LEI 1>S('11 BAGBAAB. J\°. 5103. Zaterdag A0. 1876. 30 Septem ber. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. ritlJS DEK ADYE KTEJiTIEJf Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meerm O.I7J. Grooterc tellers naar plaalsruiml e. LEIDEX, 29 September. Heden is aan de hoogcschool alhier bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer P. K. Pel, geb. te Drachten, met acad. proefschrift„Over koortsverivekkende werking van digitaline."' Door de geneeskundige staatscommissie te Am sterdam is gisteren tot arts bevorderd de heer •T. H. M. Gerards, med. doctorandus. Reeds van meer dan ééne zijde ontvingen we ingezonden stukken over de viering van den derden October. Verschillende opmerkingen werden daarin gemaakt omtrent het monument dat ter herinnering aan Leidens ontzet hier ter stede moet verrijzen, maar waarvan men in den laatsten tijd „niets meer hoort." Sommigen schrijven dit toe aan de toenemende onverschilligheid waarmede, o. a. ook het vorige jaar, deze gebeurtenis op het voetspoor van anderen wordt herdacht, en zijn be vreesd dat het dit jaar weer niet veel beter zal zijn met de viering van dien dag, zoo roemrijk in de geschiedenis niet alleen van de stad onzer inwoning, maar ook van geheel ons vaderland, niettegenstaande de gemeenteraad den op de be grooting voorkomenden post van 400 voor kosten van openbare vermakelijkheden, feesten enz. ook voor dit jaar gereedelijk heeft toegestaan. Intusschen kunnen we, wat de laatste vrees betreft, mede- deelen dat men den Dinsdag van de volgende week niet geheel ongemerkt zal laten voorbijgaan. Op de Beestenmarkt toch zal er 's avonds van halfacht tot halftien van gemeentewege een muziek uitvoering door het muziekcorps der dd. schutterij gegeven worden. Waarschijnlijk zal men door het gemeentebestuur ook op andere wijze, wel in de gelegenheid gesteld worden, dien dag niet „onwaar dig de nagedachtenis, de standvastigheid en den heldenmoed onzer voorouders" te herdenken. - Heden herdenkt de heer N. J. Sanders den dag waarop hij voor 25 jaar hier ter stede onder de firma Sanders en Co. zijne fabriek van harde en toilet-zeepen stichtte. Aanvankelijk op zeer kleine schaal begonnen, nam deze industrie in het verloopen tijdvak zoo danig toe, dat weldra de producten dier fabriek de concurrentie met de beste fabrikaten konden doorstaan en daaraan door de jurv's der verschil lende nationale en internationale tentoonstellingen de eerste bekroningen werden toegekend. De hooge eer welke de firma mocht genieten door de ver gunning om de wapens van HH. MM. den Koning en de Koningin te mogen voeren, met den titel van Hd. hofleveranciers, getuigt mede voor de waardeering barer industrie. Het gezamenlijk personeel der fabriek had den geëerden patroon eene recht feestelijke ontvangst bereid bij zijne komst dezen morgen in de fabriek. Op het kantoor, smaakvol met bloemen en groen versierd, prijkten de banieren met de koninklijke wapens, alsmede de banier der firma gebruikt bij den feestelijken optocht, op den 3den October 1874 ge houden. Verschillende geschenken in zilver werden den patroon aangeboden, terwijl de gansche fabriek met de nationale kleuren, groen, bloemen en tropee- en is getooid. Onder de hartelijke toespraken bij het overhandigen dier geschenken was vooral eene die den jubilaris bijzonder trof, namelijk die van den meesterknecht G. De Haas, die gedurende het 25-jarig tijdvak met onvermoeide vlijt en onkreuk bare trouw zijn patroon diende, en voor wien het derhalve een dubbel feest was. Aan het personeel wordt door den jubilaris een feestelijke avond bereid. De lijsten voor een abonnement voor tien voorstellingen, in den schouwburg alhier, te geven door het gezelschap onder directie der heeren Le Gras, Yan Zuylen en Haspels, en een abonne ment voor zes opera-voorstellingen, te geven door het Eransche opera-gezelschap uit Den Haag, die thans circuleeren, zullen ongetwijfeld blijken dragen van de noodige deelneming van de zijde van het kunstminnend publiek alhier, vooral daar beide gezelschappen gunstig genoeg bekend zijn en bij niet genoegzame intcekening het abonne ment niet zou doorgaan. Willen onze schouwburg bezoekers dit jaar niet geheel van voorstellingen verstoken blijven, dan is het, na de oprichting van het Nederlandsch ïooneel, waarmede onze schouwburg vooreerst geenszins gebaat zal zijn, inderdaad meer dan ooit wenschelijk, dat zij zoo spoedig en ruim mogelijk van hunne deelneming in de nu aangeboden gelegenheid blijk geven. Wij noemden gisteren onder de leden der subcommissie voor de tentoonstelling te Amsterdam den heer Mr. S. Le Poole. Het is de heer L. G. Le Poole die daartoe gekozen is. Door den bisschop van Haarlem is benoemd tot pastoor te Leiden de heer J. C. Van den Acker, tot kapelaante Noordivijk de heer N. J. Kemper, te Noordwijkerhout de heer H. Van Heiningen, te Voorburg de lieer P. M. Bots. Behalve den heer Schouw Santvoort als chef der nieuwe Sumatra-expeditie zal deze waar schijnlijk bestaan uit de heeren: Veth, ingenieur, Snelieman, zoöloog, een machinist en een stuurman. Indertijd werd medegedeeld dat, ondanks