eervol ontslag verleend uit zijne betr. van commies der posterijen 1ste kl. met vrijlating om zijne aanspr. op wachtg. te doen geldenA. L. Thierens, thans surnum. hij de administr. der dir. hel., in- en uitg. rechten en acc., werkzaam in de inspectie Amsterdam, benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Bladel. Z. M. heeft aan F. J. A. Wilmar, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Maastrichtaan L. Linssen vergund om, met in gang van 1 Oct., zijne notarieele standplaats over te brengen van de gem. Echt naar de gem. Roer mond met ingang van 1 October benoemd tot off.-van-gez. 2de kl. bij de zeemacht, H. J. Weus- tenraed, arts; opgeheven het ontvangk. der dir. bel. en acc. te Avenhorn, en de gem. Avenhom, Berkhout, Beets en Oudendijk, toegevoegd aan het ontvangk. te Hoorn, onder voortd. beheer van dqn tegenw. titularis E. M. Yan Mattemburgh. Gemengd Nieuws» Omtrent de ongeregeldheden te Am sterdam meldt de „N. R. Ct."Volgens nadere inlichtingen was het de bevelvoerende officier eener patrouille cavalerie, die Donderdag-avond drie schoten loste. Een der kogels is door het open staande raam van een manufactuurwinkel in de Kalverstraat tegenover den Heiligenweg gevlogen, zonder echter iemand te raken. Hoe onveilig het des avonds op de straat was, wordt o. a. bewezen door het feit, dat een lid van den gemeenteraad nauwelijks aan een patrouille, die eene charge uitvoerde, ontkwamhij ontving een sabelhouw tegen deu hoed, dien hij in den steek moest la ten. Eenige gemeente-ambtenaren, die van het stadhuis kwamen, werden door cavalerie nagezet en vluchtten naar het stadhuis terug. Gisteren bleef het den geheelen nacht rustig. De commis saris des konings in Noord-Holland heeft gisteren gernimen tijd te Amsterdam vertoefd. Onder commando van den majoor Heywans rukte hedenvoormiddag te halfelf van Den Haag het vierde bat. jagers uit naar het Hollandsche spoorwegstation ten einde naar Amsterdam te worden vervoerd. Het bataljon is 600 man sterk, waaronder de miliciens der lichting van 1874, die tot 20 September e. k. onder de wapenen moeten blijven. Het is nog vrij onzeker óf de militairen tegen dat tijdstip in de residentie zullen zijn têrug- gekeerd. De justitie uit Zwolle is gisteren vergezeld van twee doctoren naar Oldemarkt vertrokken, om onderzoek te doen naar een ver moedelijk aldaar gepleegden kindermoord. De vier koloniale militairen van het werfdepot te Harderwijk, die onlangs in een bootje zijn gedeserteerd en aangehouden, zijn Donderdag onder gewapend geleide naar Arnhem getranspor teerd, om aldaar voor den krijgsraad terecht te staan. Men meldt uit Ylissingen dat d e N e- derlandsche overheid is verwittigd geworden dat een Duitsch vaartuig, geladen met 700 ton ver- gifstoffen, de Schelde is binnengevallen. Onmid dellijk zijn maatregelen genomen om dit schip en zijne gevaarvolle lading te bewaken. Deze ge heimzinnige zaak houdt onze maritieme autoritei ten zeer bezig, die het gepast hebben geacht de Engelsche, Belgische en Eransche autoriteiten te verwittigen, voor het geval dit schip de kusten van een dier staten mocht naderen en mocht trachten daar te ontladen. Den 3JLsten Meijl., werd op last van de justitie eene lijkschouwing gehouden over G. J. M. Hemmes, student in de medicijnen, aldaar overleden den 11 den derzelfde maand ten huize zijns vaders, den heer J. M. Hemmes, gepensio neerd majoor uit Oost-Indiëen deze lijkschouwing had plaats wegens verdenking van vergiftiging. Yolgens inlichtingen moet deze daad op louter geruchten zijn geschied. De overledene had, in een onbewaakt oogenblik, des nachts het huis ver laten, terwijl hij lijdende was aan ijlende koorts, In het naburige dorp Heumen werd hij opgenomen, en gaf, op de vraag, waarom hij daar in den kou den nacht en ongekleed aankwam, ten antwoord, dat men hem thuis vergeven wilde, een idee, waarover hij maalde. Eenige ingezetenen van Mook rekenen het tot hun plicht, eene openlijke eer herstelling van den vader te doen, voor wien deze lijkschouwing uiterst grievend was, door ter open bare kennis te brengen, dat volgens een schrijven van den minister