LEIDSCH DAGBLAD. i\\ 5075. Dinsdag A0, 1876. 29 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meers 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. STAD S-B E ltl CHTEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den ontvanger der directe be lastingen alhier is ter hand gesteld een op den 25sten Augustas jl. invorderbaar verklaard kohier vau het pateutrecht en een, op den 24sten dierzelfde maand invorderbaar verklaard kohier der personeele belasting, beide over het lsto kwartaal dienst 1S76/7zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, DE FREMERY, Weth. 1. Burg. Leiden, 26 Augastns 1876. LEIDEN, 28 Augustus. Het admissie-examen aan de hoogeschool alhier zal worden afgenomen op 18, 19 en 20 September. Aanmelding vóór den lOden bij den pedel P. J. Oostveen. In hel begin der volgende maand zal de Leidsche koraalvereeniging haai tienjarig bestaan herdenken, waartoe zij eene uitvoering op Zomer- zorg zal geven. Niet ten onrechte verwacht men dat velen alsdan door eene goede opkomst blijk van hunne belangstelling in dit feest zullen geven, te meer daar het programma met de noodige zorg zal zijn saamgesteld. Gistermiddag had in het bovenlokaal der Stadszaal de opening plaats der tentoonstelling van door den werkenden stand gekweekte bloe men en planten, waarvoor in Mei II. door de Com missie voor de volksbijeenkomsten destekplanten wa ren uitgereikt. Die plechtigheid werd door tal van inzenders en vele genoodigden, waaronder leden van den gemeenteraad, het dagelijksch bestuur en Jhr. Mr. Gevers van Endegeest met echtgenoote, bijgewoond. De heer H. Witte hield daartoe eene eigenaardige en prettige toespraak, waarin hij voornamelijk op het doel der tentoonstellingen in 't algemeen en de bloemententoonstellingen in 't bij zonder wees, welke rol de Zondag bij het kweeken der planten door den werkman vervult en welken invloed de planten op den mensch, ook op de zieken, uitoefenen. Ten slotte wees hij er op dat 't doel van eene tentoonstelling niet bereikt kan worden, wanneer er geen mannen gevonden wer den om de inzendingen met juistheid te beoor- deelen. Hier heeft men echter eene commissie, die reeds driemalen van hare onpartijdigheid en vol komen toewijding aan hare taak heeft blijk gegeven. Zij ontvange daarvoor den dank van alle inzenders. Nadat 't woord aan den heer De Fremery was gegeven, verklaarde deze dat 't hem bij afwezig heid van den burgemeester, aangenaam is in diens plaats een kort woord te mogen spreken en wees m de eerste plaats op de belangrijke door den heer Witte gehouden rede, die in haar geheel in het deze week verschijnende nummer van „Sie- boldia" zal worden opgenomen. Hij eveneens waardeert het doel dezer bloemententoonstelling en de pogingen die daartoe door de Commissie voor de volksbijeenkomsten werden aangewend. Alvorens tot allen die op eenige wijze er toe heb ben bijgedragen, een woord van dank le hebben gericht, verklaarde hij de tentoonstelling voor ge opend en noodigde de aanwezigen uil haar te gaan bezichtigen. Weldra liet de stafmuziek van het vierde reg. zich hooren en telde de zaal reeds vele bezoekers, op wie de tentoonstelling niet anders dan een gunsti- gen indruk maken kan. Ze is in alle opzichten be zienswaardig. De inzendingen zijn fraai en talrijk en aan de smaakvolle rangschikking is blijkbaar een meer dan gewone zorg besteed. Het programma geeft niet minder dan 733 