LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N°. 5108. Vrijdag A0. 1876. 6 October. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES": Van 16 regel31.05. Iedere regel meerm 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERIC1ITEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van J. M. A. GUBBI om vergun- i ning tot het bewaren van roet in het pakhuis in de Joost -van Zonneveldspoort n°. 3, aan de Aalmarkt alhier; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n°. 95) Geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den 19den October aanst-, 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 5 October 1876. LEIDEN, 5 October. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de commissie voor het examineereu van hen, die eene akte van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs wenschen te verkrijgen in wis- en natuurkundige wetenschappen, zeevaart kunde, teekenen, boetseeren, gymnastiek en land bouwkunde, voor het jaar 1876, zitting zal hou den te Delft, en benoemdtot lid en voorzitter dier commissie, dr. M. Salverda, inspecteur van het m. o.; tot leden: dr. H. J. Rink, leeraar aan de h. burgerschool te Delft; J. Versluys, leeraar aan de r. h. burgerschool te Gronipgen; A. J. Van Pesch. hoogl. aan de polyt. school te Delftdr. F. De Boer, leeraar aan de h. b. school te Deventer; dr. J. Bosscha, hoogl. aan de polyt. school te Delft; dr. A. C. Oudemans Jr., idem; dr. H. Behrens, id.; E. Gugel, id.; P. Tétar van Elven, id.J. Ph. Koelman, directeur der acad. voor beeldende kunsten te 's-GravenhageE. Lacomblé, leeraar aan de polyt. school te Delft; dr. T. Zaayer, hoogl. aan de hoogeschool te Lei den; J. S. G. Disse, leeraar aan de h. burger school te LeidenC. J. M. Jongkindt Coninck, directeur der rijkslandbouwschool te Wageningeti; dr. O. Pitsch, id.J. Boeke, te GroningenJ. H. Krelage, tuinbouwkundige te HaarlemR. W. Boer, id. te Warns veld. Door de geneeskundige staatscommissie te Am sterdam is gisteren tot arts bevorderd dr. J. Van Lier. De akten-examens voor het lager onderwijs in deze provincie zijn gisteren aangevangen. Voor de Fransche taal hadden zich 8 candidaten aan gemeld, die allen werden afgewezen. Op de heden geopende tentoonstelling van bloemen, planten enz. vanwege de afdeeling 's-Gra- venhage der Holl. Maatsch. van landbouw zijn o. a. bekroondJ. Van Leeuwen, te Leiden, 2de pr. z. m. voor conifeeren voor de kas, 2de pr. br. m. voor struik-heliotropen, z. v. m. voor eene verzameling dracaena'sJ. Mater firma Von Sie- bold, te id., 3de pr. br. m. voor conifeeren voor de kas, 2de pr. z. m. voor phormiumsG. F. Hemerik, te id., 3de pr. br. m. voor bol-begonia's; J. Plantfeber, te id., getuigs.voor bloemvazen van aardewerk, voor groene en heldere bloemstol- pen, voor twee tuinspuiten en voor een waterwagen met. pompW. Vermeulen, te Wassenaar, 3de pr. z. m. voor eene volledige verzameling vruchten wassende op stam, 1ste pr. z. m. voor blauwe druiven fn de kas gekweekt, 1ste pr. g. m. voor sierplanten, 1ste pr. z. v. m. voor conifeeren voor den open grond, 1ste pr. z. m. voor aucuba's, 3de pr. br. m. voor phormiums, 2de pr. z. m. voor blad-begonia's, 1ste pr. z. v. en 2de pr. z. m. voor bol-begonia's; A. P. Strien, te id., 1ste pr. z. v. m. voor ananas in groeienden staatP. Groeneveld en Zoon, te Noordwijk, 1ste pr. z. v. m. voor gedroogde groenten, 2de pr. z. m. voor gedroogde inlandsche geneeskrachtige kruiden; H. C. Van den Berg, te Oudshoorn, 3de pr. br. m. voor blauwe druiven in de kas gekweekt, 1ste pr. z. m. voor heliotropen op stam; P. C. Van Waveren Jz., te Hillcgom, getuigs. voor twee eenj. en vier zaadplanten van eucalyptus en globulus. Blijkens een bij bet departement vau kolo niën ontvangen telegram van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië, van deu 27sten Septem ber jl., heeft de generaal-majoor Wiggers van Kerchem het volgende uit Atjeh bericht: Den 9den September werd de versterking bij Passar- Koeroeng-Tjoet volto. id en bezet. Dien dag werd in twee colonnes opgerukt naar Tjadó, dat zonder verlies genomen werd en alwaar de vijand 8 lila's achterliet. Een bataljon bleef aldaar tot het on derhouden van gemeenschap, bet zuiveren van het terrein en bet aanleggen van wegen. Den 20sten September werd Silang genomen en bezet. De tegenstand was gering2 mindere militairen werden gewond. Aldaar wordt eene versterking gemaakt voor ééne compagnie. Van 21 tot 23 September werd voortgegaan met het werken aan verster kingen en wegen. De vijand bestookte voortdurend het bivouac. Dientengevolge sneuvelden 2 min dere militairen, terwijl men 6 gewonden, waar onder 2 dwangarbeiders, telde. De post te Kotta- Pohama werd opgeheven. De gezondheidstoestand was goed; onder de militairen heerschte een uit muntende geest, en de weersgesteldheid was gunstig. Dinsdag heeft de Neder!. Gustaaf-Adolf- vereeniging, onder voorzitterschap van prof. Rau- wenhoff, te