Kaar men verneemt zijn de personen die zich hehben schuldig gemaakt aan den dief stal met inbraak in het tijdelijk onbewoonde hnis van mevrouw de douairière Van R., in de Malie haan te Utrecht, in handen der justitie. Eenige der outvreemde voorwerpen zijn nog in hun bezit gevonden. Reeds eenige malen werd uit een sociëteitsgebouw te Assen het een en ander, als flesschen, drank, sigaren, kaarten enz. gemist. De dader is gebleken te zijn een soldaat, die bij de gevangenis op post stond. Een ander soldaat uit Assen moest voor zijn korporaal een uurwerk naar den horlogemaker brengen, doch maakte het te gelde, ging er mede van door naar Groningen en is nu gevankelijk naar Assen teruggevoerd. Gisterochtend te ruim vijf uren zijn te Zwolle door de politie gearresteerd vier mili tairen van het koloniaal werfdepot te Harderwijk, namelijk drie Franschen en een Spanjaard. Zij hadden gezamenlijk p. m. f 700 bij zich, en waren elk voorzien van eene nachtpermissie tot des och tends halfzes. Den geheelen nacht hadden zij door gemarcheerd. Te Tiel is Maandag-avond, bij het inladen van steenkolen in een der aan den wal liggende schroefbooten, een werkman, doordien hij het evenwicht verloor, spoorloos in de diepte verdwenen. Een half uur later werd hij opgehaald. Hij laat eene jeugdige weduwe met twee kinde ren na. De jongelingteLangezwaag, die voor eenige dagen door iemand met een sabel op het hoofd werd geslagen, is na een smartelijk lijden overleden. De rechtbank van Heerenveen heeft een onderzoek in loco ingesteld en twee doctoren heb ben een visum repertum uitgebracht, waarvan de conclusie is, dat de dood is een gevolg van een slag, toegebracht met een stomp werktuig. Te Midwolde, gemeente Leek, zijn in een aschbak, waarop gewoonlijk het varkensvoeder gekookt wordt, de half verbrande en half verzengde overblijfselen van een kinderlijkje gevonden. Het hoofd was reeds van het lichaam gescheiden, zoo dat het voor de deskundigen moeielijk was een behoorlijk onderzoek in te stellen. Uit de lijkschouwing is gebleken, dat de persoon, dezer dagen te Tuddereu na het drinken van een glas bier plotseling overleden, niet aan vergif, zooals men aanvankelijk vermoedde, maar aan eene beroerte is bezweken. Zijn makker, die zich met het geld middelerwijl had uit de voeten gemaakt, is te Yenlo gearresteerd. Daar het wel eens gebeurt, dat een trein door een of ander ongeluk, te midden op zijn weg, verwijderd van een station, blijft staan, is het ter voorkoming van groot oponthoud van belang, dat er in de wachterswoningen telegraaf toestellen zijn geplaatst, ten einde daarmede hulp van het naastbijzijnde station in te roepen. Door den heer R. J. C. Yan der Meulen, uit Yenlo, is daartoe een automatische toestel vervaardigd, dat aan eene hoogst eenvoudige constructie eene gemakkelijke behandeling paart. In hoofdzaak be staat het uit een kastje, dat aan de voorzijde ge opend drie knoppen vertoont, die evenals een register van een orgel uitgetrokken kunnen worden. Boven deze knoppen staan de woorden locomotief, trein, arbeiders; onder de knoppen bevindt zich eene kruk. Oin daarmede te seinen trekt men, naar gelang de hulp welke verlangd wordt, een der knoppen uit en draait de kruk slechts heen en weder tot zij stuit. Bij elke heen- en weder- gaande beweging der kruk ontvangt nu het station op de papierstrook van zijn toestel in gewoon telegraphisch schrift een sein, overeenkomstig het woord, dat boven den uitgetrokken knop staat. Eenige eigenaardigheden in de constructie maken verder eene vergissing door onkunde onmogelijk. Zaterdag-avond geraakte een sche- penjager van Uithoorn met zijn paard te Goud- sluis, onder Aarlanderveen, in het Kanaal, met het gevolg dat berijder en paard verdronken zijn. Misbruik van sterken drank is de oorzaak van bet ongeluk. Zaterdag zijn te Brussel de gebrui kelijke feesten begonnen ter viering van den 4Gsten verjaardag der Belgische onafhankelijkheid, en wel met kostelooze