LEIDSCH DAGBLAD. i\°. 5079. Zaterdag A0. 1876. 2 September. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PKIJS DER AD VERTESTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17^. Grootere leners naar plaatsruimte. LEIDES, 1 September. Er bestaat gelegenheid tot verzending dei- correspondentie naar Ned.-Indië, door middel van het stoomschip „Drenthe", van de Rolterdamsche Lloyd, waarvan het vertrek uit Rotterdam op den 6den September a. s. is bepaald. Behalve naar Batavia zal eene btievenmail naar Padang worden verzonden. Te gedrukte stukken en monslers van koopwaren behooren uiterlijk in den avond van 5 September en de brieven den volgenden dag, 's morgens vóór 10 uren, te Rotterdam aangekomen te zijn. De begrooting dezer gemeenle over het dienstjaar 1877 bedraagt in ontvangst en uitgaaf 488,648,54 legen 476,892,52';, voor hel loo- pende jaar. De plaatselijke directe belasting is geraamd op 112,300, tegen ƒ101,000 in 1876. Vermits, wanneer aan het voorloopig plan in zake ■den aanleg eener duinwaterleiding uitvoering wordt gegeven, in 1877 reeds een gedeelte van de rente van vijf pCt. over het kapitaal van oprichting, waarvoor een maximum van ƒ450,000 wordt ge- steld, van de rente over 't geheele kapitaal, voor een jaar bedragende 22,500, zal moeten worden voldaan, wordt voorgesteld op deze begrooting de liellt der gegarandeerde rente ad ƒ11,250 uit te trekken. Tot schuldaflossing of kapitaalbelegging is 4000 uitgetrokken. Voorts is op de begrooting gebracht ƒ40,000, te vinden door verkoop van inschrijving op het grootboek, zijnde de voorloopige raming van de kosten van den bouw der school n". 3 voor minvermogenden, onder gelijke bepaling •dat daarvan gedurende 25 jaren telken jare in de gemeen'ekas zou worden teruggebracht door aankoop van inschrijving of aflossing van schuld met de belegging waarvan evenwel eerst in 1878 een aanvang behoeft te worden gemaakt. Op dit art. zou dus ƒ10000 daarvoor moeten worden uit getrokken. B. en Ws. hebben echter besloten daarop alleen te moeten uittrekken de af te los sen termijn ad ƒ1000 van de schuldvordering ten laste van de voormalige hoofdkerken en den Raad te moeten voorstellen om de belegging der resteerende ƒ9000 voorloopig te schorsen, op grond van de uilgaven ter zake van den aanleg eener duinwaterleiding. De rente-garantie tot een maximum van 22,500 per jaar is een buiten gewone uitgave, die niet in haar geheel gedragen moet worden door de tegenwoordige belasting schuldigen, en moesten er geene gelden tot kapi taalbelegging worden aangewend, B. en W. zouden zeker een voorstel hebben ingediend om in die uitgaven althans gedeeltelijk door verkoop van in schrijving of opneming van gelden te voorzien. In de gegeven omstandigheden achten zij het voorgestelde het eenvoudigste middel om in die kosten te voorzien. Bij het welslagen der onder neming en toeneming van 't aantal verbruikers zal de rentegarantie successievelijk verminderen en alsdan wellicht binnen een betrekkelijk kort tijdsverloop met de belegging van de daarvoor bestemde gelden wederom een aanvang kunnen worden gemaakt. De uitgaven voor het onderwijs zijn geraamd op ƒ174,873 tegen 162,882 in 1876. Door de zorgen van den heer Sluyter zullen de leden van „Musis" op de matinée van Zondag a. s. in de gelegenheid gesteld worden den heer Estaniala Salves da Silva, mani-fluitist van het théitre Pompeji te Madrid, eenige nummers te hooren voordragen. Na elke afdeeling. toch zullen ook hier eenige proeven van zijn bekwaamheid worden afgelegd. Volgens berichten uit Rotterdam, waar hij in. de laatste dagen reeds vele malen is opgetreden, zijn zijne voordrachten, met begelei ding van strijkkwartett, de aandacht ten volle waard. Als instrument dienen hem niet, zooals bij anderen, de vingers, maar de vliezen daar- tusschen. Maandag a. s zutien de heeren Hermanek, harmonium-virtuoos, en Pilat, fluit virtuoos, in de Stadszaal een concert geven. De Amsterdamsche Courant vestigt de aandacht van het publiek op dit concert, dat ook aldaar morgenavond „met medewerking van een uit dertig Oostenrijksche militaire muzikanten bestaande kapel, onder leiding van den kapelmeester Alfred Pleyer, in het Park zal gegeven worden. Genoemde kapel, welke naar Philadelphia is geweest, heelt zoowel daar als in de steden, waar zij zich op hare heen- en terug reis heeft doen hooren, blijkens verslagen in de dagbladen, den meesten lof geoogst, zoowel wegens haar voortreffelijk ensemble, als wegens de solo's en de keus der stukken." Gedurende de afgeloopen maand werden in de Volkskeuken alhier afgeleverd 2993porliên, als: 2598'/, warme spijs, 309 vleesch en 86 spek. Aan de Tweede Kamer is toegezonden het algemeen jaarlijksch verslag omtrent de werken welke voor de voltooiing van het vesüngstelsel totstandgekomen en van die, welke in uitvoering zijn, alsmede van de na 1874 opgeheven verde digingswerken. O. a. blijkt hieruit, dat van al de bij art. 4 der vestingwet ter opheffing genoemde vestingwerken de gronden, voor zoover zij niet tot militair gebruik