LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5086. Maandag A0. 1876. II September. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»': Van 16 regels1.06. Iedere regel meer0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1876/7, voor do belanghebbenden wonende in de wijken 5 en 6, dagelijks met uitzondering van den Zondag, van den 7den tot en met den 14deu September e. k. des namiddags van een tot drie uren, bij het college van zetters in een der ver trekken van het Raadhuis verkrijgbaar zgn op vertoon van de aan slagbiljetten. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRAN DELER. Leiden, G September 1876. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 7 der Algemeene Politie-verordening, vastgesteld den 24sten October 1867; Doen te weten dat door hen, ingevolge art. 6 dier verorde ning, is benoemd tot heer der gebuurte n°. 14 of n°. 1 van wijk V, de heer PIETER DIRK STEENHUYZEN en zulks in plaats van den heer A. A. KIEL, die overleden is. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRAN DELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 7 September 1876. LEIDEN, 9 September. De afdeeling voor taal-, letter-, geschiedkun dige en vijsgeerige wetenschappen der kon. acad. v. w. zal eene gewone vergadering houden op a. s. Maandag. Het Zweedsche Septett zal zich Dinsdag ook alhier doen hooren, en dat het alleszins de moeite waard is gehoord te worden, wordt uit Amsterdam zoowel door het „Handelsblad" als door het „Nieuws v. d. Dag" erkend. Het eerst genoemde blad zegt over de opvoering daar ter stede in Odéon.„Zeven welgevormde, krachtige en forsch gebouwde mannengestalten in de fraaie uniform van het Zweedsche huzaren-regiment „König Karl XV" vervulden Maandag-avond het lokaal Odéon met de zuiverste, edelste en mildste geluiden, die het koper, tot speelwerktuigen ver vormd, kan te voorschijn brengen. Het was een uitstekend genot de voordrachten van het uitge lezen tal kunstenaars gade te slaan; en de een heid, het brio, de krachten, de volmaakte verstand houding, waarmede de beroemde marsch uit Richard Wagner's „Tannhauser", de ouverture „die Schlacht bei Roebelle" van Balfe en de marsch uit „les Dragons de Yillars" van Maillart onder meer andere nummers werden ten gehoore gebracht, mogen geëvenaard, zullen echter bezwaarlijk overtroffen worden. Iedere klank loste zich zuiver en geache veerd in de ruimte op en alle technische zwarig heden werden door ieder der virtuozen met eene zekerheid en gemakkelijkheid overwonnen, die schitterende getuigenis aflegden van groote geoe fendheid, van routine en kunstenaarstalent. Aan alle eischen der voordracht werd in de grootste mate voldaan en de nuanceeringen, die als het ware het leven en de ziel van de wereld der tonen vormen, de forte's, de piano's, de crescendo's en decrescendo's, werden met de meeste zorgvul digheid in acht genomen, ja, de bescheidenheid in de zachte tinten was van dien aard, dat men de embouchure van ieder der zeven virtuozen moest bewonderen." Tot tijdelijke versterking van het garnizoen te Amsterdam is hedenmorgen per spoortrein van 7.24 derwaarts vertrokken een detachement van het 4de reg. inf., sterk 3 officieren en 135 onder officieren en minderen, onder bevel van den kapi tein R. F. K. Van Gorkum. Naar men verneemt wordt dit detachement met 1 officier en 70 min deren van het depot te Gouda, zoodra het te Amsterdam is, versterkt. Aan de zwem- en badinrichting Rhynzigt zijn gedurende deze week 56 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5469 vol wassen personen en van 10-16 kinderen. Uit Katwijk wordt aan het „Vaderland" gemeld, dat in de raadsvergadering aldaar dooi den voorzitter mededeeling werd gedaan, dat dooi den heer O. baron Van Wassenaer van Catwijck voor f 10000 werd deelgenomen in de eventueel door de gemeente aan te gane geldleening ad. 3 pCt. voor het te graven kanaal naar Katwijk- aan-zee, welke gelden gedurende de twee eerste jaren renteloos zullen worden voorgeschoten. Souvestre is in Nederland geen vreemdeling meer, war.t reeds verscheidene zijner werken zijn in onze taal overgebracht en worden met belang stelling gelezen zoo schreef de vertaler van „De laatste pleisterplaats. Dagboek eens grijsaards", in zijn voorbericht voor den eersten druken dat die belangstelling niet verminderd is, bewijst een on langs bij den uitgever G. H. Van der Schuyl te 's-Hertogenbosch verschenen tweede druk van dit „Dagboek", dat voorafgegaan wordt door de le vensschets van Emile Souvestre, geschreven door zijn schoonzoon Eugène Lesbazeilles. Dat menig oude van dagen na het lezen van dit boekje, waarin de vertroostingen van den grjjsaard op eene aangename, boeiende wijze worden geschil derd, zich werkelijk getroost en opgebeurd ge voeld heeft, en ook menig lezer, die nog in de lente of den zomer des levens is, er die levens wijsheid uit geput heelt, die alleen een ouderdom kan schenken zoo kalm en