vlammen zijn geworden. Alleen de onroerende goederen zijn tegen brandschade verzekerd. Gisterochtend te drie uren is brand ontstaan in een der houtzaagmolens van de firma "Van Stolk te Hillegersberg. De woning, met naast- bijstaande loods, is geheel afgebrand. Men zegt, dat de bliksem in den molen is geslagen. In den Noord-Kethelpolder is de hooiberg van den bouw man Ammerlaan verbrand. Naar men verneemt heeft gisteren de justitie uit Arnhem zich naar Voorthuizen be geven, om het lijk te doen opgraven van den per soon, die men dacht dat vergeven zou zijn door de vrouw, welke de vorige week uit Barneveld naar de gevangenis te Arnhem is getransporteerd. De Haagsche politie heeft de hand gelegd op een persoon, die zich aan diefstal van een paard uit de weide moet hebben schuldig gemaakt. Hij is Woensdag naar het huis van arrest overgebracht. De Marokkaansche gezant in Italië is, volgens de „Gazetta d'Italia", onlangs op zijne reis van Florence naar Turijn bestolen geword» n \iit zijn valies is namelijk eene som van 60,000 ir. ontvreemd. Bij de aankomst te Turijn is zulks terstond door een attaché ontdekt, een onderzoek werd ingesteld en de hoofdconducteur in het be zit gevonden van drie honderd gouden Napoleons, «ene andere som werd bij een anderen conducteur aangetroffen. De eerste werd onmiddellijk naar het bureau van politie gebracht, waar hij in een onbewaakt oogenblik uit het venster der tweede ■verdieping op straat sprong. Afgrijselijk verminkt, doch nog levend, is hij opgenomen. Te Brives, in het Fransche departe- xnent Corrèze, is Zondag ochtend een groot, zoo goed als nieuw huis plotseling in elkander ge stort, ongeveer twintig rnenschen onder het puin begravende. Voor zoover bekend is zijn daarvan "vier vrouwen omgekomen. Aan de politie te Wageningen is het gelukt, den vermoedelijken stichter van den brand te Lienden, zekere M. v. S., van beroep kleer makersknecht, onder Oosterbeek te arresteeren. is gevankelijk naar Nijmegen getransporteerd. Meermalen heelt deze persoon, o. a. wegens brand stichting, met de justitie kennis gemaakt; thans ■wordt hij bovendien nog van diefstal beschuldigd. De Bloemgracht te Amsterdam was was gisternacht het tooneel van een even zeldzaam geëvenaarden als brutalen diefstal met braak. In «en pakhuis, dienende tot berging van allerlei koopmanschappen en waarin bovendien door de firma H. Luchsinger Zn. kantoor werd gehouden, hebben de nachtelijke roovers eerst door een in aanbouw zijnd belendend perceel en vervolgens <Ioor eene vooraf in het dak gebroken opening met behulp van eene ladder zich tol het kantoor den toegang verschaft. Een drietal lessenaars vond men gisterochtend met geweld opengebroken, een zware brandkast, waaraan echter geene fracturen, lag voorover op den grond, en dal de onbekende da ders, die zich slechts van eene kleine geldsom hebben weten meester te maken, bij eene even- tueele ontdekking zich niet ongestraft zouden heb ben laten vangen, getuigt een ter plaatse door hen ■achtergelaten geladen pistool. Te Leeuwen kwam Donderdag, terwijl eene vrouw bezig was om hare geit aan eene paal op den dijk te plaatsen, onverwacht een "wespenzwerm op haar en het dier aanvliegen. De geit is gedood; de vrouw werd gelukkig in tijds door zekeren Meyer van de plaats verwijderd, doch moet gestoken zijn, dat zij bijna onken baar is. Gisterochtend is op de rivier voor Rotterdam eene roeiboot, waarin acht personen ■zaten, door een tjalkschip overvaren, waardoor de boot omsloeg en allen Ie water geraakten. Zes personen zijn gered, doch twee verdronken. De schipper van het tjalkschip schijnt aan het onge val geen schuld te hebben gehad, daar plotseling een hevige windvlaag in het tuig van zijn schip viel, waardoor dit niet naar het roer luisterde. De eenigen tijd geleden uit de lijst gesneden en gestolen schilderij van Gainsborough schijnt te Weenen ontdekt te zijn. Het bericht, «onlangs in Engelsche bladen gemeld, volgens het welk de dief in Amerika zou zijn en, vertrou wende op het verbreken van het uitleveringstrac- taat, den