derde af, om een lijn aan te brengen, waarmede de stoompomp naar binnen gesleept kon worden, maar had het ongeluk onder de boeg van het stampende vaartuig te komen en daardoor omgeworpen te worden. Drie der opvarenden ver dwenen in de diepte en vonden hun graf in de golvenaan de negen anderen gelukte het de boot weder overeind te krijgen en zich te redden, even als aan de opvarenden van de zandpomp, die op het strand werd geworpen en ook wel verloren zal zijn. Groote bewijzen van moed en opoffering werden ook hier weder gegeven, vooral door Zegers, van Beverwijk, en Schippers, uit Velzen, die, met een lijn om 't lijf gebonden, al zwemmende ver scheiden der in het water geraakten redden. Alle pogingen, in de laatste dagen aangewend om de tusschenafsluiting in het droog dok te Middelburg dicht te krijgen, zijn mislukt. Er is eene massa klei verwerkt, aangestampt enz., maar tevergeefs. Men zegt, dat de ingenieurs zei ven het door hen ontworpen en goedgekeurde plan als mislukt beschouwen en de voltooiing van het dok verder opgeven. Gistervoormiddag is de stoomboot „Amsterdam", van de Kon. Ned. Stoombootmaat schappij, met een diepgang van 3 meter, met goed gevolg van Amsterdam door het Noordzee kanaal vertrokken. Volgens rapport van kapitein R o o- denburg, gezagvoerder van de sleepboot „Helle- voetsluis", is gisteravond op de Westpunt van den Banjaard een Amerikaansch barkschip gestrand. De equipage heeft zelf de bramstrengen en bramra's nedergenomen en zich vermoedelijk, gedeeltelijk met eigen boot, aan boord van den Brouwershaven- schen loodsschokker begeven. Het schip zou ver moedelijk des nachts weg zijn. De sleepboot kon geen adsistentie verleenen. Uit Beverwijk wordt gemeld dat 26 visscherschuiten, meestal of alle van Urk, Maan dag, wegens bet noodweer, de noordzeehaven zijn binnengeloopen. De kanaalwerken schijnen niets van den storm te hebben geleden. Gisteravond is brand ontstaan in het koffiehuisgebouw aan de Schaapmarkt te Sneek. Het bovenhuis is uitgebrand en de brand heeft zich meegedeeld aan een belendend gebouw, dat eveneens van boven uitgebrand is. Nietttegenstaande de schaatsen op rollen van Plimpton zeer goed voldoen, zoo heeft Hawk er een groote verandering aan gebracht, die hij als eene verbetering aanmerkt. De Plimptonsche schaats heeft vier rollen en veerkrachtige assen, waardoor het beschrijven van bogen mogelijk wordt. Die van Hawk heeft twee rollen, gelijk een minia tuur velocipede, waarvan de achterste beweegbaar is om een draaipunt, midden onder den voet ge legen, die zich bij zijdelingsche drukking van zelve beweegt. Een kleine remtoestel, die het inkrassen in het ijs moet vervangen, wordt aan de kuit be vestigd. Rechtzaken, De hooge raad heeft in zijne zitting van Maan dag vernietigd een vonnis van den kantonrechter te Zierikzee en daarbij beslist dat de uitgever van een dag- of weekblad strafbaar is wegens overtreding der wet op de maten en gewichten, wanneer in zijn blad eene advertentie is opgeno men, waarin de. benaming eener maat niet volgens de wet wordt genoemd, zelfs dan wanneer hem zijn lasthebber dergelijke advertentie ter plaatsing heeft toegezonden. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft den kolonist J. S., van Veenhuizen, wegens schrifte lijke bedreiging met brandstichting (het schrijven van een brandbrief aan den burgemeester te St.- Pancras) veroordeeld tot tuchthuisstraf voor den tijd van tien jaren. De arrond.-rechtbank te Leeuwarden heeft den notaris W. T., te Bergum, veroordeeld tot twee geldboeten, ieder van f 10, en de kosten, ver haalbaar bij lijfsdwang, wegens het in eene voor hem verleden akte, houdende publieke verhuring van eenige perceelen vast goed, tot aanduiding van eene zekere hoeveelheid kleiaarde, tweemaal bezigen van de benaming „ton", en dus eene andere benaming van maat dan die aangenomen is bij art. 3 der wet van 7 April 1869. BUITENLAND. EYankrijk. Te Puteaux is ditmaal de kroon der deugd toe gekend aan mejuffrouw Hummel, die haar blinde moeder en haar ouden grootvader onderhoudt. Daarom werd haar, bij 't overhandigen van de met goud gevulde beurs als bruidschat, dispen satie verstrekt. Zij mag