inzenders en 2568 stuks aan. Behalve de beide benedenzalen, moest thans ook een gedeelte van den corridor in gebruik wor den genomen. Zoowel 's middags als 's avonds werd de expositie zeer druk bezocht. Van de inzenders van door de commissie in Mei afgegeven jonge planten werden prijzen behaald door, 1ste prys: L. E. De Groot, met premie, Leentje Uitenbosch, Fr. Lauta van Aysma, Hendrik René, Arie René, J. J. Abspoel, Jan Jac. Abspoel. P. Dingjan en D. Nieboer; 2de prys: A. N. Bertram, Joh. Slegtenhorst, Wed. Lauta van Aysma, Dirk Klinkenberg, P. Hemerik, P. S. Schoondergang, P. Sjardijn, J. Provo, Nic. Duk, Jan Van Wouw, L. Aalbertsberg, F. T. Doove, G. Zijlstra, L. D. Van Vugt, W. Nijssen, D. Van der Henst en J. Buis; 3de prijs: W. Wisman, J. Hemerik, Joh. Olivier, D. A. De Roo, Joh. Oostveen, Henri Jacq. Timp, W. Van den Burg, A. Hendriksen, W. Bolt, N. Dreef, J. Verstraten, El. Van der Reek, Joh. Schuurman, B. Goddijn, J. Nijssen, Joh. Zirkzee, G. M. Seyn en P. Klein. Van de inzenders van oudere planten die reeds langer in hun bezit waren, behaalden bestuurs- prijzenJ. René, J. Van Wijk, D. Smit, J. Sleg tenhorst, J. J. ICnotter, J. De Graal, H. G. Jonk, L. Van Aysma, J. A. Sleeuwen, J. Sloeker, W. Zijlstra, M. Van den Dop, Th. Laterveer, J. Wes- seling, F. Jollie, vrouw Bertram, J. M. Wyten- burg, P.eter Dee, Leentje Uitenbosch, Joh. Kriest, J. P. Hemerik, A. Van den Brander, W. Bolt, C. Beget en G. F. Hemerik. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van part'yen van 50, 10 en 5 hecto liters waren de hoogste pryzen f 27.50, f 5.50 en 2.75de laagste f 26.50, f 5.30 en 2.65. De heer Ph. Peter, predikant te Valken burg, heeft eene beroeping naar de Ned. herv. gemeente te Montfoort ontvangen. In de Zaterdag voortgezette algemeene ver gadering der Nederl. juristenvereeniging werd door den voorzitter medegedeeld dat de secretaris-pen ningmeester Mr. G. A. Van Hamel zich genoopt heeft gezien zijn ontslag le nemen. Vraagpunt 1: „Is het met goede rechtsbeginselen bestaanbaar, dat de Staat in sommige gevallen de nakoming van civiele verbintenissen door strafbepalingen waarborgt?" werd bij acclamatie bevestigend be antwoord. Vraagpunt II: a. „Ingeval de ver bintenis betrekking heeft tot den publieken dienst?" Bevestigend bij acclamatie, b. „Behoort in dit ge val de strafbepaling beperkt le worden tot tijden van oorlog, van dreigend oorlogsgevaar of van ge vaar voor de algemeene veiligheid van personen of goederen?" Ontkennend met 32 tegen 19. c. „Wordt ook buiten de gevallen sub a aangeduid, dergelijke strafbepaling voldoende gerechtvaardigd door andere eischen van een algemeen belang?" Bevestigend met 50 tegen 1. d. „Behoort zy te worden uitgebreid tot contracten tusschen werk gevers en werklieden Ontkennend met 45 tegen 5. e. „Behoort zij te worden uitgebreid tot con tracten tusschen meesters en dienstboden?" Ont kennend bij acclamatie. De 8ste algemeene juristenvergadering zal in 1877 te Leeuwarden worden gehouden. In den loop dezer zitting zijn lot leden van het bestuur gekozen mrs. A. A. De Pinto, M. J. Pijnappel en H. C. A. Thieme (nadat mr. G. A. Fokker voor het lidmaatschap had gemeend le moeten bedanken), en lot secretaris-penningmees ter mr. A. P. Th. Eyssell. De minister van oorlog heeft de chefs der verschillende corpsen van het leger gemachtigd, om aan de onder hunne bevelen dienende mili tairen van den