LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5080. Maandag A0. 1876. 4 September. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meero-»i- Grootere letters naar plaatsruimte. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag 7 September 1876 des namiddags te twee uren. LEIDES, 2 September. Ter voorziening in de vacature van aide- essayeur aan 's Rijks Munt te Utrecht wordt een jongeling, niet beneden de achttien jaren oud, verlangd, d e in eene inrichting van middelbaar of hooger onderwijs grondige kennis verkregen heelt der beginselen van natuur- en scheikunde. Hem zal aan de Munt gelegenheid worden ver schaft om zich in de practijk van het essai in haar geheelen omvang te bekwamen. Na afleggen van een examen ten overstaan van het Muntcol- lege, volgt de definitieve aanstelling lot aide-es- sayeur op een traktement van ƒ500 's jaars. Belang hebbenden vervoegen zich schriftelijk of in per soon (Muntgebouw, Neude) bij het lid secretaris van het Muntcollege. Bij de gemeentebegrooting voor 1877 zjjn de opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen geraamd op 22,437, die op de ongebouwde 63, die op het personeel 52,865het 4/s van de opbrengst der rijksbe lasting op het personeel bedraagt ƒ101,500; de plaatselijke directe belasting 112,300, zijnde 11,300 meer dan het vorige jaar. De opbrengst van schoolgeld van de I.alijnsche school wordt geraamd op 4500, zijnde ƒ400 minder dan het vorige jaardie van het middelbaar onderwijs op ƒ7800 of 395 minder; die van het lager onder wijs ƒ31000, van de bewaarscholen ƒ900, zijnde ƒ200 meer dan 't vorige jaar; de ontvangsten wegens 't bezichtigen van het museum van schil derijen en oudheden in de lakenhal 350; de belasting op de honden ƒ2200. Het totaal der opbrengst van belastingen en heffingen is ge raamd op ƒ357,010. De baten en opkomsten van gemeente-eigendommen en bezittingen zijn geraamd op ƒ82,182, waaronder 53,650 ontvangst gas fabriek de ontvangsten van verschillenden aard op 19012; buitengewone ontvangsten op ƒ20,035. Uitgavenvoor huishoudelijk beheer 46,250, openbaren dienst 71,327, eigendommen met de verschuldigde lasten 20,395, invordering der plaatselijke belastingen 13,520, openbare veilig heid en brandweer ƒ69,655, plaatselijke gezond- heidspolitie 1300, onderwijs enz. 174,873, armwezen 47,736, renten en aflossingen 6,728, andere uitgaven ƒ30,873, onvoorziene uitgaven 5994,54. Voorgesteld wordt verhooging van jaarwedde der ambtenaren ter gemeentesecretarie, voor den oudsten 150, de overigen 100; voor de bo den, wegens vermeerdering van werkzaamheden, 50. Voor den opziener der gemeentewerken A. Van der Heyden Jr. wordt voorgedragen verhoo ging der bezoldiging met 100. Voor huitenge- gewone werken is uilgetrokken .17,275ver nieuwing van de dubbele houten ophaalbrug over den Nieuwen Rijn bij de Kraaierstraat, bet ver plaatsen van het brugwachtershuisje van de Kal vermarkt naar den hoogen wal tusschen de beide Havenbruggen, afsluitingshekken bij de Blauw- poorls-, Turfmarkts-, en Oude-Marepoortsbruggen, vernieuwing van de brug over de Doelengracht bij de Groenhazengracht, het leggen eener nieuwe brug over de Binnenvestgracht bij de Oost Haven straat, het herstellen van een vleugelhoek van de Borstelbrug, het vernieuwen van de Noordeinds- brug (ƒ3400). Voor 't uitdiepen der Binnenvest gracht, van de Korte Mare af tot de voormalige Rijnsburgsche poort en van de Geeregracht wordt 1200 uitgetrokken, voor de vernieuwing van de deuren der Naaktesluis en buitengewone herstel lingen aan de sluiskom 600; hij het onderhoud van klokken 150, om te bevorderen dat door enkele horlogemakers klokken worden geplaatst voor hunne woningen en zoo mogelijk des avonds worden verlicht. Verder wordt voorgesteld: de b trekking van agent van politie 4de kl. te doen vervallen, de jaarwedden der agenten 3de kl. vast te stellen op 450 en 't getal dier agenten te bepalen op 40de jaarwedde van den onderwijzer in de gym nastiek te brengen van 1400 tot 1600. Voor de prijsuitdeeling op de scholen van middelbaar onderwijs zijn de gewone gelden uitgetrokken, in afwachting van 't geen de Raad daaromtrent zal beslissen. Aan de zwem- en badinrichling Rhynzigt zijn gedurende deze week 396 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5370 vol- wassen personen en van 1016 kinderen. Aan het ministerie van koloniën had gis teren de aanbes'eding plaats van het maken der werken tot stichting van eene zeehaven voor Batavia te Tandjong Priok, eene vaart en een spoorweg van die zeehaven naar Batavia. Hiervoor waren vier biljetten van inschrijving ingeleverd. Het minste was dat van de lieeren Lelèvre en Cie. te Londen, voor 18,965,000. De heer Louis Duceau te Marseille had ingeschreven voor 23,000,000de heeren H. Lee and Son te Lon den en J. C. Van Hattem Ie Sliedrecht voor 28,500,000. Het vierde biljet bevatle voorwaar- den en werd derhalve niet voorgelezen. De heeren dr. Jonckbloet en Van Heemskerck