Leeuw, E. A. A, J. Le. Hoy van Zuidewijn, lid van de algem. rekenkamer; aan den luit.-kolonel H. J. baron Taets van Amerongen, van den groo- ten staf, vergund het aannemen en dragen der versierselen van commandeur der orde van Frans- Jozef; aan den O.-I. ambtenaar A. A. Grondhout, gewezen civiel geneesheer bij het marine-etablis sement te Soerabaia, laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toek. van pensioen; aan den O.-I. ambtenaar mr. S. A. d'Engelbronner, laatstelijk ambtenaar ter beschikking voor den burgerl. dienst in Ned.-Indië, thans met verlof alhier buiten bezwaar van den lande, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Gemengd Nieuwe. Gistermiddag omstreeks vier uren waren drie jongelieden buiten de voorm. Koepoort op den Zoeterwoudschen straatweg aan 't vélocipède- rijden. Een van hen sloeg met zijn voertuig om en geraakte te water, terwijl zijn wieier op 't gTas viel. Een straatwerker, die in de nabijheid werk zaam was, hielp den verongelukte op het droge, die in zijn natte pak met zijne makkers naar Lei den terugreed. In den afgeloopen nacht is in Den Haag aan den Noordwal opgevischt het lijk van den jeugdigen A. J. II., die Zondag-avond met zijn meisje door verdrinking een eind aan zijnleven heeft gemaakt, en nabij het Huis Ten Bosch hedenochtend om halfzeven uit den tweeden vijver het lijk van een tot dusver nog onbekend manspersoon. Maandag-morgen is in een stuk wei land, gelegen aan den Middelweg, in den Noord- dorpschen polder, eene koe, toebehoorende aan K. J. H. te Delft, door den bliksem getroffen. Naar men verneemt, is de invrijheid gestelde dader van den in de vorige maand op een Belgischen gendarme nabij Luykgestel gepleeg- den moord door de brigade maréchaussee weder gearresteerd en naar het huis van arrest te Eind hoven overgebracht. Het schijnt, dat er nu termen zijn gevonden om eene rechtsvervolging tegen hem in te stellen. Vrijdag j 1. is te Elspeet een knaap van ongeveer twaalf jaar, bezig zijnde met plag gen uit het veld naar eene schaapskooi te rijden bij het afladen daarvan onder de plaggen geraakt, waardoor hij stikte. Eenige oogenblikken later werd hij dood gevonden door zijn ouderen broeder. Wij zullen zoo leest men in het „N. v. d. Dag" de oorzaken van de Amsterdam- sche stoutigheden van de week, waarin vroeger de kermis viel, niet in alle deelen en onderdeelen weer vermelden, 't Zij genoeg, dat zij haar oor sprong vonden in de neiging tot losbandigheid van een kleine bende, die weleer op de Boter- en Nieuwmarkt de helsche koren uitvoerde, en in de nieuwsgierigheid van het publiek, dat niet begreep hoe gevaarlijk het spel was 't welk zij speelde. Daarop zijn een paar dagen of liever nachten ge volgd, waarin een deel der huzaren en eenige dienaren van politie op de ruwste wijze huishiel den. De tragi-comische voorstelling is eindelijk besloten door een paar nachten, die zich ken merkten door een rnst, hoedanige zelfs in gewone tijden in de hoofdstad onbekend is. Overgebleven zijn: de vrees voor herhaling bij enkelen; de noodzakelijkheid om wakker en waakzaam te blijven voor de autoriteiten en de rechtmatige veront waardiging van het rustige en vreedzame deel der burgerij over de schandalen door de zoo even be doelde huzaren en politie-agenten gepleegd. Hoewel de overdrijving, gelijk altijd, zich ook hierbij heeft doen gelden, is werkelijk op de onbetame- lijkste manier door eenige half-wilde en waar schijnlijk heel-beschonken dienaren der orde te werk gegaan. Charges op pleinen of grachten, waar in het gedrang geen onderscheid kon gemaakt worden tusschen kwaadwilligen en nieuwsgierigen, zonderen wij uit, maar wie ter wereld heeft er ooit van gehoord, dat in stille buurten met de blanke sabel jacht gemaakt werd op lieden, die vreedzaam huiswaarts keerden, dat deze tot op den drempel hunner woning vervolgd en in menig .geval verwond werden! In het noorden des lands heeft een swaar onweder gewoed. In den nacht tusschen Zondag