tooneelvoorstellingen enz. De regen maakte zekere proefnemingen met luchtballons onmogelijk, waarmede de heer Ménier het bewijs had beloofd te leveren, dat hij het middel gevon den had om ballons te sturen. Daarentegen werden in den dierentuin met groote belangstelling o. a. door de ministers van justitie en openbare werken proeven bijgewoond met den mata-fuegos (vuur- dooder), een blusehwerktuig, door den heer Banolas ter tentoonstelling voor de hygiëne ingezonden. Men had daartoe o. a. een geheel houten buis gebouwd met veertien vensters, van spaanders voor gordijnen voorzien en waarin tevens een half dozijn ledige, met teer bestreken en met petroleum overgoten vaten geplaatst waren. Binnen twee mi nuten stond dit alles van boven tot beneden in vlam en vijf minuten later was de mata-fuegos den brand, onder daverende toejuichingen der aan- schouwers, geheel meester geworden. Kiet minder belangrijke proefnemingen, onder voorzitting van den burgemeester Anspach, werden elders genomen met eene brandladder van Paolo Porta, uit Turijn, welke reeds ter tentoonstelling zeer de aandacht getrokken had eü te Brussel zal worden ingevoerd. Dezer dagen vierde, zoo verhaalt de „Etoile", te Brussel een gezin in alle vroolijkheid bruiloft. Het feestmaal liep ten einde, de eene dronk volgde den anderen. De zoon des huizes hield eene fraaie toespraak op zijne zuster en eindigde met zijns vaders bewilliging te vragen tot eene verloving, waarvan hij het geluk zijns leven wachtte. „Kimmerviel de vader inwaarop de ander een pistool uit den zak haalde en zich voor het hoofd schoot. De in allerijl ontboden heelmeester verklaarde echter de wonde voor niet doodelijk. Bij het station Breslau is Donderdag avond een personentrein dwars door een extra- trein gereden, die drie bataljons infanterie ver voerde. Gelukkig waren twee der drie wagens, die verbrijzeld zijn, een paardenwagen en een goederenwagen, zoodat alleen één jsoldaat het leven verloor en gevaarlijke kwetsuren aan slechts twee personen werden toegebracht. De „Amice del Popoio" van Palermo meldt, dat de beruchte roover Bottindaci is gewond en gevangengenomen in eene ontmoeting met eene afdeeling bersaglieri en carabiniers, in de omstre ken van Castelbuono. De bende van Rinaldi, die zooveel eckrik en oiitsleltcnio lieeft verspreid, kan nu als vernietigd beschouwd worden. De „Revue d'Artillerie" deelt mede, dat de Engelsche ingenieur Yates, te Manchester, een hoefslag heeft voorgesteld van driedubbel koe- of buffelleder, dat eerst in een stalen vorm ge perst en daarna aan eene scheikundige werking blootgesteld wordt. Dit beslag, waarbij geen hoef nagels noodig zijn, zou, volgens genomen proeven, noch door warmte, noch door koude verandering ondergaan, duurzamer en viermaal lichter zijn dan de gewone hoefijzers en nimmer scheuren in den hoef veroorzaken. De paarden, die er mede be slagen waren, stonden goed vast. Zij gleden niet uit, zelfs niet op asphalt. Het leer is eenigszins elastisch en sluit volkomen tegen den hoef, zoodat geen zand of water tusschen beide deelen kan dringen. Op de laatste tentoonstelling te Man chester heeft de jury zich zeer gunstig over het hoefbeslag van Yates uitgelaten. Het moet thans 5 fr. per paard kosten; waarschijnlijk echter zal de prijs aanzienlijk minder kunnen worden. Bij de Russische cavalerie worden proeven met dit beslag genomen. De „Correspondencia de Espana" verhaalt, dat eene oude vrouw, van tooverij ver dacht, te Gelida, in Barcelona, met stokken is doodgeslagen. Zondag-namiddag, tien minuten vóór drieën, heeft de lang verwachte ontploffing van de mijn in de Hell Gate, Nieuw-Yrork, ter weg ruiming van de gevaarlijke klippen aldaar, zonder eenig onheil aan te richten plaats gehad. Generaal Kewton verklaart den uitslag voor bevredigend er is onverwijld een begin gemaakt met het op- visschen der brokken rots en het onderzoeken van de uitwerkselen der ontploffing. Wachtschepen waren op een afstand van 