van Beest, leden der Nederlandsche hoofdcommis sie voor de tentoonstelling te Philadelphia, zijn 31 Augustus van Nieuw-York naar Nederland vertrokken per stoomschip „W. A. Schollen". Hoogstwaarschijnlijk zal in de nabijheid van Zutfen, en wel op de plaats waar de Ooster- en Staatsspoorlijnen uit elkander loopen, een sperfort worden gebouwd. De regeering is druk in onder handeling met de eigenaars over den verkoop of de onteigening van den daartoe benoodigden grond. De schaakwedstrijd te Gouda is nog altijd onbeslist. Nadat De Vogel van Mohr en Kamp huizen van De Vogel gewonnen had, heelt Mohr op zijne beurt Kamphuizen geslagen. De drie heeren moeten nu opnieuw beginnen. Het concours kan dus nog wel geruimen tijd duren. Het „Handelsblad" zegt van goede zijde vernomen te hebben, dat de heer Klerck volhardt hij zijn besluit om als minister van oorlog af tetreden. De 1ste luitenant van het corps mariniers J. L. Cadet, die sedert eenigen tijd de werkzaam heden aan 's rijks geweerwinkel te Delft heeft gevolgd, is-gisleren gedetacheerd hij de-marinewerf te Amsterdam en zal met 1 November a. s. den dienst der draagbare wapenen bij die inrichting van den thans daarmede belasten lsten luitenant J. H. Van Wely overnemen. I-'e regeering der Vereenigde Staten van Venezuela heeft C. W. Schroder eervol ontslag verleend als consul dier Staten te Amsterdam. Bij beschikking van den minister van finan ciën is bepaald, dat de commies 4de kl. C. Koens wordt geplaatst ten postkantore te Rotterdam, en de commies P. C. N. Eicholtz ten spoorwegpost- kantore n° 2. Ingevolge eene uitnoodiging van Z. K. H. prins Alexander tijdens Hd. verblijf aldaar in den afgeloopen winter, zal de Scheik van Algiers ook ons land komen bezoeken. A. s. Maandag wordt genoemde bevelhebber in de residentie verwacht en zal hij door prins Alexander bij zijne komst ontvangen worden. Z. M. heeft bevorderd bij de infanterie tot kapt. van de 2de klasse bij het 5de reg. den lsten luit.-adjudant G. A. T. Salomon en bij het 6de reg. den lsten luit.-adjudant H. J. F. Dom- mers, beiden van het reg. grenadiers en jagers. Z. M. heeft aan mr. F. A. J. Van Lanschot, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der commissie van admin, over de gevangenissen te 's-Hertogenbosch, en benoemd tot lid dier com missie jhr. mr. T. Serraris. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag omstreeks één uur had den op de Langegracht, nabij de gasfabriek, twee meisjes het ongeluk in het water te geraken, door het onvoorzichtig instappen in den overhaal, daar de schuit al een eind van wal was. Door spoedige hulp slaagden eenige mannen er in, de zinkende kinderen te redden en bij hare moeder te brengen. Donderdag-avond maakten drie hee ren met een rijtuig van den heer Trijsenaar uit Scheveningen een pleizierritje naar Den Haag. Voor het Zuidholtandsch koffiehuis stapten zij uit en verzochten een der bedienden paard en rijtuig een poosje naar een stal te brengen. De bediende voldeed aan 't verzoek en bracht den wagen naar den stal van den heer D. in het Jan-Hendrik straatje, waar hij het over een uur zou terughalen. Toen hij terugkwam, spoorde men hem aan, zeer voorzichtig te zijn, en al spoedig bleek, dat daar toe alle reden was; nauwelijks was 't paard uit den stal of het begon te steigeren en te trappen en was in een oogenblik op hol. De bediende, het paard niet meer kunnende houden, sprong van het rijtuig af, en nu rende het dier door in de richting van de Dagelijksche Groenmarkt en vloog met het rijtuig achter zich vlak op de ven sters van het Zuidhollandsch koffiehuis aan. Het dikke ijzeren hek vóór de stoep werd uit den muur gescheurd en verbrijzeld, zoodat de stukken over de straat vlogen. Een deel der ijzeren staven was hef prachtige beest in het lijf gedrongen en bewusteloos viel het op de stoep neer. Het rijtuig was weinig beschadigd, maar 't paard zoo ver schrikkelijk verwond, dat het op de plaats moest worden afgemaakt. Toen men het echter de teu gels wilde afdoen, kreeg het nog opnieuw een aanval van woede, met het ongelukkig gevolg, dat een bleeker, die, op weg naar 't Hollandsche spoor om zijne vrouw af te halen, ter hulp was toegesneld, een trap van het dier kreeg tegen de slapen van het hoofd. De gewonde werd terstond bjj den heer Couturier ingebracht en verpleegd. De toestand van den man, die per bancard naar 't gasthuis werd overgebracht, is gelukkig niet gevaarlijk. Gisternamiddag vond een landman op zijne weide aan den Loosduinschen weg een persoon in bewusteloozen toestand, die daar blijk baar reeds lang had gelegen. Hij nam den man op zijn met een paard bespannen voertuig en bracht hem in Den Haag naar het politiebureel op de Groenmarkt, waar geneeskundige hulp werd ver leend. Naar men verneemt is de gevondene werk man bij den heer Van G., was hij reeds eenigen tijd ongesteld en werd in de laatste dagen vermist.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1