haar voorgenomen huwe lijk uitstellen. Gedeputeerden en senatoren woon den de plechtigheid bij. De nieuwe forten om Parijs zijn thans, met eenige weinige uitzonderingen, voltooid, en sedert eenige dagen heeft men een begin gemaakt met de bewapening. De kanonnen behooren tot het nieuwe systeem van het belegeringsgeschut; alle zijn achterladers. Eenige forten hebben reeds eene bezetting ontvangen. H>nitscbla.nd. Gelijk bekend is, heeft het gerechtshof te Ber lijn de zaak van graaf Arnim in eene zitting met gesloten deuren behandeld, zoodat de uitspraak nog niet bekend was. Naar hetgeen thans uit Berlijn wordt geschreven, is hij veroordeeld tot vijf jaren tuchthuisstraf en zal op zijne goederen voor zoover zij in Pruisen zijn gelegen, beslag worden gelegd. Het gerucht dat hij die bezittin gen reeds voor eenigen tijd had verkocht, is on gegrond bevonden. Volgens sommigen had hij echter wel getracht ze ondersbands te verkoopen, maar ten gevolge der ongunstige financieete omstan digheden geen kooper kunnen vinden. Groot-Britanniè. Gladstone heeft in een schrijven een streng oordeel geveld over de politiek der regeering, die wel van vorm doch niet van doel veranderd is. Hij drijft den spot met de voorstellen van lord Derby, die voor verschillende uitleggingen vatbaar zijn. Voorts dringt hij aan op bijeenroeping van het parlement, omdat de regeering met de natie oneenig is. Hij eischt de volledige autonomie van Bosnië en Bulgarije. Anders, zegt hij, zal het volk zijne demonstraties niet staken. Op eene groote meeting in de St. James's-Hall heeft het voorle zen van dezen brief veel geestdrift gewekt, Telegramm en LONDEN, 10 October. Reuters correspondent te Belgrado seint dat de Turken gisteren gepoogd hebben de Drina bij Ratscha over te trekken. De Serviërs sloegen den aanval zegevierend af. BRUSSEL, 10 October. Prins Caraman-Chimay, eervol ontslagen gouverneur van Henegouwen, is benoemd tot voorzitter der Belgische commissie voor de tentoonstelling te Parijs in 1878. Graaf de Briey, clericaal afgevaardigde voor Virion in Luxemburg, is overleden. KONSTANTINOPEL, 10 October. In buiten gewone raadsvergadering is heden besloten een wapenstilstand toe te staan voor den tijd van zes maanden, op voorwaarden, die morgen zullen wor den geratificeerd door de mogendheden. De Porie gaat thans zich toeleggen op hervormingen. Kinmil, gewezen president van den raad, is overleden. WEENEN, 10 October. Volgens de „Deutsche Zeitung" heeft de Porte eene commissie van 20 leden benoemd, tot het gereedmaken van een ont werp, betreffende de wijze van invoering der be loofde hervormingen. ROME, 10 October. Uit Bologna wordt ge meld, dat de bijeenkomst van het Katholieken congres aldaar heeft geleid tot tegendemonstratiën der bevolking welke zich gisteravond herhaalden. Ten einde de herhaling der algemeen gevreesde rust verstoringen te voorkomen, is het congres door de politie opgeheven. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN, van den 5den tot en met den llden October. BEVALLEN. B. Thiel geb. Kuiper Z. C. Bonte geb. Wyaneken i).M. Van Rosse geb. Nenteboom It. M. Van der Iteek geb. Begeer I). G. L. Van den Berg geb. Roest D. L. Hakkaart geb. De Vrins D. M. Blansjaar geb. Teljeur Z. M. Bink geb. De Vried D. A. Van der Lelie geb. Kolderman tweel. D. Z. P. J. Van Putten geb. Noest Z. G. Jedeloo geb. Overhoorden Z. J. E. De Ridder geb. Wassenaar Z. J. G. Van der Woerd geb. Lingeveld D. J. S. L. Meyer geb. Monhemiu9 Z. S. M. Van Klaveren geb. Van der Kaay D. H. M. Vreebnrg geb. Stikkelman D. K. M. Kosters geb. Van der Walle Z. E. A, Haas beek geb. Smagtel D. M. E. Van Haarlem geb. den Oude Z. E. Brokaar geb. Du Pon D. M. L. Knotter geb. Hoorn D. M. C. Gubbi geb. Kicbeler Z. AL Crama geb. Sirag Z. H. Leupe geb. Van der Linden D. levenl. GEHUWD. J. Gijzenij jm. en E. Scheels jd.C. OraDj'e jm. en J. C. W. Jonk jd. E. J. Den Daas jm. en A. Van Gelderen jd. D. J. Oordenbach jm. en A. Van der Heyden jd. M. Van Dijk jm. en E. De Jonge jd. P. O. De Vries jm. en J. M. Platteel wed. B. H Wijtenbnrg jm. en C. Paddenburg jd. B. W. Kooe jm. en M. A. C. Hoos jd.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2