LEIDSCH DAGBLAD. JV°. 5091. Zaterdag A°. 1876. 16 September. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootere tellers naar plaatsruimte. LEIDEN, 15 September. De commissie voor het tweede natuurkundig examen heeft in hare zitting van heden het ver langde diploma aan de h.h. J. F. Tulleners en N. C. J. Rahdcr uitgereikt. Door de commissie voor het geneeskundig staatsexamen te Amsterdam is gisteren tot arts bevorderd de heer H. J. Buchner. Na voldoend examen tc hebben afgelegd, worden 1 October a. s. de volgende officieren bij de krijgsschool gedetacheerdde 1ste luit. A. W. Van der Sluys, van het 2de, en J. A. Van Eyber- gen en E. G. Winckel, van het 3de reg. inf. de 2de luit. H. C. A. Neeteson en J. Bruce, van het 6de, W. J. A. De Kempenaer, van het 7de, •en O. J. A. Schwarz, van het 8ste reg. inf.; de lste luit. W. E. A. Wupperman, van het 1ste reg. huzaren, en de lste luit. C. De Wit, van het reg. rijd. art.; de lste luit.-kwartierm. F. W. Horstmann van het lste reg. inf. voor den intendance-cursus; terwijl aan den kapt. der inf. A. S. H. Booms van het O.-I. leger, thans tot herstel van gezondheid wegens te velde bekomen wonden, met verlof hier te lande, vergunning is verleend om den tactischen cursus aan de krijgs school bij te wonen. Met ingang van 1 November is bij de ge- meente-politie te Delft benoemd tot agent van politie 2de kl. N. Vianen, bewaarder in het huis van militaire detentie nabij Leiden. In het „Nieuwsblad v. d. Boekh." wordt in een verslag over de tentoonstelling te Phila- delphio hot volgende opgemerkt naar aanle;a:..6 van de besluiten van die regeeringen, welke een zeker getal werklieden uit hun land naar exposi ties heen zenden: „Het wekte onze bevreemding, dat onze regeering, of liever onze hoofdcommis sie, het Nederlandsche werkvolk, dat nn toch een maal hier was en aan welks flinke houding en on vermoeiden ijver het zeker voor een groot deel te danken is, dat de Nederlandsche afdeeling veel eer gereed was dan men berekend had en alzoo op den dag der opening voltooid dihir stond des nachts nd de opening der tentoonstelling naar Nieuw-York terugzond, om met de gereed liggende boot des anderen daags weer huiswaarts te trek ken; ja, dat hun verzoek om tot de volgende gelegenheid te mogen blijven, ten einde ook zij de tentoonstelling konden bezichtigen, hun gewei gerd werd, en toen enkelen voorstelden om voor eigen kosten te blijven, dezen bedreigd wer den met het verlies van gratis terugtocht. Daar ons intusschen de motieven van de hoofd commissie, die tot deze handeling leidden, niet bekend zijn, zwijgen wij eerbiedig. Toch konden we het een en ander niet rijmen met hetgeen in andere landen geschiedt, waar gelden verzameld worden om 'het werkvolk naar de tentoonstelling tc Philadelphia te zenden." j— Het Victoria-heeld, door prof. Stracké voor Alkmaar gebeiteld, is thans gereed ter verzending. Den 9den October heeft dé onthulling plaats. Op het drie meter hooge voetstuk, dat een behaaglij ken vorm heeft, prijkt aan de voorzijde het stads- wapen met het onderschrift: Alcmaria victrix. Op den achterkant staat: Invictis atavis die xvm Septembris cioici.xxm Alcmariam urbem ter vio- lentius oppugnatam ab atrocissimo milite Ilispano streuue defendentibus perfidumque hostem hoe primom loco propulsantibus Guilielmus HI Bex Augustissimus Gens Regia ac Neerlandiae cives beatfc vin Octobris cioioccclxxiii. Aan de rech terzijde De eerste steen gelegd door Z. M. Koning jWillem den Derde 8 October 1873. Onthuld 9 October 1876. Aan den linkerkant: Hier werd de storm der Spaansche krijgers driemaal afge slagen en hield de Genius der Vrijheid stand. 18 September 1573. Het voetstuk is van een steensoort, die uit eene groeve in de omstreken van Metz afkomstig is en de eigenaardigheid bezit, dat zij door inwerking der lucht steeds harder wordt. Het geheele gevaarte weegt, naar schatting, 6000 KG. Bij den gisteren gehouden schietwedstrijd van het officieren-gezelschap der d.d. schutterij in Den Haag is op de eerebaan een zilver vergulde bokaal, aangeboden door Z. M. den Koning, be haald door den lsten luit. Jhr. Mr. J. H. Van Reenende eereprijszilveren medaille voor het hoogst aantal punten op 200 en 300 pas geza menlijk, door den 2den luit. W. Galjaard, met 94 punten, waarvan 50 op 200 en 44 op 300 pas. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Batavia naar Nieuwediep, heeft gisteravond de reis van Port Said voortgezet. Het maatschappelijk kapitaal, benoodigd voor de opgerichte stoombootmaatschappij tusschen Gro ningen en Rotterdam, dat f 100,000 bedraagt, is verkregen. Na bekomen concessie zullen in de vaart worden gebracht 2 stoombooten, 1 lichter- schip en 3 beurtschepen. De minister van landbouw in Pruisen, Dr. Friedenthal, wordt dezer dagen hier te lande verwacht, om in persoon den toestand van den landbouw en vooral dien der groote droogmakin gen in de Haarlemmermeer, het IJ en de Zuider- J1T Op de tentoonstelling te Brussel is eene eerediploma toegekend aan de gemeente Amster dam voor hulp bij brand en voor openbare ge zondheidszorg (plannen van scholen enz.); een verguld zilveren medaille aande Noord- en Zuid- Hollandsche reddingmaatschappij te Amsterdam (reddingbooten)en het ministerie van binnen- landsche zaken (geschriften over cholera, gezond heidsleer enz.)een zilveren medaille aande hee- ren Beider en Co., Amsterdam (brandspuiten)de sectie van het Roode Kruis te 's-IIageden heer Thelen, gepensioneerd majoor te Maastricht (bran card naar het systeem Mooy); de Nederlandsche geneeskundige maatschappij tc Amsterdam (sterfte- atlas). Naar men verneemt is de heer H. Pierson, pred. te 's-Hertogenbosch, benoemd tot opvolger van ds. Heldring, als directeur van de gestichten te Hemmen. Aan den nieuwen cursus der opleidings-school voor predikanten der herv. kerk; te Doetinchem, met September aangevangen, namen 113 jonge lingen deel, die op de kost- en Latijnsche school onderwijs ontvangen, alsmede 18 aan de academie te Utrecht. Woensdag werd het vijfde eeuwfeest der Latijnsche scholen te Amersfoort gevierd, tegelijk met het 150-jarig bestaan van het seminarie van de oud-bisschoppelijke klerezie aldaar. Na de plechtige ontvangst der feestvierenden hield dr. Burger eene feestrede, waarin de vroegere en te genwoordige toestand dier scholen werd ontvouwd. Het feest werd daarna voortgezet in de Buiten- sociëteit, alwaar de kapel der rijd. artillerie eene matine'e, en de muziek van het 7de reg. infante rie eene soiree musicale gaf. Het feestterrein was 's avonds schitterend geïllumineerd. Een 50-tal feestvierenden vereenigden zich des namiddags aan een diner. Gisternamiddag is van de werf der Neder landsche stoombootmaatschappij te Feienoord te water gelaten de ram-monitor „Luipaard", be stemd voor binnenlandsche verdediging. Aan boord van Zr. Ms. artillerie-instructie schip „Het Loo" zijn geplaatst de luit.-ter-zee 2de kl. J. J. De Bruyne en de officier van adminis tratie 3de ki. P. Gallas; de luit.-ter-zee2de kl. L. P. D. Oj) ten Noort, geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en gedet. bij den marinc-torpedodienst, wordt met den lsten October a. s. op nonact. gesteld. Zr. Ms. schroefstoomschip „Kijkduin", on der bevel van den luit.-ter-zee lste kl. jhr. J. A. Roëll, is den 21steu Augustus jl. te Gurapao aangekomen. De agent en consul-generaal der Nederlanden te Alexandrië heeft tot vice-consul der Nederlan den aldaar aangesteld R. Van Lennep, kanselier van het consulaat-generaal. De lste luit. Jhr. C. K. Van der Wijck en G. J. A. Verstegen, van het reg. grenadiers en jagers, zijn tot adjudant benoemd, eerstgemelde bij het depot en laatstgemelde bij het 3de bat. van dat regiment. Ali Bev heeft gisteren, vergezeld van den Franschen militairen tolk, eenige uren vertoefd in het acoustisch kabinet van den heer Lefèbre en daarna met den heer Gabeau te lialfvijf definitief de residentie verlaten, zich naar Brnssel begevende. Hem werd door zijn gastheer Z. K. H. Prins Alexander tot aan het spoorwegstation uitgeleide gedaan. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te (ongerecht te lloogézand'tot griffier hij het kan tongerecht te Alkmaar, rar. J. I'. B. Van der Mandere, thans griffier hij het kantongerecht te Hillegersbergopgeheven de ontvangkantoren der directe hel. en acc. te Borne en te Delden zooals die thans bestaan, ingesteld een ontvangkantoor der dir. bel. en acc. te Hengelo, bevattende de gem. Hengelo, Stad Delden, Ambt Delden en Borne, dat kantoor ingedeeld onder de con trole Enschedé, en aan H. J. W. Dikkers eervol ontslag verleend uit zijne betr. van ontv. der dir. bel. en acc. te Delden beh. aanspraak op pensioen. Gemengd Nieuws. rlo Uit Amsterdam wordt gemeld: Ook de koffiehuizen in de Kalverstraat en environs waren Woensdag-avond schraal bezocht, en het bleek duidelijk, dat men zich niet aan eene tweede ontmoeting wilde blootstellen, zooals den vorigen. avond, toen èn koffiehuisbezoekers èn logés in hotels (van de laatsten natuurlijk alleen die, welke zich in de koffiekamer bevonden) door deu sterken arm van de politie met blanke sabel verjaagd wer den, om verder door de cavalerie huiswaarts ge dreven te worden. In de omgeving van het Ko ningsplein, waar de cavalerie een charge moest doen, bekwam een toeschouwer, goudsmid van beroep, een sabelhouw over het hoofd. In een der dwarsstegen bij gemeld plein, op het Singel uit komende, is, volgens rapport van een luitenant der cavalerie, uit een huis op hem een schot ge lost, toen hij achter zijne patrouille door de straat reed. Het schot miste echter. Ongelukkig wist hij niet zeker, uit welk huis. Er zijn in het geheel ruim 100 arrestanten. Onder de verwouden be hoort een wachtmeester met een wonde aan het hoofd door een steenworp, en een huzaar. Opliet Koningsplein waren de winkels reeds te acht uren van hunne sluitingen voorziende ramen van „de

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1