groene Lamp" op den hoek (een winkel v an breek bare waar) waren geheel dichtgespijkerd, een maat regel die door verscheidene winkeliers wa s genomen. De toegangen tot huis van den burgen aeester wer den opnieuw door 60 infanteristen a' /'gezetvoor niemand was er passage. Op den Da m en verder overal in de stad bleef het rustig, z oodat de om- nibusdienst ongestoord kon worden voortgezet. Gisteren is het over dag rustig geweest, des avonds te 7 uren zag men, niettegenstaande het verbod van. samenscholingen, enke'ie groepen rond- loopen, die echter, de politie ziende, uiteengingen onder anderen trokken een twintigtal jongelieden en meisjes, gearmd, dansende en schimpliedjes op den burgemeester zingende, door de Kalverstraat, doch in de nabijheid vam den Dam politie-agenten ziende, stoven zij uiteen. Op de Beurs trommelde de jeugd, en ofschoon het volk voor 't gebouw toegelaten werd, bleef daar tot s avonds alles bedaard. In afwachting van hetgeen gebeuren zou, waren gisteravond in het Beursgebouw 200 man infanterie geplaatst, Tegen halftwaalf begonnen samenscho lingen op het Koningsplein; de politie ontbood militaire hulp. Er kwam infanterie, daarna cava lerie. Na vruchtelooze sommatie werd een charge gedaan, waarbij een jongeling doodelijk gewond werd door een sabelhouw in den hals, en ook werden drie salvo's gelost, doch naar 't schijnt meer om schrik te verspreiden. Na de charge is het volk naar Kalverstraat en Heiligenweg uiteen gedreven. Tegelijkertijd rukte uit de cavalerie- kazerne een detachement en uit de kazerne Oranje- Nassau een detachement infanterie op naar den Dam, en van daar naar de bedreigde gedeelten. Tevens rukten twee pelotons cavalerie op naar het stadhuis. Te ruim 1 uur was het rustig. Langs verscheidene straten liepen patrouilles. De schut terij, verdeeld over het hoofdbureau en de vijf sectiebureaux der politie, bleef den geheelen nacht onder de wapens. De ministers van marine en binnenlandsclie zaken hebben gisteren een bezoek aan Amsterdam gebracht en eene conferentie ten raadhuize gehad. Van eene andere zijde wordt uit Amsterdam gemeld Het Koningsplein bleek, niettegenstaande de vermaningen van den burgemeester en^dejes,jlie zondere aantrekkingskracht te hebben voorlieden, die zoo onverstandig waren om te gaan zien of er wat te zien was en daardoor allicht voorvallen, die vermeden konden worden, uitlokken. Er vorm den zich daar ter plaatse weder groepjes, die al lengs aangroeiden en zich niet rustig voortbewo gen, maar bleven staan, zoodat men het geraden achtte het plein door cavalerie te doen ontruimen. Twee pelotons werden uit de kazerne naar het plein gezonden, maar of die al herhaalde malen langs het plein rondreden, dé telkens uiteenge dreven groepen vormden zich opnieuw, en, wij hebben dit uit den mond van onderscheidene oog getuigen, aan de vermaning van den bevelvoeren den officier om het plein te voldoen werd niet goedschiks voldaan, integendeel van den Heiligen weg kwam weder volk naar het plein opzetten. De officier dreigde nu te zullen vuren, maar te vergeefs, de menigte bleef staan. Het bevel tot vuren werd nu gegeven. Drie schoten werden door cavaleristen gelost, en het plein was ledig. Dit was gelukkig de eenige uitwerking der schotenniemand werd gedood of gekwetst. Toch zijn nog eenige zeer betreurenswaardige feiten te vermelden, vooral daarom betreurenswaar dig, omdat het o. a. een rustigen bnrger trof, die, vergezeld van zijn vrouw, zijn dochter een eind wegs door de stad geleidde, uit vrees dat zij, alleen zijnde, niet veilig genoeg zou zijn. Deze man, die uit de Leidsche-dwarsstraat kwam, werd in de Leidschestraat bij de Keizersgracht, waar ook eenige samenscholingen door de cavalerie uit been werden gedreven, met een sabelhouw in den uiek gevaarlijk gekwetst en moest naar het Gast huis worden vervoerd, waar hij ter verpleging is verbleven. Men gelooft wel dat hij er van zal op komen. De apotheker