van den Colorado-kever, op vrachtvrije aanvraag, tegen betaling van 5 cent bet stuk, verkrijgbaar zijn bij de boekbandelaren Van Weelden en Min gelen te 's-Gravenkage. De begrooting van uitgaven voor de vol tooiing van het vestingstelsel, dienst 1877, is voorloopig beperkt tot de sommen, noodig voor de voortzetting van aangevangen en tot betaling van termijnen van aanbestede werken. Zij bedraagt in 't geheel ƒ3.070.000. Met bet bakken van brood uit enkel tarwe meel in de militaire bakkerijen der verschillende garnizoenen zal tot de helft der maand November a. s. bij wijze van proef worden voortgegaan. Z. M. beeft benoemd tot notaris binnen bet arrond. Maastricht, standpl. de gem. Vaals, J. J. Wintgens, cand.-notaris, thans griffier bij het kantongerecht, te Heerlentot notaris binnen het arrond. Tiel, standpl. de gem. Waardenburg, P. C. Swemer, cand.-notaris, thans burgem. en secretaris der gem. Beest; tot plaatsverv. kantonr. te Oldenzaal C. L. Weitzel; het eereteeken tot helooning van eervollen langdurigen werkelijken dienst bij de schutterijen toegekend aanC. C. Coenen, kapelmeester met den rang van 2den luit. bij de d. d. schutterij te UtrechtH. Henckerotli, kapelmeester met den rang van 2den luit. bij de d. d. schutterij te Groningen. Gemengd ÏVieuvrs. Omtrent het treurig ongeval dat aan het station Pietgijzenbrug plaats had, vernemen wij nader, dat de stationschef, de heer Van der Pijl, trein n® 9, die aan de overzijde van het stationsgebouw aankomt, had laten vertrekken, toen hij, over de rails stappende om naar zijne woning te gaan, werd overvallen door den snel trein n° 8, die daar gewoonlijk te gelijker tijd met n° 9 kruist. Een zijner beenen werd verminkt, terwijl hij tevens door den stoot van de machine eene gevaarlijke borstwond bekwam. In den snel trein, die wegens het gebeurde stopte, zaten twee doctoren, die het been hebben verbonden en ver der de eerste geneeskundige hulp hebben verleend. De schok was echter te groot geweest, want na verloop van twee uren was de ongelukkige een lijk. De heer Van der Pijl was voor de Maat schappij zoowel als voor het publiek een goed ambtenaar en algemeen geacht. Hij had ruim 30 jaren dienst en zou, met het oog op zijn zestig jarigen leeftijd, eerlang zijn pensioen aanvragen. Te Voorschoten begint zich de zoo zeer gevreesde aardappelziekte langzamerhand uit te breiden. Geheele partijen zijn reeds in meer of minder mate aangetast. Het natte weer doet die ziekte meer en meer ontwikkelen. De inspecteur van politie te Amster- dam, die in de afgeloopen week op de Brouwers gracht door eene juffrouw met vitriool in het gelaat is geworpen, zal er beter afkomen, dan men eerst vreesde, daar de beide oogen niet ge- Taakt zijn. Ofschoon de brandwonden den lijder veel pijn veroorzaken, heeft men hoop, dat hij geheel herstellen zal. De schuldige bevindt zich in arrest. Gister namiddag kregen twee mannen in de Rozenstraat te Amsterdam twist, die spoe dig zoo hoog liep, dat de een den ander een gevaarlijken steek met een mes in de borst toe bracht, zoodat hij naar het gasthuis moest worden vervoerd. Gansche wagenvrachten met glas zijn van Arnhem naar Doetinchem gevoerd, alwaar Donderdag door eene geweldige hagelbui bijna alle kleine en vele groote ruiten op den wind zijn vernield. Van de hervormde kerk zijn niet minder dan 470 ruiten ingehageld en grooter nog is de schade aan de roomsche kerk, waar een aantal gekleurde glazen gebroken zijn, die uit België moeten aangevoerd worden. Zondag-ochtend stoomde van Hoorn uit de Rotterdammer stoomboot met eene zware lading van onderscheidene goederen. Onder War der, op de hoogte van Edam, gekomen, zonk de boot, en men had nauwelijks tijd om de menschen te redden. Spoedig begaf men zich van Hoorn met allerhande vaartuigen er naar toe, om te redden wat gered kon worden. De opvarenden zijn .gered door Hoornsche visschers, die juist om dien tijd in de nabijheid hunne netten op haalden. Te Vianen wilde Zaterdag-avond eene bejaarde vrouw zich te bed begevenzij