LEIDSCH DAGBLAD. JV°. 5107. Donderdag A0. 1876. 5 October. PRIJS DEZER COURANT: Voor leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD YERTE JtTIEN Van 16 regels1.05. Iedere regel, meer0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BElilCHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. S, 1ste alinea, der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95) tot regeling van het toezicht hij het oprichten van inrichtingen die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken, Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen vergunning is verleend aan Hendricus Matthens Taverne om eene varkensslachterij en eene rookerij op te richten in het huis aan de Haarlemmerstraat n°. 119. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 4 October 1376. LEIDEK, 4 October. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechten de beer A. J. Carsten, geb. te Hoogeveen, met Stellingen. In de maand September zijn binnen de gemeente Leiden geboren 136 kinderen, als68 zoons en 6S dochters, waaronder is begrepen een tweelinggeboorteoverleden 80 personen, als15 mannen, 12 vrouwen, 32 zoons en 21 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 8gehuwd 39 paren. Het Nederlandsch aardrijkskundig genootschap, uitgenoodigd zitting te nemen in het internationale comité opgericht om het beste plan te ontwerpen ter doorgraving der landengte van Panama, zal vertegenwoordigd worden door de heeren J. T. W. Conrad en J. Kuyper, welke de eerste bijeen komst van dit comité, in October te houden, zullen bijwonen. Op voordracht van bet bestuur is tot honorair lid van het genootschap benoemd de heer A. R. Wallace en tot correspondeerend lid de heer S. R. Van Campen, de schrijver der „Dutch Arctic Explorations". De heer P. G. Booms, oud-minister van oorlog en chef van den generaleu staf, is tot lid van het bestuur benoemd. Te Wageningen is Maandag overleden dr. G. E. J. Everts, sedert 1849 rector aan de La- tijnsche school aldaar. Hij werd in Juni van het jaar 1808 te Nijmegen geboren. Aan de Latijn- sche school aldaar genoot hij zijne eerste opleiding. In 1S30 was hij student te Leiden; als vrijwil liger woonde hij toen den tiendaagschen veldtocht bij. Van 1835 tot 1849 was bij rector te Goes en sedert dien tijd aan de Latijnsche school te Wageningen. Door den heer Gilles Krul, ie 's-Gravenhage, is eene verzameling voorwerpen, afkomstig van Neder-Guinea (Kongo en Loango), aan het rijk ten geschenke aangeboden. Aan die stukken is voorloopig eene plaats verleend in het koninklijk kabinet van zeldzaamheden. De belangrijke ver zameling, welke 33 nommers telt, bestaat uit kleedingstukken, wapenen, muziekinstrumenten, sie raden en andere voorwerpen, door de bewoners der rijken Kongo en Loango vervaardigd of ge bruikt. Naar men verneemt is aan het departement van justitie een wetsontwerp tot aanvulling van de wet op den kinderarbeid in bewerking. De verzending uit Londen der brievenmalen naar Madera, St.-Helena, Ascension, de Kaap de Goede. Hoop en Natal met de stoomschepen van de „Union Steam Ship Company" en van de „Donald Currie line" zal voortaan plaats hebben als volgt: naar Madera, Kaap de Goede Hoop en Natal, eiken Donderdag-avond, naar St.-Helena en Ascension Donderdag 12 October en vervolgens des Donderdags om de vier weken. De vereeniging van gymnastiek-onderwijzers in Nederland, te Amsterdam, heeft aan den minister van binnenlaudsche zaken hare instemming te kennen gegeven met den door den minister in het bekende Ilaagsche geschil aangenomen regel om middelbaar onderwijs in de gymnastiek te doen verstrekken tusschen de overige lesuren. Zij be toogt, dat die maatregel vooral dienstig is om het gymnastiek-onderricht tot zijn recht te brengen, maar dat hij tevens van gunstigen invloed zal blijken te zijn op dé overige vakken van onderwijs. De zaak betreffende dit onderwijs aan de Ilaagsche burgerschool is wederom eene nieuwe phase ingetreden. Aan de uitnoodiging van B. en Ws. om aan den gemeenteraad een gemotiveerd rapport in te zenden, heeft dr. A. T. Van Aken voldaan. Bij de door hem voorgestelde rege ling is 1°. voor de gymnastiek evenveel tijd beschikbaar als bij bet andere stelsel, terwijl daarvan minder tijd zal verloren gaan2». is het. mogelijk de leerlingen te classificeeren3°. blijft de gymnastiekles buiten den invloed van de daarop volgende les. Naar aanleiding van dat rapport hebben de raadsleden De Jonge, Huygens en Soury den gemeenteraad voorgesteld om B. en Ws. uit te noodigen, aan den minister van binnenl. zaken te kennen te geven, dat nog in den schoolcursus van 1876 op 1877 vier maanden eene proef zal worden genomen met de door den minister gevorderde regeling van het gymnastiek-onderwijs, tenzij Z. Exc. mocht kunnen genoegen nemen met eene inrichting van dat onderwijs, zooals die in genoemd rapport is uiteengezet. Tot leden van den Amsterdamschen gemeen teraad zijn gekozen de heeren