opgeruimd, als Sou vestre dien beschrijft, is buiten twijfel, en ook in zijn nieuw gewaad, na door den vertaler, den heer P. Maronier, herzien te zijn, zal het wederom veel nut stichten. Verzoening met het leven toch is de leer die vooral in dit zedekundig werk van Souvestre gepredikt wordt. Ten gevolge van eene herstelling, welke het stoomschip „Prins Hendrik", op den 2den dezer uit Nieuwediep vertrokken, te Southampton zal moe ten ondergaan, zal de met dat stoomschip langs den weg van Napels te verzenden brievenmail naar Ned-Indië niet des morgens van den 1 lden dezer, maar enkele dagen later verzonden worden. Van den juisten dag van vertrek zal nadere aan kondiging geschieden. -- De Nederlandsche commissie voor de „ex position internationale et congrès d'hygiène et de sauvetage" van Brussel verzoekt aan de Neder landers, die zich reeds lieten inschrijven als mem bres efléetifs of membres adherents van het congres (27 September tot 4 October), of dit alsnog wen- schen te doen, om hunne namen vóór den 12den dezer op te geven aan mr. F. H. Van Notten, secretaris der commissie, ten stadhuize te Amster dam. De membres eflectifs van het congres ge nieten in Nederland en in België eene reductie van 50 pCt. op het tarief op de lijnen der Ne derlandsche en der Belgische staatsspoorwegen en op die der Maatschappij van den Grand-Central. Bij ministerieele aanschrijving is den kapel meester van het regiment grenadiers en jagers, den heer Völlmar, wederom eene kleine trakte- mentsverhooging van 200 per jaar toegezegd. Het eskader, dat wegens de verwikkelingen met Venezuela in de CaraïbiSche zee was gesta tioneerd, zal eerstdaags de haven van Nieuwediep binnenvallen. Het schroefstoomschip „Van Galen" blijft als stationschip in de Westindische wateren. De provinciale slaten van Groningen hebben Donderdag machtiging verleend tot verzet van de provincie tegen den eisch van de heer Van Hat- tum, aannemer van de werken te Zoutkamp, tot ontbinding der overeenkomst, wegens het niet betalen van volgens den aannemer verschenen bestekpenningen. Voor de gemeente Kralingen is, na inge wonnen advies der gezondheids-commissie, dooi den raad besloten het koolclosetstelsel met 1 Janu ari e. k. verplichtend te stellen. Door tusschenkomst van ds. Moll hebben kerkvoogden der Ned. herv. gemeente in Den Haag van een onbekende f 1000 ontvangen voor de restauratie der Groote kerk. De 1ste luit. J. J. Van Raven is van het 4de regiment infanterie overgeplaatst bij het 1ste reg. van het wapen te Leeuwarden in garnizoen; Naar men verneemt is uit Indië bij de directie der Ned. Ind. spoorwegmaatschappij het verzoek ingekomen, om eenige ambtenaren voor den stationsdienst van hier naar Java te zenden. Z. M. heeft in zijn rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers den lsten luitenant G. W. De Ronde, van het 8ste reg. infanterie. G emengd IN'ieaws. Bij het onweder van hedennacht zijn buiten de Marepoort twee koeien door den blik sem getroffen. Aangezien berichten waren ingeko men, dat vijandelijke schepen voor de kust kruis ten, werd het garnizoen van Den Haag gistermorgen in de richting van Scheveningen gezonden, ten einde te trachten eene landing noordwaarts van het dorp tegen te gaan. De hoofdmacht be trok een bivak op het terrein tusschen het kanaal en den Nieuwen Scheveningschen weg, terwijl de voorposten tot aan het strand werden vooruitge schoven en op de voornaamste punten manschap pen op uitkijk stonden. Op het bericht dat de vijandelijke schepen in het gezicht kwamen, werd de lijn der voorposten versterkt en de artillerie mede naar voren gezonden, om op de duinen posilie te nemen. Hoewel het weder niet gunstig was, heerschte in het bivak eene opgeruimde stemming, terwijl de soep, die op het terrein ge kookt werd, met smaak werd gebruikt. Te twaalf uren werd de manoeuvre geslaakt en keerden de troepen naar de stad terug. Eene zeventienjarige dienstmeid te Breskens heeft zich door het innemen van luci ferskoppen en koperen centen van 't leven beroofd. Reeds Vrijdag jl. had zij die voorwerpen ingeno men, doch het verzwegen tot Donderdag, toen de toenemende pijn haar deed bekennen. Zwaarmoe digheid, ontstaan door tegenzin in het dienen, schijnt de oorzaak te zijn. Te Maastricht is Donderdag de blik sem in een huis op het Vrijthof geslagen, heeft den schoorsteen verbrijzeld en is vervolgens langs de goot naar beneden door den muur van het sociëteitsgebouw „Momus" gedrongen, waar hij, de gaspijpen volgende, een uitweg naar den kelder heeft genomen. Er wordt vermoed dat de vijflien- jarige zoon van den directeur van een theater te Maagdenburg, die heimelijk de ouderlijke woning heeft verlaten, zich in Nederland bevindt. Zijn portret is voorhanden ter legatie van Duitschland. Zijn vader heeft 100 mark uitgeloofd voor den- gene die hem aanwijst met dat gevolg dat hij kan worden teruggebracht.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1