LEI I'S OH DAGBLAD. J\°. 5076. Woensdag A0. 1876. 30 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regainf 1.05. Iedere regel meerO.iTi- Groolere leners naar plaatsruimte. LEIDEN, 29 Augustus. De kapitein J. H. P. Van Goens is van het 6de reg. infanterie bij het 4de reg. van dat wapen alhier in garnizoen overgeplaatst. \V. F. Engelbert van Bevervoorde, J. G. T. J. Root, H. B. Van Thiel, M. J. A. Masthoff Jr., J. H. B. Oomen, C. W. Van Oordt, S. J. M. Van Geuns, J. P. C. Hartevelt, E. L. Van Rouveroy van Nieuwaal, H. A. Van der Sleenstraten, P. W. Hartelust, L. A. Arends, O. Van Cattenburch, A. J. C. E. Van Heycop ten Ham, F. Twiss, J. Van Weelderen, mr. W. C. Berkhout Jr., mr. C. H. Nieuwenhuys, mr. P. Lugt, mr. H. J. A. Wilmar, mr. W. C. Van Benthem Jutting en inr. F. C. Vijzelaar zijn gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.Indië, om te worden benoemd: de 16 eerslgenoetnden tot ambtenaar bij den burgerlijken dienst en de 6 laatstgemelden tot rechterlijk ambtenaar daar te lande. De algemeene vergadering van Multapatiors Bond ter bestrijding van misbruik van sterken drank heeft de volgende heeren tot leden van het hoofdbestuur gekozenL. Philippona te Uden, als stichter der vereeniging, zyn leven lang; P. S. Keverling Bzn., fabrikant te Joure; C. F. Van Assendelft de Coningh te Haarlemdr. N. Land man, lid van den geneeskundigen raad van Noord- Brabant en Limburg, te Helvoirt; jhr. mr. C. De Jonge, lid van de rechtbank te's-Gravenhage; dr. A. H. A. Ekker, rector der Latijnsche school te Kampendr. C. M. Vos, mede-redacteur van het I „Handelsblad", te Amsterdam; mr. G. Royaards, I referendaris bij den raad van state, te 's-Graven- Ihage; mr. H. Goeman Borgesius, hoofdredacteur van het „Vaderland", te 's-Gravenhage; V. Van I der Willigen, te Hilversum; dr. H. J. E. Van Hoorn, te Hoorn; dr. J. Van Vloten, te Bloemen- j daalA. Van der Voorl, leeraar aan de h. b. s. te Haarlem; dr. Lobry de Bruyn, te Leeuwar den; prof. dr. D. J. P. Tb. Van der Lilh, te I Utrecht, en mr. Van der Veen, te Smilde. Van de drie laatstgenoemden is nog geen bericht ontvangen of zij hunne benoeming aannemen, van al de overigen wel. In het begin der volgende maand zal het Bond I zijne tweede algemeene vergadering houden en zijne zaken delinitief regelen, om alsdan onver- Iwijld en met kracht handelend Ie gaan optreden. Gisteren is Ie Gouda de algemeene verga- I dering gehouden van hel Nederlandsch Schaakbond. lOnder toejuiching van alle aanwezigen bracht de Itice-voorzilter, de heer T. C. Ter Haar, hulde aan |de verdienslen van den afgelreden voorzitter, baron IVan Hogendorp, die zich aan de Kaap gevestigd lheeft. In zijne plaats werd tot voorzitter verkozen |de heer 1. G. A. Vogel, te 's-Gravenhage. Aan den wedstryd namen deel de heeren G. iMohr en J. J. Veraart uit Amsterdam, H. W. B. |fiifford, J. G. A. De Vogel, mr. G. M. Stolte en ir. B. v. d. Haak, uit Den Haag, C. Messemaker lr™ W. Kamphuyzen, uit Gouda en H. Heyermans luit Rotterdam. De eerste serie werd afgespeeld. IGifTord verloor tegen Messemaker, Slolte legen plolir en v. d. Haak legen De Vogel. De heeren eraart en Heyermans rnoeslen eene partij, die f"jf uren duurde en bijna zeienlig zeiten vorderde, jzernise verklaren. De heeren Gillord, Stolte en v. Haak zijn alzoo als vetliezers afgevallen. Hederi Nrdt de schaakwedstrijd tusschen de zes overigen loortgezet, om vermoedelijk tot eene