moest te dien einde van eene ladder gebruik maken en had het ongeluk er af te vallen en den hals te breken. De tocht met de mal wasZondaggun- stig. Het stoomschip „Koning der Nederlanden" is gisteren van bemanning voorzien en door de sluizen gehaald en zou hedenmiddag te twee uren naar zee gaan. In een brief van dankbetuiging van den burgemeester van Amsterdam aan den com mandant der stad en den hoofdcommissaris van politie, naar aanleiding van de ongeregeldheden der vorige maand, komt de volgende zinsnede voor„Het is niet te ontkennen, dat enkelen onder hen, die geroepen waren de orde te handhaven, zich door grooten dienstijver en gebrek aan kalmte hebben laten verleiden tot daden, die door mij zeer worden betreurd." Omtrent de bijeenkomst, Zondag -na middag te Amsterdam in den tuin van den heer Claus, aan de Willemspoort, gehouden, om te be raadslagen over de misbruiken, die door militairen en politie zijn begaan bij het onderdrukken der jongste ongeregeldheden, meldt de „Amst. Ct." nog het volgendeDe heer IC. Ris, befaamd door zijne pamfletten en redevoeringen in het nu ge slechte „Dalrust", had zich met de leiding der meeting belast. Bij acclamatie werd besloten, dadelijk het telegram aan Z. M. te zenden en op het antwoord te wachten. Een der aanwezigen deelde hierbij zijn vermoeden mede, dat op last van de politie het telegram niet zou mogen wor den verzonden. De commissaris van politie der vijfde sectie, de heer Steenbergen, die ter verga dering tegenwoordig was, verzekerde dat hij zich met de verzending van telegrammen niet had te bemoeienzelfs al wilde de geheele vergadering per luchtballon naar Den Haag gaan, zou hij er niet tegen hebben. Toen de man, die belast was met het bezorgen van het telegram, terugkwam, rapporteerde hij dat de chef van het telegraaf bureau aanvankelijk bezwaar had gemaakt tegen de verzending, doch dat hij later verklaard had, het telegram toch te zullen opzenden, maar dat wegens de drukte op de lijn niet terstond ant woord kon verwacht worden. De vergadering ging te lmlfdrie uiteen, na nog besloten te hebben, voortaan alle Zondagen en op verschillende plaat sen der stad bijeen te komen. Eenige dagen geleden, schrijft de „Gron. Ct." kwam te Stadskanaal bij den kleer maker E. eene Duitsche vrouw, die na geïnfor meerd te hebben hoe de kleermaker heette, voorgaf de tante van zijn vrouw te zijn en hem vertelde, dat hem en zijne vrouw een erfenis van 160 wachtte te Aschendorf, en zij maar paard en rij tuig moesten huren om dat geld te halen. De kleermakersvrouw echter wilde hier niet van weten en hield stijf en sterk staande dat zij haar tante niet was, dat zij er niets op geleek en dat zij ook niet mee wilde gaan, om het geld te halen, omdat het toch allemaal larie was. Ten bewijze haalde zij het portret van haar echte tante voor den dag en vergeleek het met de physionomie van de vreemde, waarop deze spoedig afzakte. Zoo als later bekend is geworden, was zij ook bij bloedverwanten van F. geweest, die te Ter-Apel wonen, en had daar dezelfde boodschap gedaan. De mogelijkheid bestaat, dat deze „tante" haar tocht ook tot andere provinciën uitstrekt. Een ieder wachtte zich voor schade. Mejuffrouw Céline Montaland, de welbekende actrice (ook te Amsterdam bekend, waar zij, nu bijna twintig jaren geleden, o. a. in „La chatte métamorphosée en femme", bijzonder succes had, doch reeds toen, op nog jeugdigen leeftijd, veel aanleg tot het verkrijgen van „em bonpoint" vertoonde) had zich, naar 't schijnt zonder dat het publiek er iets van wist, aan een strengen leefregel onderworpen, in de hoop daar door iets rijzigs en tengers in haar gestalte te verkrijgen. Zij had zich, reeds sedert 1872, te dien einde toevertrouwd aan de behandeling van een specialiteit, in het vak. dr. Gérard, wiens be scheiden facturen alleen „Cabinet medical" ten opschrift dragen. Dr. Gérard had haar behandeld en niet minder dan twee honderd vijf en dertig uren „massage" op haar toegepast. En nu beweert hij, dat hij daarvoor niet betaald