behouden moeten blijven, aan het bestuur der domeinen zijn overgegeven, met uilzondering van de gronden der vesling 's-Her- togenbosch, waarvan de overgave vermoedelijk binnen weinige dagen zal kunnen plaals hebben. Langdurige onderhandelingen betreffende water staatsbelangen en die van polder- en gemeente besturen hebben een spoediger eindregeling belet. Het provinciaal blad van Zuid-Holland be vat een circulaire van den Commissaris des Konings aan Burg. en Weth. der gemeen'.en en aan de besluiender waterschappen in de provincie, waarbij, n. a. van de bekende circulaire des ministers van financiën, aan de aan die besturen rekenplichtige ambtenaren de weigering van Belgische koperen munt wordt aanbevolen. Ce stand van den schaakwedstrijd te Gouda was gisteren dat de prijzen ten deel vallen aan de heeren De Vogel uit Den Haag, Mohr uit Amsterdam en Kamphuizen uit Gouda. Wie den eerslen, tweeden of derden prijs verwerft is nog onbeslist, daar de heer De Vogel, die eerst van den heer Mohr won, tegen den heer Kamphuizen verloor. Wint deze nu op zijne beurt niet van den heer Mohr, dan kunnen de drie heeren op- nieuw beginnen. Naar men verneemt hebben de onroerende goederen, behoorende tot de nalatenschap van mej. De Prill, onlangs te Veenendaal overleden, opgebracht 15,410. Zooals bekend is, heelt zij bijna haar geheele vermogen vermaakt aan de herv. diaconie en een aldaar op te richten Oude mannen- en Vrouwenhuis. Door gedeputeerde staten van Noord-Holland is tot commies ter prov. grilfie, in de plaats van den heer jhr. mr. G. de Bosch Kemper, onlangs eervol als zoodanig ontslagen, benoemd de heer mr. A. A. Land, thans adj .-commies der 1ste klasse. Door het provinciaal bestuur van Noord- Holland is gisteren aanbesleed, bij enkele inschrij ving, het houwen eener draaibrug in het jaagpad bij het fort Uilermeer, met verlegging van een gedeelte van dat jaagpad en voor het verdedigen van het kanaalboord tusschen Diernerbrug en den Omval, behoorende tot de Keulsche-vaart. Daar voor was de minste inschrijver de heer G. Scher mers, te Eethen, voor 19,100. De begrooting bedraagt 19,250. G. J. Ten Haghuis is gesteld ter beschik king van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot opzichter der 3de klasse bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken daar te lande. Oemengd Nieuws. Heden verschenen voor de rechtbank in Den Haag Th. S. en W. J. J., beschuldigd van. in den nacht van 9 op 10 Juli uit eene afgeslo ten weide buiten de voormalige Wiltepoort te Leiden onder de gemeente Zoeterwoude te heb ben medegevoerd een lam, dat zij te Leiden voor 3 aan den man brachten. Door besch. werd eene volledige bekentenis afgelegd en zij voerden hun. armoedigen toestand als reden van verschooning aan. Het O. M. eischte veroordeeling van 5 tot 10 jaren tuchthuisstraf. Hun verdediger Mr. Mos selmans wees op verzachtende omstandigheden, die door het hof in aanmerking werden geno men, vermits beiden er met 2 jaren gevangenis straf afkwamen. Woensdag-avond tegen elf uren is te Amsterdam brand ontstaan in een perceel in de Haarlemmer Houttuinen bij de Buiten-Dommer- straat, waarin een broodfabriek is gevestigd, en wel in een kelder die tot bergplaats van brand stoffen, grondstoffen voor broodbereiding enz. werd gebruikt. De brand liet zich zoo dreigend aanzien, dat de aangerukte brandweer alle krachten in spande, om den geheelen kelder onder water te zetten, en zoodoende verspreiding van de vlammen te voorkomen. Dit gelukte door de werking van drie handspuiten, een stoomspuit en de drijvende stoomspuit. Van buiten is weinig van den brand te bespeuren, die zich tot de kelderverdieping be paalde, maar toch zoo eene aanzienlijke water massa behoefde, om verder gevaar te voorkomen. De eigenlijke brand was in ruim een half uur gehluscht; de spuiten bleven echter veiligheids halve tot laat in den nacht in werking. Het bericht dat te Vaals een laken- fabriek zou afgebrand zijn, is onjuist. De afge brande fabriek is eene wolspinnerij in de nabijheid van Vaals. Door een.trein van den Oosterspoor- weg is Woensdag bij Utrecht een polderjongen overreden; hij was onmiddellijk een lijk. Woensdag had te Utrecht de veiling en toeslag plaats van het landgoed Eyckenstein.' Het werd in verschillende massa's verkocht voor een gezamenlijk bedrag van 490,895. De groote massa, zijnde de buitenplaats met wandelpark enz., groot ongeveer 600 hectaren, werd gekocht door mevr. de douair. baronesse Van Boetselaer van Dubbelman te De Bilt. Op eene bleekerij aan de Scliiekada te Rotterdam is het lijkje gevonden van een pas geboren kind. De moeder, op die bleekerij werk zaam, is in hechtenis genomen pn ter beschikking van de justitie gesteld. Zonder bekende oorzaakontstondgisï ternacht brand ten huize van een hakker en win-, keiier te Hardenberg. De brand was zoo hevige dat zeer spoedig het huis met den geheelen inboe del, benevens een belendend huis met gedeeltei lijken inboedel, hooi, stroo enz. een prooi der.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1