Isiaélietischen godsdienst en die hunne eerlang invallende godsdienstige feesten ten hunnent wenschen te vieren, daartoe in de gele genheid te stellen, door: 1°. aan hen, wier ouders of betrekkingen in hunne garnizoensplaats wonen, op de feestdagen vrijstelling van den dienst te verleenen; 2°. aan hen, wier ouders of betrek kingen niet verder dan 30 kilometers van hunne garnizoensplaatsen woonachtig zyn, tot het bijwo nen der feesten verlof te verleenen, als volgt: vaa 18 tot 21, van 27 tot 29 September en van 2 tot 11 October; 3*. aan de overigen een verlof te verleenen van 17 September tot 12 October. Ds. I. G. Zaalberg trad gisteren voor het laatst op als predikant bij de Ned. herv. gemeente te 's-Gravenhage. De groote kerk was bijna te klein om alle belangstellenden te bevatten. Hjj riep het vaderland en de geheele gemeente een hartelijk vaarwel toe naar aanleiding van Romei nen 8 vers 31. Tot hoofdonderwijzer aan de bijzondere school ie Axel is benoemd de heer P. Van Vliet, van Aarlanderveen, laatst hulponderwijzer alhier. By gelegenheid der vergadering te Dor drecht van de Vereeniging „Het Metalen Kruis", werd door Jhr. Mock, uit Den Haag, aan het diner eene korte rede gehouden, waarin hij zich een aanval veroorloofde tegen den prins van Oranje. Die rede verscheen in extenso in het „Dagblad." Thans wordt aan de „Arnh. Ct." uit Den Haag gemeld, dal Z. K. H. prins Alexander zijn abon nement op het „Dagblad van's-Gravenhage" heeft opgezegd. In de schriftelijke mededeeling werd den boekhandelaar, door wiens tusschenkomst de prins het „Dagblad" ontving, opgedragen aan den uitgever kennis te geven, dat de opzegging ge schiedde wegens het overnemen van den toost van Jhr. Mock. De generaal Pel heeft bij het einde der manoeuvres in Overysel de volgende dagorder uitgevaardigd„Hoofdolficieren, officieren, onder officieren en soldaten der 4de divisie infanterie! Wij zijn heden bij het eind onzer manoeuvres. Na tien dagen van inspanning en volharding gaat gij heden uw laatste kantonnementen betrekken, waar u na de volbrachte taak een rustdag gegund wordt, alvorens naar uw garnizoenen terug te kee- ren. Ik betuig u mijne tevredenheid en tevens mijn dank wegens den goeden geest, die u be zielde, en den ijver, die over het algemeen door ieder in zijne betrekkiog werd aan den dag gelegd. Daardoor zal, naar ik vertrouw, zijn beantwoord aan het doel der oefeningenvermeerdering van mililaire kennis en bruikbaarheid voor den oorlog. Moge ons samenzijn gestrekt hebben tot verhoo ging onzer weerbaarheid en alzoo ten nutte van het Vaderland. Leve de Koning Burg. en Weth. van Den Haag hebben den gemeenteraad voorgesteld de jaarwedde van den te benoemen directeur der openbare reiniging voor het vervolg vast le stellen op 2400 en hem bovendien 2 pCt. toe le kennen van hetgeen de ontvangsten meer bedragen dan 50.000 'sjaars. Het stoomschip „Gelebes", kapitein Bakker, van Nieuwediep naar Batavia, passeerde Zaterdag Sagres. Het stoomschip „Koning der Nederlanden", van Batavia naar Nieuwediep, is Zaterdag-ochtend te Gibraltar aangekomen met eenige schade aan de machine, die met eigen middelen aan boord wordt gerepareerd. Het stoomschip zal daardoor eenig oponthoud hebben. Door den minister van financiën zijn na afgelegd exarnen, benoemd tot landmeter 3de kl. bij het kadaster de adspirant-landmeters: J. Boer

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1