LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5073. Zaterdag A0. 1876. 26 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post0 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. 1.05. 0.17*. J)tlfDoor de voortdurende vermeerde ring van het getal Abonoé's, wordt meer tyd voor het drukken der oplaag vcr- cisclit. Eene spoedige inzending der adver- tcntlën, liefst vóór 's middags 3 a 4 uren, zou den Uitgever dus hoogst aangenaam LEIDEN, 26 Augustus. Heden werd alhier de 25ste verjaardag van Z. K. H. prins Alexander op de gebruikelijke wijze herdacht. De inschrijving voor de lessen aan de rijks instelling voor Indische taal-, land- en volkenkunde alhier zal plaats hebben Dinsdag 12 September e. k. Gedurende de tweede helft van Juni zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brie ven, die wegens onbekendheid der adressen niet besteld konden worden Mohlberg, J. v. d. Mare, Mej. A. Van Tongeren, A. Menke, P. L. Prins, J. Karstens, mej. M. Van Steeden, mej. J. Mizée, te AmsterdamJ. Knol, te Atjeh; Ruhorst, P. L. Laman, te Batavia; J. J. Br'yman Groos, te Bloemendaal; D. L. Van Bylandl, F. Nurvenmet, G. Hoogendoorn, J. Van Haaren, te 's-Gravenhage; wed. Morselle, te Haar lem; Frensdorf, Wezelberg, te Hoorn; H. Swart, te Maastricht; P. Goedendorp, te Naaldwijk; Dom- melman, G. Teunisson, E. Van Nuis, te Rotter dam; mej. W. Maas Geesteranus, te Soerabaia; wed. G. Verhey, te Utrecht; R. Timmer, te Zaan dam; Schaman, te Zwolle; mej. S. Springer (niet vermeld). Briefkaarten: B. W. Schulletus Aenae, J. H. De Bos, te Amsterdam. Op de eergisteren gehouden tentoonstelling van paarden enz. te Woerden zijn o. a. bekroond voor rammen lsle prijs A. Van Leeuwen te Lei derdorp, voor schapen lste pr. W. Doorepaal, voor een stier 2de pr. G. Van Lee te Koudekerk. Bij de harddraverij, des namiddags gehouden, werd de prys behaald door de „Vitesse", van J. Smit, te Dubbeldam. Blijkens een bij het departement van kolo niën ontvangen telegram van den gouverneur-ge neraal van Ned.-Indië heeft de generaal-majoor Wiggers van Kerchem uit Atjeh bericht, dat de radja van Gighen zich met Habieb Abdul Rach- man naar de XXII Moekim heeft begevendat daarop de betrekkingen rnet Gighen afgebroken zyn en de haven aldaar gesloten verklaard is. De zelfde maatregel zou vermoedelijk ook genomen worden ten opzichte der havens van Endjoeng en Ajer Laboe. De vijand had gebrek aan rijst. Te Pedir was het rustig. De gezondheidstoestand bij onze troepen liet te wenschen over; cholerageval.en kwamen evenwel niet voor. Blijkens mededeeling van den consul der Nederlanden te St.-Thomas is op den 3den Augus tus jl. de schoener „de Midas" door den consul van Venezuela namens zijne regeering aan den consul der Nederlanden overgegeven en heelt deze dat schip in de haven van St.-Thomas voor de Nederlandsche regeering op haar last overgenomen. Ue „Staatscourant" behelst het kon. besluit van 1-4 dezer betrekkelijk het gebruik van tele gramzegels, bevattende o. a. de volgende bepalin gen: Te rekenen van 1 Januari 1877 kan de vooruiibetaling der overbrengingskosten v.«n de hieronder aangeduide telegrammen bij de kantoren van den r'ykslelegraaf ook geschieden door aan hechting van telegramzegels, bij alle rijkstelegraaf- kantoren verkrijgbaar gesteld, tegen betaling van niet meer dan de daarop uitgedrukte geldswaarden. Blijkt die verkoop ook elders noodig, de minister van financiën is bevoegd aan te wijzen waar en hoe die verkoopbaarstelling plaats heeft. De tele gramzegels zijn zeshoekig en, behalve van de aanduiding der geldswaarde, voorzien van de op schriften „Rijkstelegraaf" en „Nederland". Er zyn acht soorten van telegramzegels, namelijk van 12'/2, 15, 20, 30, 50, 60 cent, een gulden, twee gulden. Frankeering door middel van telegram- zegels is alleen toegestaan voor binnenlandsche telegrammen en voor buitenlandsche telegrammen met bestemming binnen Europa. De vooruit te betalen overbrengingskosten van een telegram moeten öf geheel in gereed geld öf geheel in telegramzegels worden voldaan. De minister van financiën kan, waar hem dit nuttig vooikomt, telegrambussen doen plaatsen. Telegrammen, van de noodige zegels voorzien, kunnen ook worden medegegeven aan de telegrambestellers, die zich tot uitoefening van hun dienst langs den weg bevinden, mits daarvoor voor hen geen oponthoud van eenig belang ontsta. In de gisteren te Middelburg geopende alge- meene vergadering der Nederl. juristenvereeniging liepen de discussién over de voogdij van regenten van weeshuizen. De vraag a.of het wenschelijk is aan regenten van weeshuizen voogdij toe te kennen, werd bevestigend beantwoord met algem. stemmen op 1 na. b. Behoort die voogdy uit gebreid te worden tot vereenigingen en instellin gen die zich de verpleging van weezen ook buiten gestichten ten doel stellen? Bevestigend met 39 tegen 11. c. Is er reden tot uitsluiting voor die gestichten of instellingen die door vrouwen worden beheerd? Ontkennend met 46 legen 4. 2a. Zal die voogdy van rechtswege worden toe gekend? Bevestigend met 28 legen 20. 