eigenaar zou uitgenoodigd hebben, hem 5000 p. st. als losgeld voor de schilderij te be talen, blijkt dus eene aardigheid geweest te zijn. De Weener politie heeft de door den eigenaar, den heer Agnew, uitgeloofde 1000 p. st. verdiend. Altijd, indien ook dit bericht niet weder bewezen wordt eene grap te zijn. Uit Plogastel-Saint-Germain, in het Fransche departement Finistère, wordt gemeld, dat zekere aan vlagen van waanzin lijdende land bouwer aldaar, Louis Corned genaamd, onlangs, na alle deuren van zijne woning zorgvuldig van binnen gesloten en met huisraad versperd te heb ben, zijne vrouw en zijne oudste dochter, een ne genjarig meisje, met geweerschoten om 't leven gebracht en vervolgens het huis in brand gesto ken heeft. Behalve hij zelf zijn nog drie kinderen, een jongen van vijf en twee meisjes, van acht jaar en van achttien maanden, in de vlammen omgekomen. Toen men ter hulp schoot, vond men slechts puinhoopen en verkoolde lijken. In de fabriek van W. G. Armstrong en Co. te Newcastle-on-Tyne is eenige weken geleden een stuk geschut gereed gekomen, aan geduid als het 100-ton-kanon. Deze monster-vuur mond is het eerste van acht kanonnen, besteld door het Italiaansche gouvernement en bestemd om te worden geplaatst aan boord van de toren schepen Duilio" en „Uandolo", het eene te Spezzia en het andere te Castellamare hij Napels gebouwd. Het eerste dezer schepen is eenige weken geleden te Spezzia te water gelaten, doch er zal nog wel een jaar verloopen alvorens het schip gereed is en in dien tijd zal de firma de andere drie voor de wapening vereischt wel ter aflevering gereed hebben. Ten opzichte dezer schepen, die deze sterkste der tot heden vervaardigde geschut- soorten moeten voeren, zij alleen vermeld, dat elk van twee torens is voorzien, welke, in plaats van midscheeps, in de zijden zijn geplaatst, ten einde van uit eiken toren een vrij veld tot vuren recht-, achter- en vooruit te verkrijgen. Het stuk, dat nu naar het arsenaal te Spezzia is vervoerd, is het zwaarste eu krachtigste stuk geschut dat bestaat. Het is gemaakt volgens het welbekende stelsel van Armstrong; de binnenste cilinder is van staal, voorzien van 27 groeven, welker a'stand van elkander ongeveer met hunne wijdte overeen komt. Het kanon weegt lOl'/j ton (103,000 kilo), ziju grootste lengte is 32 voet 10 duim (97 M,), lengte der ziel 30 voet 6 duim, en de middellijn 17 duim. De buitenste middellijn van het kanon aan de monding is 19 duim (725 mM.) en die aan de broek 77 duim. Er zijn aan het dikste eind van het kanon drie banden, en de stalen schacht bestaat uit twee stukken, door een dubbelen ring vereenigd. De trekken vormen een toenemend spiraal, oploopende met een spoed van 1 op -45 kalibers. De diepte der groeven is ongeveer '/j duim. De indringende kracht van het projectiel wordt geschat groot genoeg te zijn om eene pantsering van 30 duim dikte met de gewone bedding van teakhout te doorborende grootste dikte der pant sering van de „Dandolo" en „Duilio" is niet meer dan 24 duim, terwijl de grootste dikte om den toren slechts 17 duim bedraagt. In plaats van op de gewone affuiten van groote afmetingen, wordt het kanon gedragen door een paar kleine tap- blokken, verbonden aan drukkers (compressors), welke onmiddellijk achter de tappen zijn geplaatst, zoodat de kracht van het reeul onmiddellijk in de lijn van zijne werking wordt tegengehouden. Deze blokken met hun toebehooren zullen 35 ton we gen, en de drukkers, noodig om het stuk voor- en achteruit te brengen, worden evenals al de andere werktuigen van het kanon bewerkt door hydraulische kracht, aangewend met eene druk king van 800 tot 900 pd. en teweeggebracht door eene pompmachine, welke in ieder gedeelte van het schip kan worden geplaatst. BUITENLAND. EYanbrij li. Het „Journal des Débals" logenstraft formeel het gerucht, dat de Fransche regeering weldra tot eene conversie der 5 pCt. rente zou overgaan. Zekere Marin, voorheen onderwijzer in de wiskunde, gehuwd en vader van twee kinderen, werd in 1872 ter dood veroordeeld, omdat