en Maandag is de bliksem geslagen in de herv. kerk te Terband, gemeente Engwirden. Vermoedelijk is de toren het eerst getroffen en heeft de bliksem daarna het kerkgebouw in ver schillende richtingen doorkruist. Ofschoon er geen brand ontstond, is de verwoesting groot en zal dus de schade aanzienlijk zijn. Uit Zaandam wordt gemeld: Maan dag in den vooravond, omstreeks 7 uren, zijn eene boerenmeid, die in een land zat te melken, en een jongetje van ongeveer elf jaren, dat zich aan hare zijde bevond, door den bliksem getrof fen. De meid vond men bewusteloos, doch het jongetje was dood. De hals was geheel zwart. De koe schijnt ongedeerd te zijn gebleven. Eene bij zonderheid is, dat vóór ongeveer twee jaren ook een zoontje van denzelfden vader in hetzelfde land door den bliksem getroffen is. Een Amerikaan, George Fruits, in Pennsylvania geboren, is te Crawfordsville, Indiana, in den ouderdom van 114 jaren overleden. Hij heeft Benjamin Franklin gekend en deelgenomen aan den onafhankelijkheidsoorlog. Twee kooplieden in aardappelen te Nijkerk verkochten aan een reiziger eene aan zienlijke partij aardappelen. Zij hadden met de afzending nog geen begin gemaakt, toen ze ter betaling een wissel uit Londen ontvingen. Door de waarschuwing tegen oplichterij van kooplieden in aardappelen, waarvan dezer dagen melding is gemaakt, wantrouwend geworden, deden de ver- koopers, per telegraaf, in Botterdam, onderzoek naar de waarde van den wissel en kregen ten ant woord, dat ook hier aan niets dan oplichterij te denken viel. Maandag-ochtend zijn zes extra-spoor treinen, van Luik komende, Maastricht gepasseerd, elk van 26 waggons, waarin 7000 personen ver voerd werden, allen bedevaartgangers naar Scher- penheuvel. Een particulier telegram uit Brussel meldt, dat bij het vertrek uit Luik ongeregeld heden zijn voorgevallen, waarbij een agent van politie met een mes in de borst gewond werd. De „Hamb. Corr." zegt, dat de eigen lijke uitvinder van den „Cri-cri" niet is een Parij- zenaar, maar een Duitscher in Amerika, met name M. F. Wessmaun, die te Nieuw-York woont, en reeds in 1874 het instrumentje bekend maakte en er toen ook eene kleine brochure over schreef. Het heet daar „snapper-sounder" en wordt gebe zigd om het telegrafeeren gemakkelijk aan te leeren, namelijk voor de in Amerika gebruikelijke toe stellen, de zoogenaamde kloppers (sounders) om op het gehoor de seinen te verstaan. K echtzaken, De arrondissements-rechtbank te 's-Hertogen- bosch heeft uitspraak gedaan in zake den eisch tot schadevergoeding, ingesteld door jhr. Van Nis pen tot Sevenaer te Tilburg tegen die gemeente, wegens het in executoriaal beslag nemen van eenige roerende goederen te zijnen woonhuize. Het beslag werd door een door Burg. en Weth. van Tilburg aangewezen persoon in bijzijn van den commissaris van politie aldaar gelegd tijdens af wezigheid van den heer Van Nispen, wegens wan betaling van aan de gemeente verschuldigde hon denbelasting. Door vernieling van het slot en openbreking der buitendeur had men zich toegang tot de woning verschaft. De rechtbank heeft thans het beslag nietig verklaard, omdat het was gelegd door een onbevoegd ambtenaar en deze in zijn proces-verbaal noch van zijne aanstelling noch van zijne beëediging heeft doen blijken. De gemeente Tilburg is voorts veroordeeld tot eene schadever goeding, te verevenen bij staat, en de kosten, zoo mede tot teruggave van het bedrag, door den eischer wegens kosten aan haar betaald. BUITENLAND. Frankrijk. Een jonge kwaker, Nissol geheeten, is door den krijgsraad te Marseille veroordeeld tot eene ge vangenisstraf van twee maanden, omdat hij ge weigerd heeft deel te nemen aan de wapenoefe ningen der reserve. Hij verklaarde, dat zijne godsdienstige overtuiging hem verbood de wapens te dragen. Op de vraag van den voorzitter van den krijgsraad, wat hij dan doen zou, indien hij zijn vader zag vermoorden, antwoordde hij, dat hij, dit ziende, Gods wil zou laten volvoeren, eer dan zijn geweten geweld aandoen door zich te bedie nen van een wapen. Zijn advocaat voerde ten zijnen gunste aan, dat de kwakers, ofschoon weinig in getal in Frankrijk, in 1871 vijf millioen bijge dragen hebben ter bevrijding van 's lands grond gebied. In de „Phare de la Loire" vindt men het volgende schrijven uit Lagos van 3 Augustus: In de Spaansche kolonie Fernando Po beeft een hoogst betreurenswaardig feit plaats gegrepen. Een schoener van Nantes, de „üejazet", kwam den 28sten Juni ter reede van St.