van justitie, dd. 29 Augus tus 11., geene sporen van vergiftiging zijn bevonden. DejeugdigeDuitscher, dieteAmster- dam in hechtenis werd genomen, is heden, in gezelschap van zijn vader, weder naar Berlijn ver trokken. Hij was uit de ouderlijke woning ont vlucht, met het doel om bij onze zeemacht dienst te nemen. Door het gerechtshof te 's-Graven- hage is gisteren o. a. vernietigd een vonnis der rechtbank te Gorcum, houdende veroordeeling van den gemeente-secretaris te Hoornaar, wegens mis bruik van vertrouwen. Het hof besliste dat er met geen arglist was gehandeld en sprak den beklaagde vrij. Uit Pernis wordt gemeld, dat in den nacht tusschen Donderdag en Vrijdag de sleepboot „Onrust", toebehoorende aan de aannemers van het uitdiepen der Maas, gevaar heeft geloopen met de geheele bemanning te zinken. Een der aan boord zijnde mannen werd midden in den nacht wakker en ontdekte, dat het water met vollen golfslag door een lichtgat naar binnen stroomde. Hij maakte zijne makkers wakker en begon toen om hulp te schreeuwen. Met behulp van een waker op eene in de haven liggende sloep werd de boot in de haven gesleept en leeg gepompt. Sedert eenigen tijd wordt te Lobith in betrekkelijk groote hoeveelheden afval van aniline doorgevoerd. De bestemming van dit artikel is de zee. Te Rotterdam, Antwerpen of elders aan gekomen, wordt het overgeladen in een zeeschip, en zoodra dit buitengaats is gekomen, gaat de lading overhoord, waardoor natuurlijk onze zeegaten vergiftigd worden, en tot groote schade voor de visscherij. De oorzaak van het vreemde verschijnsel, dat men ver uit Duitschland den aniline-afval hier in zee laat werpen, moet hierin gezocht worden, dat de Duitsche regeering niet toestaat dit ontuig ergens binnen haar gebied in den grond of in het water weg te maken. Thans heeft men de beleefdheid ons daarmede te begunstigen. Ge lukkig heeft de regeering hier te lande reeds eenige maatregelen genomen, om dit schadelijk bedrijf te beletten. In een uit Sicilië ontvangen tele gram van 13 dezer wordt melding gemaakt van een hevigen schok van aardbeving, welke aldaar des morgens vroeg is gevoeld. Te Messina was de ontsteltenis groot, maar men kwam met den schrik vrij. BiDlTEN LANJL). Spanje. Het geschil omtrent de protestantsche godsdienst oefeningen is, zoo telegrafeert men uit Madrid, op bevredigende wijze vereffend. De bekendmakingen zijn zonder verzet en in overleg met de predi kanten verwijderd. Slechts één van deze toonde zich ongezind om daartoe over te gaan, waarop de president van den ministerraad hem bij zich ontbood en hem de verplichtingen uiteenzette, welke het elfde artikel der constitutie aan de re geering en aan allen, die Spanje bewoonden, op legde. Dientengevolge heeft ook de bedoelde leeraar zijne plakkaten doen wegnemen. Intusseken heeft de Engelsche predikant Ja- meson te Madrid aan de „Politica" een brief ge schreven, waarin hij zich omtrent de zienswijze des ministers Canovas del Castillo niet voldaan verklaart, ontkennende, dat de regeering het recht heeft om bekendmakingen als de bovenbedoelde te doen verwijderen, hetgeen, naar hij verzekert, bij nacht door de politie geschied is. De „Politica" verdedigt in dezen de handelingen en gevoelens der regeering. Turkije. De Porte heeft gisteren aan de ambassadeurs der zes groote mogendheden haar antwoord doen kennen op de nota dier mogendheden. Zij ver klaart het voor haar onmogelijk een wapenstilstand te verleenendoch is bereid vrede te sluiten op de volgende voorwaarden: Wederbezetting der vestingen die zij voor 1857 bezetteontmanteling van de vestingen, door Servié sedert 1857 aan gelegd huldiging van den sultan als suzerain door prins Milan te Konstantinopelvermindering van het effectief der Servische armee tot 10,000 man en drie batterijen; en aanleg van een spoorweg dwars door Servië. De Porte acht de bezetting deT voornaamste Servische vestingen noodzakelijk om nieuwe aanvallen van Servië's zijde te voor komen zij verlaat zich geheel op de mogendheden, wat de onderhandelingen over het vredestractaal op deze grondslagen betreft. De „France" maakt den tekst openbaar