E. A. T. Delprat, M. P. Pels en II. S. Van Lennep. Z. M. heeft de benoeming van J. D. Belmer tot leeraar aan de rijks h. burgerschool te Middel burg, op zijn verzoek, ingetrokken, en als zoodanig in zijne plaats benoemd M. Vlamings te 's-Gra venhage de benoeming van C. C. Alberti, burgem. van Zwartcwaal, tot secretaris dier gem., goedge keurd; aan J. Kemps, stationschef en agent bij den Nederl. Rijnspoorweg te 's-Gravenhage, ver gund het aannemen en dragen van het gouden kruis van verdienste met de kroonII. Cazaux van Staphorst, te Nieuw-York, benoemd tot lid van de Nederlandsche hoofdcommissie voor de inter nationale tentoonstelling te Philadelphia, in 1S76 aan J. De Leeuw, agent van politie te Breda, als blijk van Zr. Ms. goedk. en tevr. wegens de redding van een drenkeling uit de Singelgracht aldaar, toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschriftbepaald, dat het kantoor der registr. en dom. te Ileusden met den 16den Nov. a. s. gevestigd wordt in de gemeente Wer kendam; den lsten luit. L. Van der Heyden, van het 5de reg. inf., voor den tijd van vijfjaren gedet. bij de inf. in Ned.-Indié. Gemengd IVieuws. Hedenmorgen omstreeks halftwaalf is van een wagen der zeepziederij van de firma Drost en Tieleman bij het afrijden der Nieuw- steegbrug de voorste as gebroken. De voerman kwam er met den schrik af. Vanwege hetgemeentebestuurteAm- sterdam zal eene gratificatie worden uitgereikt aan de onderofficieren en schutters voor hunne bij de jongste ongeregeldheden bewezen diensten Voor iedere wacht zal aan een onderofficier 1.70, aan een korporaal ƒ1.20 en aan de schutters, tamboers en hoornblazers 1 worden uitbetaald. Zij, die bij het alarmslaan niet tegenwoordig waren of zich aan dronkenschap of ander plichtverzuim hebben schuldig gemaakt, zullen voor een schut tersraad terechtstaan. De klokopwinder van denWaagtoren te Alkmaar kwam Zaterdag-avond op vreeselijke wijze om het leven. Toen hij tusschen 6 en 7 uren boven was om zijn gewoon werk te ver richten, geraakte hij door het een of ander ongeluk in de ruime pijp, waardoor het zware gewicht van liet speelwerk naar omlaag hangt, en viel zoo van een duizelingwekkende hoogte neder. Dinsdag ochtend vond men zijn lijk. Zaterdag-namiddag had een man de brutaliteit eene groole glasruit van eene woning op den Wagenweg te Haarlem met zijn hand te verbrijzelen en zich van een in de kamer staand tafeltje meester te maken. Hij werd op lieeterdaad betrapt door een politieagent en gearresteerd. De dief had vroeger reeds zes jaar in de gevangenis doorgebracht. Uit Roekanje is J. M. door een rijks- veldwachter naar Brielle overgebracht. Naar men zegt staat, zijne arrestatie in verband met een in de gemeente Oostvoorne plaats gehad hebbenden brand in eene arbeiderswoning. In de afgeloopen week is te 's-Iler- togenbosch gearresteerd een man, verdacht van verschillende voorwerpen uit de R.-K. kerk te Ewijk gestolen te hebben. Naar men zegt heeft eene vrouw van slechte reputatie de politie op het spoor van den dief gebracht. Na verschillende voorwerpen te hebben verbrijzeld, zijn ze door hem in de rivier de Dieze geworpen, waaruit reeds enkele stukken en een hostiedoos zijn opgevischt eene remonstrance en twee reliquiedoozen heeft men tot beden niet kunnen vinden. De man heeft de daad reeds bekend. Maandag-avond omstreeks elf uren ontstond er in een boerenwoning, onder Hoeke- lom, nabij Bennekom, een zoo hevige brand, dat, ondanks de aangewende pogingen tot blusscbing, het geheele huis, schuren en hooibergen met alle roerende have een prooi der vlammen werden. Menschen en vee zijn ongedeerd gebleven. Meest alles was geassureerd. Gistermiddag viel te Rotterdam een zevenjarig knaapje bij ongeluk in de Goudschevest. De lieer .1. Poldermans, handelsbediende, sprong het kind na, doch zijne pogingen tot redding slaagden niet, waarna zich ook de vleeschhouwers- knecht. W. J. Sclioonmade te water begaf Door diens hulp kwamen zoowel het knaapje als de beer P. zonder letsel weder op het- droge. Een rijk alleen levend landbouwer, te Oss woonachtig, werd Maandag-ochtend in eene weide, te Lithoyen op heeterdaad betrapt, terwijl hij bezig was met het. uitmelken van eens anders koeien. Reeds jaren lang werd bij daarvan ver dacht gehouden, tot bij nu eindelijk gesnapt werd. Er is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Zaterdag-ochtend is zekere Johannes Biesterveld, een 32-jarig ongehuwd leidekker, bezig om den kerktoren te Overlangel te herstellen, van een ladder gegleden en zoodanig met het hoofd op den grond terechtgekomen, dat hij onmiddellijk dood was. Uit Maastricht wordtaau d e „N. R. C t." medegedeeld, dat tegen den uitgever van den „Courrier de la Meusc" proces-verbaal is opge maakt wegens een artikel van dat blad, waarin ter zake van de processiën een hevige aanval wordt gericht tegen den procureur-generaal te 's-Herto- genbosch.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1