Kerkhof!'in de Leidschestraat verleende de eerste hulp. Om halfeen na middernacht werd iemand in het Gasthuis opgenomen, die op het Koningsplein een sabelhouw had ontvangen, en om halfdrie een man die in de Damstraat door middel van een sabel was gewond. De politie nam vijf personen in hechtenis wegens verzet. Naar aanleiding van het gebeurde heeft de Burgemeester in den afgeloopen nacht eene pro clamatie uitgevaardigd, waarbij bevolen wordt dat alle tapperijen gelegen, in den kring begrensd door de Kalverstraat hoek Rozenboomsteeg, de Muntsluis, Vijzelstraat, Heerengracht N. Z. tot aan de Heisteeg, de Heisteeg, Spui en Rozen boomsteeg, des avonds te S uren moeten gesloten zijn en niet vóór 8 uren des morgens mogen worden geopend. Kort voor het gebeurde op het Koningsplein werd in de Kalverstraat een troepje van een twin tigtal zingende personen door de politie uiteen gejaagd. De overheden meenden in het voorge vallene reden te hebben om nog des nachts 60 man cavalerie te doen oprukken naar het Stadhuis en 100 man infanterie naar den Dam, vooral ook omdat het bekend was geworden dat onderschei dene polderjongens, die den geheelen dag niet ge werkt hadden, de stad doorkruisten. Gelukkig bleken die voorzorgsmaatregelen onnoodig. De schut terij, van ieder der vijf bataljons twee compagnieën, bleef tot hedenmorgen op de been. De persoon die Dinsdag-avond op het Konings plein door een bajonetsteek zwaar werd gekwetst, is in het gasthuis overleden. Voor morgenavond zijn krachtige maatregelen genomen. De ministers van binnenlandsche zaken en oorlog hadden gisteren een bijeenkomst met den Burgemeester ten stadhuize, om te bepalen, welke versterkingen nog zullen worden gezonden. Eenige artillerie-corpsen worden verwacht en waar schijnlijk zal de geheele schutterij onder de wape nen komen. Aan het hoofdbureau van poiitie te Amsterdam is Dinsdag-avond opgebracht een jonge Duitscher, oud ongeveer 14 jaren, die vertelde, dat hij uit Berlijn afkomstig was en de ouderlijke woning heimelijk had verlaten. Hij zag er gezond en sterk uit en was fatsoenlijk gekleed. In zijne zakken vond men een revolver met 50 scherpe patronen. Bij de "Woensdag te Zoeterwoude ge- il on mor» trooroan (lon paarden deelnamen, werd de prijs, bestaande in eene prachtige pendule met twee dito kandelabres, behaald door de bruine merrie „Snijboon", van den heer D. Florijn te Rotterdam, bereden door Jan de Boer Jr., en viel de premie, bestaande in een kristallen kaasstolp benevens twee dito boter vlootjes, alle met zilver gemonteerd, ten deel aan de vosblesmerrie „Sophia", van den heer A. A. Schouten te Dubbeldam, bereden door Jan de Boer Sr. Men spreekt te Madrid van een tun nel, bestemd om onder de Straat van Gibraltar door Europa met Afrika te verbinden. De ingang zou aan de Europeesche kust niet ver van Alge, siras zijn, aan de Afrikaansche tusschen Tanger en Ceuta. De grootste diepte der zee in genoemde Straat is drie duizend, de aardkorst tusschen het water en den tunnel zou drie honderd voet dik zijn. De ontwerpers ramen de kosten op niet meer dan 4 millioen pond sterling. De in de Fredericks-Passage ten ge volge van aanvaring gezonkene stoomboot „Tele graaf IV" is gisteren vlót gekomen en zou, na onderzocht te zijn, naar Rotterdam vertrekken om gerepareerd te worden. De persoon, ten wiens huize te Hel mond, tijdens zijne afwezigheid, brand ontstond, is de heer H., oud-griffier bij het kantongerecht aldaar. Hij is op zijne terugreis van Kevelaar door de politie in arrest genomen en bevindt zich thans te Helmond voorloopig in de gevangenis. Aanstaanden Zondag zal de historische optocht te Gent voor de vierde en laatste maal door de stad trekken. Te Nieuweschans isWoensdag-avond aan de stoomstroopapierfabriek door een onvoor zien toeval de klep van een stoomkuip met kokend water losgegaan, waardoor van een der arbeiders de beide beenen en het onderlijf totaal verbrand den. De