LEIDSCH DAGBLAD. Donderdag A0. 1876. 21 September. STADS-BE RICHTEN. i\°. 5005. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meerB 0.17^. Grootere tellers naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Brengen bij deze ter kennis van belanghebbeoden, dat in de verordening regelende de heffing van schoolgelden op de open bare lagere scholen, vastgesteld den 19 Juni 1876, ten aanzien van de scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs der 1ste en 2de klasse voor jongens en die voor meisjes en der school voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs der 2de klasse voor jongens en meisjes» is oj genomen de volgeudo bepaling: nDe ouders of die hen vervangen zijn verplicht om wanneer zij hunne kinderen of pupillen van de school wenschen weg te nemendaarvan minstens 8 dagen vóór den aanvang van het volgend kwartaal schriftelijk kennis le geven aan het hoofd der school, bij gebreke waarvan ook het schoolgeld voor het volgend kwartaal is verschuldigd Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRAN DELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 16 September 1876. LEIDEN, 20 September. Bij het heden geëindigde admissie-examen voor de hoogeschool alhier zijn van de 38 adspi- ranten 20 toegelaten. In 't geheel zijn van de 122 die zich hadden aangegeven 68 geslaagd. Door de geneeskundige staatscommissie te Amsterdam is gisteren tot arts bevorderd de heer W. E. De Jong, offic.-van-gez. 1ste kl., en de heer A. A. Grondhout, candidaat-arts. Bij de gisteren alhier gehouden openbare aanbesteding van 1000 blauwe paardendekens voor het 4de regiment huzaren waren drie biljetten inge komen. Het minst was ingeschreven door de firma gebr. Van Wijk en C°. alhier, 500 st. a 9.47' -en 500 st. a 9.87L Gisteren hielden de officieren der dd. schut terij van Leiden een schietconcours in Katwijks duinen. De hoofdprijs, aangeboden door den com mandant, werd behaald door den lsten luit. Graaf Van der Duyn, de 2de prijs door den kapt. B. E. Krantz en de 3de prijs door den lsten luit. B. F. Rollandet. Onder het genot van een prachtigen herfstdag werden eenige uren recht prettig in de duinen doorgebracht en vereenigden zich heeren officieren des namiddags in een der lokalen van het Logegebouw alhier, tot het houden van een gezamenlijken maaltijd. De goede geest die het corps officieren bezielt, maar vooral de onderlinge goede verstandhouding maakten dezen dag tot een zeer aangenaam samenzijn. Als een afscheidsgroet aan den zomer gaf de z. g. kleine kapel van het Haagsche kon. muziekcorps gisteravond op Zomerzorg het laatste der acht zomerconcerten, dat, begunstigd door een liefelijken avond, ook nn vele leden met hunne dames gelokt had, die bijna alle plaatsen in den smaakvol ver lichten tuin vulden. De leden van het orkest kweten zich van hunne taak op eene wijze zooals men die als 't ware van hen alleen mag verwach ten de schoone uitvoering van het keurig samen gestelde programma droeg bij herhaling de dank baarheid en tevredenheid van hel publiek weg en gaf de overtuiging, dat het gezelschap, dank zij de leiding van den heer Völlmar, zich door de genotvolle avonden, die het onzen stadgenooten dit jaar weder geschonken heeft, in aangename herinnering zal blijven. Den heer Couvée zij er tevens een woord van dank voor gebracht, dat hij hen tot het smaken van dit genot opnieuw in de gelegen - beid heeft willen stellen en voor de goede maat regelen op de concert-avonden door hem genomen. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis, dat het examen voor de be trekking van leerling-consul zal worden gehou den aan het departement van buitenlandsche zaken op Maandag den 23sten October e. k., des voor- middags te tien uren, en volgende dagen. Zij die dat examen wenschen af te leggen moeten zich daartoe vóór Woensdag den 4den October, a. s. schriftelijk bij genoemden minister aanmelden. Het verslag van den arbeid der vereenigin- gen voor volksvoordrachten en volksvermaken in Nederland over 1875/76 luidt weinig bemoedigend. In het vorig jaar deed het Centraal-bureau voor het laatst eén beroep op alle vereenigingen, die vroeger met het bureau in betrekking stonden, en noodigde haar uit om vóór December door de toezending van 3 voor die in steden, van 1.50 voor die op het platteland gevestigd waren te doen blijken van hare gezindheid om het te steunen. Dit laatste beroep vond niet dien ingang, waarop men gerekend had. Ook dit mid del, aangewend om het leven te behouden, faalde. Bij velen, zeer velen, klopte het bureau tevergeefs aan, en betrekkelijk gering is het aantal vereeni gingen, die gehoor gaven aan de roepstem. Het Centraal-bureau zal dus de taak moeten nederleggen, welke het een zevental jaren geleden met ingenomenheid en onder zooveel toejuiching aanvaardde, indien ook het laatste redmiddel, dat het wenscht aan te wenden, mislukt, liet Centraal- bestuur bedoelt een beroep op de medewerking der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, die zich de zaak der volksvoordrachten en volksver maken zoo wakker heeft aangetrokken. Al heeft het Hoofdbestuur dier Maatschappij aanvankelijk het verzoek om een jaarlijksche subsidie van 200 van de hand gewezen, op grond „dat het de be voegdheid noch de beschikking