kinderen nimmer, dat Frederiksoord «n Veenhui- zen koloniën van "Weldadigheid zijn; Veenhuizen is het niet." Aan het „Handelsblad" wordt met zekerheid bericht, dat de generaal Beyen met 1 October e. k. als minister van oorlog zal optreden. 's Rijks middelen hebben in de maand Au gustus jl. opgebracht 8,758,627, tegen ƒ7,306,035 in Augustus 1875, en in de eerste achtmaanden dezes jaars 60,220,377, tegen ƒ56,765,643 in hetzelfde tijdvak van 1875. Het 8/„ der raming bedraagt ƒ57,206,880. Z. M. heeft benoemd tot rijksontvanger F. J. M. Yan Ghert te Bridle, thans te Hazers- woude; J. Drabbe te Bergen-op-Zoom, thans te BoenenD. J. P. N. Gaymans te Delfzijl, thans te Wolvega; P. A. H. Seipgens te Goor, thans te St.-Odilienberg. Gemengd Nieuws. Gisteravond omstreeks zes uren viel het achtjarig zoontje van zekeren K. al spelende in de Binnenvestgracht nabij de voorm. Rijns- burgschepoort. Door het geschreeuw kwamen eenige buren toeschieten, die er spoedig in slaagden hem op het droge te brengen. Te zeven uren is op de Hoogstraat in den kelder van J. J. v. B. in eene kist met lorren brand ontstaan, die spoe dig door de bewoners met eenige emmers water is gebluscht. Te Katwijk-aan-Zee is eene flesch aangespoeld, waarin drie brietjes, in het Fransch, Duitsch en Engelsch, van den volgenden inhoud „Dit stukje papier is den 17den Augustus te tien uren in zee geworpen. Wij vertrokken te 8.50 van Folkestone naar Boulogne. A. Delmans." Het blijkt dat de volksmassa, die Dinsdag-avond te Amsterdam op het Koningsplein werd uiteengedreven, er op voorbereid was de geweldenarijen van den vorigen avond te hervat ten. Niet minder dan 224 steenen werden na de charge door de zorgen der politie van het plein verwijderddie steenen waren door het volk mee gebracht, daar de straat niet was opgebroken. Pogingen tot het vormen van volkshoopen in de vijfde sectie werden door het krachtig optreden van politie en schutterij verijdeld. De commissaris van de vijfde sectie sprak op één plaats de me nigte. toe, die zich toen langzamerhand verspreidde. Onder de gewonden, die zich in het gasthuis bevinden, zijn twee zeer gevaarlijk gekwetst. Een van hen is een zeer berucht persoon, die meer malen met de politie heeft kennis gemaakt en als een gevaarlijk mensch bekend staat. Onderschei dene personen uit het nieuwsgierige publiek hebben bij de herhaalde ritten van sterke pelotons cava lerie langs den Dam lichte kwetsuren bekomen. Tegen onderscheidene personen is proces-verbaal opgemaakt, omdat zij niet onmiddellijk gevolg gaven aan het tot heu gerichte verzoek om huis waarts te keeren. Gisteren is aan B. en Ws. een adres aange boden, door eenige aanzienlijke burgers geteekend, waarin zij verklaren zeer ingenomen te zijn met de krachtige maatregelen, welke door het ge meentebestuur genomen worden tot handhaving van wet en orde. Mocht het noodig geacht worden, dan zijn zij bereid persoonlijk mede te werken tot bereiking van het groote doel en stellen zij zich ter beschikking. De „Amst. Ct." roemt de waardige houding der zoogenaamde eilanders. Het is o. a. gebleken onwaar te zijn, dat op Kattenburg lantaarns zou den zijn verbrijzeld. Eene bende rumoermakers heeft zich daar vertoond om te wervenzij heeft, als de vogelaar met zoet gefluit, rekenende op den Oranje-geest, der werklieden, het „Wilhelmus" ge zongen maar men wist met welk volkje men te doen had, en de bende is, in plaats van aange wassen, verminderd door den goeden raad der Kattenburgers, afgetrokken. „Het zou hun niet geraden zijn geweest, bij ons stads- of particu lieren eigendom te beschadigen", zeide een eiland bewoner, „wij zouden hun wel geleerd hebben dien te eerbiedigen." Gisteravond te ongeveer 8 uren zijn twee esca- drons van het derde regiment huzaren, onder be- ~vel van majoor Visser, per spoortrein uit Den Haag voorloopig naar Haarlem vertrokken omj zoo noodig, later naar Amsterdam op te rukken tot handhaving der orde. Met hetzelfde doel was in Den