hij onder de Commune de functiën had uitgeoefend van directeur van het artillerie-personeel en in die hoedanigheid orders geleekend tot het vervoer van kanonnen, buskruit en petroleum. Hij is on langs voor den derden krijgsraad terechtgesteld, welke het doodvonnis heeft bekrachtigd. België. Den laatslen dag van het taalkundig congres, heeft men zich in de afdeelingen met onderwer pen van allerlei aard beziggehouden. De heer Hansen, bibliothecaris van Antwerpen, betoogde de wen- schelijkheid van eene taaleenheid tusschen Vlamin gen, Nederlanders en de bevolkingen die Plat- duitsch spreken, hetgeen volgens den heer Alber- dingk Thijm reeds onuitvoerbaar gebleken was. Voorts wisselde men van gedachten over de oor zaken van de hooge prijzen der in Nederland uitgegeven boeken, over Hollandsche hevelwoorden bij de gymnastiek enz. De heer Jacobson drukte den vvensch uit, dat in Nederland eene Vereeniging mocht tot stand „komen in den trant van die der „Comédie Francaise" te Parijs. De heer Vorsterman van Oyen las een „in 't Fransch" geschreven telegram voor van den bur gemeester van Kampen, waarbij deze verklaarde, dat de gemeenteraad dier stad met veel genoe gen het volgend congres in zijne stad zou zien vergaderen. Daartoe is hij acclamatie besloten. CS-root-Britannië. De enorme rijzing van den prijs der zijde (200 pCt. binnen een jaar) deed den heer Neile in den „Times" aan behoeftige dames den raad geven, zich eene bron van inkomsten te openen door het kweeken van zijdewormen, die in Engeland (vooral wanneer ze uit Australië zijn ingevoerd) zeer wel gedijen. Die raad is goed, doch stuit af op één bezwaar: de schaarschheid van moerbeziehoomen in Engeland, en de moeilijkheid om dezen uiterst langzaam groeienden boom in genoegzamen getale aan te planten. In Australië beloolt de zijdecul tuur in de toekomst schoone resultaten. Gansche plantages van moerbeziehoomen worden daar aangelegd. De Britsche admiraliteit heeft besloten op de werven aan de Clyde zes stalen korvetten te doen bouwen, die binnen twee jaren gereed moe ten zijn. Deze schepen, sterk bewapend en ge bouwd op eene snelheid van 20 Eng. mijlen in 't uur, zijn bestemd tot kruisdienst in de wate ren van Indië, China en Polynesië. In oorlogstijd zal hunne snelheid hun ook te stade komen tot 't achterhalen en vernielen van torpedo-booten. Zij zullen 2300 ton meten. Oostenr.- Bong. Monarchie. De Turkschgezinde Oostenrijksche en Hongaar- sche dagbladpers is in rep en roer over de vrij lating van 68, aanvankelijk te Peslh aangehouden Russische officieren, die op weg naar Belgrado zijn. Deze officieren schijnen den weg over Hon garije genomen te hebben, omdat de regeering van Rumenië den doortocht niet langer toelaat, maar waren op verzoek van den Turkschen con sul door den prefect van politie te Pesth geïnter neerd, totdat door de bemoeiingen van den Russi- schen consul uit het departement van binnen- landsche zaken en tevens van graaf Andrassy uit Weenen bevel kwam om hen in vrijheid te stel len en van reispassen te voorzien, die hen in staat zouden stellen om hunne reis voort te zetten, waarheen zij ook wilden gaan. „Pesti Naplo" ein digt een zeer heftig artikel over deze aangelegen heid met de woorden: „Leve het verbond der drie keizers en de Russische regeering in Hon garije!" Het blad meent, dat de zaak een ande ren loop gehad zou hebben, indien de minister Tisza niet op reis was geweest. Turkije. Uit Bosnië schrijft men aan de „Polit. Corr.": Unac, een klein maar vrij welvarend dorp, is door 800 Baschibazoeks uit Skoplje, Rama en Travnik deerlijk geteisterd. Bijna de geheele mannelijke bevolking, waaronder zelfs kinderen van drie jaren, werden meedoogenloos vermoord en daarna het geheele dorp leeggeplunderd. Op zijn terugtocht vermoordde deze Turksche bende 20 Bosnische veldarbeiders, onder welke 7 broeders. Hetzelfde lot trof de inwoners van het dorp Bodic, hij Glumae. Onder aanvoering van Murad Nisic vermoordden de Baschibazoeks de Chris-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2