had over de be- noodigde middelen om aan het verlangen te vol doen", het verklaarde zich bereid met het Centraal- bureau in overleg tc treden omtrent het overnemen der taak en nadere uiteenzetting van denkbeelden en plannen te vernemen. Met eene Commissie uit het Hoofdbestuur had het Centraal-bureau eene samenkomst, en het resultaat was, dat van de overneming van zijn arbeid door dat College niets kan komen. Het vooruitzicht bestaat even wel, dal het Centraal-bureau binuen een niet te ver verwijderd tijdstip eenigen financieelen steun zal ontvangen. Verdwijnt dit vooruitzicht in rook, dan kan men gerust zich gereed maken over liet Centraal-bureau de doodklok te luiden. Zaterdag nemen de feesten ter viering van het 25-jarig bestaan van „Amstels Mannenkoor" een aanvang. Tegen 4 uren op dien dag komen de zangvereenigingen op de Beurs bijeen en trek ken dan onder geleide van drie muziekcorpsen de stad door naar het Paleis voor Volksvlijt. Bij den stoet is een praalwagen, die den oud-Neder- landschen toonkunstenaar Jan Pieter Sweelinck (te Amsterdam in 1621 overleden) te aanschou wen zal geven, door twee geuiussen gelauwerd en omringd door de negen zanggodinnen; tusschen schilden en vlaggen zullen zich de zanggoden Amphion, Apollo, Orpheus en Arion vertoonen. Voorts geeft de wagen de Amsterdamsche Stede maagd te aanschouwen, die „barden" met gouden harpen aan hare zijden heeft, en door een gezel schap van geniussen begeleid wordt. Vooraan ver toonen zich Castor en Pollux als beschermers van Vriendschap en Broederliefde. Dinsdag e. k. trekken te 5 uren de vereenigingen met den eenigs- zins gewijzigden praalwagen nogmaals door de stad. Een der beste Nederlandsche musici, Ernst Lübeck, is te Parijs, waar hij gedurende de laatste jaren gevestigd was, plotseling overleden, na sedert eenigen tijd aan eene ernstige ziekte te hebben geleden, die hem nog slechts weinig gelegenheid tot arbeiden overliet. De. correspondent van den „Times" te Kaapstad seinde van 1 September aan dit blad: „De nederlaag der Transvaalscbe troepen wordt bevestigd. President Burgers verkeert in groote verlegenheid, en is door de meesten zijner man schappen verlaten. Weinigen laten zich overhalen om zich bij hem te voegen. De republiek is ge desorganiseerd. De officieren hebben over twee maanden geen salaris genoten, en hooggeplaatste beambten zijn er voor, Britsche tusschenkomst te verzoeken. Algemeen gelooft men dat, in het be lang van geheel Zuid-Afrika, de Britsche regeering zoo spoedig mogelijk den oorlog moet doen ophou den, wijl er in langen tijd geen vooruitzicht op is, dat de Transvaalscbe regeering de inlanders zou kunnen verslaan. Lord Carnarvon heeft den president zijne afkeuring van den oorlog te ver staan gegeven, en hem aangeboden te bemiddelen. De volksraad moet den 4den dezer bijeenkomen, wanneer een voorstel in overweging zal worden genomen, om Engeland te vragen het land over te nemen. Aan de Kaapsehe grens is alles rustig." De Ned. Bank had op 18 Sept. bij een munt en muntmateriaal van f156,076,336.471/, voor eene som van 16S,173,646.56 minder aan bank biljetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 67,269,458.62'/: meer bedraagt, dan iu verhou ding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Door den consul-generaal der Nederlanden te Rio-de-Janeiro zijn tot vice-consul der Neder landen buiten bezwaar van 's rijks schatkist aan gesteld te Desterro, F. E. Hackradt.te Maranhao, A. Duarte Godintote Paranagua, J. P. Da Rocha te Parahyba, R. Schalderste Para, A. E. Da Costa; te Ceara, J. M. Da Cruz Guimaraes; te Maceio, P. Borstelmau. De off.-van-gez. 1ste kl. Dr. A. W. Van Renterghem, geplaatst bij het marine-hospitaal te Willemsoord, wordt met den laatsten dezer op nonactiviteit gesteld. De eindcijfers der begrooting van Ned.-India voor 1877 bedragen: Middelen: in Nederland ƒ58.755.241; idem in Indië ƒ85.004.494; te zamen ƒ143.759.735. Uitgaven: in Nederland 25,319.961; idem in Indië 108.410.563; te zamen ƒ133.730.524; zoodat de bijdrage aan Ne derland of de sluitpost geraamd wordt op/10.029.211. Onder deze totalen is evenwel begrepen eene uit- keering ad ƒ7,788.000 uit de saldo's van vorige dienstjaren tot bestrijding van buitengewone uit gaven zoowel in Indië als in Nederland. De te veilen hoeveel koffie in 1877 wordt 80,000 picols hooger gesteld dan voor 1876; in't geheel 830,000 picols. Z. M. heeft benoemd tot consul der Ne derlanden buiten bezwaar van 's rijks schatkist: 1*. te Pernambuco, voor de prov. van dien naam, C. L. F. Roeck aldaar; 2°. te Santos, voor de prov. Sao Panlo, C. Budich, thans vice-consul aldaar; 3". te Bahia, voor de provincie van dien naam, C. Wachsmann, thans consul voor gemelde plaats; tot subst.-griffier bij de arrond.-rechtbank te Utrecht, mr. C. Tetrode, thans subst.-griffier bij de arrond.-rechtbauk te Appingedamaan G. Van Iterson, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als plaatsverv. kantonr. te Eindhoven; den directeur van het postk. te Vlaardingen A. Van West uit 's rijks dienst ontslagen; R. W. K. M. Dierkens, thans ontv. der dir. bel. en acc. te Heumen, benoemd tot ontv. der dir. bel. enz. te Groesbeek; benoemd tot ridder van den Ned.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1