3°. Indien zij van rechtswege toegekend wordt, be hoort dan als voorwaarde van die voogdij te wor den gesteld, dat de instelling van weldadigheid van den Slaat de bevoegdheid hebbe verkregen tot het opnemen van minderjarigen? Bevestigend met 42 tegen 6. 4°. Is het (bij bevestigende beantwoording der vorige vragen) wenschelijk dat de rechter op vordering van het O. M. de ver gunning tot het opnemen van minderjarigen kunne intrekken? Bevestigend bij acclamatie. 5°. Be hoort de voogdij van regenten voort te duren, totdat de band met de instelling verbroken is? Bevestigend bij acclamatie. 6*. Zoo ja, moet de wet dan niet volledig en nauwkeurig aanwy- zen, wanneer ze dien band als verbroken be schouwt? Bevesiigend bij acclamatie. 7°. Be hoort de ouderlijke macht ie eindigen met het huwelijk, om plaats te maken voor de voogdy Ontkennend met 27 legen 20. 8°. Zoo neen, behoort ze dan te worden geschorst voor den tyd dal de band met de instelling verbroken is? Ontkennend met 29 tegen 13. 9°. Moet niet in ieder geval t. a. van halve weezen de bevoegd heid om hunne uitlevering te vragen zoo worden geregelddoor den rechter met het oog op het belang der minderjarigen te laten beslissen Be vestigend met 38 tegen 4 stemmen. Tot hoogheemraad van Rijnland is benoemd de heer D. W. P. Wisboom van Giessendam, heemraad van den Haarlemrnermeerpolder. De luit.-ter-zee 2de kl. M. Smit, laatst be hoord hebbende tot het eskader in Oosl-Iudië en van daar den 15den dezer in Nederland terug gekeerd, is met dien datum op nonacl. gesteld. Onder commando van den luitenant-kolonel Van Gheel Roëll van het regiment veld artillerie werd hedenmiddag door het garnizoen der resi dentie eene groote parade in de Maliebaan gehou den, bij welke gelegenheid aan een huzaar van het vierde regiment de gouden medaille voor 36-jari- gen trouwen militairen dienst werd uitgereikt door den generaal-majoor plaatselijken commandant Mi- chelhofï. De troepen waren vooraf door genoemden opperofficier geïnspecteerd en defileerden vervol gens voor den gedecoreerde, die zich rechts van den generaal had geplaatst. Z. M. heeft aan P. Van Noord, schipper, C. Van der Meulen, H. De Hooy, I. Vroombout Jr., M. Versteeg, K. Schouten en B. Van Noord, allen varenslieden te Maassluis, als blyk van goedk. en tevr. wegens de redding der bemanning van het barkschip „Lodewijk" en van het personeel der aan dit schip te hulp gekomen reddingboot van het loodswezen op 9 April jl., toegekend aan ieder de bronzen medaille, alsmede een loffelyk getuigschrift; benoemd tot ridder van den Nederl. Leeuw J. M. Smeets, lid van gedep. staten van Limburg; aan de vletterlieden G. De Roover, C. Bot, J. Minneboo en G. Spil, te Helder, als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding der be manning van de op 9 Juni jl. in de Noordzee ter hoogte van Kijkduin verongelukte vischschuit, toegekend voor ieder de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift; den 2den luit. H. C. Moorrees, van het 7de reg. inf., in rang en an- cienn. overplaatst bij de inf. in Ned.-Indië; aan W. P. Groeneveldt, tolk voor de Chineesche taal te Batavia, vergund het aannemen der onder- scheidingst. van ridder der orde van Frans Jozef. Gemengd IN ieuws. Gisteravond omstreeks negen urenis nabij de brug aan de voormalige Koepoort eene vrouw met haar kind op den arm door de duis ternis misleid in eene sloot gevallen, doch werd gelukkig door eenige voorbijgangers spoedig uit den nood gered. Op de Langegracht is heden middag omstreeks balftwee de pontman, die nabij de gasfabriek overvaart, nagenoeg in '1 midden zijnde, te water geraakt, doordien de treklijn van eene voorbijkomende schuit, bij 't overslaan aan 't roer blijvende haken en vervolgens losschie tende, met een ruk tegen hem aankwam. Hjj werd door de hulp van eenige der personen, die stonden te wachten ora over te varen, gered. De werkzaamheden aan de te bouwen draaibrug te Katw'yk vorderen goed. Dezer dagen zijn de drie dammen uit het kanaal verwijderd, waardoor dit water sedert Dinsdag weer tot in de sluis bevaarbaar is geworden. Nu er weer gele genheid is tot spuiing, houden ook te Leiden en elders de klachten op over de onzuiverheid van het Rynwater. Een elfjarig dochtertje van een Franschman, die met drie kinderen te Rotterdam woont, heeft tevergeefs getracht zich te verdrin ken. De vader is ter verantwoording geroepen, omdat, naar men wil, hij zijn kinderen honger laat lijden, ten einde zijn hoogmoed en zucht tot verspilling te kunnen botvieren. "Woensdag-avond was het vierjarig knaapje van de weduwe B., in de Vlamingstraat te Delft, al spelende op een trap geklommen, slechts vier treden hoog. Het kind had het onge luk er af te vallen en bekwam daarbij zoodanige verwonding aan het hoofd, dat het aan de gevol gen gisternacht is overleden. Dinsdag-ochtend is schipper J. Zwang, wonende in het Oosteinde te Delft, met zijne schuit in de Nieuwe Haven te Rotterdam liggende, gereed om kalk te laden, des morgens om halfzes.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1