Haag een bataljon jagers in de kazerne marschvaardig. Ook gisteravond was op enkele plaatsen het krachtig optreden van politie en militaire macht noodig, vooral in de omstreken van het Konings plein. Betrekkelijk weinig belhamels of nieuws gierigen waren op de been. Aan de verschillende politiestations waren gisteravond tot 12 uren slechts in bewaring 13 arrestanten, onder welke 6 wegens verzet. Een persoon is gewond en in het binnen gasthuis verbonden, doch kon huiswaarts gaan. Aan het „Vaderland" schrijft men, dat gisternacht te halftwee op den Dam een vrij hevig gevecht plaats had. Nadat de toeschouwers tot driemaal toe waren gesommeerd uiteen te gaan, stormden de infanterie en politie-agenten met bajonetten en sabels er op in. Een man, die een bajonetsteek had gekregen, werd voor dood op een berrie weg gedragen. De dragers zeiden, dat dit reeds hun tiende vrachtje was. Uit Amsterdam wordt van heden nog gemeld In de laatste vier en twintig uren wa6 het in de stad tamelijk rustig. Van zonsondergang lot bijna het aanbreken van den dag doorkruisten weder patrouilles voetvolk en ruiterij de straten. Slechts op enkele plekken moesten zij sommige groepjes, veel minder talrijk dan de beide vorige avonden, uiteendrijven. Een volkshoop, die omstreeks halfacht zingende uit de Palmstraat de richting naar den Nieuwendijk in sloeg, verminderde gaandeweg in aantal en loste zich eindelijk geheel op. Bij het Koningsplein deden de bevelvoerende offlcieren de toegangen afzetten en zorgden dat op Heiligenweg of Singel zich geen groepen konden vormen. Dit gaf tot eenig gedrang aanleiding, en de cavalerie reed er weder duchtig op in. De ongeregeldheden hebben zich niet herhaald, en natuurlijk zal de overheid ook verder tegen her halingen waken. Zeventien personen, waaronder elf wegens dronkenschap en de anderen wegens verzet, zijn in hechtenis genomen. Ben der Dinsdag-avond bij de charge op het Koningsplein zwaar gekwetste personen ligt in het gasthuis op het uiterste. De schouwburgen waren slecht bezet. Naar de mededeelingen van personen, buiten Amsterdam, te oordeelen, en ook uit verschillende dagbladen blijkt dit, heeft men zich elders zeer overdreven voorstellingen gemaakt van het „op roer". In Den Haag zijn zelfs eenige malen daags bulletins uitgegeven. De opzettelijke beschadiging van eens anders eigendom en het. verzet tegen de handhavers van de openbare orde zijn zeker hoogst betreurenswaardige gebeurtenissen, maar zij hadden geenszins den omvang en de beteekenis, die velen er aan hebben toegeschreven. Overdag konden vrouwen en kinderen even rustig als in gewone tijden zich op straat begeven, en des avonds vielen er slechts op eenige weinige gedeelten der stad ongeregeldheden voor, waaraan het overgroote gedeelte der minvermogende be volking volstrekt geen werkzaam deel heeft geno men, zelfs niet door uit nieuwsgierigheid mede te loopen. De kwaadwilligen waren blijkbaar niet zeer talrijk, en konden spoedig worden beteugeld, daar zij geen steun vonden, waar zij wellicht ver wacht hadden dien te ontmoeten. Sedert eenige jaren ondervond te Leiderdorp de schipperij veel last van eenige on diepten in den Rijn, zoo zelfs, dat er zelden eene week voorbijging, waarin niet een schip vastraakte. Dinsdag is vanwege het hoogheemraadschap van Rijnland eene stoombaggermachine in werking ge steld, die over eene lengte van ruim 550 meter het vaarwater zal uitdiepen, waartoe meer dan SOOO M* aarde moeten worden weggehaald. Gisterochtend te zes uren is in de Voorstraatshaven te Dordrecht het lijk opgehaald van C. v. G., die dienst deed als waker op een in die haven liggend vaartuig en, vermoedelijk des nachts aan boord willende gaan, in het water is gevallen en verdronken. In de duinen bij de badplaats Bor- kum is het lijk gevonden van den heer Schulz, van de firma W. Haynel, boekhandelaar te Emden. De nog jonge man was blijkbaar vermoordzijn schedel was geheel verpletterd en al zijn gelden waren