ongelukkige verkeert in een gevaarlijken toestand. Het aquarium te Berlijn heeft een verlies geleden door den dood van den orang-oetan, den grootsten die in Europa gevonden werd. Ook een chimpanse is gestorven, en tot overmaat van ramp werd ook de gorilla, onlangs door de Afri kaansche expeditie voor 20.000 mark aan die in richting afgestaan, ongesteld. Onmiddellijk werd dr. Falkenstein, die te Graudenz vertoefde en het heest op de verre reis verzorgde, per telegraaf ontboden. Deze heeft hoop den aap in 't leven te behouden. De orang-oetan, die men meende dat aan longontsteking was gestorven, bleek volkomen gezonde longen te hebben. Hij stierf aan ontste king in de ingewanden. Uit Graz wordt bericht, dat Anasta- sius Griin (graaf Anton Auersperg), de bekende Oostenrijksche dichter, aldaar aan de gevolgen eener beroerte, waardoor hij voor eenige dagen werd getroffen, is overleden. Rechtzaken. Correctionneele uitspraak der rechtbank alhier van 15 September: A. Van der Z. te Noordwijk, wegens 2 wan bedrijven van diefstal in dienstbaarheid, 4 m. eenz. opsluiting; P. H., te Leiden, w. het moed willig toebrengen van slagen geen ziekte ten ge volge gehad hebbende, 8 d. gev.P. S., te Leiden, w. beleediging met. woorden en dreige menten van een bedienend beambte, boete van f 80, subs. 5 d. gev.; K. Van R., te Leiden, w. diefstal in eene herberg onder verschoonende omstandigheden, 5 m. eenz. opsluitingD. S., te Leiden, w. 2 wanbedrijven van bedrieglijke oplichting enz., jaar eenz. opsluiting, 3 boeten a f 25, subs. 1 dag eenz. opsluiting; P. N. H., zonder vaste woonplaats, w. bedelarij, 3 d. ge vangenisstraf. In de zaak tusschen den aannemer Van Hattum en de provincie Groningen heeft de offi cier van justitie bij de rechtbank te Groningen geconcludeerd tot toewijzing van den eisch van den aannemer, om deskundigen te benoemen, ten einde den stand van het werk op te nemen, de kosten te reserveeren tot het eindvonnis. Over acht dagen uitspraak. KOLONIËN. BATAVIA, 9 Augustus. Een verzoekschrift van de planters in Deli, Langkat en Serdang, tot regeling van het politie toezicht en de politie-rechtsmacht over de koelies op de plantages aldaar, is dezer dagen verschenen het is een met zorg bewerkt boek, dat voor de kennis der toestanden in dit tabaksdistrict belang rijk is. Het aantal landen, plantages, in die streek op Sumatra's Oostkust bedraagt thans negen en veertig, en nog worden de inlandsche vorsten met aanvragen om grond bestormd. De bevolking der vaste koelies is ruim 12,000. Het Mahomedanisme breidt zich in den laatsten tijd ter hoofdplaats Samarang sterk uit onder de Chineezen. In de school van den hoofd"- priester Abdul-kadhir ontvangen dagelijks meer dan honderd jeugdige Chineezen onderricht in het islamisme en door vele Chineezen, die de kin derschoenen reeds ontwassen zijn, worden de lessen van den priester bijgewoond, met het gevolg, dat zij na eenigen tijd met alle daaraan verbonden gebruiken Mahomedanen worden, zich den staart laten afsnijden en de Arabische kleeding aanne men. De ruime giften, waarmede zij hunne erken telijkheid aan den. priester betoonen, stellen hem in staat om op zeer milde wijze aan onbemiddel- den de gelegenheid te geven een bedevaart naar Mekka te doen; in de laatste drie maanden heb ben niet minder dan twaalf personen tot dat doel elk f 500 a f 600 van hem ontvangen. Door den goaverneor-geoeraa] van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., aan den opz, 3de kl. bij het mijnwezen in Ned.-Indië, J. Dob- beld; een tweej. verlof naar Ned., aan den laten klerk op het ads.-reaid. kantoor te Blitar L. A. Brann; een tweej. verlof Daar Ned., w. ziekte, aan den gewezen voorz. van den Iftidraad te Mnntok mr. P. H. F. Junius; aan den ads.-rea. ven Magetan C. W. L. Flenr; aan den nde.-res. van LoemadjaDg E. S. Van Noordenaan den cóntr. fde kl. C. H. De htanod de Froide-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2