van een voorloopig tractaat, houdende een of- en de fensief verbond tusschen Duitschland en Rusland, betreffende de Oostersche quaestie, dat den llden Juni 1876 te Berlijn geteekend zou zijn en voor welks authenticiteit het blad instaat. Het behelst, dat ingeval eener nederlaag van Servië de bond- genooten het status quo zouden waarborgenin geval Servië echter de overwinning behaalde, zou den zij aan de mogendheden van Europa voor stellen de Turken uit Europa te verjagen, terwijl Russische en Duitsche troepen Konstantinopel en den Bosporus bezetten zouden, totdat daaromtrent eene nadere beslissing genomen zou zijn. Telegrammen. LONDEN, 15 September. De correspondent van Reuter seint uit Belgrado, dat kolonel Bekker de Servische reserven organiseert. De minister van oorlog verwacht spoedig de noodige wapenen. Het gerucht loopt dat de Turken twee versterkingen bij Klein-Zwornic genomen hebben. De Servische regeering zal weldra bankbiljetten tot gedwongen koers in omloop brengen, van 1 tot 100 franken. MADURA, 14 September. In berichten uit de Transvaal wordt gemeld, dat de boeren bewijzen hebben gegeven van groote lafhartigheid. Presi dent Burgers vroeg hun, hem liever dood te schie ten, dan hem schande aan te doen door te vluch ten. Hij bevindt zich nu te Leydenberg, wachtende op hulp van het comité voor de defensie. Naar men zegt, zal van de goudvelden een beroep worden gedaan op de regeering van Natal, om be scherming. KONSTANTINOPEL, 15 September. Volgens eene verklaring van dr. Zoelos, bevinden zich onder hen, die in de laatste gevechten gekwetst zijn, een aantal soldaten, die door de Montene- grijnen op vreeselijke wijze zijn verminkt, daar hun neus, ooren en lippen zijn afgesneden. LONDEN, 16 September. Gladstone levert, in een brief aan de „Times", eene beschouwing over de laatste redevoering van lord Derby. Hij keurt het af, dat de politiek van Engeland alleen be staat in protesten en vertoogeü. Europa moet ein delijk vaststellen wat billijk is en dienovereen komstig handelen. De „Times" bevat een vertoog over de Turksche vredesvoorwaarden. Het blad zegt, dat Europa nimmer het bezetten der Servische vestingen door Turkije kan gedoogen. Alleen het vijfde punt der voorwaarden is aannemelijk. Programma's Tan Muziekuitvoeringen. Zomerzorg. Dinidag 19 September, te halfzeven, door de kapel van hel muziekcorps der Grenadiers, directeur de heer H. Vöümar. late Afd.N°. 1. „Feest-Marach", Gounod; 2. Ou verture van de Opera „Miguou", Thomas; 3. Souvenir de „Anns de Boulen", Donizetti; 4. „Krönnngalieder-Walzer" Stranss; 6. Fantaisie uit de Opera van Boieldien „La Dame Blanche Buyasens. 2de Afd.: N°. 6. „Nachklauge von Ossian". Con- cert-Ouvertnre, Niels W. Gade; 7. Fantaisie over motivenuitde Opera van F. David „Lalla-Ronkh", Donkier8. I/Aoémone", Concert-Polka. (Solo Piaton), Hymana; 9. „Engellied", West- meyer; 10 Groote Fantaisie over motiven uit de Opera van C. M. v. Weber „Der FreiBchiitz", Dunkier. Ter markt te Leiden aangevoerd. IA en 16 September. Wintertarwe 11 hectoliter 10.a 10.50. Zomer- tarwe tl hectol. 8.50 a9.—. Winterrogge 10 heet. 7.00 a 7.50. Zomerrogge 10 hectol. 6.'Z5 a/6.75. Zomergerst 13 hectol. 6.25 a 6.76. Chevalier-gerst 13 hectol. 7.00 a f 7.50. Zware Haver 12 hectol. 5.00 a 6.50. Lichte Haver 12 hectol. 3.75 a 4.00. Dui- venboonen 6 hectol. 10.' 0 a ƒ10.50 Paardenboonen 7 hectol. ƒ9.00 a 9.2». Ossen stuks a Stieren, 25 stuks f40.0' a 195. Kalfkoeien 40 stuks 160.00 a 325.00. Varekoeien 30 stuks 145.00 a 210.00. Vette koeien 392 stuks f 180.00 a ƒ305.00. Kalveren (vette) 50 stuks 30.00 a 76.00. Kalveren (magere) 21 stuks 9.00 a 16.00. Hamels (magere) 500 stuks ƒ17.00 a ƒ29.00. Hamels (vette) 180 stuks, 29.00 a 47.50. Varkens (magere) 56 stuks 20.00 a 30.00. Varkens (biggen) 270 stuks 6.00 aƒ 12.00. Grasboter 8810 kilogr., 1ste qualit. 4 vat 74.00 a 78.00. Schei- 2de qualit. 1 vat 1 07.00 a j 71.00; Grasboter Iste qual. per kilogr. 1.85 a 1.96, Schei- 2de qualiteit per kilogr. 1.67' a 1.77s. Ter markt aangebracht 487 runderen, 72 kalveren en 2328 schapen.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2