de pogingen van den heer Kruseman van Ellen, te Philadelphia voor de Nederlandsche kunst slechts zes medailles waren beschikbaar gesteld. Het lid der jury Jhr. E. Van Heemskerk van Beest heeft zich bij zijne aankomst terstond met kracht tegen het toen gevallen besluit verzet en het hoofdbe stuur heeft nu het aantal medailles tot 28 verhoogd. Aan de Nederlandsche nijverheid zijn minstens 110 bekroningen toegekend. De medaille wordt van brons vervaardigd en heeft vier inches middellijn. Aan de voorzijde komt in het midden het wapen der Vereenigde Staten en in de vier hoeken voorstellingen van Amerika, Europa, Azië en Afrika. De keerzijde draagt het opschrift: „Awarved by the Centennial-Commission", om geven door een lauwerkrans, en daaronder de woorden„International Exhibition. Philadelphia MDCCCLXXVI". De medaille wordt geslagen in de rijks-munt te Philadelphia. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Nieu- wediep naar Batavia, is 27 dezer van Suez ver trokken; de „Voorwaarts", kapt. Graadt van Roggen, vertrok 19 dezer van Batavia. In de heden gehouden zitting van den hoo- gen raad heeft de heer mr. D. A. Pekelharing de belofte afgelegd als advocaat bij dat college. Voor de vacature van leeraar bij de Ned. herv. gemeente in Den Haag is het volgende drietal opgemaaktHogcrzeil, ArnhemCreutzberg, Arnhem; De Vlieger, Katwijk-aan-Zee. Mgr. Bracco, patriarch van Jeruzalem, groot meester der orde van het II. Graf, heeft, namens den Paus, het grootkruis dier orde toegezonden aan mgr. Van Beek, bisschop van Breda. Z. M. heeft bevorderd tot commies bij het departement van financiën de adjunct-commiezen A. E. Inekel en A. Kruyt. Z. M. heeft met ingang van 15 October benoemd tot plaatsverv. kantonr. te Oirschot A. Westra, ontv. der registr. en dom. aldaar; L. B. Wulfers, commissaris van politie te 's-Gravenhage, tevens benoemd tot commissaris van rijkspolitie; tot burgem. der gem. Oudheusden benoemd J. P. Pulles; met ingaug van 1 Oe tober bevorderd tot luit.-ter-zee 1ste kl. den luit. -ter-zee 2de kl. H. Van der Meer. Gemengd TVii ;uws. Hedenmorgen te halfa cht is in Den Haag een werkman, werkzaam zijnde aan de op den Hoogenwal in aanbouw zijnde stallen des konings, door den bliksem gedood. De justitie te Deventer heeft Woens dag in de woning van zekeren J. M. B. aldaar, die Vrijdag 11. in arrest was genomen, huiszoeking gedaan, en daar in beslag genomen eeu kistje met gereedschappen, dat hij, tijdens hij te Rotter dam gedetineerd was, in de gevangenis ontvreemd heeft. Woensdag is in de werkzaamheden van het droge dok te Middelburg de eerste zicht bare verandering gekomen, welke recht geeft tot veronderstelling dat een gedeelte van het werk zijne voltooiing nadert. Hield men tot dusverre, door ijverig pompen, de ruimte achter den kistdam droog, ten einde op den bodem te kunnen werken, thans is door middel van twee waterloopen, welke in dien dam gemaakt zijn, aan het water toegang gegeven, zoodat het voordok zich langzaam begint te vullen. De werkzaamheden tot versterking en beveiliging van den bodem in het voor- of natte dok mogen dus geacht worden afgeloopen te zijn. De eerste verificatie in het faillisse ment van de firma Van der Sprayt en De Graaf heeft gisteren plaats gehad. Het passief bedraagt ongeveer ƒ650,000, terwijl het actief zoo weinig is, dat er slechts 1 pCt. zal worden uitgekeerd. Er zijn in dit faillissement ongeveer 160 credi teuren, welke meest allen vertegenwoordigd waren. Gisteren heeft trein 4 op den centraal- spo'orweg, door het springen van eene pijp der locomotief, een kort oponthoud te Nunspeet ge had. De reservelocomotief, uit Harderwijk ontboden, heeft den trein op den voorgeschreven tijd ta Utrecht gebracht. Naar de „Midd. Ct." verneemt is nog eene tweede stoomboot, met aniline-afval geladen, uit üuitschland op Belgisch grondgebied aange komen. Dinsdag-avond zijn te Spanbroek huis en inboedel van den bakker P. Van den Berg geheel verbrand en daarmede ook de voorraad rogge en meel, voor eenige dagen opgedaan. Men ver moedt de oorzaak te moeten zoeken in het bergen van hooi boven den oven der bakkerij. Eenigen tijd geleden werd, bij eene ontgraving in den tuin der pastorie van de herv. gemeente te Lith, op eene diepte van ongeveer 2 meter, in de zandlaag, naast de overblijfselen vau een menschelijk geraamte, een metalen pen of stift, met platten kop en ringversierselen aan het boveneind, gevonden. Het voorwerp, circa 11 /x decimeter lang, was ongeschonden, doch de arbei ders, die het vonden, onderzochten met een mes of het soms goud was en beschadigden het eenigszins aan ééne zijde. De pen, dezer dagea aan deskundigen vertoond, bleek eene zeer oude Romeinsche of Germaansche haarspeld te zijn, die de vrouwen in het haar droegen en die mede hegraven werd. Zij is daarop door den predikant Krol aan het rijks-museum voor oudheden alhier ten geschenke aangeboden en door den directeur van het museum, den heer Leemans, als eeu „bronzen haarnaald van Romeinschen of Germaan- schen oorsprong" voor het museum in ontvangst, genomen.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1