Utrecht hare gewone jaarlijksche vergadering gehouden. Plet verslag over den toe stand der vereeniging luidde bevredigend. De rekening sluit met een batig saldo van /'83I7.96'/2. Des avonds had in de Domkerk een openbare feestelijke bijeenkomst plaats. Op zestigjarigen leeftijd is te Montreux overleden Jhr. Mr. De Witte van Citters, bekend als kundig rechtsgeleerde, ijverig geschiedvorscher, geleerd philoloog en vriend van het onderwijs. Tot predikant bij de Ned. lierv. gemeente te Groningen is beroepen de heer II. Pierson te 's-Hertogenbosch. Het voor rekening van Z. K. PI. prins Plendrik te Port Said gebouwde hotel zal in De cember a. s. geopend worden. Het daarbij be trokken personeel heeft, voorzoover het uit Neder landers bestaat, aanschrijving gekregen zich den lsten November te Marseille te bevinden. Het stoomschip „Stad Amsterdam", van Nieuwediep naar Batavia, is den 3den dezer van Southampton vertrokken. Naar men verneemt wordt de brik „Zeehond" tot oefening van bootmansleerlingen op 1 Novem ber a. s. in dienst gesteld, en gaan de op P5 Mei 11. in dienst gestelde monitors en ramschepen P5 October a. s. buiten dienst. Zr. Ms. monitor „Adder", commandant luit.-ter-zee 1ste kl. C. J. Marinkelle, Donderdag van Willemsoord te Amsterdam aangekomen, zal weldra buiten dienst worden gesteld en bij 's rijks werf in conservatie komen. De commissaris des konings in deze pro vincie beeft op verzoek van den minister van oorlog de gemeentebesturen aangeschreven 1°. bij elk verzoek tot oprichting van eene inrichting bestemd tot vervaardiging, verwerking en bewaring van buskruit en andere ontplofbare stoffen aan het ministerie van oorlog voorlichting te vragen nopens de eventueel te stellen voorwaarden; 2®. van elke vergunning tot oprichting van zulk eeue inrichting en van de daarbij gestelde voorwaarden aan den minister van oorlog kennis te geven. De commissaris des konings beeft er nog de aandacht op gevestigd, dat aangezien in art. 24 der aangehaalde wet uitdrukkelijk is bepaald, dat de. fabrieken en bewaarplaatsen van vuurwerken niet. staan onder toezicht van den minister van oorlog, aan bet verleenen van vergunning voor bare oprichting geen overleg met genoemden mi nister behoeft vooraf te gaan. Z. M. heeft gepensioneerd den hoofdinten dant Hardenberg en den intendant 1ste kl. Deras, van de milit. administratie; voorloopig belast met de functiën van hoofdintendant den kolonel Van der Star, van den generalen staf; benoemd: tot generaal-majoor, directeur van het materieel der artillerie, den kolonel Van Diepenbrugge, com mandant van bet 1ste reg. veld-artillerie. De afdeelingen van de Tweede Kamer zetten dagelijks het onderzoek voort van de begrootings- ontwerpen voor 1877, waarmede men reeds ver ge vorderd is en dat spoedig zal affoopen. Morgen wordt eene openbare zitting der Kamer verwacht. Z. M. heeft aan den generaal-majoor A. O. H. baron Gansneb genaamd Tengnagel, van den grooten staf, vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder 1ste kl. der orde van den Rooden Adelaar. Gemengd IViouwH. Door het breken van zijn vaartboom viel Dinsdag-middag in Den Haag een schipper aan de Loosduinsche brug in het water. Met veel iuspanniug gelukte bet deu lieer II. Visse ring, die uit. zijne woning bet gevaar zag, waarin de man verkeerde, en zich onmiddellijk gekleed te water begaf, den schipper, die reeds zonk, te redden. Eene vrouw, in het T.Tpenhofje aan den Noordwal woonachtig, liet gisterochtend baar kind, een zeer jong meisje, eenige oogenblikken alleen. Toen ze terugkwam, was er een begiu van brand in hare woning en stonden de kleeren van het kind in vlam. Te dicht bij bet. vuur gekomen, bad het schortje van de kleine vlam gevat; het kind, angstig in de kamer rondloopende, had bet vuur aan de bedgordijnen medegedeeld. Gelukkig dat er spoedig hulp opdaagde van de moeder en de buren, die de brandende kleeren en gor dijnen afscheurden en zóó grooter onheilen voor kwamen. Het kind heeft slechts lichte wonden bekomen. De vrees omtrent bet vergaan van een der visscberspinken van Scheveningen is ge bleken ongegrond te zijn. De vermiste schuit is behouden aangekomen. Gistermiddag viel te Amsterdam van een der stoombooten aan den Kampersteiger een giek omlaag, met het ongelukkig gevolg, dat drie personen ernstig gekwetst werden. Voor het be houd van een hunner wordt gevreesd. Uit Velzen wordt ge meld: In het gisteren medegedeeld bericht omtrent het ram- torenschip „Koning der Nederlanden," zijn in de bijzaken een paar onnauwkeurigheden. Het ramschip bad niet twee oorlogsvaartuigen, maar twee sleepbootjes (zoogenaamde kanaalbooten) langs zijde, die, toen het schip buiten was, terugkeerden. De ramschepen „Guinea" en „Schorpioen" lagen in zee hun makker af te wachten, om hem te begeleiden. De colossus is dus uit zijne gevangen schap ontsnapt, hoewel hij een oogenblik dreigda

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1