beslissing |e leiden. Bij besluit der algemeene synode der Ned. I=rv. kerk is de heer S. Te Genipt, van Baten- (urg, als predikant gerehabiliteerd en derhalve feder als zoodanig beroepbaar gesteld. Aan de Tweede Kamer is aangeboden een j wetsontwerp houdende maatregelen ter voorkoming der uilputting van de robbenvangst. Dit ontwerp wordt aangeboden in overeenstemming met de regeeringen van andere staten. De wijze, waarop de robbenvangst aan de kusten van Groenland gedreven wordt, wettigt het vermoeden van een eerlang te verwachten ondergang dezer vangat. In Noorwegen werd daarom in bedenking gegeven, een gesloten tijd voor de vangst aan te wijzen, waardoor de jonge robben meerderen wasdom en tegelijk groolere waarde zouden bekomen. In over eenstemming met eene wet, in Engeland tot stand gebracht, wordt door de regeering voorgesteld, gedurende zekeren tijd des jaars aan de opvaren den of bemanning van Nederlandsche schepen het dooden of vangen van robben van alle soorten te verbieden. Tegen de overtreding daarvan wordt eene straf van 100 tot f 3000 bepaald. Met het oog op de pogingen, die thans hier te lande worden aangewend om de robben- en walvisch- vangslen te doen herleven, vindt de regeering geen vrijheid zich te onttrekken aan de maatre gelen die elders in het belang dezer industrie genomen worden, te minder omdat zoowel in Zweden en Noorwegen als in Duitscbland derge lijke wetten als in Engeland tegemoet gezien worden. De formatie van het corps opzichters der fortificatiën zal zijn: acht hoofdopzichters, wier traktement f 1500 zal bedragen, 10 opzichters lste kl. f 1300, 12 opzichters 2de kl. f 1200, 15 opzichters 3de kl. f 1000. F. H. Woulers, M. Donk, J. Van Balgooy, G. J. La Bastide, H. J. Van Roosmalen, L. M. Pijnappel, C. J. Koster, J. P. Serrarens, \V. A. Harte, R. A, De Boer, A. D. Jansen, W. H. Van Poeteren, L. Spruyt, D. Monjé, L. Sickler, J. A. C. Hamelton, J. M. Lelhé en A. Breevoort zijn gesteld ter beschikking van den gouverneur-gene raal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot opzichter 3de klasse hij den waterstaat en de bur gerlijke openbare werken daar te lande. De militaire studenten voor den geneesk. dienst der zeemacht J. W. Hofman en F. W. Grotendorst zijn met den laatsten Juli jl., op daar toe gedaan verzoek, eervol uit die betrekking ont slagen; de olficier van admin. 2de kl. C. J. La- gaay, laatst behoord hebbende tot liet eskader in Oost lndië en van daar den 23slen Juli jl. in Nederland teruggekeerd, is met dien dalurn op nonact. gesteld. De luitenant-ler-zee Isle kl. D. J. Weys wordt met 1 September gedetacheerd hij de ge reedmaking van Zr. Ms. schroefsloomschip „Sa- marang", gebouwd aan de fabriek der Nederland sche Stoombootmaatschappij te Feienoord, en zal laler het bevel over dien bodem voeren. De minister van financiën maakt bekend dat bij hem ontvangen zijn drie biljetten van de Belgische Nationale Bank, te zamen groot 140 franken, door een onbekende, onder het postmerk Turnhout, lot voldoening van verschuldigd succes sierecht ingezonden. De Haagsche gemeenteraad, verwerpende het afwijzend praedvies van burgemeester en wethou ders, heelt in beginsel besloten tot kostelooze plaatsing van onvermogende jongelieden op inrich tingen van middelbaar onderwijs. De lste luit. J. Ilaver Droeze van hel 2de reg. inf., dr. in de wis- en natuurkunde, instruc teur op den hoofdcursus te Maastricht, wien