-Isabella met de noodvlag op. Op bet dek bevonden zich een matroos en een scheepsjongen. Zij zeiden dat de gezag voerder gestorven en de bemanning ziek was, wes halve zij hulp verzochten. De schoener was van een der rivieren van Benin gekomen en had eene lading in voor Falmouth. Daar de Spaansche gou verneur meende, dat de gele koorts zich aan boord van het schip had geopenbaard, zoo gelastte hij den schoener onmiddellijk het ruime sop te kiezen en, om aan dat bevel klem bij te zetten, liet hij een kanonschot op het vaartuig lossen. De „Dejazet" stevende hierop naar zee, zoo goed of slecht als 't ging, en liet anker en ketting in den steek. Zij bleef vijf dagen in 't gezicht en verdween toen. Den volgenden dag dienden de kapiteins van de Engelsche mailboot „Koquette" en van den Amerikaanschen driemaster „Jasper" nadruk kelijk protest in tegen de onmenschelijke handel wijze van den gouverneur. Vijftien dagen later werd de Fransche admiraal door den kapitein van. de „Roquette" van het gebeurde onderricht en zond bij een oorlogschip af, om den schoener op te sporen. Dwitsclilancl De heeren Haversath, gewezen calculator, en Fièvez, gewezen secretaris, bij het algemeen vicariaat in het bisdom van Munster, zijn ge arresteerd, terwijl tegen den gewezen vicaris- generaal dr. Giese een bevel tot inhechtenisneming is uitgevaardigd. Deze maatregelen zijn genomen op grond van verduistering van waarden en documenten, behoorende aan den bisschoppelij- ken stoel. In het hospitaal der zusters van liefdadig heid te Essen is een diefstal gepleegd, waarom trent het „Essener Volksblatt" de volgende bij zonderheden mededeelt. Beeds sedert zes weken was aldaar vermist een bedrag van 42,600 mark, deels in specie, deels in papier. Dit bedrag was niet vermeld op de lijst der bezittingen, die de directie van het gesticht bij de regeering had in gediend, maar in een reistasch op een geheim plekje achterwege gehouden. Vandaar dat de di rectie thans geen aangifte van den diefstal durfde doen, omdat alsdan de vervalsching harer opgave aan het licht moest komen. Eenige dagen gele den heeft de politie echter het gebeurde verno men en terstond onderzoek gedaan. Het bleek toen, dat eenige van de vermiste papieren bij een bankiershuis te koop waren aangeboden door zekere Lisette Hesse, te Attendorn, zijnde eene bloedverwante van eene der in het hospitaal aan wezige verpleegzusters. Lisette verklaarde niets van de zaak te weten, doch werd weldra zoodanig in het nauw gebracht, dat zij eene volledige bekentenis aflegde. Zij had namelijk de gelden en papieren ont vangen van de verpleegzuster, die haar had opge dragen alles voorloopig te begraven, totdat beiden op een geschikt oogenblik zich er mede uit de voeten konden maken, ten einde elders eene winkel- of andere nering te beginnen. Bij de daarop ge dane opgraving ten huize van Lisette vond de politie dan ook het gestolene, deels in den kelder deels in den tuin, begraven. De verpleegzuster, inmiddels in verhoor genomen, bekende den dief stal te hebben gepleegd en bevestigde de verkla ring harer bloedverwante. Volgens de laatste be richten was zij op aandrang der zuster-overste, nog niet weggevoerd, maar onder de bewaking der politie in het hospitaal opgesloten, terwijl Lisette en haar oudste zoon naar de gevangenis waren overgebracht. In Russisch Polen waren gelden ingeza meld ten behoeve der katholieke geestelijken in

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2