650 voet geplaatst om het te dicht naderen van vaartuigen te beletten, Eene sterke politiemacht was op de been om de orde te handhaven onder de menigte nieuwsgie rigen, die onder een dichten motregen de kust bedekten, of in allerlei schuiten en schepen rond zwermden. Zij werden zeer teleurgesteld, aange zien er nauwelijks eenig geluid en slechts eene zeer lichte trilling van den grond te bespeuren viel. Verleden Donderdag zijn bij eene overstrooming in het binnenland van Pennsylvanië een en twintig menschen omgekomen. De „Indiër" deelt de volgende epi sode uit het militaire leven medeVoor omtrent eene maand bevonden zich onder de uit Neder land te Batavia aangekomen manschappen ook een Franschman en een Duitscher, die op een goeden namiddag samen naar de rivier gingen baden. Zich in het water bevindende, ontwaarde de eerstgenoemde bij den Duitscher, op diens borst, een groot litteeken en een ietwat kleiner aan zijn hals, beide afkomstig van slooten van een sabelbajonet- De Franschman vroeg aan den Duitscher„Waart ge ook mede bij Worth?" „Ja," antwoordde deze. „Ook bij de bestorming op de landhoeve Torsing?" »Ook daar." „Herkent gij mij niet meer, kameraad vervolgde de Franschman. „Hebt gij niet een stoot met mijn sabelbajonet ontvangen en sloegt gij mij niet met uw geweer op mijn hoofd, dat ik bewuste loos nederviel, zooals gij. Tot bewustzijn terug gekeerd zijnde, vondt gij mij bezig om uwe won den te verbinden." „Waart gij dit?" riep de verbaasde Duitscher. „Ik was die persoon, en gij reiktet mij met de eene hand uwe veldfleseh, roependeDrink kameraad, gij zijt ook zwaar gewond, laat ons samen naar het hospitaal gaan. Is het waar of niet?" „De Duitscher, groote oogen opzettende, riep met zekere vreugdevolle verbazing uit: „Ja, nu herken ik u, mijn helper! Kameraad, wij hebben toen beiden als menschen en soldaten onzen plicht gedaan, laat ons nu, onder één vaandel strijdende, vrienden zijn." „Het zij zoo," sprak de Franschman en met vochtige oogen reikten de beide gebaarde mannen elkaar de hand en gingen, het verleden herden kende, terug naar de compagnie. Eenige dagen daarna vertrokken beiden naar Atjeh. Laat ons dit met de Atjehneezen ook eens pro- beeren, voegt de „Indiër" cr bij. BUITENLAND. Frankrij k. In de eerste dagen der maand October zal te Parijs een congres van. werklieden, het eerste van dien aard in Frankrijk, geopend worden. De voor bereidende commissie heeft een programma opge maakt en de grenzen aangewezen, binnen welke haars inziens de beraadslaging beperkt moet blij ven, en acht punten van behandeling vastgesteld: 1°. de vrouwenarbeid, 2°. de syndikale kamers, 3°. de raad van prud'hommes (een soort van scheidsrechterlijke commissie voor geschillen tus schen werkgevers en werklieden)4°. leertijd en onderricht in de beroepen of ambachten; 5'. de rechtstreeksche vertegenwoordigers van den arbei denden stand in het parlement0°. de voortbren- gings-, verbruiks- en krediet-vereenigingen 7°. de pensioen-, verzekerings- en hulpkassen der werk lieden; 8°. de landbouwersvereenigingen en het nut der betrekkingen tusschen de veld- en fabriek arbeiders. De opbrengst der indirecte belastingen heeft gedurende de acht eerste maanden van dit jaar 96 millioen meer bedragen dan de raming was. Don Carlos is den 22sten te Parijs aange komen. Iemand, zich teekenende L. De C„ die een gesprek met hem heeft gehad, zegt. datZ. M. vertrouwen heeft in zijne zaak. Don Carlos denkt vooreerst te Parijs te blijven. I>iiitse)il;iricl. De heer Ilaversath, gewezen calculator bij het algemeen vicariaat van het bisdom van Munster, onlangs gearresteerd als verdacht van verduistering van documenten en papieren van waarde, is tegen eene cautie van 30,000 mark uit de preventieve hechtenis ontslagen. Naar men verwachtte zou de heer Niévez, die tegelijk met hem in arrest is genomen, tegen eene gelijke cautie op vrije voeten worden gesteld.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2