bij kon. besluit tijdelijk de betrekking is opgedragen van leeraar in de scheikunde aan het kon. insti tuut voor de marine te Willemsoord, is op zijn verzoek op nonaclivileit gesteld tot nadere beschik king, zijnde tot instructeur op den hoofdcursus te Maastricht benoemd de lste luit. J. G. Wrede van het 2de reg. inf. Z. M. heeft benoemd tot ridder van den Nederl. Leeuw dr. J. F. Van Hengel te Hilversum; aan den adjudant-onderofficier G. Van Essen bij de dd. schutterij te 's-Gravenhage, verleend den personeelen rang van 2den luit.; benoemd tot leeraar aan de r. h. burgerschool te Middelburg, J. D. Belmer, te Kampen; P. G. J. Van Wijhe en J. J. Hupscher benoemd tot scheepsklerk by de Ne derl. zeemacht; den kapt. H. A. Van Reyn, van het 5de reg. inf., op nonact. gesteld, in afw. dat omtrent hem nader zal worden beschikt. (iemengd JNieuvrs. De verwachtingen van den oogst, zoo veel Zuid-Holland betreft, mogen als bevredigend worden aangemerkt. Mogen al tarwe en rogge eenigszins mindere uitkomsten dan ten vorigen jare doen verwachten, daarentegen mag met grond worden tegemoetgezien, dat het meerendeel der overige producten, inzonderheid aardappelen, be nevens erwten en boonen, deze zoo hoogst gewich tige elementen der volksvoeding, gunstige uitkom sten zullen opleveren. In den nacht van Donderdag op Vrij dag heeft te Rotterdam weder een brutale diefstal met braak plaats gehad, ditmaal in een pand aan den Noordsingel, waarvan de bewoners sedert eenige weken uit de stad waren. Evenals in de vorige week aan den Ooslsingel, was ook hier een briefje voor een der ramen geplaatst vermel dende dat het huis niet werd bewoond, en het schijnt, dat een paar geslepen dieven vooral door die briefjes er toe gebracht worden, juist die huizen voor hunne operatiën te kiezen, aangezien zy, door de tuinen eens daar binnen zijnde, ge heel op hun gemak kunnen handelen, zonder dat er dadelijk gevaar voor ontdekking beslaat. Dat bij den nu plaats gehad hebbenden diefstal de daders door den tuin zijn binnengekomen, moet hieruit worden opgemaakt, dat aan de voorzijde van het huis niets te ontdekken was. Uit Giessendam wordt gemeld, dat jl. Zondag-avond omstreeks tien uren de zoon van A. v. H. op eene eenzame plaats van den weg, die naar zijn huis leidde, onverwachts door een persoon werd aangevallen en aan het aange zicht en den hals zwaar verwond, waardoor groot bloedverlies heeft plaats gehad. Uit Lutten wordt van 25 dezer ge meld: Een grootmoeder van ruim 72 jaren zag gisteren haar kleinzoontje van omstreeks vier jaar in de vaart vallen. Zonder aarztleri begeeft ze zich te water om het kind te red-Jen, doch zou hierbij zelf zijn omgekomen, indien de ouders, die vervolgens ook kwamen toeschieten, beiden niet uit de diepte hadden bovengebracht. Te Rouveen kregen twee boerenzoons Zaterdag-nacht twist. De een trok, ouder gewoonte, het mes, en stak zijn tegenstander er mee in den rug. Tegen den dader is proces-verhaal opgemaakt. Te Vaals is een lakenfabriek met alle zich daarin bevindende goederen eene prooi der vlammen geworden. De schade kari zelfs bij benadering nog niet worden opgegeven. IJe fabriek was voor een zeer gering bedrag verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Te Stratum nabij Eindhoven woedde op het laatst der vorige week een hevige brand, die binnen enkele uren vier boerenwoningen in

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1