gestolen. Als verdacht van deze misdaad is zekere Rudolf Thias in hechtenis genomen. Dat een spoorwegwachter, van wicn met recht stiptheid en waakzaamheid worden ge- eischt, zijn plicht doet en toch gestraft kan wor den, bewijst het volgende: Een wisselwachter, wien vanwege het gemeentebestuur aangezegd was dienst te doen bij het beproeven der spuit, kwam niet op het appèl, daar hij zijn post niet mocht verlaten. Er werd nu proces-verbaal tegen hem opgemaakt en de man werd veroordeeld tot 2 boete of één dag gevangenisstraf, f Uit het gesticht Bethel te Zetten ontvluchtte Zondag een meisje van 19 jaren, A. L. genaamd, doch werd Maandag reeds opge spoord. Dat ontvluchten schijnt echter zeer aan stekelijk te hebben gewerkt op vijf anderen uit het asyl Steenheek, want in den nacht van Maan dag op Dinsdag hebben zij weten te ontkomen, en het is nog niet gelukt ze op te sporen. Maandag had een oppassend jong- mensch te Warmond het ongeluk tusschen een in werking zijnden watermolen te geraken, waar door het eene heen bijna geheel verbrijzeld werd en het andere en ook het hoofd zwaar werden gewond. Hij is naar het academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd. Zijn toestand is gelukkig niet verergerd. Gisternacht omstreeks halfdrie werd' te Haarlem door een agent van politie, aan den Scheepmakersdijk, een gezadeld paard der huzaren aangetroffen. De berijder, een wachtmeester, kwam. circa anderhalf uur later te voet de stad binnen. Hij was van zijn paard geworpen, zoodat het dier den weg terug zeer goed heeft weten te vinden. Het Nederl. stoom schip Telegraaf IV", in den nacht van 12 dezer van Antwerpen naar Rotterdam vertrokken, is in de passage Frederick door het Engelsche stoomschip „Minerva" aangevaren en gezonken. Equipage en passagiers zijn gered. Het schip, dat 110.000 gekost had, was niet verzekerd, de bevrachting gedeeltelijk. Zaterdag-avond had M. D. N.oud 23 jaren, straatmaker, woonachtig in het Achter om te Delft, 't ongeluk in de gracht te geraken aan de Koornmarkt. Na eenig zoeken gelukte het aan de politie den drenkeling op 't droge te bren gen, waarna in 't politiebureau door drie doctoren alle mogelijke middelen zijn aangewend om de levensgeesten weder op te wekken, doch tevergeefs. De Fransche bladen melden dat on langs een windhoos in het kanton Patay groote verwoestingen heeft aangericht. Het vlek Tournoi- sis is er gedeeltelijk door in puinhoopen verkeerd. Een ander plaatsje, Coinces, is nog meer geteis terd geworden; van de 108 woningen die er waren, zijn er 81 vernield. Al wat zich op den weg van de hoos bevond, werd opgenomen of losgescheurd, eeuwenoude hoornen zijn ontworteldde schade is onberekenbaar groot. Zekere B., woonachtig te Waalwijk» kwam jl. Zondag-avond van de kermis te Baardwijk in beschonken toestand te huis. Den volgenden, morgen, toen men hem wilde wekken, vond men hem dood in zijn bed liggen. Door de politie te Gorcum zijn aan gehouden twee Ieren, een Schot en een Engelsch- man. Hun verhaal, dat, terwijl zij van een te Ant werpen naar Nieuw-York bestemd schip 's avonds aan wal gegaan zijnde, de kapitein met 4 man equipage naar zijne bestemmingsplaats vertrokken zou zijn, vond bij de politie weinig geloof. Op het daarvoor naar Antwerpen gezonden telegram werd dan ook geantwoord, dat werkelijk één van hen gedeserteerd was, zoodat de aanhouding van. dezen werd verzochtvan de anderen echter werd niets gemeld. Bedoelde personen zijn daarop door de politie naar Dordrecht getransporteerd, om verder naar België gebracht te worden. Een chocolade-fabrikant in Villa- franca, Spanje, bezigde een loodzout om zijn fabri kaat te kleuren. In twee maanden tijds stierven in die kleine plaats onder verdachte omstandig heden 13 personen, waaronder de twee zoons van den fabrikant. Eene weduwe verloor haar twee eenige kinderen, meisjes van 18 en 20 jaren. Er werd nu een gerechtelijk onderzoek ingesteld,.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2