is. Na zich al dien tijd allergeduldigst aan leefregel en massage onderworpen te hebben, zag mejuffrouw Montaland in, dat een en ander niets hielp en staakte dus de onnut gebleken kuur. Mijnheer Gérard be weert, dat hem voor zijne manipulatiën eigenlijk 20 franken per uur toekomen, maar dat hij, met het oog op het belangrijke dezer kuur, in een reductie ter gunste zijner patiënte toegestemd en haar dus slechts 10 franken per séance in rekening gebracht had. Nu maken twee honderd vijf en dertig uren massage tegen 10 franken per uur 2350 fr. uit, en toch had hij slechts 600 fr. van haar ontvangen en kon de overige 1750 niet goedschiks van haar krijgen. Dus dan maar kwaad schiks; ingevolge machtiging van den voorzitter der Parijsche rechtbank, liet de dokter onder den kassier van het Theatre des Variétés beslag leg gen op de appointementen van mejuffrouw Mon taland, die daar in „Les jolies filles de Grévin" optrad. Zij eischt nu opheffing van dit beslag. Mr. Deherpe, voor de nog altoos niet mager ge worden eischeres optredende, doet uitkomen, dat de kuur, die haar mager moest doen worden, u forfait was aangenomen, en dat aangezien die kuur blijkbaar haar uitwerking gemist heeft, zijn cliënte den dokter niets meer schuldig is. Na mr. Emile Dubois, voor den dokter optredende, gehoord te hebben, heeft de voorzitter de opheffing van het beslag uitgesproken. De ontgroening der nieuw aangeko men studenten te Delft is ditmaal niet zoo rus tig afgeloopen als andere jaren. Er hebben onder scheidene. vechtpartijen plaats gehad, waarbij eenige studenten stokslagen en een leerling der hoogere burgerschool een ernstige messnede over het gelaat bekwamen. Zondag zijn te Overschie aangehou den twee personen die aan den Papzouwschen weg, gemeente Hof van Delft, zich hadden schul dig gemaakt aan het stelen van vier komijne kazen van p. m. 15 kilo per stuk, en een molton deken. Zij hadden hun buit behendig des morgens te halfvijf te Delft aan het stoombootje gebracht en later er mede de reis aanvaard naar Rotterdam, doch wegens hun geheimzinnig handelen kreeg de kapitein achterdocht en gaf daarvan kennis aan de rijksveldwacht, die hen aanhield, waarna zij dadelijk bekenden. De gewone jaarlijksche kermis te Halsteren is Zondag-avond weder het looneel ge weest van dronkemanspartijen en daaruit voort vloeiende ongeregeldheden. In den vroegen morgen van Maandag tegen halfvier is een korporaal der huzaren zoodanig met een van spijkers voorziene lat toegetakeld, dat hij eene vrij ernstige verwon ding aan het hoofd heeft bekomen en in het hos pitaal is opgenomen. Men is de vermoedelijke daders op het spoor. De heer Warrémont, gemeente-ont vanger te Noorheek (Limburg), had Vrijdag jl. het ongeluk van het paard te vallen en beide armen te breken. Men meldt uit Bergen-op-Zoom: In den nacht van den 17den op den 18den Juni jl. ontstond er in een koffiehuis alhier twist tusscben een burger en eenige onderofficieren van het garnizoen, die weldra zoo hoog liep, dat een wacht meester handgemeen werd met den burger. Een proces-verbaal door de in het koffiehuis aanwezige maréchaussée tegen den wachtmeester opgemaakt, had tengevolge dat er een onderzoek plaats had en de rapporten daaromtrent aan den auditeur militair werden opgezonden. Deze echter vond de zaak niet van dien aard om den wachtmeester voor den krijgsraad te doen terechtstaan en eischte de oplegging eener disciplinaire straf. De straf van vier dagen kwartierarrest werd echter door den wachtmeester geweigerd; bij begaf zich vrij willig voor den krijgsraad,^ en deze heeft, bij von nis den wachtmeester schuldig verklaard aan het wanbedrijf van moedwillig slaan en verwonden, en hem veroordeeld tot. eene gevangenisstraf van vijftien dagen in eenzame opsluiting te ondergaan, henevens tot twee dagen detentie, ter vervanging eener geldboete van ƒ8. De sergeanten v. B. en d. K„ die als getuigen in deze zaak werden ge hoord, zijn op den 28sten Juli jl. op last van

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2